Mamici de mai-iunie 2008 (47)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emycor spune:

DanaH aha....acuma am inteles....mersi......

emycor32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Eu am fost cu zgubi la mare cand avea 8 luni.si am tinut-o pe plaja,mai mult sub umbrela,cu cadita cu apa,jucarii etc.Mai greu a fost cu mancarea,ii pregateam in camera la aragaz supitza,fripturica;dimineata lapte incalzit la fierbator...fructe de la borcanase..anul urmator deja ii dadeam mancare de la restaurant.
Anul acesta merg la mare..nu ma ..la noi,normal,nu prin strainatate.vreau sa merg cam dupa 1 August,Bblus ava avea cam 1 luna si 1/2..normal ca socrela o s aplimbe caruciorul la umbra,eu cu Mariuca la plaja..cam asta-i planu;.Sa fim sanatosi si vedem noi

BURTICA
POZE NOI 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

quote:
Originally posted by cleo78

quote:
Originally posted by Alysh

Andree, eu as vrea sa incep bagajul de maine. Macar cu ce am cumparat deja, dar mai am de adaugat, inca n-am achizitionat chiar tot.

Trebuie sa-mi cumpar neaparat o centura post-natala. A=propos, pentru fetele care au deja o cezariana la activ.....voi cand ati avut voie sa utilizati centura? Mie dr mi-a spus ca dupa 2-3 saptamani. Pe net am citit ca se poate si dupa 2-3 zile. Bine stiu ca dr mea e ffff precauta, dar totusi, 2-3 saptamani mi se pare enorm? Cu cat pui centura mai repede cu atat ramai cu mai putina burta, nu?

Alina 33+ Vlad

http://bd.lilypie.com/hduvp3.png




nu neaparat; am o prietena care a pus dupa ce a terminat cu lohiile. Explicatie logica ar fi:pana isi revine uterul, se reasheaza organele....ar fi bine sa le lasi sa isi revina natural. Centura ar fortsa muschii, pielea + grasimea. Acum sunt mai multe pareri, am mai auzit de ideea ca muschii s-ar lasa. Vezi si tu cum te simti dupa!
A, si am mai cetit intr-o carte, ca trebuie purtata numai cat stai in picioare. Cand te intinzi, dormi, fara centura.

Ei, pana atunci mai e... sa va culturalizez putin: www.youtube.com/watch?v=gOqxSaW05p4&feature=related" target="_blank"> ia uitati ce mobilitate au . Ce ar fi la intalneala...sa incercam ceva asemanator? A? Eu doar imi imaginez nishte mingi cum dau din aripi...ca alte mishcari nu ma vad facand

34+ soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 5 sapt


Mamaaaaaaaaaaaa ce tare faza cu broastili aleaaaaaaaa, recunosc ca am facut si eu gimnastica , mai stateam in maini dar sa ma si batati asa, nici vorba, acum cu bebelul mai afc miscare chiar f, multa dar nu mai fac gimnastica simt ca mi se ia respiratia , poate dupa.
A propos de bagajulde spital, unde gasesc camasute de alaptat ca la Obor nu ma mai incumet sa ma duc, s-a oprit metroul si de ajuns cu masina mai bine ma duc sa-mi iau de la Pitesti ca ajung mai repede pe aglomeratia asta, plus ca asta micu e activ rau de tot , m-i se plimba burtica dintr-o parte in alta zici ca e de guma......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Am zis ca dorm dar ghici cine are alte planuri . Sanatosi sa fim.

Legat de centura eu am auzit doua variante. Prima in care a zis medicul ca burta isi revine mai bine daca nu pui centura si a doua in care e bine sa pui centura mai ales dupa cezariana ca te ajuta cand te ridici si te intinzi mai tine cusatura.

Legat de colacel, numai de bine am auzit. Eu am vazut pe la Sellgros colacei din astea. Centura nu mi-am luat, nu stiam ce marime sa iau, habar nu am cum o sa arat dupa.

Bagajul nu l-am facut, ca am zis sa nu fiu nerabdatoare si sa mai astept un pic, dar cred ca ma apuc saptamana viitoare sa fie totul gata. Mi-era ca se prefuiesc hainele si celelalte pana ajungem la momentul zero.



Noemi, mami de Edvin Sebastian 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Apropos de respirat, va impartasesc trucul meu, adica ce am descoperit eu. Cand nu mai pot respira nicicum, ma intind pe o parte, cu partea superioara a corpului sprijinit pe o perna mare, una doua mai mici, depinde de situatie. Asa mai primesc o gura de aer. Mai functioneaza cateodata si sa ridic ambele maini in sus, stand in fund. Asta am citit undeva, pe mine ma ajuta.

