Gravidute & Mamici de Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Bey, dar unde-i schimbul trei? Eu centrez singurica pe aici? Sau daca e necajita Ralu v-ati bagat toate pe dupa canapea... Ca ea ce va mai tinea treze. Daca nu e Ralu... voi chiuliti. Eu macar nu fac parte din schimbul trei. Recunosc ca merg repejor la nani, ca ma culca Stefy pe mine si nu invers, dar trebuie sa fiu prezenta la raportul de seara. Va urez noapte buna si ....vedeti voi cu ce completati.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

poate va intereseaza pt. prichindei: in Nicolina, langa OMV este instalat circul Europa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Tocmai ce am stat la masa, de asta disparusem din peisaj...

Multumesc pt . Nu vi-i intorc, ca ai mei sunt la pachet cu tot cu gripa. Asa ca mai bine nu...

Noapte buna, Lacramioara!

Daniela, chiar ca tare buna a fost papica...

Acum ma duc sa-mi mai fac un ceai pt gripa/raceala/viroza mea... ce o fi ea...
Da' nu plec de tot, asa ca sa nu ma lasati de-acum incolo singura pe mine...

www.flickr.com/photos/24498379@N03/?saved=1" target="_blank">Poze recente
Foto Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Alina, stiu ca e vorba de bani. Ma intrebam cam cat se mai da acum. Prietena mea v-a naste probabil natural. Cel putin asa e programat acum.
Va multumesc pt raspunsuri

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Lacramioara - i-am dat biotics, l-am tratat cu creme si disparuse si acum a aparut din nou. Noapte buna!

Daniela - bine ca a fost ok totul cu voi doua.

Oana si eu am dormit la pranz.

Danelutza - am vazut tanara domnisoara rujata si frumoasa, si tu esti o draguta.

Monica - saracutul Andrei, sper sa ii treaca cat mai repede.

Raluca - de ce esti suparata? Sa-ti treaca repede raceala si sa-ti fie de bine mancarea.

Kriss - ce faci? tot suparata esti?Sper ca ti-a trecut, altfel venim la tine.

Miha - vreau si eu schema, te rog.


Michelle mamica lui Mario Dominic 15.05.2007

POZE


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by ralnied1

Seara buna!
Sunt pe-aici, da' tare-s necajita...


Ce-ai patit?

quote:
Va invit, insa, la o portie buna de peste, mamaliguta si mujdei...



Deschide...ca-s la usa...


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

mai botic alintat de ce esti botos?
si kriss, acum si tu?!!

eu am fost la cumatra si am papat pestele ei cu mujdei si cu mamaliga cu tot!!!

fetele dorm si ma bag si eu cat mai repede la nani, am dormit si la pranz si mai vreau!!!

eu stiu ca biotic baby se da pe durata tratamentului cu antibiotic si inca o saptamana dupa!

monica pupam mult mult pe andrei mititel sa doarma bine la noapte, si sa nu-l mai supere bubele alea rele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Am intrat sa va zic "Noapte buna"! Iulia te-am citit! Peripetii si la tine! Sa nasti tu natural la 4 kg!
Laura sarcina usoara prietenii tale!
Ralu sanatate!
Monica sa-i treaca bubitele baiatului mai repede!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
www.pampers.ro/ro_RO/baita/gallery_view.php?id=9198" target="_blank">Votati-l pe David!

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Divesificarea alimentatiei incepe cel mai devreme dupa 5 luni jumatate de viata, ptr sugarul alimentat exclusiv la san.

Primul aliment introdus sunt cerealele ptr sugari 4-6 luni, cereale cu orez, porumb si tapioca (Nestle, Nutriben). Portia este de 4 lingurite zilnic, distribuite intr-o singura masa sau in doua mese.In primele 3-4 zile dimineata inainte de masa de san, 2 lingurite cereale inmuiate in laptic de la mami, cate putin, cate putin, apoi completare san. Celelalte 2 lingurite la masa de la 18 si apoi completare san. Dupa cele 4 zile (cand se presupune ca bebele a gustat si altceva decat san), la masa de dimineata dat o lingurita de mar ras cu o lingurita cereale, celelalte 3 lingurite seara, mereu completare san.
Apoi se incepe cu supa de legume (cam la 5 luni si 3 saptamani). Supa se face astfel: in prima zi se fierbe in putina apa plata 2 rondele de morcov si 2 rondele de patrunjel, se paseaza si se subtiaza cu supa in care au fiert legumele, adaugi 2 lingurite de cereale+o picatura de ulei de masline. In a doua zi la supa adaugi si pastarnac (f sanatos) si procedezi la fel, a 3a zi telina, a 4a zi sfecla rosie, a 5a zi ardei gras, a 6a zi ceapa (dar nu o pasezi inca, o arunci, o pastrezi in supa cam dupa 7 luni), a 7a zi cartof, a 8a zi dovlecel. Asa ai cam acoperit toate legumele permise. Cu fiecare zi cresti si nr de picaturi de ulei pana ajungi la 20 picaturi. Uleiul este f important acum ptr ei, ajuta la mielenizarea celulei nervoase (se gasesc sticlute mici cu picurator). De asemeni se poate mari cantitatea de cereale daca vrei in supa( 2 e suficient), dar per total zi sa nu depasesti 4 lingurite.
Deci in momentul asta ii dai : dimineata mar ras (in prima zi o lingurita, apoi cresti 2, 3...pana la vreo 5-6 lingurite, nu mai mult, ca sa pape si san) cu o lingurita de cereale + completarea de san, la pranz supa de legume + completare san.

Acum, dupa ce ai terminat cu legumele (totul dureaza cam o saptamana) incepi sa-i introduci carnita, de pui sau gaina, piept sau pulpa, astfel: in prima zi pui la fiert legumele (cam cate o rondea, doua din fiecare) si separat fierbi o farama de carne (o lingurita ), pasezi legumele si carnita (nu pui zeama in care a fiert carnea) si subtiezi cu zeama de legume+cereale+ completare san. In fiecare zi cresti cantitatea de carnita pana ajungi la 50 g aprox (perioada coincide cu implinirea celor 6 lunite). Din momentul ala ii poti pune si zeama in care a fiert carnea. De acum o numim supa de carne si o poti acri (nu-i obligatoriu, dar vit C va mai creste un pic pofta de papa) cu putina zeama de lamaie.
Odata cu terminarea etapei carnita, ati ajuns si la 6 luni si introduci la masa de seara branza calcica delactozata. Asta o obtii astfel : din un sfert litru lapte Dorna 1.5% su 2 tablete calciu lactic, fiert si scurs obtii branzica ptr 2 zile. Incepi la fel cu o lingurita de branza si cresti in fiecare zi pana la 50 g pe care o amesteci cu mar ras sau pere, caise, mango, prune, pepene galben si cerealele aferente.
Acum se poate trece la sucul de fructe:max 75 ml/zi, suc obtinut preponderent din mere, morcov, pere si cate o felie de portocala (nu preponderent portocala, cum se practica). In general marul este baza ptr ca e cel mai bine tolerat de stomacelul lor incepator.

Uite un meniu: dimineata: mar ras + cereale + san
la 11: suc de fructe
la 13-14 : supa de legume /supa de carne +san
la 18 : branzica + un fruct + cereale + san
la 21 : san

La 7 luni introduci inca 3 alimente: oul, ficatelul si iaurtul
Oul : numai galbenusul, in prima zi un sfert de galbenus, a 2a zi o jumate, a 3a trei sferturi, a 4a zi un galbenus intreg. Oul in pui in legumele pasate si in ziua respectiva nu faci supa de carne, doar legume + ou, si ii dai o zi ou cu legume, o zi supa de carne, apoi iar out cu legume. Astfel sa ii dai o zi da si una ba ou, alternat cu supa de carnita. Oul daca e de la tara sa nu aiba mai putin de 4 zile dar nici mai mult de 7.
Ficatelul : de pui, fiert in apa (nu in lapte) adaugat la supa de legume in care sa fie putin mai mult cartof (ficatul se va da mereu in combinatie cu cartoful, ptr ca amidonul din cartof fixeaza fierul din ficat).
Iaurtul : natural, fara fructe, gen Danone natural sau din piata autohtona cu termen de valabilitate f mic ( de la magazinul Strunga sau de la Gigel) cca 150 g/zi. Eu i-l dadeam la masa de dimineata cu o lingurita de cereale. Acum poti diversifica cerealele, deci poti lua si cu gluten.

8 luni: alimente noi: banana, smantana, biscuiti simpli, legume noi
Poti folosi banana in branza sau simpla si la masa de seara ii poti da branzica calcica delactozata cu smantana 12% si cu mamaliguta. Sucul de fructe se poate imbunatati cu mai multa portocala.
La supa se mai adauga spanac, brocoli, pastai.
Biscuitii ii dadeam sa rontaie sau ii mai amestecam cu fructele seara.


9 luni: aliment nou: pestele: crap, salau, stiuca, pastrav.
Pestele fiert si amestecat in supa de legume sau cu piure de cartof.
Se pot incerca fructe noi: capsuni, cirese, struguri, pepene rosu

La 10 luni are o alimentatie variata si acoperitoare. Nu se pune sare, ptr ca alimentele au deja sodiu si potasiu destul ptr rinichii lor. Se mentine cantitatea de 4 lingurite de cereale pe zi, ptr a nu forta indicele glicemic si nici greutatea copilului.Cantitatea de suc sa nu depaseasca 75 ml/zi si incearca sa i-l dai la intervale suficient de mari fata de masa principala. Se da si apa plata, max 50 ml/zi.

Dupa 10 luni sticksuri fara sare, paine, fructe taiate bucati, chec facut in casa, covrigi, biscuiti petit beurre

La 11 luni gratar de piept de pui.

Dupa 1 an, ou fiert tare cu albus, oul se poate face moale cu painita si iaurt sa mearga pe gat sau omleta in f putin unt. Si la 1 an si 2 luni am trecut la mancare nepasata, doar taiata marunt si ff putin sarata.

Asta e schema pe care am primit-o de la Aime.





Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Si eu ma bag acus la nai,de nevoie mai mult decit de voie.A adormit barbatelu si nu stiu cit il tine.Acus se scoala(poate nu) si tre sa-l tin in brate sau cu nasu'n tzitza.

Azi a mincat niste iaurt si in rest lapte de la mami lui.Asa cumpar eu cereale,pere si tot le arunc.Legume nici nu m-am deranjat sa-i dau,nu minca el nici in zilele lui bune dar acum.

Imi pare rau ca-i lumea suparata.Sper ca nu-i nimic asa grav.

ralu vreau si eu peste cu mamaliga dar al meu sotz asa se strimba cind fac peste (zice ca miroase) si imi taie toata pofta.Dar lui vlad ii place.Mi-ai facut o pofta.....
Daca e sa fiu disperata dupa o mincare ,dupa peste sunt.Si cel mai mult tot pestele prajit cu mamaliga imi place.Dar maninc orice fel,la steamer,gratar,in folie,afumat.
Deci miine daca nu pot sa fac peste,un macrou afumat tot imi cumpar.

Mergi la inceput