Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

BUNA!

LUMI-NAQ imi pare tare rau pentru voi. Cred ca esti ingrijorata dar s-ar putea sa nu fie nimic grav. Cred ca nu e prea mic pentru un consult oftalmologic. sunt prea mici daca trebuie sa faca exercitii speciale pentru ochi pentru c anu inteleg ce au de facut dar pentru un consult nu cred. Si la neuro la fel cred ca ai putea merge pentru linistea ta.

RAISA- imi pare rau ca cea mica afacut rubeola dar o felicit ca a inceput sa mearga. Eu sunt tare mandra de Maria ca merge tinuta de o manuta dar cand o merge singura va fi si mai si.

Cheburashka- nu cred ca a patit nimic,nu? Numai ca nu a facut kk probabil. Si eu ii pun Mariei 1/2 supozitor novocalmin cand are febra mare sau cand plange rau d ela maselute si abia a mancat si nu-i pot da nurofen.

Am vazut si poze cu copilasi care mai de care mai frumusei... pe Arthur cu zulufii lui si infruptandu-se din tort, pe Raisa cu plete si bucurandu-se de petrecerea de ziua ei...Am vazut si o fetita cu falcute (Arianna)... sunt frumosi foc cu totii.

Noi suntem bine. Am avut parte d eun week-end f frumos, sambata am fost la gratar undeva langa Bucuresti intr-un sat asa ca Maria s-a simtit f bine s-a imprietenit cu un catel, a vazut pisici, miei, iezi a fost f incantata. iar ieri am fost in parcul Tineretului si apoi in vizita la o fetita ce implinea 1 anisor. Zilele astea a mancat si Maria in deplasare si avandu-l pe tati cu noi chiar ne-am descurcat fara prea multe fite si fara sa se faca precum un purcelus cum obisnuieste acasa.

Urez si eu LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritilor din ultima vreme si-mi cer scuze ca nu-i nominalizez pe fiecare in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Mihael@, Ioanaradu - piscina-ciupercuta am luat-o din Practiker,am dat 33 lei, dar duminica am vazut ca erau si in Dedeman la 35,7 lei

Milumil junior - am gasit si noi la 30,7 lei (multumesc Karra!) si l-a acceptat din prima, si m-am bucurat caci are Fe de 7 ori mai mult decat formula 3 si iod, si mai scrie ca are si taurina...de care, eu stiam ca este energizant...asta ma cam deruta!

Pentru iritatia cu bubite eu am folosit pudra de la Baby Johnson's, si cred ca sunt mai bune pudrele pentru asa ceva, decat unguientele.

Mihael@ - si noi am mancat f.f.f. prost vreo 3-4 zile dupa vaccin....nu ca acum, ar manca foarte bine, dar mananca.....
Eu zic ca Stefania deja isi arata valeitatile.........se pregateste pentru actorie?

Crina_mio - instructiuni de folosire?!?!?! Perseverenta....
Cat despre lapte, ar trebui sa testezi din timp ce fel de lapte ii place. Caterina refuza orice tip de lapte de vaca.

Lumi_Nag - eu cred ca este o chestie trecatoare, dar nu trebuie nici de neglijat. Daca tu crezi ca este ceva neinregula cu Georgica mai bine mergeti la un control ca sa te linistesti! De multe ori se intampla, ca noi, mamele, sa ne speriem de fiecare gest facut "mai altfel" si sa ne facem probleme, care de multe ori sunt trecatoare.

Raisafudulu - frumoasa aniversare chiar daca a fost cu / fara rubeola. Felicitari si totodata spor la mers!

si pe carliontatul Arthur si fotomodelul Arianna

Andra(20.11.1995) si Caterina(22.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:


La multi ani!pentru toti copiii sarbatoriti zilele trecute, o zi plina astazi pentru mihai, vlad, denis mihai si noemi antonia!

draga lumi-nag, doamne ajuta sa fie o joaca! mergi totusi la pediatru si ia o trimitere la oftalmolog. daca nu e de competenta lui, el te poate trimite mai departe catre neurologie. cred ca intuitia ta este cel mai bun sfatuitor si, daca ai scris aici, sigur ti ai pus serios problema si in mod reflex ai simtit o neregula.

raisafudulu: bravo la raisa mica! vezi, asta i important, lasa bubele alea, ca se duc de unde au venit :). m am uitat la poze, ce de par mai are fata, pare mai mare de un an. asta am remarcat la toate pozele celor mai dotati ca noi, loli e un bebelus pe langa ei, cu pufuletele ei blond si carliontat.

martuza si arissa: mamelor, la ce va referiti voi cand scrieti curbura picioarelor? laba, gambe? lolica a avut si ea un metatarsus var din cauza pozitiei fetale(adica laba piciorului adusa spre interior ca postura, nu si structural). de la 4 luni i am facut kinetoterapie si, cand a inceput sa mearga, s a corectat complet. pediatrul ne a zis si noua de ghetute puse invers, dar n a mai fost cazul.

ghibuadina: are si loli. tot la ceafa, la baza parului, dar am remarcat ca s de la transpiratie si ii trec rapid, de la sine. la fel la gurita, daca si scarpina gingiile tot timpul si scoate limbuta afara, isi umezeste mereu pielea din jur si ii apare o iritatie fina, care trece rapid, de ex. cand doarme si nu si mai zgandare zona aia. nici nu mi mai bat capul cu ea, cand s o potoli cu agitatia ei permanenta cred ca va fi si ea un soi de alba ca zapada, fara pata si cusur.

