Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by lumi_b
am vazute poze de mami Miha, o sa votam, super picaturile.


Multumim!
quote:
Am cumparat medicamentele si am constatat cu stupoare ca ambroxolul se da dupa 2 ani si nu este recomandat in timpul alaptarii.


Uite www.farmaline.ro/farmacie.php?cid=5&pid=3775" target="_blank">aici un prospect in care spune ca se da si copiilor sub 2 ani.
quote:
stomatita albicans adica are candida care a trecut din gurita la nivelul intestinelor si implicit am si eu la san. Ne-a dat nistatin ¼ de tableta la 6 ore, luam medicamentul si cand citesc prospectul vad ca se da dupa varsta de 6 ani. Deja cred ca o iau razna nu mai pot, nu mai stiu ce sa fac.


Iarasi vin cu un www.meganet.ro/agendamedicala/N/N15.HTM" target="_blank">prospect in care spune ca se administreaza si sugarilor.

Multa sanatate!


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Alina, asa e, e mai usor in teorie decat in realitate. Eu am mai multa incredere in logica decat in instincte, dar in calitate de mama am remarcat ca au mers mana in mana. Doar ca ma apuca indoielile cateodata cand atata lume in jur e pe dos fata de mine.

O intrebare pentru tine si celelalte mamici care alapteaza exclusiv, la cerere. Cum veti face cu diversificarea, sau mai bine zis, exista asa vreo schita de program alimentar zilnic ? Ca la noi nici o zi nu-i ca alta (probabil pentru ca si eu sunt pentru cultivarea flexibilitatii desi rutinele sunt mai comode). Adica majoritatea "meselor" sunt de fapt un fel de "felul 1" apoi converatie apoi "scurt fel doi" apoi joaca si "desert" cand i se face somn.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by mihuta
O intrebare pentru tine si celelalte mamici care alapteaza exclusiv, la cerere. Cum veti face cu diversificarea, sau mai bine zis, exista asa vreo schita de program alimentar zilnic ? Ca la noi nici o zi nu-i ca alta (probabil pentru ca si eu sunt pentru cultivarea flexibilitatii desi rutinele sunt mai comode). Adica majoritatea "meselor" sunt de fapt un fel de "felul 1" apoi converatie apoi "scurt fel doi" apoi joaca si "desert" cand i se face somn.



In mod normal,adica dupa cum scrie la carte ar trebui sa fie cam asa:
-dimineata la trezire intre 7-8 lapte
-gustarea de la ora 10-11 masa de fructe
-pranzul intre 12-14
-gustarea de la 17-18
-masa de seara 20-21
Acuma depinde de cat vrea fiecare sa tina cu dintii de acest program. Eu am fost mai...flexibila. M-am adaptat si eu programului pe care si l-a facut singur la un moment dat.
Sa vedem acum ce parere o sa aiba si Amira. Daca o fi si dupa diversificare la fel de "mancacioasa" ca acu o iau langa pe campii.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Bine v-am regasit.
Am o problema. Vaccinul de la 2 luni l-am amanat 2 saptamani. Eu credeam ca cel de la 4 se decaleaza, dr de fam zice ca nu. Acelasi dr zice ca daca ai inceput vaccinarea gratuita, nu poti continua cu vaccinurile cumparate. Ce stiti voi despre asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Mihuta, si la noi e la fel fiecare masa. De ceva timp si cele de dimineata, cand ar trebui sa fie mai somnoroasa. Eu ma adaptez, fac asa cum vrea ea. Am si eu felul 1 si 2 la interval de 15-30 min, cateodata si desert. :) In legatura cu diversificarea o sa fac la fel, cum o sa-i convina ei. Incep ori cu sucuri, ori cu legume pasate. Depinde ce accepta la inceput. Sincer eu prefer legume (pt consistenta si gust). Adica eu in pragul diversificarii inca sunt nehotarata. :)
Cu pediatra o sa discut marti, vine pt vaccin.
Miha, asa departe nici nu am reusit sa ma gandesc. Pentru mine exista prima lingurita si apoi sarim direct la mesele in familie. :))

