Vara 2008 in Turcia (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

quote:
Originally posted by anc@

mr_baz banuiesc ca reprezinti o agentie de turism. Poate chiar Alibaba Tour. Dar din punctul meu de vedere (al clientului) vina apartine agentiei 100%. Iar faptul ca e mediatizat un asemenea caz face bine turismului romanesc.
Nu vad ce interes ar avea conducerea hotelului sa vinda locuri peste capacitate. Pentru clientii mutati ei oricum nu primesc nimic. In schimb agentia de turism are tot interesul sa vinda. Vrea omul RW asta primeste. Iar apoi se trezeste intr-un alt hotel. Agentia oricum cistiga. Atita timp cit nimeni nu-i arde macar cu vreo amenda. Nici varianta cu suspendarea sau chiar anularea licentei de turism nu trebuie exclusa.
Pe topicul dedicat agentiilor de turism despre Alibaba Tour sint cam multe opinii defavorabile. Sa fie doar o coincidenta??



Anca, chiar hotelurile sunt cele care vand mai multe locuri decat au... Asta pentru a se adigura ca o sa aiba intreaga capacitate de cazare ocupata. Agentia afla, in cel mai fericit caz, cu cateva zile inainte de acest "Overbooking" si poate reuseste in timp util sa ofere turistului o alternativa. Sau poate sa afle abia in momentul in care oamenii au ajuns acolo si procedura este mai anevoioasa, pentru ca, pana gasesti alternativa, tii bietul om in receptie... Hotelierii ridica din umeri si nu ii intereseaza ce situatie creaza. Pentru ca agentiile isi iau suturile in fund..., pe ei nu ii priveste, ei si-au atins scopul. Obligatia agentiei intr-un caz de overbooking este sa ii gaseasca turistului loc intr-un hotel similar sau superior celui in care nu s-a putut caza.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

Bebe Beca probabil ai si tu dreptate, desi ai un interes personal sa aperi agentiile de turism. Dar eu sint client. Eu mi-am rezervat sejurul la o agentie de turism. Daca o faceam direct la hotel dadeam vina pe ei. In fond, pentru ce platesc comision agentiei? Poate agentiile noastre (unele dintre ele) nu sint in stare sa incheie un contract. Nu-si respecta RW contractele? Sa plateasca! Sau excludeti asemenea hoteluri din oferte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu n-am nici-un interes si recunosc, n-am patit-o si nici nu-mi doresc, dar cunosc un caz.

Acum 3 ani eram la un hotel in Belek si ne-am conversat cu niste nemti veniti printr-o agentie cunoscuta "N". Hotelul n-a mai avut locuri si i-a cazat la un alt hotel, tot 5 stele ai, dar cam departe de mare. Mergeau zilnic cu un trenulet pana la plaja. Dupa 2 zile i-a mutat in hotelul pt care platisera.
Bietii oameni n-aveau decat 3 copii, cel mic cam de 1 an, si imi imaginez cum a impachetat si despachetat valize. Deci se mai intampla si la case mai mari. Cred ca cei de la hotel au facut "jocurile" pt ca in perioada respectiva au aparut in hotel foarte multi turci carora li se faceau favoruri (mese rezervate, aranjamente speciale...)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

Mergeti cumva cu masina in Turcia si v-ati bucura daca ati gasi pe cineva care pleaca in aceeasi zi, pentru a traversa impreuna Bulgaria?
Ar fi interesant sa stiti daca mai este cineva dintre useri cazat in acelasi hotel cu dvs, in aceeasi perioada?

Pentru cele de mai sus si nu doar m-am gandit ca ar fi utila o "agenda electronica automatizata" in care:
- selectati o anumita luna
- specificati [eventual] destinatia
iar programul va afiseaza lista turistilor care pleaca in acea luna catre destinatia specificata [sau catre tara respectiva, daca nu ati specificat regiunea/statiunea]

Lista pentru Turcia o puteti consulta/completa aici: http://supereva.ro/rendez-vous-turistic.php?tid=1&l=6

Eu zic ca poate fi un lucru util -- speer ca va fi, am lucrat doua zile intregi la aceasta pagina! :)


---

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgilica spune:

Vom fi la MIRACLE din 24 august.Bmb tel nostru este 0744312045.Avem si noi un copil de 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Mitzura,noi am fost anul trecut la IC SANTAI in Belek,ne-a placut,aveau piscina pt copii,club unde le aduceau si de mincare direct,o gradina imensa,spectacole seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

mr_baz, as vrea si eu o recomandare: papillon aycha, papillon zeugma, royal wings sau kervansaray ? precizez ca am copil de 1 an jumate si ma intereseaza sa fie spatii amenajate pt copii,
acum 10 minute inclinam spre kervansaray lara, dar am citit opinii nu tocmai favorabile aici ... e mai bine kundu? sau unul din papilloane???
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

si inca o intrebare: (de fapt cateva)
caram pampersi cu noi? lapte praf? borcanele de mancare (in caz ca nu mananca mancarea de la hotel), pampersi de apa? sau toate astea le putem gasi acolo??? chiar stie cioneva dc gasesc borcanele de la hipp? noi mai plecam cu inca o familie cu un bb mai mic, asa ca ei sigur au nevoie de borcanele....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

vremea va fi ok in antalya la inceput de iunie? adica suficient de cald sa putem face baie in mare cu copiii?

inca una si ma duc : stie cineva cat costa o asigurare storno?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

in catalogul ce-l am eu de la tez tour, la royal wings scrie ca plaja e de nisip/pietris. adica cum? e combinata? ca eu vreau clar plaja de nisip. in alte cataloage la rw scrie numai plaja de nisip. imi zice cineva cum e ?

de ce recomandati kervansaray kundu mai bine ca lara? ca la lara vad ca au mai multe distractii pt copii: loc de joaca, topogane, luna parc, etc...
chiar, papilloanele (aycha si zeugma) au locuri de joaca amenajate pt copii (cu topogane, leagane, etc)??


Mergi la inceput