Sezatoarea canadiana (88)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am fost la spital. Inca nu stim cit de grav este, cert e ca infectia nu s-a dat inapoi, mina e umflata rau pina la cot si nu o poate misca, nici macar degetele. Nu-l mai doare atit de rau pentru ca ii dau calmante puternice. Ii face perfuzii cu antibiotic si inca ceva. A fost pur si simplu un ghinion, s-a antrenat la sacul acela de box fara incalzirea prealabila, a dat si aiurea... nu stiu, e ca atunci cind calci strimb si-ti luxezi piciorul. Problema este ca infectia tendoanelor nu e o gluma, am rasfoit un pic netul si se rezolva greu. Speram sa se faca repede bine! E rau ca nu conduc, pentru ca Agata trebuie dusa la activitati, luni dimineata la scoala, luni am si RV la pediatru cu cei mici, apoi sa o iau pe Agata de la scoala... dar bine ca s-a mai incalzit, ma descurc eu, numai sa se faca el bine si fara urmari. E prima data cind sta intr-un spital, ca adult! A mai stat o data, culmea este ca tot cu mina asta, ceva legat de un nerv (nu e nimic acum legat de asta, ni s-a luat o piatra de pe inima, ca simte degetele, le misca daca vrea, doar ca-l doare prea tare), dar era copil. I-am dus ceva de mincare, o carte si i-am spus sa profite si sa se odihneasca daca tot nu-l mai doare, ca nu mai pupa el asa concediu. Am glumit, fetele voiau sa ramina cu el, i-am zis ca ii las pe toti trei, vin si eu acasa, imi pun un film si beau un pahar de gin linistita. Dar era transfigurat de durerea pe care a suportat-o si inca mai are de tras.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Nelia - imi pare rau pt Octav :-( - ii doresc multa-multa sanatate! De-asemenea multa sanatate si Tudorei! Cum se mai simte puiutza mica? FELICITARI pt Agata!

