Gravidute si mamici de Constanta (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

bUNA FETELOR,
As avea si eu o intrebare:Daca duci copilul la cresa inainte de 2 ani, ti se suspenda indemnizatia de 6 mil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:



mirela, mav, andicu, mokika,ina,creem, multumesc pentru incurajari. sab simplex nu i-am mai dat, ca parea sa urle si mai tare. azi i-am luat bonisan, sa incerc si asta. incerc de 2 zile sa fac si eu un dus..(cred ca 2, ca nu mai stiu deja zilele, sau cand am facut ultima data ceva).

mav, imi pare rau ca ai greturi... sunt normale, dar nici sa slabesti prea tare. desi am auzit ca unele gravide in primul trimestru slabesc din cauza asta. tu incearca sa mananci cate putin din fiecare, sa ii dai lui bebe ce-i trebuie.

yanni,a mai bine mergi la dr. panica e normala acum in ultima perioada, si eu daca nu il simteam miscand cateva ore ma gandeam la ce e mai rau. dar trebuie sa gandesti pozitiv. iar durerea de cap cred ca e de la tensiune. i-ati tensiunea zilnic, dimineata si seara, si vezi cum variaza, si vezi si cand te doare capul, poate iese o legatura..

am luat mesajul de la capitolul celalalt...



roxana, mami de bebe Victor Costin

nunta
croatia voiaj de nunta

bebe Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Roxana, f. eficiente in colici sunt Espumisan, Debridat (solutii administrate oral) si Flatulin gel (masaj pe burtica, la fiecare schimbat de scutec). Noi am functionat cu Debridat si Flatulin.

Intrebare: trebuie sa ne diversificam si nu stiu exact ce sa fac:
Medicul de familie (si pediatru) ne pune sa incepem cu sucul de morcov si dupa cel de mar, pediatrul din Bucuresti (cel cu care am colaborat pana acum si am mare incredere) spune ca in nici un caz sa incep cu sucurile crude de legume pentru ca aciditatea lor introdusa acum nu-i face bine la stomac si sa incep cu supa de zarzavat.

Bebicii vostrii au mai luat homeopate?
Lui Matei i s-a prescris Avena Sativa pentru regurgitari, o luam de 2 zile si tot de atunci nu prea mai doarme bine noaptea (se trezeste des). Citind pe net am descoperit ca e indicata la insomnii, dar la el are tocmai efect advers. Am sa sistez oricum administrarea.






Mama lui Matei (5 nov. 2007)
Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

tot v-am auzit cu sutienele... am gasit www.toria.ro/catalog/product_info.php?products_id=127" target="_blank">aici pt alaptat si e foarte ieftin! numai ca are pana la 95C... probabil ar fi mic pt multe dintre voi...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Am reusit si am ajuns la alocatii, programul este de la 8.30 la 13.30 de luni pana joi si vinerea este inchis. Eu am ajuns pe la 14.05 dar am dat peste o tipa draguta foc si m-a ajutat. A introdus datele in calculator si acum astept luna asta sa vina din urma.
In drumurile de azi am oprit si la trocadero la cabinetul dnei dr. Sima, am intrat, am vorbit si urmeaza sa ma transfer cu amandoi copiii la dansa. Este foarte draguta, inclusiv asistenta. M-a intrebat de unde stiu de dansa iar eu mi-am permis sa spun ca de la doua paciente foarte multumite de dansa si le-am mentionat pe Andicu si Madalauta. Sper ca nu va suparati dar nu ma asteptam sa ma intrebe si oricum, asta-i adevarul, nu?

AndreB - eu am inceput diversificarea cu legume. Vreo doua zile i-am dat intai doar zeama, dupa care i-am introdus treptat si legumele. Am inceput cu morcov, pastarnac, patrunjel, samd. Pe mail-ul comun vei gasi niste informatii foarte utile cu privire la diversificare, pe care le poti adapta si tu in functie de cerintele bebelusului tau. In ceea ce priveste homeopatele, este foarte important sa ti le prescrie cineva care are competenta in homepatie.

Mokika - mami de Crina (11 ani) si Theodor (7 luni)
www.flickr.com/photos/12207142@N08/page2/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

fetelor, e a patra oara cand dau sa scriu, se intampla ceva (adica pierdem suzeta, visam urat, avem chef de altele etc) si apoi iara inapoi, sa vad daca a mai scris cineva ceva, s-a schimbat si capitolul intre timp...

in ordinea in care-mi amintesc:

Monika, la noi acasa a venit factorul postal cu alocatia pentru cea mica, o data a lasat aviz si a doua oara m-a gasit pe mine acasa, 32 ron. Imi spune: alocatia. eu:cat? el:32. eu: . Credeam ca e pentru bebe...

Ina, in 2 saptamani ai deja AMR oricand... acus-acus ne intrebi de alaptat si dormit si etc etc. a propos de condus, pe mine nu m-a lasat tati sa mai conduc, era in concediu el si a facut toate drumurile, iar apoi a fost polei si nebunie... iar spre medgidia nu puteam, aveam deja contractii...

Mav, eu stiu ca si daca slabesti sau nu te hranesti cum trebuie bebe ia din rezervele tale o vreme. in schimb cu apa si infectia urinara nu e chiar ok, ia Urinal, eu am luat si in sarcina si dupa si m-am ferit de belele. Si pt. dr. ta de familie un din partea mea! si un pt. tine

Am vorbit cu Tinna azi, un singur nodul nu prea cedeaza la muls, supt si altele (s-a descurcat cu o pompa pe care si-a cumparat-o, multumiri Andicu, da' deocamdata e ok) ia antibiotic in continuare da' sunt bine si ea si bebe in conditiile date.

Angi, multumim de capitol,

Roxana, la noi Sab simplex a avut efect complet dupa 2 zile. 15 picaturi inainte de fiecare masa, zi si noapte.
Espumisanul are aceeasi substanta activa, deci e cam aceeasi treaba. Bonnisanul am inteles ca e bun in criza direct, la noi era ok cu Colic Baby. si eu am intrat un pic in panica cand m-am trezit singura acasa dupa 2 saptamani in care am fost 'asistata' ba de tati, ba de mama mea. da' deja stiam care e treaba, m-am pus in rol repede. la mine a fost mai nasol cu cezariana, nu ma bagam sa car chestii grele, chiar si copilul uneori...

AndreB, eu stiu ca e posibil ca la homeopate initial sa se agraveze simptomul, nu functioneaza ca medicamentele clasice. Cu conditia, cum a spus si Monika, sa ti-l fi recomandat cineva care se pricepe.

acum mi-e un rau de nu stiu de unde sa ma adun, tati e tot la serviciu da' a zis c avine repede, asta inainte sa plece pana vineri in tari straine... o sa ma mut la mama cel putin una dintre seri, sa ma mai ajute cat de cat.

iara bazaie, si tat-su nu mai vine... mi-e si frica sa-l iau in brate sa nu-l scap. cred ca e si de foame starea asta, nu am pic de pofta de mancare, nici la dulciuri nu ma mai bucur. nashpa!

pupici la toata lumea de la noi, ma duc sa il iau totusi din patut, e prea crizat.

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by ghibuadina

bUNA FETELOR,
As avea si eu o intrebare:Daca duci copilul la cresa inainte de 2 ani, ti se suspenda indemnizatia de 6 mil?

ADINA cu ALEXIA-23.02.2007-www.pampers.ro/ro_RO/baita/gallery_view.php?page=1&id=10243&from=search&keyword=alexia" target="_blank">VOTATI ALEXIA



Din pacate, da

Soc, sper ca esti mai bine

Mokika, bine ca ai rezolvat



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Participam la concurs: daca va place de noi, votati-ne: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=20" target="_blank">pag.21 - Freza si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=40" target="_blank">pag.41 - Somn adanc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:



M-am panicat ca Filip a facut azi febra! dupa-amiaza a avut 38.0 si acum 1/2 ora, la culcare, 38.5 rectal. E a2a oara in viata cand are ceva si prima data nu a facut asa febra. I-am dat Panadol Baby si acum doarme dar parca se vaita usor in somn, un fel de "Mmm..mmm" . Nu are diaree, nu a vomitat, a mancat normal, a fost doar putin marait, dar in rest, vioi, jucaus..

SPuneti-mi, please, am termometru digital, dar nu as vrea sa-l mai chinui in somn sa i-l pun rectal, daca il bag la subtioara, cum se considera febra??? cine stie?



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=9" target="_blank">Bebe Filip Gabriel in tinuta business

Am implinit 9 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/8.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Andicu, eu stiu ca la subtioara e cat arata, ca rectal e cu 0,5 mai mare.
edit: nu cumva va iese vreun dintisor??

de bine ce-mi era rau, bb s-a linistit numai plimbat prin casa . da' acum a venit tati, si-mi pune si mie de mancare, acuma il hraneste pe Serban cu "titi a lu' tata" (adica biberonul).
Angi, multumesc mult de gand bun...

azi am ajuns sa ma plimb in Mamaia la Cazino, liniste si frumos, nu batea vantul deloc, mai erau cate unii care amenajau terasele -cred ca se pregatesc pentru 1 mai. imi palce tare, marea era frumoasa si plaja goala, o sa-mi fie dor de ea asa la vara...

de la mine pentru voi

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela79 spune:

Pup toate fetele.
Andicu sa ii dai doar antitermice si lichide multe. Sa nu-i dai cumva antibiotice pana nu stii care este cauza febrei. Oricum, antibioticele trebuiesc recomandate de medic.
Andreb daca vrei poti sa citesti la mine pe blog ca am scris un articol despre diversificare. E in categoria despre nastere si copil.

www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604195810998/" target="_blank">Maria la restaurant
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604200218221/" target="_blank">Primele zile din viata mariei
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604340884907/" target="_blank">Maria face baie

Mergi la inceput