Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

hi-hi-hi, am intrat sa-l vad pe Benji si am dat de filmele lui Serban! (eram inca logata pe youtube si m-a trimis la myvideos)

Ceska, ca sa se vada, da click pe unul dintre ele in fereastra in care ruleaza si ne trimiti linkul repsectiv. apoi in dreapta o sa apara si celellalte filme de la acelasi user (adicatelea tu)

hai repede, stam cu sufletul la gura (mie trebuie sa mi se trezeasca serbanozaurul in ragetele de rege al apartamentului)

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Neata zuzici!

Multumesc fetelor care mi-au raspuns referitor la implicarea mamei in biserica...ideea e ca la botezurile la care am fost eu mamele stateau mai retrase, nu se bagau prea mult...nu stiu de ce. Dar m-am gandit eu ca o fi vreun obicei, ca eu nu le am deloc cu astea. Si pe nashul Sofiei (care e preot) am uitat sa-l intreb.

Ginger, sper ca mai primesti si de la mine cu intarziere urari de "La Multi Ani!" si numai momente de fericire alaturi de flacaii tai...ce greu trebuie sa fie, dar si cate satisfactii! Te descurci tu singurica cu ei sau mai ai si un ajutor?

Fetele, din nou trebuie sa va multumesc ca m-ati incurajat si laudat in perioada mai grea cu alaptatul, si dupa (adica acum). Ma faceti sa ...eu nu ma simt asa merituoasa, pentru ca micuta a primit si formula...nu a fost alaptata natural 100% dar cine stie, poate se va intampla si asta inainte sa ma intorc eu la munca .

Apropo, mai este vreuna din voi nefericita la maxim cu gandul la intoarcerea la serviciu? Eu NU VREAU! Vreau sa stau acasa cu gazuta, si sa ma pregatesc pentru bebe 2! Din pacate nu se poate, venitul meu e important la noi in casa, deci din motive financiare - fir-ar sa fie - trebuie sa ma intorc. Ma rog, persupun ca as putea munci si de acasa, sa fac traduceri sau ceva in gen...ma mai gandesc.

INTREBARE: mai este vreun clopotel care, dupa ce termina masa, sta cateva minute multumit, sau chiar motaind, dupa care se pune pe un super-plans, vreo 10 minute, plans tare, dar descrescator ca intensitate, pana adoarme? Sofia asa face de vreo doua saptamani, cateodata ma intreb daca nu cumva plange ca nu s-a saturat...dar tind sa cred ca nu e asta, ca e un plans de somn si nervisori...Mai aveti asa ceva in casa?

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

quote:
Originally posted by stancutza


Apropo, mai este vreuna din voi nefericita la maxim cu gandul la intoarcerea la serviciu? Eu NU VREAU! Vreau sa stau acasa cu gazuta, si sa ma pregatesc pentru bebe 2! Din pacate nu se poate, venitul meu e important la noi in casa, deci din motive financiare - fir-ar sa fie - trebuie sa ma intorc. Ma rog, persupun ca as putea munci si de acasa, sa fac traduceri sau ceva in gen...ma mai gandesc.





Din fericire eu nu trebuie sa ma intorc la nici un serviciu , ca n-am lucrat deloc de cand sunt aici . Dar mi-as smulge perii din cap sa trebuiasca sa ma duc , si sa-l las pe Caz amanet la cine stie ce cresa , pe mana unor straini ! Inuman , brutal si foarte stressant pentru cel mik .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Ellenuta, cu mancatul mai des seara...se pare ca e normal..am tot citit ca bebeii pot sa aiba mese mai dese seara. E legat - cred eu - de faptul ca seara ei se elibereaza de tensiunile si experientele de peste zi, si cum suptul ii alina, se cer mai des. Mai bine asa decat sa planga...

Oricum, ce descrii tu acolo pare mai degraba o masa, luata in reprize...noi din astea avem si in timpul zilei, mananca, adoarme satisfacuta, se trezeste dupa douazeci de minute, mai cere, ii dau din nou...si uite asa trece o ora, o ora jumate...dar asta e.

Virgo, nu stiu exact ce sa-ti spun cu mancatul mai putin dimineata...poate era asa mult laptic in san, ca s-a saturat dintr-unul? Ai incercat sa i-l dai si pe celalalt si l-a refuzat?

Alinaatudor, bucura-te ca tatal tau incearca si altceva...nu multi ar face asta, la varsta lui. Mamei tale ii va fi probabil cel mai greu fara el, dar tu ai pe Stefy scumpa acasa, si un sot cu care sa te consolezi de dorul tatalui tau. Iar trei luni nu sunt o vesnicie, chiar daca isi prelungeste contractul dupa aia sunt ceva sanse sa va vedeti atunci!

Apropo de vazut, si distante mari...eu primesc newsletter-uri de la Wizzair, cu care am zburat de cateva ori pana acum. Si au acum niste promotii, imi calculasem ieri ca un zbor pana la Cluj, dus-intors: eu, sotul si gazuta, ne costa vreo 250 lei. Ma batea gandul sa mergem in mai, nu am mai fost din copilarie si e un oras tare frumos!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Irlandeza la muuulte lunite Patriciei! Ma bucur ca a scapat de ham.
Gugu si eu patesc la fel. Ce este ciudat e ca parca peste noapte au aparut toate problemele: caderea parului, ingrasarea si matreata nu stiu dc putem face ceva...mai ales dc e din cauza hormonilor, cum zic fetele

Poze
Poze Daria
Poze botez
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by virgo

Eeee , asa mai iesim din casa ! Cazimirus terroristus a dormit rupt pana pe la 6:30 . Adica la ora aia l-am trezit eu sa manance , ca el nu prea avea de gand ! Acum iarasi motaie , dar pe canapea . Si ieri a dormit neantors , dar s-a foit pana pe la 10 aseara , n-avea somn si pace .

Mai are cineva problema asta ? Bebe mananca prost dimineata . Azi l-am fortat sa bage ceva in fizic . Un san si-atat ! Iar celalalt plesnea de lapte , abia l-a atins si-a inceput sa maraie ca-i dau prea mult !

In rest baiatul e vesel , isi roade degetele foarte tacticos ...



De o saptamana asta patim si noi! Dimineata papa numai un san si daca il pun la celalalt incepe sa maraie ca un catel si protesteaza. vad ca la bebeloii nostri micul dejun e pe bune "mic".

GUGU de LUCA 19.12.2007

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by Ellenuta



SA AVEM UN CAPITOL EXCELENT!!



neata zuzici,

si trebuie sa va anunt ca aseara s-a intros de pe burta pe spate .. nu-mi venea sa cred si am mai pus-o o data ... iar s-a intors .. si-a lasat mana stanga mai jos , s-a impins in dreapta, si-a ridicat piciorul drept in aer si poc .. s-a intors ..




Wow!!! ce iute este scumpa de ea!!!! Felicitari!!!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by Ellenuta



eu ma gandesc sa-i bag lui bitzi seara un bibe supliment (formula) .. nu dati cu pietre .. nu stiu de ce, dar seara ii dau sa pape de 3 ori intr-un interval de 1 ora si jumatate .. cred ca e obosita si nu vrea sa faca efort mare ... trage ce-i curge usor, apoi o ia somnu, doarme putin iar cere tzitzi .. eu vad ca laptic e destul, adica tasneste dar ea e cam lenesa seara ..

aseara a papat in 3 reprize, a adormit la 23.30 si s-a mai trezit la 5.45 .. a dormit super! a papat pana pe la 6 si iar somn pana la 8 ..

offf .. nu stiu ce sa fac ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII



ellenutza, avand in vedere ca eu nu prea am excelat in ale alaptatului nu cred ca pot da sfaturi prea pertinente...

Dar, cum a luat foarte bine in greutate cu lapticul tau - cred ca-i merge bine!
Si apoi, sa nu cumva sa se obisnuiasca cu biberonul si cu formula si sa inceapa sa-ti refuze sanul.
Dar, tu fa cum simti tu ca este mai bine!!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

quote:
Originally posted by virgo

Eeee , asa mai iesim din casa ! Cazimirus terroristus a dormit rupt pana pe la 6:30 . Adica la ora aia l-am trezit eu sa manance , ca el nu prea avea de gand ! Acum iarasi motaie , dar pe canapea . Si ieri a dormit neantors , dar s-a foit pana pe la 10 aseara , n-avea somn si pace .

Mai are cineva problema asta ? Bebe mananca prost dimineata . Azi l-am fortat sa bage ceva in fizic . Un san si-atat ! Iar celalalt plesnea de lapte , abia l-a atins si-a inceput sa maraie ca-i dau prea mult !

In rest baiatul e vesel , isi roade degetele foarte tacticos ...



De o saptamana asta patim si noi! Dimineata papa numai un san si daca il pun la celalalt incepe sa maraie ca un catel si protesteaza. vad ca la bebeloii nostri micul dejun e pe bune "mic".

GUGU de LUCA 19.12.2007

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008



Mai , s-o fi saturat el dintr-un san , da' dupa aproape 9 ore de somn lemn , ma gandeam ca rade tot ce prinde ! Abia acum pe la 12 a mancat ceva mai serios , dar a adormit la loc . Acuma motaie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by kalosalina

Irlandeza la muuulte lunite Patriciei! Ma bucur ca a scapat de ham.
Gugu si eu patesc la fel. Ce este ciudat e ca parca peste noapte au aparut toate problemele: caderea parului, ingrasarea si matreata nu stiu dc putem face ceva...mai ales dc e din cauza hormonilor, cum zic fetele

Poze
Poze Daria
Poze botez
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)



Tocmai am citit pe net ceva informatii despre problema. Zice ca parul incepe sa cada din luna a treia din cauza "furtunii" hormonale si in cel mai fericit caz inceteaza sa cada prin luna a 6-a. Sunt cazuri cand continua sa cada pana cand face bebe un an si jumatate. In cazul asta tre sa-mi cumpar peruca!

GUGU de LUCA 19.12.2007

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

Mergi la inceput