Mamici norocoase de sept-oct 2008(31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice001 spune:

fetelor am si eu o intrebare........cand am fost la ultima ecografie .....12 saptamani ......bataile inimii au iesit de 124/minut.....la voi am vazut ca sunt peste 140/minut.......credeti ca am motive de ingrijorare?


14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ramona, si eu sunt o mare iubitoare de pisici, numai ca la noi amandoi nu concepeam sa dam pisica...A fost alta faza...aveam 9 saptaamani si pisica mult iubita a murit, calcata de o masina pe strada noastra. Am plans o saptamana, nu am mai fost buna de nimic (mai ales ca eu am dus-o in agonie la Ilioara la spital, am stat langa ea in ultimele momente de viata).
Familia noastra a rasuflat usurata (toti, dar absolut toti erau impotriva pisicii) si au avut un soc cand ne-am luat alta pisica, la vreo 2 luni de la accident. Dar pur si simplu nu mai puteam...
Asa ca aveam o burtica de vreo 18 saptamani si un pui mic de pisica prin casa de care ne-am ocupat ca de un copil.
A aparut copilul si totul a fost f bine. Pisica nu are nici acum voie in camera copilului (nici in dormitorul nostru), are restul casei la dispozitie. Doarme pe canapea, doarme pe covor, ceea ce inseamna mai mult de curatat. Am aspirat zilnic cat era Alexandra sub un an si spalam gresia tot asa zilnic. Am mentinut o igiena stricta. Sotul meu peria pisica de doua ori pe zi, dimineata si seara, atunci cand naparlea.
Ce sa iti spun? O igiena riguroasa si a locului si a pisicii si nu e nici o problema. Pisicilor nu le plac copiii mici foarte tare (nu am avut probleme ca vine peste copil, ca se baga in seama, ca o lasa sa o traga de coada, ca nu statea, copilul o lua de-a busilea prin casa si pisica se cocota intr-un loc cat mai indepartat). Asa ca de interactionat, abia acum, la 2 ani jumatate, cand Alexandra a invatat sa o mangaie, de abia acum sta pisica sa puna mana pe ea.
Nu am avut nici o problema cu Alexutza, a fost sanatoasa, pisica vaccinata la timp, periata, curata...Primul cuvant al Alexandrei nu a fost mama sau tata ci Desi, de la Dexy, numele motanului.
Il iubeste, il hraneste, il dragaleste, ce sa mai, cred ca sunt prieteni pe viata.
Na c-am pledat pentru pastrarea bietei pisicute...Daca spatiul va permite sa ii faceti un locsor in care sa se simta bine (ca sa nu aiba acces in camera copilului in primele luni) nu vad care e problema. Curatenia se pastreaza si se face des si gata...


Delphinas! BRavoooo! Si Ilia! Ati venit cu vesti bune de la eco! Asta si asteptam! Acum gata cu paranoia. Nu se mai opreste nimeni din evolutie. Bebeii cresc ca din apa de acum (si burticile noastre odata cu ei)

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

multumesc pentru listuta. UM 6.01.2008, completare.

beatrice, n-ai motive de ingrijorare. in primul trimestru bataile sunt mult mai rapide, apoi, pe masura ce bb creste, incep sa scada. nu-ti mai face o mie de ginduri!

asta ma face sa va propun ceva: ce-ar fi sa nu ne mai comparam noi masuratorile si rezultatele de la echo, ca fiecare bb are ritmul lui si daca unul e mai mic cu 50 de gr - mai incolo - nu inseamna ca nu e sanatos sau normal. ia ginditi-va la asta, ca altfel o sa o dati toate in paranoia, mai ales celecare sunt la primul bb. eu nu-mi fac griji, ca pe masura ce stii mai multe de-aia iti faci mai multe griji. vreau sa va spun ca cel mai relaxata am fost la prima sarcina: nici nu stiam atitea, nici nu mi-am facut pb, eram insarcinata, la fel ca milioane de alte femei inaintea mea. si mi-a mers excelent!
hai, lasati gindurile aiurea!

9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Mda, ramo subiect foarte delicat. Eu am dus-o pe a mea la mama de gura tuturor. Insa ma duc la 2 zile sa o vad ca sunt terminata de dorul ei. Saracuta ma jeleste pe la usa de fiecare data cand plec.Si eu sunt un mare fan al pisicilor. Am dus-o inainte sa fac analizele. Cand am vazut ca nu am toxo tot am vrut s-o iau da nu prea vrea injineru' ca lui nu-i prea place.

Cert este ca eu o voi lua inapoi cat de curand. Sti care-i ideea, cum a zis si kid, sa avem grija si sa tinem o igiena stricta si sa nu o lasam la copil. A mea s-ar putea sa fie foarte geloasa ca pana acum a fost sufletul meu.
Iar problema cu parul sa sti ca Doamne Fereste copilul poate sa inghita un fir de par de caine sau de pisica si din aer cand iesi cu el afara. Eu cred ca asta tine mai mult de noroc si nu neaparat de animalul din casa.



POZNICI CU NOI
www.flickr.com/photos/23758792@N08//" target="_blank">POZE CU BURTOIU SI BUBURUZA
15+ Mami de Denisa

EL NINO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

beatrice001, citez "Bataile inimii fetale nu seamana cu ale dvs. Frecventa cardiaca a inimii fetale e de 120-180 pe minut, iar sunetul seamana cu cel al unei batai rapide de toba sau a unui galop"...lasa grijile
monica_dicut, mi-a placut "problema"
Ilia , ma bucur ca e bine bebe si ca ai scapat de o grija in plus..subscriu la ce spui tu...cu cat stii mai multe cu atat cresc grijile; si eu am avut 2 sarcini lipsite de orice grija, nici prin gand nu mi-a trecut vreo clipa c-ar putea pati ceva , am facut, cum se spune "tot ce-au vrut muschii mei"(recunosc ca nu stiam absolut nimic despre sarcina) acum sunt "doxa" - si-mi fac 1001 de ganduri - uneori am senzatia ca e prima sarcina

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/115453.birthdue.png" target="_blank">14+ cu Ana(deocamdata)
uite cum crestemfilmulete si poze
Teo(11.08.1999),Maria(1.03.2001)
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:

delphi, ma bucur enorm ca esti bine,
ilia 99, am fost fericita cand am aflat ca ai scapat de grija ! sper ca totul sa decurga normal de acum incolo pentru noi toate

beatrice, din pacate, nu stiu sa-ti raspund. cred ca un medic este cel mai indicat sa-ti raspunda la intrebarea asta. insa ma indoiesc ca ar fi un pericol, altfel, la consultatie, doctorul ti-ar fi prescris ceva, nu?

ramonzca, eu am avut o pisicuta pana acum 2 zile, cand am dat-o la o curte. ca si a ta, nu iesea din casa, manca doar mancare de pisici...era vaccinata si tot asa. insa, tot ca si a ta naparlea groaznic. dar nu pe o perioada determinata, ci permanent. i-am dat vitamine, am luat mancare speciala, o periam tot timpul, DEGEABA ! nu am mai rezistat si am dat-o. simteam ca nu mai suportam casa. oricat faceam curat mi se parea mizerie. imi imaginam ca toata mobila e plina de praf si microbi, cum se urca ea peste tot, faptul ca facea la nisip in casa, ma facea sa cred ca peste tot erau numai microbi. pur si simplu nu am mai suportat. desi stiu ca se poate sa cresti un copil alaturi de o pisica, eu consider totusi ca un nou nascut are nevoie de un alt mediu. stiu ca pisica nu iubeste copii mici, in general dar nu am conceput sa fie alaturi cand bb este atat de mic. ma rog, asta este parerea mea. plus ca, accesul pisicii era foarte limitat, cand plecam noi din casa. de teama sa nu traga firele din canapea sau sa strice plantele, ii limitam accesul in lipsa noastra doar la hol. am considerat ca era un chin si pentru ea. cred ca e mult mai fericita acum, acolo unde este. totusi, consider ca intr-un apartament, animalele nu sunt atat de fericite ca in aer liber.
ma rog, decizia va apartine. sotul meu si acum ma innebuneste ca e pustie casa fara ea. el a devenit prietenul ei cel mai bun, dupa ce am aflat de sarcina. m-am gandit ca de ce sa tratez, eventual, o boala, cand pot sa o previn...
13+

rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

quote:
Originally posted by kid2003

Ramona, si eu sunt o mare iubitoare de pisici, numai ca la noi amandoi nu concepeam sa dam pisica...A fost alta faza...aveam 9 saptaamani si pisica mult iubita a murit, calcata de o masina pe strada noastra. Am plans o saptamana, nu am mai fost buna de nimic (mai ales ca eu am dus-o in agonie la Ilioara la spital, am stat langa ea in ultimele momente de viata).
Familia noastra a rasuflat usurata (toti, dar absolut toti erau impotriva pisicii) si au avut un soc cand ne-am luat alta pisica, la vreo 2 luni de la accident. Dar pur si simplu nu mai puteam...
Asa ca aveam o burtica de vreo 18 saptamani si un pui mic de pisica prin casa de care ne-am ocupat ca de un copil.
A aparut copilul si totul a fost f bine. Pisica nu are nici acum voie in camera copilului (nici in dormitorul nostru), are restul casei la dispozitie. Doarme pe canapea, doarme pe covor, ceea ce inseamna mai mult de curatat. Am aspirat zilnic cat era Alexandra sub un an si spalam gresia tot asa zilnic. Am mentinut o igiena stricta. Sotul meu peria pisica de doua ori pe zi, dimineata si seara, atunci cand naparlea.
Ce sa iti spun? O igiena riguroasa si a locului si a pisicii si nu e nici o problema. Pisicilor nu le plac copiii mici foarte tare (nu am avut probleme ca vine peste copil, ca se baga in seama, ca o lasa sa o traga de coada, ca nu statea, copilul o lua de-a busilea prin casa si pisica se cocota intr-un loc cat mai indepartat). Asa ca de interactionat, abia acum, la 2 ani jumatate, cand Alexandra a invatat sa o mangaie, de abia acum sta pisica sa puna mana pe ea.
Nu am avut nici o problema cu Alexutza, a fost sanatoasa, pisica vaccinata la timp, periata, curata...Primul cuvant al Alexandrei nu a fost mama sau tata ci Desi, de la Dexy, numele motanului.
Il iubeste, il hraneste, il dragaleste, ce sa mai, cred ca sunt prieteni pe viata.
Na c-am pledat pentru pastrarea bietei pisicute...Daca spatiul va permite sa ii faceti un locsor in care sa se simta bine (ca sa nu aiba acces in camera copilului in primele luni) nu vad care e problema. Curatenia se pastreaza si se face des si gata...


Delphinas! BRavoooo! Si Ilia! Ati venit cu vesti bune de la eco! Asta si asteptam! Acum gata cu paranoia. Nu se mai opreste nimeni din evolutie. Bebeii cresc ca din apa de acum (si burticile noastre odata cu ei)

bb2




Kid...m-ai facut sa plang...mi-e teama sa nu intre vreun client(lucrez intr-o banca) si sa ma vada...

am trecut prin ceva asemanator...am avut o alta pisica pe care atunci cand mergeam acasa la parinti(in Ploiesti) o lasam la niste prieteni...in sept 2005 am mers la o nunta in bucuresti si cand ne-am intors luni dimineata in oradea tipul m-a sunat si mi-a spus ca nu gaseste pisica...sarise de pe balcon(etajul v)....nu a murit pt ca as fi gasit-o...ci a disparut... 3 saptamani am cautat in fiecare zi si mai ales noaptea dupa 12 cand era liniste....o strigam printre blocuri dar..nimic...apoi a venit ziua mea si cei de la care a cazut mi-au adus-o pe Tina - avea 6 sapt atunci...este ff cuminte...nu f afectuoasa...adica nu sta sa puna toata lumea mana pe ea si nici la noi nu sta in brate decat cand are kef....se gudura pe la picioare, se urca noaptea in pat sa stea langa mine dar atat....a stat singura in casa si 2 saptamani....vin acei prieteni la ea zilnic si stau 5-10 min cat sa-i schimbe apa si sa vada pe cineva in casa....

imi inchipui ca tu locuiesti la casa...noi stam intr-un apt cu 3 camere...bebe va avea camera lui si nici acum nu intra in acea camera decat daca stam noi acolo...are ceva cu canapeaua de acolo si-si ascute gherele pe ea...o sa incerc sa o invat la periat...acum ii dau si niste vitamine pt blana...sper sa aiba efect....insa...cel mai greu va fi sa conving sotul...stiu ca-l va intreba pe medic si va depinde f mult de ceea ce-i va spune acesta...

...vine minunea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice001 spune:

va multumesc pentru raspunsuri fetelor. Nici dr. meu nu mi-a zis nimic .......el a spus ca totul e ok.......dar m-am ingrijorat eu vazand rezultatele voastre.

14+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

ramonzca, mi-am permis sa intru la voi la odisee pentru ca am vazut ca esti ingrijorata in privinta pisicutei tale si este normal sa fii. uite si eu stau la bloc si am pisicute. de vreo saptamana insa sotul le-a "mutat" in balcon si acolo ma duc si ma mai joc cu ele. Si eu am avut probleme si discutii cu el mai demult ca atunci cand va veni un bebe sa le dau undeva vreo 2 ani...ce ma lua cu vrajeala....si dupa 2 ani mi-ar fi zis ca e mai bine sa nu le mai luam....nu am conceput sa nu le mai vad si mi-a venit ideea sa facem balcon, eu stand la parter. Si asa am facut, ne-am luat autorizatie si am construit balcon pentru pisicutele mele dragi....balcon care m-a costat vreo 60 mil....dar ce mai conteaza ??? bine ca nu m-am despartit de pisicutele mele dragi. imi este greu sa le vad numai acolo ca erau moarte dupa mine, dormeau numai la picioarele mele si acum....dar decat deloc, e bine si asa. si cam asta este, asa am impacat si problema pisicutelor si a lui bebe.

deci, convinge-l pe sot macar sa-i limitezi accesul....si mai ales daca nu intra in camera lui bebe, cu atat mai putin isi poate face griji. Eu sunt o mare iubitoare de animale si iti doresc din suflet sa reusesti sa-l convingi. Pentru mine au fost si sunt ca si copilasii mei aceste pisicute, asa de mult ce le iubesc.

maryb 8+

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns digeka spune:

Buna fetelor!

Nushulica- scoate-ma te rog din listuta cu gravi, ca mi-e foarte greu sa ma vad acolo cu toata intamplarea mea.

O zi buna va doresc.

Mergi la inceput