Colectia de toamna-iarna 2005 (192)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Moaaama, Roxi, esti gata de nastere??? Nu-mi vine sa cred. Well, sper ca ne tii la curent.

Ina, cum adica "Mai este vreun copilas din colectie care trebuie adormit?
- In afara de Alexandrina ( care spunea ca doarme cu puii in acelasi dormitor)-
mai sint mamici/tatici care dorm cu pititii, sau noi sintem singura exceptie din colectie?"

Pai npoi abia am inceput chestia asta. Pina inainte dde noiembrie cind statea in patutul cu zabrele era floare la ureche. De cind a inceput sa evadeze si mai ales de cind am fost in Romania unde a dormit tot timpul cu cineva in pat, e vai si-amar de capul nostru. Tot ma gindesc la o strategie si incerc sa-mi adun puterile sa o dezvatam. Seara trebuie sa o adoarma cineva, iar noaptea trebuie sa doarma cineva cu ea. Se trezeste de vreo doua ori in timpul noptii si daca nu e cineva linga ea urla si pleaca din pat.

In alta ordine de idei, cred ca ne-am lins pe bot cu somnul de dupa-amiaza. De trei zile nici macar nu mai incerc. Ideea e ca doarme suficient. Daca nu doarme dupa-amiaza atunci doarme noaptea cam 12 ore i fireste ca nu-i mai e somn p.m.
O alt aproblema pe care o am recent este ca nu reusim sa o culcam mai devreme de 9 p.m. ceea ce este ingrozitor de tirziu. In consecinta se si scoala tirziu, pe la 8.30 -9.

Felicia, si la noi la fel. La taiat unghii a devenit f. cooperanta, chiar vie si imi cere, dar cu spalatul pe cap e dezastru. De-ZAS-TRU!. Nu reusim absolut deloc. A mai reusit barbata-miu facind baie cu ea si lasind-o sa il spele pe el mai intii. In rest, am auzit ca aici exista un cozoroc de baie pe care ma gindesc sa-l iau. Altfel, in parul lui Sma se gasetse intotdeauna meniul pe o saptamina. noroc ca in ultimul timp nu prea maninca.

Dordia, imi pare tare rau. Dumnezeu sa o odihneasca pe bunica ta.


Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Felicia, acum am citit. Nici Smaranda nu ma lasa sa-i ating parul, de-asta a si trebuit sa o tund, ca sa nu-i mai vina nimic in ochi. Poate ca amindoua, si Ilinca si Sma, au o sensibilitate legata de par si cap si de aceea nu le place sa fie atinse in zona respectiva - nu baie, nu pieptan, nu agrafe, nimic.



Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Dordia Dumnezeu s-o ierte

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Dordia, condoleante! Dumnezeu sa o odihneasca!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

dordia, of, saracuta de tine, tare greu trebuie sa-ti fie... s-o odihneasca DD pe bunicuta ta....

sa ma pun si eu in rind cu voi, maya:
- adoarme singura. e absolut indragostita de camera ei (o sa fac niste poze sa vedeti)
- tutu (adica suzeta) nu-l mai are din octombrie.
- biberon, da si nu. din cind in cind o apuca (de-aia n-am aruncat inca sticlutele cu bibe)
- olita, da si nu. n-am facut nimic, ea singura se ia dupa lia cind lia merge la buda

ina, cum esti?
bic, am visat cu tine intr-o noapte

pupici ca lumea tuturor!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)

"Vara in Martie"


"Lia si Maya, mari"

www.seansimon.com/Images/2007/Images2007.html" target="_blank">"Iubitele mele"

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

ne inscriem si noi in clubul urlatoarelor la spalatul pe cap. E jale, frate, sper ca pana la 18 ani sa se obisnuiasca Taiem unghiutele si urmarim cum forfecutza face: tzip - tzip - m-a invatat matusa-mea. Chiar tai unghiile la cererea beneficiarului

azi Maria adormit mult mai repede, se simte efectul orelor multe petrecute afara. da, Doamne, vreme buna!

Dordia, condoleante! Fii puternica, sa rezisti inca o saptamana cand esti programata la cezariana.

gata, inchin steagul

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an

martie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si la noi e jale mare cu spalatul pe cap. Dar rau de tot, nu asa. Ne stie tot cartierul cind ne spalam pe cap. Deci o facem mai rar decit dushuletzul. Urla de zici ca o jupoi de vie. Si se vaieta si striga dupa ajutor... noroc ca in lb. romana, ca altfel cred ca ar chema vecinii politia. Cu unghiutele nu avem probleme in general, sta frumusel si urmareste cu atentie tot procesul.
Dar la fel era si la Deiu, deci stim ca toate trec, si de obicei pe la 3-4 anisori totul merge shnur.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Diana, condoleantze!
De prin copilaria mea mi-a fost o frica teribila de moarte.Si acum imi e.Cieodata ma trezesc noaptea si ma gindesc cum va fi cind nu voi mai fi.Si de ce.Si ma ingrozeste ideea ca odata dusa ,la revedere. nu mai revin.Toti ma uita.Eventual isi amintesc de mine copiii si nepotii de am noroc.Si apoi...ca si cum n-as mai fi fost vreodata.Si nu mai pot adormi si imi vine sa urlu si aprind TV-ul...

NCristina ne zicea Tania ca e foarte rau si il trimit acasa ca nu mai au ce-i face.Dar nu mai stiu nimic de sarmanul puiutz.