Fetelor multzumesc frumos pt urarile de sanatate pt Gabisor Am avut cateva noptzi f grele. Joi spre vineri de la 8:30pm la miezul noptzii s-a trezit plangand/urland (se ineca cu muci) din jumatate in jumatate de ora. Apoi de la ora 0 la 7am doar de 4 ori... deci am prins si noi o picatura de somn. Vineri am fost la medicul generalist de la circa de teritoriu si a consultat-o amanuntzit. Mi-a spus ca e doar o... "banala viroza" si ca plamanii, urechile si gatul nu prezinta absolut nici o forma de infectzie/complicatzie. Vineri spre sambata a avut niste accese de tuse crunte cu spasm de varsatura de nu se mai putea opri. Tot timpul tzipa "mami - vomit!" si incerca sa verse dar nu iese nimi :-( Apoi i-a trebuit pipi si cand s-a ridicat si a inceput sa mearga s-a oprit tusea! Cand s-a intors in pat a luat-o de la capat :-( Asa ca am ridicat-o din nou si am plecat la plimbare prin casa. Cand ajungeam in dormitor la pat "mami-vomit!" si incepea sa tuseasca si se fortza sa verse :-( deci faceam cale intoarsa sa bantuim prin casa... In final dupa cateva plimbari (cam pe trei carari de obo) eu si ea am dormit in alta camera... Acolo a reusit sa se linisteasca. Nu stiu ce a fost - dar cred ca-n capsorul ei se formase un fel "contact grestit": dormitor="loc de dat la ratze" si nu se mai putea decupla...
Ica - nu am mai ajuns la opto - am sunt si am avut mareele noroc sa dau peste o d-na deosebit de amabila care m-a amanat peste 2 sapt (mie imi era teama ca mai tre' sa astept odata 2 luni!) pt ca Gabisor a avut febra non-stop de miercuri dim pana sambata dim (nu mult - a oscilat tot timpul intre 38 si 39 - dar nu a cedat nicicum). Sapt viitoare nu o duc la gradi. Luni avem intalnire cu dir de la maternelle de la Lycee St Louis - si tre' sa fie sanatoasa (ata cat se poate), martzi avem RV la oftalmo (ii lacrameaza ochiul stg cand e rece afara si are nasucul infundat - cred ca nu-i nimic grav - doar canal lacrimal temporar infundat datorita secretziei abundente de muci). Tati e business trip (de fapt training) la Genova/Italia. Deci suntem singurele asa ca ma voi ocupa exclusiv de ea.
Ce mai face Christine?
Selena - multzumesc frumos pt compli Imi pare bine ca Bela e sanatoasa si nu a mai "pescuit nimic". Dragutza de ea - e crunt cand ii vezi cum zac cu ochisorii mari si triosti uitandu-se la tine rugatori si tu nu potzi nicicum sa-i ajutzi... pt ca virozele astea - cu sau fara tratament - tot nu se termina pana nu-si fac complet de cap! Putere si distractzie maxima cu Denis :-)
Magda - multa sanatate - ai grija de tine si de bb-lusha mica din burtica (Olivia Vivian? - raman cele doua nume care ma duc cu gandul la "Pe aripile vantului"?)
Diana - ce mai face Victor ?- cum se mai simte? multa sanatate si sa scapatzi cat mai repede de tumy flu :-(
Gandindu-ma la Victor - nu se poate sa nu-mi vina in minte Cristina (cge) si nu intreb: ce mai fac Ancutza si Victor? :-)
Bebitzu - bafta cu scoala pt Mihnea.
Simona - felicitari pt Radu :-) si distractzie placuta in continuare la job :-) Hei si eu vreau asa job :-)!
Oana - ce mai face frumusica Antonia?
Ana - daca esti hotarata atunci treci urgent la treaba :-) Nu cred ca varsta biologica e vreo probl in societatea de azi :-)
Carmen - super pozele (m-am uitat la cele de pe Martie/Aprilie) - ce expresiv si dulce e Matei!
Apropo de varsta :-)Eu tot ma gandesc ca daca Gabisor va avea bb la 35 de ani (la cat am nascut-o eu pe ea) atunci eu voi avea 70 de ani - si sper sa fiu o bunicutza inca in putere, cu mintea-ntreaga, plina de vitalitate, ceva umor si sper ca mai multa rabdare decat acum :-) Eu deja ma gandesc cum o sa fie cand o sa am nepotzi :-)
O duminica faina va doresc si MULTA-MULTA SANATATE tuturor!




Lorelai

http://community.webshots.com/user/UndevaCandva

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Salutare de la soare !

Sper ca linistea de pe forum inseamna ca nu sunt prea multi puiuti (sau parinti) bolnavi si ca toti profita de vremea asta frumoasa.
Noi nu stiu sa zic daca suntem mai bine sau nu, dupa ce v-am scris ultimul mesaj, mi-am luat inima in dinti si i-am dat un biberon cu lapte, si s-a linistit copilul ! Lui saracul ii era foame ... de-aia voia tot timpul la san iar laptele meu nu-i mai e suficient. De atunci am inceput sa-i dau si mancare solida dar si cu altceva care ii place pe langa mucilagiul ala de orez care nu-l primea deloc, asa ca macar a avut burtica mai plina. Partea rea e ca a inceput diareea mai rau, e normal, ca acum avea ce sa faca, dar intre episoadele astea s-a mai si jucat, a mai prins si putere.
L-am scos un pic si afara, ca prea era frumos, dar doar in spate in curte pe deck. Mi-e frica sa plec cu el de acasa ca daca imi face o "bucurie" din aia, nu stiu pe unde sa mai scot camasa. Ieri a mai tras si un vomitat dar atat.
Acum am ales varianta asta, pe o parte ii dau sa manance, pe doua parti scoate, ceva-ceva o ramane si in stomacelul lui, nu ?

Nelia, sanatate sotului, si tie cat mai multa putere sa te descurci cu cei trei iezi !

Ana, ce frumos ca te gandesti sa mai faci un bebe ! Mi-ai adus aminte de dorinta mamei mele sa mai faca un copil atunci cand a implinit aceasta varsta. Pe mine si pe fratele meu ne-a facut destul de tanara, nu a prea avut timp sa se bucure de noi, ne-a crescut cu bunicii, apoi a facut cateva intreruperi de sarcina, dupa care si-a mai dorit un copil. Dar desi a facut multe eforturi (internari in spital, laparoscopie) si a ramas pana la urma gravida, la trei luni sarcina s-a oprit din evolutie ... De atunci n-a mai incercat, dar a ramas asa cu o nostalgie ... Iar eu cu dorinta de a avea trei copii, eventual ultimul pe la varsta asta, a maturitatii unei femei.
Si inca ceva, la gradi lui Victor, mai sunt trei copii, o fetita de un an - mama are 40 de ani si se pregateste de al doilea, al doilea de sapte luni are o sora de 21 de ani, ghici cat are mama ? si a treia fetita de 16 luni tot cu mama la 40 de ani ! Succes !

Ma duc la ale mele, profit ca Victor doarme la el in patut (si asta e semn bun !) sa mai fac si eu ceva de mancare ca tot pe sanwichuri am tinut-o zilele astea.

Pe curand !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sint ingrijorata! Am vorbit cu Octav si infectia a urcat mai sus de cot, nu-i scade, medicii se tot codesc, ba e infectie de tendoane, ba nu, i-au mai facut inca un fel de ecografie, ca sa vada exact ce e, i-au schibmat antibioticul... In mod normal, dupa doua zile si ceva de antibitic forte ar fi trebuit sa se vada o ameliorare, chiar daca locul afectat ar mai fi avut probleme, restul miinii ar fi trebuit sa arate imbunatatiri. Dar in loc de asa ceva, s-a agravat, s-a dus mai sus umflatura. Nu stiu ce sa fac, e weekend, nu e nici dracu pe acolo, pina miine dimineata nu are cu cine vorbi. Am insistat sa se duca la cel de garda si sa-i spuna, sa-i arate, s-a dus si acum astept telefonul lui. Mergem mai tirziu in vizita sa-i mai duc una-alta, dar abia miine dimineata pot sa ma duc sa vorbesc personal cu cineva si sa insist sa i se faca ceva, mai ales daca nu se retrage deloc si se umfla mina mai tare. Nu inteleg, frate, a fost o singura lovitura data aiurea, chiar asa de rau sa-i faca!?! A mai patit cineva asa ceva, a mai auzit cineva? Sint tare ingrijorata!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by nelia

Sint ingrijorata! Am vorbit cu Octav si infectia a urcat mai sus de cot, nu-i scade, medicii se tot codesc, ba e infectie de tendoane, ba nu, i-au mai facut inca un fel de ecografie, ca sa vada exact ce e, i-au schibmat antibioticul... In mod normal, dupa doua zile si ceva de antibitic forte ar fi trebuit sa se vada o ameliorare, chiar daca locul afectat ar mai fi avut probleme, restul miinii ar fi trebuit sa arate imbunatatiri. Dar in loc de asa ceva, s-a agravat, s-a dus mai sus umflatura. Nu stiu ce sa fac, e weekend, nu e nici dracu pe acolo, pina miine dimineata nu are cu cine vorbi. Am insistat sa se duca la cel de garda si sa-i spuna, sa-i arate, s-a dus si acum astept telefonul lui. Mergem mai tirziu in vizita sa-i mai duc una-alta, dar abia miine dimineata pot sa ma duc sa vorbesc personal cu cineva si sa insist sa i se faca ceva, mai ales daca nu se retrage deloc si se umfla mina mai tare. Nu inteleg, frate, a fost o singura lovitura data aiurea, chiar asa de rau sa-i faca!?! A mai patit cineva asa ceva, a mai auzit cineva? Sint tare ingrijorata!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.