Alina si Maria - 3 NOV 2007
Primul orice
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

quote:
Originally posted by SufletDInger

Bine v-am regasit.
Am o problema. Vaccinul de la 2 luni l-am amanat 2 saptamani. Eu credeam ca cel de la 4 se decaleaza, dr de fam zice ca nu. Acelasi dr zice ca daca ai inceput vaccinarea gratuita, nu poti continua cu vaccinurile cumparate. Ce stiti voi despre asta?



Eu am facut vaccinul la 2 luni jumatate. Acum, la 4 luni jumatate il fac pe al 2-lea. Asta la recomandarea pediatrei.

Alina si Maria - 3 NOV 2007
Primul orice
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,ce bine ar fi sa fie asa de simplu.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Vasari, ms de raspuns.
Noapte buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by lixa

quote:
Originally posted by lumi_b

Fetelor, e posibil ca la un copil alimentat exclusiv la san sa apara atatea carente, fier calciu? Laptele de mama nu contine tot ce are bb nevoie?

Luminita si Stefan(10.12.2007)

Poze Stefan



Bebe se naste cu niste rezerve de fier care se termina undeva intre 4 si 6 luni. Pentru aportul de fier se dau vitamine sau se introduc alimente bogate in fier (daca e diversificat bebeul). Laptele de mama, din cate stiu eu, nu contine fier. Despre calciu nu stiu cum sta treaba...

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez



Lixa, tocmai am recitit pe o pagina germana: rezervele de fier ajung pentru 6-9 luni, iar laptele de mama are mult fier, in perioada de inceput chiar foarte mult. S-a constatat ca nici modul de a se hrani mama, medicamente luate, mediul etc. nu influenteaza concentratia de fier din lapte. Laptele de mama contine 0,08 mg/100 g fier (in comparatie: laptele de vaca 0,046 mg/100 g), din care se asimileaza f mult: 50-75 %, pentru ca ,,, combinatia de elemente din lapte favorizeaza asimilarea. Comparativ, din laptele de vaca nu se asimileaza decat 7-10% din cantitatea de fier. Din laptele praf, fiind un produs "nenatural" (nu-mi vine cuvantulpe romaneste), se asimileaza mai putin, numai 5-7%, motiv din care trebuie sa aiba o concentratie atat de mare de fier, altfel se produce o carenta (are 12mg/100g).

Lumi, fa analizele, nu te speria. Va fi totul ok!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by mihuta
O intrebare pentru tine si celelalte mamici care alapteaza exclusiv, la cerere. Cum veti face cu diversificarea, sau mai bine zis, exista asa vreo schita de program alimentar zilnic ? Ca la noi nici o zi nu-i ca alta (probabil pentru ca si eu sunt pentru cultivarea flexibilitatii desi rutinele sunt mai comode). Adica majoritatea "meselor" sunt de fapt un fel de "felul 1" apoi converatie apoi "scurt fel doi" apoi joaca si "desert" cand i se face somn.



...
Acuma depinde de cat vrea fiecare sa tina cu dintii de acest program. Eu am fost mai...flexibila. M-am adaptat si eu programului pe care si l-a facut singur la un moment dat.
Sa vedem acum ce parere o sa aiba si Amira. Daca o fi si dupa diversificare la fel de "mancacioasa" ca acu o iau langa pe campii.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...




eu am fost foarte flexibila, nu pot sa traiesc dupa ceas ;-)

noi am inceput cu legume, pentru ca nu am vrut sa inceapa cu ceva dulce, unii bb-i refuza sau nu mananca apoi cu placere mancaruri mai putindulci. A mers bine, nu am avut probleme cumancarea si Jasmina inca mananca de toate, orice ii dai.


Mergi la inceput