Mamici de Noiembrie-Decembrie2008 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fetele, am facut o prostie.
Am ridicat un cos cu rufe tare greu si acuma ma dor burta si spatele rau.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu23 spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

Fetele, am facut o prostie.
Am ridicat un cos cu rufe tare greu si acuma ma dor burta si spatele rau.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."



Offf!! Stai in pat linistita si gandeste pozitiv!!!! O da fie bine! Dar sa nu mai ridic de acum incolo

S6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Alexa Salut! Pai tu iei Elevit deja ?? Sunt 200% sigura ca alimentatia noastra oricum ar fi ea este prea de ajuns pentru o gagalice micutza asa cum e in primul trimestru. Vitaminele in plus nu vor face decat sa te ingrase, iar bebe oricum se descurca foarte bine si fara ele. Abia dupa 12 saptamani se dau suplimente si nu toti doctorii dau Elevit... Mai bine ca ai renuntat la ele. Iar doar acolo un mg de acid folic si ce mai iei.

Diana Auzisem numa lucruri bune de dr. Nayel... dar de fiecare data cand aud de un doctor din asta care se grabeste sa dea cate o veste groaznica unei gravidutze, cand stie si el prea bine ca la 6 saptamani sunt inca toate sperantzele sa apara embrionul la ecografie (ca este absolut minuscul si aparatul tre sa fie FOARTE bun), imi vine sa il iau la omor nu alta... Pacat ca ai trecut prin asta dar sa fii sigura ca o sa fie bine de aici inainte!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;126/st/20081023/k/d976/preg.png
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Doamne...si eu dupa ce am citit vestile proaste de la Miruna22 si Danutzu...si apoi am vazut si cum incepuse Diana21...am zis ca gata, nu mai vreau sa mai citesc asa ceva. Miruna si Danutzu, suntem alaturi de voi, va iubim si ne rugam sa va aline Doamne Doamne durerea dandu-va o alta minune cat mai repede. Apoi citind povestea Dianei...mi-a trecut prin cap ca poate ar fi bine si la voi sa faceti o alta ecografie in alta parte, la alt medic, alt cabinet, ca uite ce surprize pot avea loc, fara nici o explicatie suplimentara. Bravo Diana draga ca ai avut inspiratia si taria sa mai faci o eco, multa sanatate!
Eu maine sunt programata la o alta intravaginala la dr.Diana Gheorghiu (Pantelimon si Medicover) as avea 6 saptamani si speram sa se vada si embrionul si sa ii auzim si inimoara. Data trecuta a zis ca a crescut saculetul gestational si ca vede si vezicula ombilicala. Multa bafta si celorlalte gravidute care fac sau urmeaza sa faca ecografii!


Leeloo5979
5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

RALU - La capitolul asta fiecare a facut dupa cum ia fost mai comod.

Eu, pana in luna a 5 -a m-am epilat la cosmetica, apoi, am folosit epilatorul electric ca sa-mi permit sa ma opresc de 1000 de ori daca era cazul. Pentru ca dupa 5 luni cand ma contractam de durere aveam si contractii in burtica. In plus, nu mai stateam bine pe masa alora pentru ca eram mare.

Iar in ultimele 2-3 luni, nu mai stiu exact, chiar daca nu vroiam, am folosit lama. Nu mai suportam deloc durerea si in plus .... nu ma mai vedeam.

Aveam o burtica asa mare de foloseam oglinda ca sa descopar ce-i sub ea. Nici nu ajungeam cu mana in unele locuri, asa ca, ce aparat, ce ceara?!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estyanda spune:

Doamne, fetelor, in ce ritm ametitor scrieti!!!! Aseara la orele 21 erau mai putin cu 7 pag. Sa va povestesc ce mi se intampla mie de 2 zile: dimineata ( pana pe la ora 12) am greturi de miros, de gusturi dar si de .... ganduri la ... diverse. Mi-era nasol. Dupa 12 mancam si, bineinteles... ma balonam. Dimineata, la 6.00 cand ma trazesc sa plec la serviciu,prima senzatie e de arsura la stomac . Asta dureaza f. f. putin, APOI GRETURI ANGRO.Ieri si azi am incercat ALTFEL: primul lucru pe care il fac in primele 5 min. de la trezire e sa mananc orice imi doresc, mai ales fructe (banane)Vreau sa va spun ca nici ieri , nici azi nu mi-a mai fost rau. Am avut o f. f. usoara stare de indispozitie, dar imi e foeme si mananc bine.
Va mai spun ca la sarcina anterioara am vomat f. de pana am nascut.Sunt atata de bucuroasa!!
Nu va faceti ganduri ca am sa ma ingras f. mult. Nu e o problema pt. mine: am 54 kg., cu 2 kg. mai mult de cand sunt VAROG MULT SA-MI SPUNETI DACA LA VOI FUNCTIONEAZA, SAU O FI O REACTIE SPECIFICA CORPULUI MEU. Va sarut
5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estyanda spune:

Am uitat sa va dau DN pt. listutza: DN 21.07.1978
Si sa mentionez ca eu fac naveta 20 km. zilnic dus-intors la servici si nu prea imi pica bine gandul ca voi mai avea greturi mari
5+
Va urez o zi nemaipomenit de frumoasa in continuare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu23 spune:

quote:
Originally posted by miria_cristina

RALU - La capitolul asta fiecare a facut dupa cum ia fost mai comod.

Eu, pana in luna a 5 -a m-am epilat la cosmetica, apoi, am folosit epilatorul electric ca sa-mi permit sa ma opresc de 1000 de ori daca era cazul. Pentru ca dupa 5 luni cand ma contractam de durere aveam si contractii in burtica. In plus, nu mai stateam bine pe masa alora pentru ca eram mare.

Iar in ultimele 2-3 luni, nu mai stiu exact, chiar daca nu vroiam, am folosit lama. Nu mai suportam deloc durerea si in plus .... nu ma mai vedeam.

Aveam o burtica asa mare de foloseam oglinda ca sa descopar ce-i sub ea. Nici nu ajungeam cu mana in unele locuri, asa ca, ce aparat, ce ceara?!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."



Ma gandeam eu ca nu e chiar usor Eu nu ma epilez la cosmetica, ma fac acasa cu epilator electric. Imi era teama ca nici macar acum nu pot sa il folosesc. Ce sa-i faci, temerile nestiintei... Multumesc de raspuns si te

S6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Stati un pic...ce ati scris de Elevit??? Ca nu e bun in primul trimestru de sarcina? Mie mi l-a prescris dna dr.Gheorghiu si mi-a zis ca nu mai e necesar sa mai iau acid folic pentru ca Elevitul le are pe toate, inclusiv acid folic. Atat mi-a prescris, 1Elevit/zi si 6Utrogestan/zi, m-a pus in garda de altfel ca mareste apetitul, dar pana acum...nimic, din contra am mereu senzatia ca e stomacul plin, si mananc si eu fortat ca sa nu zic ca mananc. Deci, pana la urma, cine ma lamureste si pe mine cum sta treaba cu Elevitul? Precizez ca eu am spasmofilie care nu s-a mai aratat de ceva timp (analizele facute acum cateva luni au fost bune) si progesteronul mic.

Leeloo5979
5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Alinushca-tin sa te contrazic. Vitaminele nu te ingrasa. Si in primele sapt bebe are mare nevoie de ele. In sapt 5-6 se formeaza organele si mai ales tubul neural si pt a evita malformatiile (gen spina bifida) se recomanda elevitul. Dati un search pe google si cititi beneficiile elevitului. Mie dr mi l-a prescris inainte de a ramane insarcinata.

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput