Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (42)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

eu inca mai stau un pic

quote:
Originally posted by adinag

Costumul a fost tare mic, cu mine injurul lui

ei, primul minut a fost mai greu, dupa aia... asta e, ce sa fac! Dar a fost fain tare...
Uite:
http://picasaweb.google.com/adinasv/Lutzmannsburg290308010408/photo?authkey=gLmBqwbYA4Q#5184975100901000162
http://picasaweb.google.com/adinasv/Lutzmannsburg290308010408/photo?authkey=gLmBqwbYA4Q#5184975229750019138
http://picasaweb.google.com/adinasv/Lutzmannsburg290308010408/photo?authkey=gLmBqwbYA4Q#5184975276994659426
http://picasaweb.google.com/adinasv/Lutzmannsburg290308010408/photo?authkey=gLmBqwbYA4Q#5184976191822694050
http://picasaweb.google.com/adinasv/Lutzmannsburg290308010408/photo?authkey=gLmBqwbYA4Q#5184974967757013890


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)


le-am savurat ca pe ele...dar numai o foto cu tine ...

felicitari inca odata pt. copilasi reusiti si frumosi foc..si ca spun vorba mamei mele..sunt ca de pe carete... desenati..perfecti... doamne ce frumos e Floris ma da gata..i se potriveste de minune numele si Jasmina nu mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

uuu.... mama mia ....cred ca ma bateti cand va treiti si vedeti ce am facut eu azi dimineata aici...
nu ma pot abtine..si asa vb si eu singura ce sa fac stiu ca ma cititi dupa...

stiti ce mai vreau sa va spun o ultima faza..ca eu inca nu am reusit sa ma uit la albumul comun..cand..? as fi putut in dimineata asta..in loc sa umplu aici multe pagini....dar imi tb curaj...eu tot va vad pe voi ca spuneti de album..si..dar inca nu am intrat in confidentza....cum functioneaza ..cred ca numai poza stefaniei lipseste...pot recupera dupa cu calm? autoarea parca era alina nu?

gata am plecat..ca sa nu ma apuce vre'una pe aici sa ma ia la

Stefania X2 ... sunt crestina!!!
avem masinutza noua :)
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

neata

stef, da' chiar nu ai somn??? sau nu te lasa junioara sa dormi???

eu am intrat repejor sa va salut si fug inapoi la nani. a plecat tati la job si de asta m-am trezit!!!

multumim de complimente!!! si acuma doarme pe burtica si cand se trezeste face niste ochi mari si se uita direct la noi in pat....tre sa incepem sa avem grija...cu....


pt fetele care ma intrebau daca nu cobor nivelul la patut, am zis ca intr-o saptamana asa maxim doua o "coboram" jos ca sa nu avem surprize....

roxxy, cereale ii pun 2-3 cupe la 180-210 ml lapte in bibe. dar de cele mai multe ori le papa cu lingurita!!

bebebii vostri trag de carusel???? eu a trebuit sa leg toate jucarioarele sus ca iasmi tragea de ele cu o putere, mai un pic si il rupea....

pussi, am vazut si eu poze cu printesele!! ptiu-ptiu pe ele de frumoase!!!

adina, super poze!!!! ce frumusel e floris!!! si printesa ta e superba!!! ai doi copii foarte frumosi, seamana cu mamica lor!!!

la cat mai multe lunitze sarbatoritilor de azi!!!

deci sa nu ma stresez ca papa iasmi asa mult??? sa nu incerc sa ii reduc din papa?? sa o las singura sa renunte la mese??

creem, eu nu i-am dat niciodata supica chia=oara, ci direct supica crema. am bagat la blender supica+morcov+cartof+albitura si a iesit o crema subtire.

gata va pupacesc si fug in patutz!!!

aaaa mi-a fost dor de voi!!!!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by cristi07

Vali, multumesc pentru reprimire.

Cu ocazia asta o sa va dau si eu cateva date tehnice despre RAducu...
azi a implinit 4 luni
6500 g, 62.5 cm - ieri la vaccin nu a plans decat f putin (este un barbatel!)

va citesc si "va cunosc" pe toate de pe vremea cand eram gravide...eeehh ce frumos a fost...
personal o cunosc pe Lixa, care a nascut la o zi dupa mine la cfr2 (este o mamica tanara, frumoasa si mereu cu zambetul pe buze!din pacate pe Catalin al ei nu l-am vazut la maternitate, insa i-am urmarit evolutia in poze)

ii stiu pe toti bebeii vostri si imi plac toti

Radu mananca doar san, doarme toata noaptea (22/22:30 pana la 5/6/7), doar pe burtica (de cand era "mic" de 1 luna). Este un copil f cuminte. Face ce fac toti bbei de varsta lui (se intoarce de burta pe spate, baga manutele pana la cot, dar ii place mai mult degetelul...rade in hohote (mai rar, e drept) gangureste si tipa mai nou! E cum s-ar zice in "limite".

BB, Iasmi e scumpica foc, daca se ridica asa, ai de gand sa ii lasi patutul la nivelul inferior?




Cristina mamica lui Radu Nicolae



Cristina,
Si la multi ani lui Raducu!

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

roxxy mersi de raspuns. asa stiu si eu ca si tine!! dar nu stiu cum sa ii scot mesele de lapte., ma gandesc ca o sa renunte singura!! si la mine papa lapticul dupa vreo ora maxim 2 (uneori chiar mai repede).
i-am introdus si carnita si tot degeaba.
la noi cam asa e programul:
dimi pe la 7-8 masa de laptic 150 (uneori chiar la 5-6 dimi, apoi urmatoarea masa e la 10)
pe la 10-11 masa de fructe+ cereale sau biscuiti, sau danonino
pe la 12 laptic
pe la 15 legume ( nu zilnic) + laptic
pe la 18 cereale sau laptic
pe la 20.30 laptic 210 ml apoi nani!!!

bineinteles programul nu e fix, in unele zile avem mai putine mese.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



BB, ai introdus oul fiert la supa(piure)? de atunci nu ii mai da lapte dupa piure ca e f consistent si vomita; pe la 7 luni e ok dc renunta la lapticul de completare, nu te stresa, dar incearca sa-i diminuezi cantitatea si sa il dai imediat (maxim o jum de ora), dupa masa solida, in timp ce ii cresti cant de masa solida; in rest da-i ceiut sau suculet - atentie intre papa si suculet sa fie vreo 2 ore ca nu se digera bine impreuna!
- incearca si dimineata cereale si la ultima masa, eu ii dau 150 lapte +2 mas(am crescut treptat si vreau sa ne oprim la 3 masuri cereale); iar masa de 18 sa fie de iaurtel sau lapte;
Sper sa nu te deranjeze ce am scris, e doar o sugestie, fiecare face cum crede ca e mai bine!

SUPER TARE POZA CU IASMI CAND SE RIDICA DIN PATUT!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

neata
am intrat sa ma plang iarasi....Iulia a mancat 130 cu insistente....nu stiu ce sa mai fac cu ea...

fetelor eu cred ca o mananca tare gingia pt ca e tot nervoasa ,cu mana in gurita si daca ii dau degetul meu il roade...am dat-o si cu dentinox dar efectul e de f scurta durata.m-am tot uitat dar nu e umflata gingia...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by pussi

multumesc pt. aprecieri
ancutaD destul de greu, am fost singura cu ele de vreo 2 sapt. Abia ieri am reusit sa merg sa platesc facturile scadente Asta este.

Unde gasesc si cum se numeesc biscuitii fara gluten? Ca eu le dau cereale amestecate cu fruct.

Mihuta, vali referitor la lacrimi: Elena mi-a plans cu lacrimi de la inceput, Ana abia de pe la 2 luni.

Cu mesele, avem tot 5:
- ora 6 lapte : 100-200 ml
- ora 10 masa de fructe: 100-120 ml de cereale amestecate cu fructe + 40 ml suc de fructe. Elena manaca mai putin ca nu-i place marul, de maine bag banana
- ora 14 : 100-200 ml lapte... o sa bag legumele peste 2 sapt.
- ora 18: 120 ml cereale, mananaca mai mult daca le dau, dar nu mai mananca seara
- ora 21:30 : 100-200 ml de lapte

Dupa cantitatile mele sa nu va luati ca noi avem doar 5.5 kg.

va pup si sper sa am timp sa intru.





PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!



pussi - biscuitii sunt de la HERO, dar eu nu am gasit niciunde!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Buna dimineata! am reusit si eu sa citesc din urma!

LA MULTI ANI MARIA DE ANCAD, ELENA-ANCAA!
LA MLTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR ZILEI! SA CRESTETI MAARI, SANATOSI , SA-I IUBITI SA SA-I BUCURATI PE PARINTII VOSTRI!

ENI, si Alessia a papat ieri dim 130 de laptic cu cereale, azi 160, nu te mai stresa! Poate ca o doare o gingie, eu seara i-am dat panado si ii dau ziua cu dentinox pe gingii, desi nu prea vad eu clar ce se intampla pe acolo.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by ellis

quote:
Originally posted by bb_yasmi

roxxy mersi de raspuns. asa stiu si eu ca si tine!! dar nu stiu cum sa ii scot mesele de lapte., ma gandesc ca o sa renunte singura!! si la mine papa lapticul dupa vreo ora maxim 2 (uneori chiar mai repede).
i-am introdus si carnita si tot degeaba.
la noi cam asa e programul:
dimi pe la 7-8 masa de laptic 150 (uneori chiar la 5-6 dimi, apoi urmatoarea masa e la 10)
pe la 10-11 masa de fructe+ cereale sau biscuiti, sau danonino
pe la 12 laptic
pe la 15 legume ( nu zilnic) + laptic
pe la 18 cereale sau laptic
pe la 20.30 laptic 210 ml apoi nani!!!

bineinteles programul nu e fix, in unele zile avem mai putine mese.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



BB, ai introdus oul fiert la supa(piure)? de atunci nu ii mai da lapte dupa piure ca e f consistent si vomita; pe la 7 luni e ok dc renunta la lapticul de completare, nu te stresa, dar incearca sa-i diminuezi cantitatea si sa il dai imediat (maxim o jum de ora), dupa masa solida, in timp ce ii cresti cant de masa solida; in rest da-i ceiut sau suculet - atentie intre papa si suculet sa fie vreo 2 ore ca nu se digera bine impreuna!
- incearca si dimineata cereale si la ultima masa, eu ii dau 150 lapte +2 mas(am crescut treptat si vreau sa ne oprim la 3 masuri cereale); iar masa de 18 sa fie de iaurtel sau lapte;
Sper sa nu te deranjeze ce am scris, e doar o sugestie, fiecare face cum crede ca e mai bine!

SUPER TARE POZA CU IASMI CAND SE RIDICA DIN PATUT!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII



multumesc frumos ca mi-ai zis. tu asa faci?? cum faci supica cu nou?? te referi la piure+galbenus?? ma pun sa imi copiez ce ai scris. eu incercam sa o tin cat mai mult fara laptic dupa papa. o sa incerc si asa. ms din suflet.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ellis dar carnita nu ar trebui sa o sature??? ea vrea laptic si dupa cereale....

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput