Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Cu placere Aralia, eu votez oricand pentru bebelushii de la odiseea noastra,ca sunt cei mai frumosi, mai destepti si mai cuminti, numai sa spuneti numele pozelor.
Noi ne pregatim de maraiala de seara.
As scrie si eu povestea nasterii, ca uite asa se estompeaza amintirile, dar sunt ocupata cu cea mai mica blogeritza
V-am trimis un cantecel frumos pe mail...
Lumi, rezervele de fe se epuizeaza prin luna a 6-a, stiu eu, dar probabil este in functie de greutatea bebelusului. Si a mea transpira la caput, mai ales cand suge, i se uda si parul.Candida se vede cu ochiul liber pe limbuta, este o crusta alba.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by lumi_b

Fetelor, e posibil ca la un copil alimentat exclusiv la san sa apara atatea carente, fier calciu? Laptele de mama nu contine tot ce are bb nevoie?

Luminita si Stefan(10.12.2007)

Poze Stefan



Bebe se naste cu niste rezerve de fier care se termina undeva intre 4 si 6 luni. Pentru aportul de fier se dau vitamine sau se introduc alimente bogate in fier (daca e diversificat bebeul). Laptele de mama, din cate stiu eu, nu contine fier. Despre calciu nu stiu cum sta treaba...

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi_b spune:

Adra bell eu am luat un ambroxol 0,75% iar pe prospect recomandarea incepe de la copii de 2-5 ani 15 picaturi de 3 ori pe zi.
Exista si alta concentratie? Eu de aici am dedus ca nu se da la copiii sub 2 ani.

Luminita si Stefan(10.12.2007)

Poze Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ciudat, si al meu tot 7.5mg/ml este, si chiar deasupra dozarii pentru copii intre 2-5 ani scrie recomandarile pentru copii sub 2 ani.
Eu, la recomandarea altui doctor i-am dat Eurespal, dar medicul de familie a zis sa-l inlocuiesc cu ambroxol fiindca este prea mica pentru Eurespal.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi_b spune:

Intradevar ciudat pentru ca am cautat pe net si am gasit prospect in care scrie cum spui tu si pentru copii sub 2 ani, dar pe al meuj inainte de Copii de 2-5 ani scrie " In absenta altor recomandari, dozele uzuale zilnice la copii sunt de 1,2 - 1,6 mg clorhidrat de ambroxol/ kg iar la adulti de 60-120 mg clorhidrat de ambroxol pezi.
Al meu e produs de pharmaplant biogalenica, al tau? Poate sunt producatori diferiti, desi prospectul ar trebui sa fie acelasi, sau macar dozajul, nu?

Luminita si Stefan(10.12.2007)

Poze Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ank ce faci?? pe unde umbli??
hai pe mess sa vb!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Lumi, tu ii dai vigantol ? Ca eu i-am cam rarit o perioada chiar n-am dat deloc, ca avem fontanela punctiforma (medicul de fam. a spus - eronat- ca e inchisa), iar la control la pediatru mi-a spus ca are un mic inceput de rahitism. Asa imi trebuie, ca m-am luat dupa mama, sotu' si tot poporul in loc sa ma ascult pe mine....

Chiar daca ia calciu din laptele tau, are nevoie de vitamina D ca sa-l fixeze. Ori vitamina D nu este in laptele matern, iar find bebelusi nascuti iarna nu sunt suficient expusi la soare (dezbracati) pentru a produce singuri vitamina D necesara.

Eu am inceput diversifcarea cu vitamine Pikavit , dar cred ca nu-i mai dau ca sunt sub forma unui sirpop extrem de dulce, cam ca Debridatul...

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi_b spune:

Mihuta, da ii dau 2 picaturi de vigantol pe zi, si pana acum n-am uitat decat o data sa il dau, deci iar nu mai stiu, cred ca am sa incep sa ii dau nistatin pentru candida, iar pt ca si fe astept sa facem analizele si apoi vom mai vedea.

Luminita si Stefan(10.12.2007)

Poze Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Mihuta, greu de spus unde intervine intuitia nostra si unde logica. Si mie cateodata cand intuitia imi spune sa fac intr-un fel imi vine sa-mi zic ca sunt nebuna, ca realitatea e altfel. Cum e cu imbracatul pentru plimbare, numarul meselor, recomandarile pediatrei, lucrurile cu care ne confruntam zilnic.
Lumi, imi pare rau ca ai trecut prin asta, vad ca te-ai speriat destul de tare. Din ce au spus fetele care s-au confruntat cu aceleasi probleme se pare ca nu era chiar atat de grav. Va pup si sper sa treceti cu bine peste rosul in gat, candida si carente. Eu ii dau 10 zile pe luna Ca cu seringa si 2 picaturi de Vigantol zilnic. Dar la noi fontanela e destul de mare (chiar si acum).

Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

ank ce faci?? pe unde umbli??
hai pe mess sa vb!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007




scuze ... ma uitam la meci ... si ma certam cu sotul... el steaua ...eu rapid...

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput