Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

creem stiu ca ai inceput sa nu mai ai asa de mult lapte. asa am aflat din capitolele anterioare, eu inca sunt la cap.30 ca nu am putut intra o perioada, bebe m-a solicitat enorm si am fost si plecati pt cateva zile la munte unde a fost superb, a dormit puiul non stop si dupa ce ne-am intors nu ne mai puteam intelege cu el, plangea tot timpul ca nu mai reusea sa adoarma.
pt revenirea lactatie incearca cu homeopatie. mergi la un homeopat ca el te poate salva si bea si ceai de marar pe langa cel de anason, chimen si fenicul, eu nu mai stiu ce este aia apa.
la mine puiul meu nu a supt direct de la san nicodata ca nu am avut sfarcuri deloc, am 2 mingi si s-au speriat asistentele cand au vazut ce hal de sani am dar nu am cedat si am crezut enorm in alaptare si am incercat sa imi maresc productia si sa am in primul rand lapte chiar daca toti medicii imi spuneau ca laptele se pierde in 2 saptamani.
asa ca am stat tot timpul cu pompa la tate, este ucigator de greu dar asta este...
sa stii ca cel mai mare dusman al scaderii laptelui este teama de a ramane fara lapte si lipsa de odihna.nu ceda bea ceai mult, suc natural de morcov cu mar,galatogil si homeopatie si poate reusesti sa iti revina lapticul si mai ales fii optimista. sa stii ca ma voi gandi la tine si ma rog la doamne doamne sa-ti fie bine ca tare le admir pe mamele care isi alapteaza pui( offf marele meu vis sa-mi fi vazut si eu puiul prins de san si privindu-ma ochi in ochi cu el) noapte buna si incerc si eu sa mai citesc din urma .

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112857&whichpage=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

fetelor voi cum reusiti sa va adormiti puii. al meu nu vrea sau nu reuseste sa adoarma decat in bratele mele. cand incepe sa scanceasca eu tb sa ghigesc ce se intampla cu el ii e foame sau ii e somn, sunt tare necajita ca nu poate adormi singur. am tot incercat sa-l las singur dar scanceste din ce in ce mai tare, se chinuie rau si nu reuseste nici dupa o juma de ora sa adoarma si in final se pune pe un urlat monstruos.
si mai este o mare problema, la mine intotdeauna cu exceptia diminetilor se trezeste plangand. nu se trezeste si el calm, usor, ci pur si simplu urla de mi se rupe inima din mine si nu stiu cum sa-l mai calmez. si in somn are accese de tipete si apoi nu mai reuseste sa adoarma la loc.
nu-l inteleg de parca ar fi un copil toturat si chinuit.

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112857&whichpage=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Pufu, la genul asta de empatie m-am referit si eu. Adica sa ii inveti limbajul. La mine de exemplu nu functioneaza lasatul sa adoarma singura, dar asta e metoda sigura sa fie mult mai nervoasa, maraita si mult mai greu de linistit. Asa ca atunci cand incepe sa dea semne de oboseala, o iau in brate si fac tot ce pot sa o adorm. Nu doarme mult (poate doar daca as sta cu ea), uneori de mai trezeste sa mai ciripeasca un pic, dupa care o culc la loc.

Cami, sa nu crezi ca-mi pun cenusa in cap in fiecare zi, dar incerc sa ma educ citesc carti despre psihologia copilului, si incerc sa imi cultiv rabdarea si empatia si intelegerea. Nu cred ca am traumatizat-o ca i-am facut gauri in urechi, dar cred ca a fost o idee tare proasta,reprezentativa pentru cum gandeam atunci. E o diferenta tare mare intre gauri de cercei si vaccine necesare.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

totulii, eu te admir pe tine pentru perseverenta ta! Si l-am admirat si pe bb in poze...
papa numai lapte muls? sa stii ca te inteleg foarte bine, inca sunt foarte dezamagita ca trebuie sa-i dau si completare si nu papa numai la san. dar sunt bucuroasa ca macar papa. stiu si ce sunt sani ca mingea, de aia am avut si noi probleme atata timp cu rani la sani, care insa de vreo 2 saptamani sunt complet vindecate. atata a durat!
daca ai de gand sa mai ai un bb, stiu ce te-ar putea ajuta sa alaptezi, sa-mi zici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Mihuta, asta cu gaurile in urechi e o tema oricum absenta aici, de exemplu. Pentru ca nimeni nu face. Cand vezi fetite mici cu gauri in urechi, atunci poti sa fii sigur ca provine (ma rog, parintii) din Europa de Est sau Turcia. Nu cunosc austrieci cu gauri in urechi la varste asa fragede si toti pediatrii sunt impotriva. Jasmina nu are.

Dar bine, asta e o tema controversata in Romania. Mie mi-au facut ai mei gauri cand eram la gradinita, varsta exacta nu mai stiu nici ei, si eu nu-m aduc aminte, deci nu m-a marcat. Insa a fost dorinta mea.

Jasmina de cateva ori a intrebat daca-i fac, dar dupa ce a auzit procedeul a renuntat. Insa sigur va veni ziua cand dorinta de-a avea cercei in urechi va fi mai mare decat frica de facutul gaurilor, si atunci le vom face.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

Nelone77,a fost mai bine decat ma asteptam; trebuie sa fie 2 persoane (apartinatori)pt. a imobiliza copilul ,persoane care primesc veste de protectie si totul dureaza 30 sec.Nasoala e partea in care bebe nu vrea sa stea imobilizat si urla ,noroc ca nu dureaza mult; acostat 30 lei,la ceva centru privat, e gata pe loc;am dus filmul inapoi la dr.pediatrie infantila ,am primit o hartie carespune ca totul e ok(ceva in leg .cu nucleei de crestere),nu trebuie sa ia Ca,

,valik79 sunteti foarte draguti!toata familia

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

dany26,oare nu ai pus prea multe sortimente?eu nu am pus decat cartof morcov si radacina patrunjel 50%cartof,40%morcov 10% patrunjel

roxxi80, sa traiasca bebe!si eu vroiam sa-i fac dar dr. de fam incearca sa ma convinga sa nu-l facem ,(rotarix) zice ca bombardam copilul cu tot felul de virusi!si eu ce sa fac...sa insist sau nu

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

Adinag,ii dorim sanatate micutei!trebuie sa fie ceva raceala ...da chiar ca te-au chinuit ranile alea

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

eu i-am facut gauri Anei inainte cu 20 min. de a parasi maternitatea,le-a facut o asistenta de la neonatologie,am lasat copilul si cerceii si pana m-am dus in salon sa iau ceva bani pt. actiunea ei,copila era cu cerceii pusi si era linistita

nu m-am simtit tare vinovata pt. ca i-am cauzat durere pt. ca timpul scurs pana m-am dus eu in salon a fost foarte scurt, si nici nu am auzit-o plangand-sau poate era asa buna asistenta de i-a facut gaurile fara sa o doara?
Am inteles ca la varsta aia ei nu percep asa bine durerea,ca nu au asa sensibilite accentuata,
un copil care stie ca o sa doara simte mai puternic durerea -e chestie si de psihic care la 5 zile nu se pune inca
fiecare cum vrea,din punctul meu de vedere e bine sa le aiba,ca le va folosi sau nu asta e problema ei
daca seamana cu mami,atuci isi va schimba si de 4 ori cercei intr-o zi

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

am primit azi (26.03)analizele Anei la urina si kk;analize care nu arata nimic ; rezultatele sunt bune doar ph urinei si kk este de 6 dar val medie e de 5,5 deci nu a depasit cu mult

in consecinta va primi debridat 2,5 ml de 2 ori pe zi-urmarim evolutia
dr. pediatra vorbea ceva de colon iritabil=colita dar nimic nu e sigur,fiind vorba de un copil mai nervos ;daca nu incepe sa manance mai bine schimbam laptele
dimineta ii fac oricum si ceva analize de sange sa vedem cum sta treaba
sper sa iasa si alea bine si fata mea sa fie doar plictisita de lapticul ei
pt. fundic ,dr. a tras concluzia ca ph6 nu putea sa fie de vina pt ulceratii,asa ca am renuntat la Pampers si fol. Libero si inca ungem fundicul cu Triderm

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput