Mamici de mai-iunie 2008 (47)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Fetelor,
Am si eu o intrebare.Din ce saptamana va apucati de facut bagajul pt spital?Eu nu stiu unde nasc dar bagajul sa il am facut hihihi

Poze
Andreea 29+ in asteptare de un ingeras: Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

quote:
Originally posted by emycor
aimee79 si noi ne-am gandit sa mergem la mare cu bb prin septembrie, dar noi ne gandeam la turcia si ne sta in cale un zbor cu avionul....nu stiu daca se poate cu un bb de 3 luni......sau daca l-ar afecta cu ceva......mult nu dureaza doar 2 ore, dar no...

emycor32+



emycor, nu are nimic bebe daca zboara cu avionul asa mic. noi am zburat cu alexandru prima data cand avea vreo 10 saptamani. singurul lucru de care trebuie sa ai grija este sa ii dea sa bea la aterizare si decolare, ca sa nu il doara urechiutele de la diferenta de presiune. in rest... doarme si mananca. poti sa bei si tu linistita cafeaua. dar sa vezi cand o sa aiba un an cum il tii sa nu apese pe toate butoanele, sa nu se urce in capul lui nenea din fata, sa nu se bage pe sub scune.

si anul asta o sa zburam cand o sa aiba bebelina cam 9 saptamani. trebuie sa mergem in tara sa o botezam.

aa, si avem aici o prietena care a zburat cu fetita de 6 saptamani in argentina. drum lung. nu a avut nimic copilul, a dormit la intrecere cu mama.

Dana 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by Andree27

Fetelor,
Am si eu o intrebare.Din ce saptamana va apucati de facut bagajul pt spital?Eu nu stiu unde nasc dar bagajul sa il am facut hihihi

Poze
Andreea 29+ in asteptare de un ingeras: Eric



io de cand la eco mi-a zis ca are 2.700gr, si arata ca bb de 36 sapt. ce puteam sa fac..sa il las pe tati sa imi caute chilotsi & camasha de noapte?? Bine, mai am multe de luat, o sa cobor peste 1-2 ore la farmacie + sa ma programez la cosmetica .

Vineri ma duc la dr, si o sa discutam amanunte...

34+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 5 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

Cleo, chiar asa, ori esti in concediu??

Andree27, nu stiu exact cand trebuie facut bagajul, dar eu zic ca de prin saptamana 34-35 ar cam trebui sa fie gata. teoretic bebe poate sa vina oricand.

Getutza, tu esti prima care asteapta barza. sa ne mai spui cum iti mai este, care sunt "semnele".
deja am emotii cand ma gandesc. abia astept sa inceapa sirul de nasteri si de bebebi frumosi si mancaciosi.

fetelor din bucuresti, eu va invidiez cu intalnirea voastra. ca sa nu mai spun ca imi place mancarea chinezeasca..... dar abia astept sa ma delectez cu pozici cu mamici frumoase.


Dana 34s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Andree, eu as vrea sa incep bagajul de maine. Macar cu ce am cumparat deja, dar mai am de adaugat, inca n-am achizitionat chiar tot.

Trebuie sa-mi cumpar neaparat o centura post-natala. A=propos, pentru fetele care au deja o cezariana la activ.....voi cand ati avut voie sa utilizati centura? Mie dr mi-a spus ca dupa 2-3 saptamani. Pe net am citit ca se poate si dupa 2-3 zile. Bine stiu ca dr mea e ffff precauta, dar totusi, 2-3 saptamani mi se pare enorm? Cu cat pui centura mai repede cu atat ramai cu mai putina burta, nu?

Alina 33+ Vlad

http://bd.lilypie.com/hduvp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by Alysh

Andree, eu as vrea sa incep bagajul de maine. Macar cu ce am cumparat deja, dar mai am de adaugat, inca n-am achizitionat chiar tot.

Trebuie sa-mi cumpar neaparat o centura post-natala. A=propos, pentru fetele care au deja o cezariana la activ.....voi cand ati avut voie sa utilizati centura? Mie dr mi-a spus ca dupa 2-3 saptamani. Pe net am citit ca se poate si dupa 2-3 zile. Bine stiu ca dr mea e ffff precauta, dar totusi, 2-3 saptamani mi se pare enorm? Cu cat pui centura mai repede cu atat ramai cu mai putina burta, nu?

Alina 33+ Vlad

http://bd.lilypie.com/hduvp3.png




nu neaparat; am o prietena care a pus dupa ce a terminat cu lohiile. Explicatie logica ar fi:pana isi revine uterul, se reasheaza organele....ar fi bine sa le lasi sa isi revina natural. Centura ar fortsa muschii, pielea + grasimea. Acum sunt mai multe pareri, am mai auzit de ideea ca muschii s-ar lasa. Vezi si tu cum te simti dupa!
A, si am mai cetit intr-o carte, ca trebuie purtata numai cat stai in picioare. Cand te intinzi, dormi, fara centura.

Ei, pana atunci mai e... sa va culturalizez putin: www.youtube.com/watch?v=gOqxSaW05p4&feature=related" target="_blank"> ia uitati ce mobilitate au . Ce ar fi la intalneala...sa incercam ceva asemanator? A? Eu doar imi imaginez nishte mingi cum dau din aripi...ca alte mishcari nu ma vad facand

34+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 5 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emycor spune:

dana H scuza-ma dar nu am inteles exact ce ai vrut sa spui.....trebuie sa am grija sa ii dau sa bea ceva inainte de decolare si aterizare....laptic??......sa nu razi de mine......

Andree27din cate am mai auzit eu bagajul ar trebui pregatit din luna a-7-a.....acuma no.....

am o intrebare pt fetele la a doua sarcina, care au nascut normal.....ajuta la ceva colacelul ( ca am inteles ca nu prea poti sta in fundulet)????

emycor32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andree27 spune:

Emycor nasa mea a nascut in noiembrie si a avut colacel si din cate am vazut eu chiar l-a folosit!Si eu ma gandesc sa-mi iau !!!

Poze
Andreea 29+ in asteptare de un ingeras: Eric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

quote:
Originally posted by Alysh
Trebuie sa-mi cumpar neaparat o centura post-natala. A=propos, pentru fetele care au deja o cezariana la activ.....voi cand ati avut voie sa utilizati centura? Mie dr mi-a spus ca dupa 2-3 saptamani. Pe net am citit ca se poate si dupa 2-3 zile. Bine stiu ca dr mea e ffff precauta, dar totusi, 2-3 saptamani mi se pare enorm? Cu cat pui centura mai repede cu atat ramai cu mai putina burta, nu?



Alysh, eu am facut cezariana si nu am purtat centura. burta nu mi-a ramas. bine, nu mai este palta cum era inainte de prima sarcina, dar nici nu am avut de ce sa ma vait. cred ca tine foarte mult si de conformatia ta.
oricum, mie mi se pare ca este bine sa lasi muschii sa isi revina singuri. apoi, cand ei si-au facut treaba, incepi tu sa ii muncesti putin cu sport. asta este parerea mea, repet.

emycor, da, in timpul decolarii si aterizari, bebe trebuie sa suga. el nu stie sa inghita asa cum facem noi, adultii, atunci cand ni se infunda urechile de la diferenta de presiune. dar daca suge, automat inghite. asta mi s-a spus si mie de medicul pediatru de la circa de aici.

dana 34s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:



reallaura sa iti zic?

34+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 5 sapt
[/quote]



Laurita 32+, , Mircea
http://community.webshots.com/album/562083968mYhBWe?vhost=community

Mergi la inceput