Referitor la constipatia mea,multumesc de sfaturi.Paaarca am dres-o cumva.Cu fructe si ceai de-al lui Tudor,supo cu glicerina...etc. Si, foarte ciudat.Stiti ca ma plingeam eu de dureri in abdomenul inferior si-am zis ca-s ovarele.Acu cred "sus si tare" ca era constipatia de bai.M-a amintit mama ca prin clasa a 5-a m-am vaietat raaaau de spate si burta.Au crezut ca am pitre la rinichi si dupa nu stiu cite analize au descoperit ca eram constipata.Deci am oprit tratamentul cu biseptol.

Meems pupam tigancusa.
Feli si io imi strigam amarul acu vreo 4-5 luni cum ca T nu sta la spalat pe cap.Acu si-a revenit si NU am facut nimic special.Poate doar am avut mai mare grija sa nu-i intre apa in ochi ca nu suporta.Deci cred ca o sa-i treaca...de la sine.

Ina draga, tu m-ai pus pe-al noualea norisor cind am vazut ca ma consideri silfida.Ca pacat insa ca numa tu ma vezi asa.M-am apucat de cura de slabire si iau si oaresce pilule pt asta (sa nu ma bodoganitzi).Am dat jos 3 kile in 6 zile.
Cu bunicutza...uuuf,ce bine macar ca te-ai gindit sai trimiti poze si filmuletze.Ce s-o fi bucurat saracutza.Parca ii vad lacrimile din ochi uitindu-se, mai ales ca stia ca ai probleme.Cine crezi ca s-a bucurat cel mai curat pt tine?Ea,cu sufletul ei girbovit de-atitea griji ce ti le purta.Sanatoasa sa se faca!
La noi cu somnul e: cind adoarme,adoarme singur.insa pina adoarme se da jos din pat de 8,3 ori,vine la mine,iar il pun,iar se da jos,in cele din urma strig la el (apropo de vocea aia calda de-ai auzit-o tu) si apoi adoarme.Dar singur.
Drum bun!...pina dupa paste cu Edward la purtator.

Bic sa stii ca si Tudor are zile in care nu vrea sa doarma la prinz. Chiar si una dupa alta.Dar isi revine.Si el doarme bine noaptea.Desigur nu se culca mai rpd de 22.Dar ma intreb chiar ti se pare tirzu ca se scoala Sma la 8.30-9? Ca io as da orice sa fie la noi asa.

=========================================================================

Vllleau si eu un vot...doua... la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=41" target="_blank">stralucire si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=33" target="_blank">picaturi...chiar daca mi-au fost inversate pozele...



Leea si Tudor David (19.12.2005)
iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

AAAAAAAAA si foarte important. Prima " perlishoara" a lui fii-miu. Am iesit azi din scara si undeva in fata noastra era un cires(cred) plin de flori.Si Tudor : "mama, bada".Adica mama,zapada...Alte "perle" peste vreo 3-4-5 luni.
Singurele 2 cuvinte care le-a alaturat pina acum sint cele de mai sus si mai zice "ti tu" care inseamna "shi tu" el vreind de altfel sa zica " shi eu"

=========================================================================

Vllleau si eu un vot...doua... la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=41" target="_blank">stralucire si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=33" target="_blank">picaturi...chiar daca mi-au fost inversate pozele...



Leea si Tudor David (19.12.2005)
iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

asa...

unghii , la maini e ok, dar la picioare tipa de ne stiu toti vecinii, asa ca i le tai in somn, azi 2...3...maine cateva...

spalat pe cap , o placere! vrea in fiecare seara, dar nu ii fac decat de 2-3 ori pe saptamana, depinde de cat nisip i-si pune in cap afara

relatia cu parintii , a fost ok, adica nu baiai dar nici prea multa dragoste.Tata lucra mult, venea acasa ma intreba daca am nevoie de bani...mama se ocupa mai mult de noi, cu ea stau si acum de vorba minute in sir. de ce-mi aduc aminte din copilarie cu placere : concediile din fiecare an, iesirile la picnic de cel putin 2 ori pe luna vara si vacantele la bunici unde faceam si primeam ce-mi poftea inima Fratele meu e mai mic cu 8 ani asa ca relatia noastra nu a fost prea apropiata, aveam prieteni de varste diferite normal asa ca... dar ne intelegem bine.

Biberon , nu am scapat de el si nici nu vreau deocamdata. am incercat sa ii dau laptele din cana si nu il bea pe tot si il bea foarte incet se raceste de tot pana il termina, asa din biberon in 5 min maxim il bea

Lavi , de ce asa repede vaccinul? nu ar trebui la sf lunii? se face in mana sau picior?mie personal i-mi e frica rau de vaccinul asta, Bia nu sta deloc se zbate rau, eu nu o pot tine ca nu pot ma doare sufletul iar Mihai nu stiu daca o poate tine singur ma gandesc mereu la asta ca se apropie momentul.

Leea asa si eu nu suport sa vad persoane decedate, am ramas cu sechele din copilarie, am vazut o tipa cand sa aruncat de la geam si de atunci mi se zbarleste pielea pe mine (cand a murit bunicul meu nu am intrat sa il vad mort, am preferat sa i-mi aduc aminte de el viu si in putere.uneori parca si uit ca a murit daca nu l-am vazut mort si ma gandesc la el ca ce o face)






Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput