Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (42)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

BB, ma bucur ca nu te-ai suparat, noi inca nu am ajuns la supa, dar , da, galbenusul il voi adauga in crema de legume; incearca dupa supa de carene sa-i diminuezi treptat lapticul si sa-l dai imediat;

uite schema noastra:

DIVERSIFICARE ALESSIA
4LUNI 10 ZILE
DIMINEATA /SEARA- lapte praf + cereale(mar, banana, prune, porumb, orez) 1 mas cereal la 100 ml lapte…treptat pana la 3-4 mas cereal la 150-160 lapte – TIMP DE 10-14 ZILE!
CELELALTE MESE – LAPTE
4LUNI 20-24 ZILE
DIMINEATA /SEARA- lapte praf + cereale(mar, banana, prune, porumb, orez
Orele 10 – MASA DE FRUCTE – PIURE(banana+ mar copt+- suc mocov; alte fructemar, para, caisa, ananas, strugure alb)
- Poate primi lapte in completare dupa imediat;
- Alt ex. Ό banana+piersica 1, mixate +sucul de la 1 mar – de consistent unei smantani care curge; alt ex – mango+mar; - in completare poate primi lapte; alte fructe : caise, pere(prudent - diaree), mango – antioxidanti f imp in dezv creierului, kiwi – cam la 6 luni si 1/2; interzis: prune, pepeni, cirese, struguri, capsuni;
Orele 11, 15, 18 lapte praf
5 luni si 1 sapt - se poate adauga branza vaci in fructe(sau cereal in fructe) - din lapte Dorna<2%grasimi si un iaurt, cand fierbe laptele – de doua -trei ori/sapt

5 luni si 3 sapt
Dimineata – lapte praf+ cereale
10-11 – masa fructe +/- lapte
14 – supa de zarzavat: cate 2 rondele morcov+albitura(50-100 gr)+100ml apa de fierbere; se poate imbunatati cu 1 mas lapte sau cereale; apoi treptat se adauga telina, dovlecel, cartof, ceapa – inca nu se paseaza; supa trebuie sa fie fluida; cate 1 pic de ulei de masline treptat.
NU SE SCOATE LAPTELE DE LA NICIO MASA!
Dupa aprox 1 sapt(6 luni) supa de carne(pui – pulpa - piept, vita), se fierbe separat, se arunca prima apa; 1-2 lgt carne mixata+ 150-200 ml piure de legume+zeama(supa) de carne; se creste treptat cant de carne pana la 4-5 lgt
18 – lapte praf
21-21.30 cereale cu lapte(nestle, milupa - orez, porumb, tapioca) – 1 mas – atentie la tetina de hrana groasa- se poate ineca, treptat pana la 3 mas la 200 ml lapte


6 luni1/2
Dimineata - lapte praf+cereale
10-11 – masa fructe+ branza de 2-3 ori/sapt
14 masa supa ; se poate introduce galbenusul de ou fiert tare(10 min)1/4, ½, Ύ apoi intreg; NU SE MAI DA LAPTE! Se alterneaza cu supa de carne 4-7 ori/ sapt supa cu carne, 1-3 ori galbenus;
SUPA TREBUIE SA FIE CREMOASA!
18 – iaurt tnuva+/- cereal, dc nu vrea simplu
21 – lapte cu cereale

7-8 luni
Dimineata – lapte cu cereale
11 – masa de fructe + branza de 2-3 ori/sapt
14- supa cu carne/ou/branza/ficat(la 8 luni) – TREBUIE SA FIE CA O PASTA
18 – iaurt
21- lapte cu cereal
8 luni
Peste alb, mamaliguta cu branza, fasole verde, musaca
De la 8 luni piureul poate contine fragmente mai mari.



BRANZA DE VACI: 1 l lapte punga+6-7 tablete Ca lacticsau cateva picaturi de lamiae, cand laptele aproape fiebe se pune Ca; se separa branza, se stoarce, se poate pastra in frigider in cutiuta inchisa 2-3 zile; se introduce in supa de legume cand inlocuim carne sau ou si le alternam pt a mentine interesul pt papa; SE POATE INTRODUCE BRANZA SI IN MASA DE FRUCTE – 2 LGT;


Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ellis cum sa ma supar!!!!???? multumesc inca o data. ma pun sa copiez schema!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata am copiat!!! ms frumos.

ma duc ca s a trezit nazdravana mea!!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

cu mare drag, BB.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

NELA, sa stii ca eu am comis-o sambata - cumnata mea a venit la noi, repede la fata, i-a pus mana pe sosetica si urma sa o atinga pe mana si am trimis-o la spalat pe maini; I'm sorry, dar conteaza sanatatea Alessiei!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Buna dimineata si de la noi... Am venit de la pediatru.Avem 9.400 kg ... si 70 cm.
BB bestiala Iasmi cum se trezeste.Am vazut poza si aseara dar aveam o lene sa scriu ceva... O sa citesc din uma si revin

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by Ank83

Buna dimineata si de la noi... Am venit de la pediatru.Avem 9.400 kg ... si 70 cm.
BB bestiala Iasmi cum se trezeste.Am vazut poza si aseara dar aveam o lene sa scriu ceva... O sa citesc din uma si revin

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



sa fie sanatos!
ce mare e!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ank...
woww 9.4 kg???? da' ai flacau mare, nu gluma!!!! sa fie sanatos!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

In rest suntem ok...stam foarte bine in fundulet... cu usor sprijin.In carucior stam la 60 de grade, dar ne ridicam noi singuri sa ne rotim roata ...roata cu capusorul si sa vedem daca mami e cea care impinge carutul...Ne prindem de orice ...intindem mainile sa primim ceva sau sa atingem ceva...Stam intr-un cot .Cand ma uit la el nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul... ca parca acum era de 3 kg jumate... Si am un brandddddd.... sa nu caute cineva scandal.... ca dau rau cu pumnul ...la ce sala fac zilnic cu fiu-meu

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by vali_delide

bebelusii nu au plang cu lacrimi pana pe la 6 luni
Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Raul plange cam de o luna cu lacrimi.Acum sunt din ce in ce mai intense...




Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput