Despre spitalele si doctorii unde ati nascut (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fulg_de_nea spune:

pentru Eseea:
multumesc pentru pont-ul cu Elias
iar pe doctorita am gasit-o intamplator ca ma duceam la CMU si chiar nu am cautat cine stie ce, mai ales ca din toata gasca eu sunt prima care sunt mamica... ce sa zic, eu nici nu am avut complicatii in sarcina, in afara de un cerclaj pe la vreo 18 saptamani care s-a desfasurat OK, am stat in repaus doar 3-4 zile dupa asta si de atunci nu am pb deocamdata; deci nu stiu daca s-ar fi descurcat sau nu bine, dar asa in general este OK. cand am avut tot felul de intrebari care mai de care mai funky o saunam si o intrebam, tot timpul a fost super amabila, a stat sa-mi explice o gramada de chestii, mi-a dat sa iau vitaminele care trebuiau (zic ca trebuiau, pentru ca am mai vb pe formumuri cu mamici si am observat ca toata lumea le ia), sa fac analizele care trebuie, m-a trimis la eco morfologica la Iosup...adica deocamdata nu am avut nemultumiri fata de ea. dar cand am citit ca e varza ca dr.... nu mi-a venit sa cred; sper sa se fi schimbat de cand era rezidenta :)
o sa va zic ce si cum o sa se deruleze toata nebunia asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadiStrumf spune:

[quote]citat din mesajul lui Pecs

nu am mai intrat de mult pe forum (ma tine ocupata o minune de baietel ), am numai cuvinte de lauda pt. dr. Tanase si spitalul CFR 2.
Super personal, super doctor, super asistente, super saloane, super curatenie.... Mi-a fost foarte frica de cezariana, complicatii, infectii, etc, dar a fost f bine. Am iesit in 2 zile din spital, am dat cea mai mica spaga dintre toate, 500 lei - dr. Tanase (colega de salon 1000 lei, dar nu si-a schimbat atitudinea fata de mine, ba chiar a glumit in salon. Eu si bb ne simtim f bine, am reusit in decurs de o luna si jumatate sa ajung la kg mele initiale (58kg), e bine sa scapi de aproape 20 de kg , iar bb (3 luni si o sapt) este f cuminte, rade, se joaca, papa si face nani, plange doar inainte de masa.
Sanatate tuturor!


Hello gravidutzelor si proaspetelor mamici
Va doresc tuturor bebei sanatosi si nasteri usoare!
Sunt o graviduzta in 13 s si 4 zile, prima sarcina, extrem de fericita dar si putin speriata si incerc sa strang cat mai multe informatii.
Pecs, felicitari pt bebe. Sa fie sanatos si sa creasca mare si frumos!
Am vazut ca ai nascut cu dl dr Tanase de la CF2 si ai fost f multumita atat de el cat si de spital. Poti te rog sa imi dai mai multe detalii? Ai fost in timpul sarcinii si la clinica Polisano unde este dumnealui?
Mi-a fost recomandat si mie de catre cineva dar inca nu l-am cunoscut, maine ar trebui sa merg la consult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Dar cu dr Arbeni Zguri de la municipal (parca) a nascut cineva? Sora mea va naste cu el prin februarie si vroiam sa stiu macar o experienta, de preferabil pozitiva
Multumesc !

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzzu26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fulg_de_nea

pentru Eseea:
multumesc pentru pont-ul cu Elias
iar pe doctorita am gasit-o intamplator ca ma duceam la CMU si chiar nu am cautat cine stie ce, mai ales ca din toata gasca eu sunt prima care sunt mamica... ce sa zic, eu nici nu am avut complicatii in sarcina, in afara de un cerclaj pe la vreo 18 saptamani care s-a desfasurat OK, am stat in repaus doar 3-4 zile dupa asta si de atunci nu am pb deocamdata; deci nu stiu daca s-ar fi descurcat sau nu bine, dar asa in general este OK. cand am avut tot felul de intrebari care mai de care mai funky o saunam si o intrebam, tot timpul a fost super amabila, a stat sa-mi explice o gramada de chestii, mi-a dat sa iau vitaminele care trebuiau (zic ca trebuiau, pentru ca am mai vb pe formumuri cu mamici si am observat ca toata lumea le ia), sa fac analizele care trebuie, m-a trimis la eco morfologica la Iosup...adica deocamdata nu am avut nemultumiri fata de ea. dar cand am citit ca e varza ca dr.... nu mi-a venit sa cred; sper sa se fi schimbat de cand era rezidenta :)
o sa va zic ce si cum o sa se deruleze toata nebunia asta



m-am convins de dna Lebit , am 20 de sapt si ca si tine , din CMU , am intalnit-o si am hotarat sa nasc cu ea. pe langa faptul ca ma trimitea la morfologica cu plata la cabinetul personal al dr iosup, ceea ce ma scutea de cel putin 6 mil ,cand eu nu a trebuit sa platesc nimic pentru acestea la cabinetul dansului de la cmu unirea,fiind aboanata, am fost si lasata balta .nu vreau sa ma gandesc la mamicile cu sarcina mai evoluata .fara sa stiu , o tot cautam si am aflta de la fetele de la receptie ca de fapt nu mai colaboreaza cu CMU , fiind insarcinata ...mi-a lasat un gust f f f amar , tocmai, pt ca este insarcinata ar fi trebuit sa stie ce inseamna medicul care monitorizeaza sarcina pentru mamica respectiva. am hotarat sa o iau de la capat cu Dna dr Ursea .sa speram ca nu va pleca si dansa din CMU ;). va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui fulg_de_nea

buna burticilor
cu toate ca am mai intrat pe forumul de aici si am citit o gramada de chestii interesante de la voi, abia azi m-am inscris si eu...asta pentru ca abia acum am intrat in concediu si am mai mult timp pentru mine (inainte numai serviciu, casa, masa, pat sau iesit in oras, depinde de zi).
sunt in 30 de saptamani si jumatate o sa am un bebe strumf care e foarte activ inca din burtica, nici nu vreau sa ma gandeasc de 2 ori cum o sa fie cand se va naste
ce vreau eu sa va intreb este: cine o stie pe Daniela LEBIT si cine a nascut sau stie pe cineva care a nascut cu ea. nu am gasit mare lucru pe forumuri despre ea, si ce am gasit era de pe vremea cand era rezidenta lui Tutunaru = erau impresii cam nasoale despre ea...acum, na, ce sa fac, sunt cu ea si o sa nasc cu ea, nu am cum sa-mi schimb doctorul in ultimele 2 luni => asa ca va rooooooog din tot sufletul sa-mi spuneti ce stiti de ea = fie de bine, fie de rau
si inca ceva: cine a nascut in ultima vreme la ELIAS? ma intereseaza din experienta voastra cat a costat, cu cine tre sa vb ca sa ai separeu, ce trebuie sa aduci pt tine si pentru bebe...chestii de astea care streseaza pe toate mamicile.

va pooooooop si astept un reply ceva cand auziti orice



uite aici despre nasterea la Elias :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114680

pe Dana Lebit si eu o stiu ca rezidenta a lui Tutu. Dar cum ai gasit-o chiar pe ea? Tu esti multumita? daca nu, sigur ca poti sa o schimbi, ce daca mai ai 2 luni de sarcina?

Mami de fetita si de baietel 22+




Buna seara tuturor!

Sunt o proaspata mamica de geneni, de 2 luni de zile. Este prima oara cand postez la acest subiect. Sper ca mesajul meu sa fie de folos viitoarelor mamici.

Am nascut la Elias, in septembrie 2008. Medicul meu a fost dl Razvan Mateescu, sef de sectie Obstretica si Ginecologie. Dansul m-a ajutat pe tot parcursul sarcinii, dar din pacate nu am nascut cu dansul. Cand mi s-a rupt mie apa, nu era in Bucuresti. Am nascut cu dna. Raluca Uzum. Amandoi niste oameni EXTRAORDINARI!! Dna. Uzum mi-a salvat viata... Iar spitalul.... nici vorba de aglomeratie, nici vorba de mizerie, pot spune ca era curat ca la mine acasa. Personalul f de treaba, toti saritori - si ce m-a uimit f tare a fost ca nimeni nu vroia sa primeasca spaga! Nici macar dna. doctor care mi-a facut cezariana, la sarcina gemelara (deci din start una cu risc), si prematura, la 35 s! Unde mai pui ca a venit la spital cu noaptea in cap ptr mine, medicul de garda a fost mana a doua.

Despre dl. doctor Mateescu am auzit numai de rau, inainte sa nasc, dar pe tot parcursul sarcinii zvonurile au fost total infirmate de realitate! Nu as fi dus sarcina cu bine fara dansul!

Despre Elias... am auzit ca ma va costa in jur de 2000 eur toata nasterea, mai ales ca era vorba de cezariana... - inainte sa nasc. Nu am dat mai mult de 200 ron si aia cu mari insistente!

In concluzie, fetelor, nu va mai luati dupa orice zvonuri! Mergeti la sursa, testati terenul inainte sa luati importanta decizie a nasterii. Mult succes tuturor!

Luminita
de Eduard Mihai si Robert Gabriel

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e frica de ziua in care n-am sa mai fiu eu...

Ce nu te darama, te face mai puternic!


http://luminita2008.shutterfly.com/

http://tusibebe.wordpress.com
http://luminitamalanca.wordpress.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vavaly2007 spune:

Buna ziua
sunt o proaspata mamica de baietel frumusel. desi toata sarcina mi a fost de mare ajutor situl acesta e prima data cand m am hotarat sa postez pe forum si asta in speranta ca voi incuraja si alte mamici din orasul meu. eu sunt din Braila si am nascut in Braila. desi am avut o mie de temeri referitoare la ce ma asteapta in spital acum pot sa spun ca a fost o experienta absolut ok. conditiile din maternitate sunt foarte bune, maternitatea a fost renovata, personalul medical foarte dragut, multe asistente tinere care nu stau cu mana intinsa asa cum auzisem eu , ba chiar te simti tu jenat sa schitezi gestul sa le dai ceva. desigur ca mai sunt si cateva din vechea garda dar si acelea sunt ok. eu am nascut cu domnul doctor Tovarnac care mi a urmarit toata sarcina si mana a doua a fost domnul Salcudeanu, prin cezariana. despre domnul doctor Tovarnac numai de bine, un doctor foarte bun si deschis la orice discutie cu pacientele, foarte atent dupa operatie.
cu totul in spital am stat 4 zile si am cheltuit 10 mil ceea ce mi se pare rezonabil.
ce mi se pare extraordinar este ca dupa ce stai doua zile la terapie intensiva te da in salon unde te lasa cu puiutul si te invata sa alaptezi sau cat de cat iti arata una alta. am auzit ca la multe spitale nu se face asa. conditiile sunt f bune, cand am plecat acasa salonul a fost eliberat de toate fetele care fusesera si a fost dezinfectat, igienizat ceea ce inseamna un pas inainte in ceea ce priveste spitalizarea si igiena.
daca aveti intrebari va raspund cu drag viitoarelor mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidemarc spune:

buna fetelor,
sint noua pe acest forum si as avea nevoie de putin ajutor.voi naste in februarie cu dr piriu corina la munincipal.o cunoaste cineva? a nascut cineva cu ea si daca stiti tarifele.inca nu stiu daca sa nasc normal sau cu cezariana.este prima nastere si imi este foarte frica de durere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

Buna.

Am gasit pe aici pe site un subiect despre Dr Simionescu de la Filantropia dar era din 2006 si era un subiect inchis...
Ce puteti sa imi spune-ti despre acest doctor? A nascut cineva cu dumneaiei?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinax spune:

as avea si eu o rugaminte...daca cineva stie adresa sau nr de tel de la cabinetul perticular al Dr. Lemnete puteti sa mi-l dati si mie va rog frumos?

"nu..nu ne mai jucam pentru ca imbatranim ci imbatranim pentru ca nu ne mai jucam"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dollaura spune:

Am nascut de curand la Euroclinic prin cezariana facuta de dl. doctor Herghelegiu. Am ales acest spital pt a scapa de cosmarul indesatului banilor in buzunar. Daca nu ai probleme, pleci de la Euroclinic foarte multumit. N-a fost insa cazul meu. In urma operatiei, nu am eliminat lohii. Acestea s-au adunat in uter (chiar dl doctor mi le arata la ecografie) timp de doua saptamani. In tot acest timp dl. Herghelegiu mi-a facut doua dilatatii de col fara anestezie, mi-a spus ca nu ma crede ca fac febra si ca nu stiu sa imi iau temperatura, m-a informat ca trebuie sa stau linistita ca uterul meu e ceva mai lenes si CANDVA va elimina si lohiile si mi-a prescris un tratament medicamentos la insistentele mele. Ideea finala era ca nu trebuia sa-l mai deranjez mergand la spital asa de des pentru ca din punctul dumnealui de vedere eram ok. Ba mai mult, incercand sa-i spun ca si eu sunt plictisita si deprimata de atatea drumuri la spital in loc sa stau acasa cu fetita mea, ca sunt speriata de ce mi se intampla (febra, retentia de lohii, un nodul care imi aparuse la subrat) dansul mi-a recomandat un psihiatru. Binenteles ca finalul a fost ca am ajuns la Polizu unde mi s-a facut o aspiratie de lohii existand riscul de infectie a uterului. Inca nu vreau sa cred ca si aici ( a se citi la Euroclinic) trebuie sa mergi cu plicul pentru a ti se da atentia cuvenita. Din punctul meu de vedere dl. doctor este orice, numai un bun profesionist NU.

Mergi la inceput