zilele trecute m am delectat cu o carte de psihologie. tipologii de personalitate si trasaturi de baza, la bebelus, copil si adolescent si interactiunea parinte-copil functie de incadrarea fiecaruia. este foarte interesanta si ajuta parintele sa si inteleaga copilul si sa l trateze functie de personalitatea lui, un bagaj genetic cu care vine pe lume din prima clipa de viata si cu care nu trebuie sa lupte ptr a l schimba.
sint sigura ca v ar placea sa va cunoasteti cat mai bine copiii si am sa va copiez zilele astea dominantele celor 4 tipuri, sangvinic(cel vesel si optimist), coleric(conducatorul innascut), melancolic(perfectionistul) si flegmatic(cel calm). ramane de vazut cand...


de Loli mic
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

quote:


Andra - cred ca ar fi interesant un filmulet cu voi, cand faceti ca indienii







Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul





Chiar ma gandeam,sa fac astia un reality show cu noi,s-ar tavali lumea de ras.




Raisa ti-am dat pm.



Nectaria

Cristina

Bianca Maria

Catalina Teodora

Noemi Antonia

Vlad

Mihai

Denis Mihai


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Andra multumesc mult

Adina da dr a zis ca e reactie la vaccin ....dar ne-a zis ca nu toti copiii au aceasta reactie...de cele mai multe ori nu se intampla...si a aparut in a cincea zi de la vaccin...

Raisa luna a doisprezecea

Raisa 1 an

Diana
mama de albinuta mofturoasa RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Caterina la 1 an si 5 zile i-a aparut si cel de-al 2-lea dintisor.
Dar nu jos, langa celalalt, ci sus in dreapta... sper sa nu fie vreo problema ordinea dezordonata in care ies la iveala!

Si-i ni-i mersu' leganatu'.... 3-4-5 pasi....dar speram sa intram si noi in grupul maratonistilor cat mai curand.

Mancam ceva mai bine, dar dimineata fructele le accepta mai greu amestecate cu biscuiti, iaurt sau branza...prefera bucatele mici pe care sa le manance singura, dar tot in jur de 70 gr. La pranz mananca mai bine, in jur de 100-120 gr, dar favorite ramane orezul si piureul de cartofi in diverse combinatii...la ora 18 ceva asa...doar la plesneala ...si in rest lapte in jur de 500 ml pe zi.

Are 75 cm si 8.800 la ultima masuratoare (cand i-am facut vaccinul)

Vorbele sunt foarte scumpe si am ramas la aceleasi silabe de la 7 1/2 luni, in schimb recunoaste foarte multe obiecte, fiinte, lucuri pe care cer sa mi le arate, inclusiv gesturi cum ar fi "vai-vai" ca mainile puse pe obraji si ridica din umeri cand nu stie ceva!

Mai nou ne-am imbogatit colectia de fiinte crescute la casa omului cu un pui de soim..... Placerea Andrei, distractia Caterinei si ciuda matzei! Apropo, stiti cum se cresc asemenea specimene?


Andra(20.11.1995) si Caterina(22.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Pisikuta stai linistita ca nu avem decat 8.200 si 74 cm la 1 an deci suntem slabute dar in poze arata bine...iar de mers acum imi e si frica sa o las singura pentru ca e foarte slabita si se bataie rau pe picioruse...am facut primii pasi singurei dar pana sa plecam de tot mai avem.....dar toate la timpu lor

Raisa luna a doisprezecea

Raisa 1 an

Diana
mama de albinuta mofturoasa RAISA-MARIA






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Biky, mersi de informatie, am si eu un Dedeman in apropiere, o sa caut si eu ciupercuta...cat despre actrita mea, ei uite, la asta nu m-am gandit. Asa i-a iesit si Stefaniei al doilea dinte, sus, deasupra celui de jos si scrasnea cu ei de mama focului

pisikuta, daca ai timp si poti scana cateva pagini le poti pune pe contul de pe 4shared, sa citim si noi...mi se pare interesant sa incercam sa le cunoastem personalitatea, chiar asa mici cum sunt.

Lumi, sper sa fie totul bine cu Georgica

Diana, o pup pe Raisa sa-i treaca bubitele, la stefi n-am observat nimic, sper sa scapam

Eu sunt foarte fericita ca stefania a scapat de alergia la cerealele cu lapte si pot sa-i mai diversific meniul cu ceva bogat in calorii...noroc ca mi-a trecut prin cap sa mai incerc ca au trecut vreo 4 luni de cand nu i-am mai dat cereale cu lapte.
Si a inceput si ea sa se tina mai bine pe picioare, merge tinuta de o manuta dar nu prea are directie, merge in cerc

Cu mancatul inca e o problema, mananca mult mai putin decat inainte(cand oricum nu manca prea mult)...eu am inceput sa-i dau VISOL...imi recomandase dr. acum vreo 2 luni dar atunci nu i-am dat si acum cred ca e momentul potrivit...sper sa-i faca bine.

Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

La multi ani


Noemi Antonia

Vlad

Mihai

Denis Mihai


Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Astazi uram la multi ani micutilor:
Noemi Antonia
Vlad
Mihai
Denis Mihai
Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de tot ce-i mai bun in viata!

Pisikuta, la Maya curbura este a tibiei iar laba piciorului este un pic orientata spre interior.
Azi e asa de urat afara, vreau soare...

arissa - mami de Maya(18.03.2007)

Mergi la inceput