Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (128)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Ura, mi-a mai reinviat un neuron!!!

Astazi tot uitandu-ma la fotografiile bebeilor nostri... sunt de-a dreptul mi-nu-na-ti!!!! am realizat ca suceveanca claudia1178 s-a mutat la noi la odisee.
Voua nu v-am zis niciodata, insa pe Claudia am cunoscut-o in maternitate la Iasi. Nu stiu daca v-a spus tot firul povestii ei (a se citi printre randuri ca imi lipsesc multe capitole), insa mamica asta a fost greu incercata. Eu tot am cautat-o pe la odiseea de nov-dec2007, insa neavand activat PM-ul am clacat.
M-am bucurat enorm sa o vad acum in clubul nostru, cat despre tiza lui fimiu', ce pot sa spun, papacioasa e intr-adevar o victorioasa. Si e dulceee.

Claudia, activeaza-ti PM-ul!!!



Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Roxana, mersi. Lucrare de dizertatie zici? Eu nu am terminat bine teza, nu mai vreau sa aud de scris o lunga perioada...Sa-ti fie de bine iesirea, se pare ca te-ai distrat bine.

Gabitz, cred ca te streseaza doar pe tine problema cu degetele. Si la Tudor aveam impresia ca degetul 3 e putin peste 2 si 4, ca nu avea loc, dar era doar impresia mea. Acum a crescut si se vede clar ca nu are copilul nimic...de mama copilului nu sunt asa de sigura.

Nana, la noi nu ploua mult...iarna, care tine cam 7 luni pe an. Dar ploua vara. Sunt veri in care ploua aproape in fiecare zi. Si mai e si intunericul, care te omoara iarna. Uneori nu vezi lumina zilei cu saptamanile...pleci la birou pe intuneric, pe intorci pe intuneric. Crunt! Unde mai pui frigul. Si uite asa, cu toata vremea lor idioata, iesim afara in fiecare zi. Asa ca te inteleg. Noi aveam si o vorba cand e vremea urata vara: A fost vara joia trecuta! Si nu-mi mai aminti de ursuletii gumati, bine?

Melaniatud, multumim!

Rita, !

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Uram LA MULTE LUNI celor cum care Tudor e de un leat (cand eram mica si tata folosea expresia, ma distram la culme, habar nu am de ce):
Michael
Mihai
Alexandru!

Sa cresteti mari si sanatosi, sa fiti cuminti si destepti, sa va bucurati parintii! Si la mai multe luni peste cele 6!


Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Rita, sunteti absolut minunati!

Rox, n-am baterie si incarcatoru e la Gh in camera, baiatu le doarme.

Anaaaaaa, e superb Vladutu! Sofia moare dupa el!

Albinutzo, ce mananci? da si mie exemple de meniu.

Maruntescu, cica se voteaza altfel. Avem dreptu la 50 de stelute pe care le distribuim cum vrem, 10 poze cu 5 stelute sau 50 cu una singura de exemplu.Apoi Admin plus moderatorii mai voteaza odata si votul lor 60% valoare.
Va vine sa credeti ca unii au creat nick-uri cu care s-au votat? LOL, pt un aparat foto? Penibil, penibil de tot.

Papanash, Vanish si noroc!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

La multi ani Papanashilor care implinesc 6 luni!!!

eu am fost azi la masaj plus impachetare cu p[arafango.
Hmm, parca n-am transpirat ca acu 4 ani cand curgeau apele pe mine. Roxana, vreun sfat? o sa beau si mai multe lichide, promit.Masajul a fost f fain, dar partea interioara a gambelor ma doare rau. Am rugat-o pe tipa s-o lase mai moale...