Nelia, eu am facut sport de performanta, am vazut multe entorse si busituri si ma gandesc ca totusi sotul tau practica sportul asta de ceva timp, chiar si neincalzit nu putea sa se agraveze asa de la o luxatie ... Daca zici ca s-a mutat umflatura poate e ceva de alta natura ... ma gandesc la vreu cheag ceva care impiedica circulatia buna a sangelui, ia ceva pastile in afara de antibiotic ? Un anticoagulant, antiinflamator ? La ce spital e ?

Am uitat in mesajul precedent sa urez sanatate si Gabisorului lui Lorelaim !

Noi suntem mai bine (doar 2 "bucurii" azi, pana acum) asa ca am fost si pe afara la plimbare prin cartier !



Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, Diana, tocmai asta e si mirarea noastra. El nu face sportul asta, pur si simplu dat intr-un sac de box care ii era in cale, de plictiseala, Agata era in piscina si nu avea ce face. Nu e prima data, s-a mai antrenat asa si cu alte ocazii, dar cu o prealabila incalizire poate, nici nu mai stim, ca asa ghinion a avut, ca ne gindim la ce e mai rau.

Intre timp, am vorbit cu Octav si se pare ca totusi nu e o infectie, ci inflamarea tendoanelor. Ca daca ar fi fost infectia cea care i-ar fi umflat mina atit de tare si nu ar fi scazut de la antibiotic, atunci ar fi trebuit sa aiba 40 de grade febra si sa nu-l mai doara, ca atunci cind infectia avanseaza, durerea scade. Plus leocitele inmultite si nu stiu ce alte valori din singe ridicate sau schimbate. Sa dea domnul sa fie asa cum spun ei! Voi va puteti imagina ca pe un intreg etaj a fost un singur medic de aseara pina astazi la ora 2 cind a plecat si acela si ca acum au lasat o gramada de saloane, cu cite 3 sau 4 bolnavi in fiecare fara nici un medic, numai asistente si infirmiere!?! Si ca la ditamai spitalul, doctori sint numai citiva, jos la Urgente, care sint oricum ocupati peste masura, ca a coborit Octav pina jos si e plina ochi sala de asteptare. Si e la unul din cele mai bune spitale din Montreal!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Jewish General Hospital - Sir Mortimer B Davis, acolo e.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

E bine totusi ca i-au stabilit un diagnostic si ca e sub observatie, chiar daca medicii sunt "pretiosi" la vedere.
Sanatate !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nelia,

imi pare rau! sper ca totusi se rezolva repede, are vreo fisura/fractura la incheietura miinii si n-au vazut-o, daca-l tot doare?


Diana, fetelor, mersi de incurajari; noi am tot sperat sa putem infia un copil din Romania, sa se schimbe legea, dar am ajuns concluzia ca am pierdut anii astia tot asteptind fara rost; asa ca mai am doi ani pina la 42 si voi lasa lucrurile in voia lor; Daca Dumnezeu vrea...


am pus niste poz(n)e de la chaful lui fiu'meu de ieri: aici cu nora-mea

http://good-times.webshots.com/photo/2664113970093212458aXhUBg


aveti careva ceva adrese de agentii care organizeaza excursii la NY?



http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Frumoase pozele, unde ati tinut petrecerea? Arata misto locul ... poate la anul (daca om mai fi aici) sa ii tin si io lui Matei, copiii par ca s-au distrat fain.

Nelia, inca o data sanatate ... sa se rezolve cat mai repede si putin dureros pentru Octav. Nasa lui Matei e medic rezident la Jewish, as putea sa o intreb daca ar putea sa isi dea cu parerea ... dar nu stiu cum sunt protocoalele in spital, adica daca se poate baga peste medicul lui ... dar daca nu sunteti multumiti nici maine, dupa ce il vede medicul, da-mi PM si o pot intreba pe Ioana ...


POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc


Mergi la inceput