Noemi, mami de Edvin Sebastian 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Andreeap, Municipalul in ce sector e? iertati-mi ignoranta. Si are cineva idee unde exact se depun actele pt CIc, alocatie? la primarie sau la oficiul stariic ivile? Habar n-am..
Davidut era mai bine, l-am dus la cresa de dimineata, sa-l vad cum soseste, chestia e ca nu tuseste decit la somn, drept dovada ca are ceva secretii...Ce sa-i dau? Siropel, nurofen, ca-i antiinflamator si ma gindesc ca-l ajuta si Ketoff...cam asta..Nu stiu ce sa-i dau altceva. Erdomedul era f. bun pt secretii dar n-am in casa, daca se inmultesc il trimit pe sot sa cumpere.
Mariuca e bine, cum merge gradi?
Mihaser, nu cred ca le mai duc la spalatorie, am cumparat si altele si oricum mai imi tb si de casa, acuma la cit timp le mai poarta....la ritmul in care cresc, nu ma mai chinuiesc sa le scot toate petele...
Bun tortulet, drept replica am mincat si eu un nesquik si o bucatica de ciocolata....Nah, ca nu mai pot, as minca numai dulce..
Sis, sa stii ca nu a vrut tort cu trenulet, avem unul la cofetaria Piticot, in drumul de la cresa spre casa...nu l-a tentat. Ala cu motociclete de anul trecut i-a fost mai pe plac...Ce vrei, gusturile...Vezi ca ai mesaj de hotmail.
Cleo...ce ziceai? ai intrat in concediu?hihihi
Alysh eu am purtat centura si vreau neaparat sa-mi iau si acum. s-a vazut o diferenta considerabila la numai 2 zile de purtare...Si am auzit ca si la cezariene e recomandata cum spunea cineva de aici...Acuma nu stiu dc muschii se lenevesc sau nu...ca, sa fim seriosi cind te apleci tot muschii lucreaza, nu centura...Eu am sa port si de data asta..
Emycor, si eu am avut colac, dar ma cam plictisea sincera sa fiu, preferam sa stau asa intr-o rina, pe jumate de fund

David (10 nov 2004) si
Simona AMR 5 S
Daviduchele meu

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Alysh, Sis, doctorul meu spunea ca nu este de acord cu purtatul centurii, pentru ca functioneaza ca o proteza, in loc sa lase muschii sa lucreze.
Si numai cat te apleci la copil de enspe' ori pe zi, lucrezi muschii.
Tind sa-l cred, sis, tu degeaba ai purtat-o, ca ai ramas cu ceva burta, de ce nu spui?
E adevarat ca se vede un rezultat imediat, dar rezultatul pe termen lung e cel care conteaza. Nu, papusa?

Laurita 32+, , Mircea
http://community.webshots.com/album/562083968mYhBWe?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Sar'na pt raspunsuri....probabil ca vazand si facand o sa actionez si eu. Eu stiu de la maica-mea (dar ea a nascut natural) ca a doua zi dupa ambele nasteri a pus centura si nu i-a ramas deloc burtica. F interesant e ca mama n-are deloc burtica iar eu aveam ceva burtica si inainte de a ramane insarcinata.
Asta e.....oricum sper sa am o vointa de fier si sa ajung la o greutate buna, adica la doua luni dupa nastere vreau sa arat ca in facultate. Nu va suparati, imi place si mie sa visez.

Alina 33+ Vlad

http://bd.lilypie.com/hduvp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Simona,dosarul e destul de... voluminos..o sa fac un rezumat si o sa scriu exact ce contine.se depune la Dir.de Protectie sociala din cadrul primariei de sector(tu 6,eu 5 de ex..).O sa caut si pe net sa dau link-ul unde se explica ce si cum.Oricum puteti da o cautare dupa Legea 148/2005 ...Municipalul e in 5.
Mariuca e OK,tuseste si asta ma omoara...am schimbat siropeluri peste siropeluri..degeaba!

BURTICA
POZE NOI 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaurn spune:

Fetele, ca tot se apropie vertiginos primele nasteri in grupul nostru, m-am gandit sa va scriu un banc. E de actualitate:

La maternitate, in sala de asteptare trei barbati asteptau cu sufletul la gura moasa. Iese femeia si il felicita pe primul: - Felicitari aveti gemeni! - Doamne ce coincidenta, eu chiar lucrez la Minessota Twins... Dupa o ora iese aceeasi femeie si spune celui de al doilea tatic: - Incredibil aveti tripleti!!! - Nu pot sa cred, ce coincidenta, eu lucrez la 3M Company!!! Nu dupa mult timp din nou iese aceeasi femeie...cand o vede cel de-al 3 lea barbat cade lesinat... - Ce s-a intamplat? intreaba moasa... - Eu lucrez la 7up...

29+ Dragos si mami de Cezara (19.07.2003)

Mergi la inceput