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Alinamuller, cu diversificarea cam asta am decis:
- inceput cu morcov si cartof, sa accepte legumele - cate 5 zile la fiecare > poate parea mult, dar nu e nicio graba. Morcovul l-a papat cat de cat, facut de mine. Cartoful nu i-a placut deloc. Singurele zile in care a mancat cartof au fost zilele in care i-am dat borcanel de la Hipp morcov si cartof.
- azi i-am dat prima data mar, o sa stam si la mar vreo 3-4 zile. Nu a papat foarte mult, dar ii mai dau si cand se trezeste. Dupa mar, ii introduc banana. Apoi probabil ii mai dau ceva fructe cu orez (am gasit tot la Hipp piersica si orez), para si probabil cereale cu banana (noi am primit unda verde la cereale, ca nu e gras, e chiar pe medie cu greutatea). Dupa aceea incep sa-i bag putina carnita in morcov, eventual si dovlecel. La cartof o sa renunt deocamdata, pana o sa pot sa-i fac piureul cu laptic, pentru iese chiar rau la gust doar cartof si putin unt. Cand o sa poata manca piure ca al nostru, o sa-i dau din nou. Pana atunci, probabil cartoful o sa il ia din borcanel. dupa carnita introducem branza de vaci cu fructe, iaurt cu fructe si apoi galbenus de ou.
Dupa cum vezi, eu nu am o schema, ci doar o ordine pe care mi-am stabilit-o eu a alimentelor pe care vreau sa le introduc. Stau destul de mult la un aliment (la inceput 4-5 zile, apoi 3) din dorinta de a-i da ocazia sa se obisnuiasca cu gustul. Apoi o sa combin alimentele deja introduse. Nu ma grabesc deloc si nici nu ma stresez ca abia mananca cateva lingurite de bebe. Cand o sa-i fie foame, o sa manance si alimente solide. si mai e un lucru care ma face sa nu ma nelinistesc, desi mananca putine solide: lui acum i-au iesit primii dinti si roade tot ce prinde, asa incat e greu sa-i dai sa manance cu lingurita cat timp el isi roade buza de jos, lingurita pe care o tine el in mana, jucaria etc.
Succes cu diversificarea!


Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Sabina, multumim de urare!
Si asa, zici ca pot sa-i bag Vanish pt. bodyurile patate de morcov. Eu ma gandeam sa nu-i mai spal hainutele separat, ca e baiat mare. Da, ai dreptate, merge sa bag Vanish, poate chiar si balsam de rufe. Oricum, la sfarsit bag si un program de extra-clatire, asa ca e ok, cred eu.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu pun vanish, scot pata, si dupa aia bag la spalat sau spal de mana. dar acuma la busteni le-am laat asa si le-am spalat la bucuresti...tre sa le iau de pe sfoara la verificat, dar cred ca-s compromise....

cu diversificarea, Yaia, mie nu mi se pare prea ok. E cam zapaceala acolo, mai bine mergi pe o masa, o inlocuiesti complet si la cateva zile dupa ce e inlocuita bagi si masa a doua la fel de lent, cate o lingurita etc etc.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamuller spune:

LA MULTI ANI fericiti tuturor bb-lor sarbatoriti azi!
Yaia, multumesc pentru "schema", nu cred ca e prea mult 5 zile la un aliment nou, aici recomanda o saptamana, iar in prima faza toate trebuie date ca atare, neamestecate, tocmai pentru a-i da o sansa bb-lui sa se obisnuiasca si sa savureze fiecare gust
Bebelusul meu mananca deja doar de patru ori pe zi, chiar daca numai lapte, dar am reusit sa-i fac un program rezonabil, zic eu: la 7.30, la 12, la 16.30 si la 20.30 dupa care face un nani mare pana dimineata...de nici n-am cuvinte sa multumesc lui DD ce copil bun mi-a dat!!! in plus doarme si ziua foarte bine...cel putin doua ore dupa fiecare masa, deci sunt o mamica super linistita din punctul asta de vedere. iar cu cantitatile...dupa multe luni de stres si plans ca nu manaca cat scrie pe cutie ca ar tb sa manance la varsta ei, am ajuns la concluzia ca atat cat mananca ii ajunge, din moment ce creste si e linistita, insa nu mi-a fost usor
sanatate multa puiutilor bolnaviori si multa putere mamicilor ingrijorate

Alina si Sara (03.10.2007)


http://www.picturetrail.com/alinamuller
http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20071003_-8_Sara.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:



La mai multe lunite pentru:

Michael de Piciulika
Tudor Cristian de Yaia
Mihai de Raluca
Alexandru de Adhnana


mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

Mergi la inceput