*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

DUAMNELOR, ma bag la somn. aspir la o noapte linistita, cu multe ore de odihna, ceea ce va doresc si voua.
pupam si pe maine, cand va mirosi din nou a cafea proaspata.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzele2008 spune:

Am intrat sa modific linku' catre cap. 9, ca nu era pus bine... Sunt Mitsu-bishu... Simt ca mooor! laura_dimitris, tu ai aruncat o vorba pe care era cat pe ce sa n-o iau in serios, acum am "puricat" tot Google-u' despre botulismul cauzat de miere... Care este fatal la bebei! Nu mai pot de disperare!!! Din pacate, perioada de incubare este de le 3 la 30 de zile.... Nu stiu unde sa gasesc un laborator sa testeze mierea din care i-am dat lui bb de bacteria Clostridium botulinum... De cand am citit, stau non-stop cu ochii pe el, ii iau pulsul, ma uit sa nu respire sacadat, sa nu i se usuce gurita... Nu cred ca mai dorm la noapte! Abia astept sa faca kk si jap cu ea la laborator!!! Ca vorbim de miere, cu ocazia asta am citit ca cea mai hranitoare este aia din stupinele stationare... Asa ca rog pe cineva din judetul Constanta, care e cea mai apropiata de una dintre zonele: Rezervatia RBDD, Loc .Viisoara, Loc. Crangu, Loc.Lespezi-Baneasa, Loc. Toprasisar sa imi cumpere si mie cateva borcane de miere, 2 - 3 de poliflora si 2 - 3 de miere de salcam... Platesc ramburs... Va rooog! Caut pe google in draci si nu gasesc stupina stationara pe la mine pe-aici. Era una in jud. Dambovita, cea mai apropiata, dar e un proiect, nu stiu daca s-a finalizat... Asa ca, docdecap, isidora, angi si care mai sunteti de prin C-ta, daca aveti un drum la tara... Nu e graba... Si peste o luna, doua... Va roooog!!! Ca io n-am sanse sa ajung la mare, voiam sa vin de 1 mai, da' o sa fiu in pre-ajun de botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzele2008 spune:

Irinouka, imi aduci aminte de un banc cu treaba cu "duamnele" : cica erau niste tiganci la ginecolog si il cautau pe dr. : "Buna-ziua, a venit p.i.z.d.a.ru'?? (scuzati obscenitatea, asa e bancu'); asistenta, intrigata: nu , nu vine azi... Ce sa ii transmit? Cine l-a cautat? La care tigancile: neste doamne!" Adecatelea ala era p... ar si ele duamne... in fine, nu ma pricep sa spun bancuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Ellenuta , draga mea , shlapi si pumni in cap la greu la socrella ta ! Pai eu cand am avut herpes am stat cu masca pe bot , m-am spalat de miii de ori pe maini inainte sa ating copilul ! Vezi tu vezi ca herpesul e foarte periculos la nou nascuti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Seara zuzici...am fost si noi la cantarit azi....si apropo de greutate...ma gandeam k in ultimele 2 saptamani Bibi a luat doar 400 gr...ea lua mai mult pana acuma....da cand am vacut o revizuire la neuroni....am realiza ca in fix o luna a luat un 1 kg si 170 gr....eu sunt stresata ca imi doresc sa ajungem si noi in grafice...da doc a zis k e foarte bine...si la lungime avem 59(wow si s-a nascut cu 42!!!)....la caput avem 39 de la 36,5 acum o luna...si in rest e f bine...si martiseara ne facem si noi gaurele...in sfarsit!
chiar,honey parca zicea...fetelor toate avem bebei mici...da macat un semn sa stim k sunteti bine si voi si bebicii...Tina ...nici tu nu ai mai semnat condicuta de cateva zile!!!(sau neuronu imi zoaca feste?)

Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Ellenuta...fara suparare...dar trebuie ciufulita nitel socrela ta...herpes?!!!si il pupa pe bebe???Mai da explica-i cum stau lucrurile...e vorba de sanatatea copilului tau...mama a fost in vizita la nasa...si baiatul ei era gripat...si i-am zis sa nu mai vina a doua zi sa stea cu bebe(k eu aveam examen),bine si s-a suparat pe mine...k nu am dreptate(si ink nu vorbim,k de femeia vroia sa se sinucida din cauza asta)...sa suparat si nasa mea...k a auzit conversatia telefonik...si am zis eu ceva de genu k mama ia microbu de la bait si il aduce la fata mea...si nasa sa simtit ca si cum ar fi zis...k ala mic al ei e jagos......dar asta e sa stea ele suparate...da printesa mea sa fie bine...

Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

noi azi avem fix 7 sapt...va mai aduceti aminte cum numaram saptamanile pana laDPN? acum numaram sapt pana face luna... l-am pozat azi si pare mai barbatush!

Iry multumesc!
Mary!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Stancutza, multa sanatate!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

"neata!
Am aparut si eu prin zona...rarut, rarut, dar nu va suparati pe mine

Stancutz - sanatate mami si sa-ti treaca repede mastita nenorocita. E tare greu, dar trece! totul e sa-i mentii fetei interesul fata de san si productia nu va scadea daca mulgi; iar daca scade, se reface!totul e sa moara "balaurul" si sa o poti pune iar pe bubulina la tzatzica preferata

Grati - cu bubele lui Tudor eu te sfatuiesc sa renunti la ceaiul de musetel! Foloseste apa de tarate la baie si gama Trixera de la Avene, o crema cu cortizon la nevoie si daca e asa de urat eu cred ca are nevoie de un antialergic - gen Claritine sau Zyrtec - eu astea le-am folosit la Ana; ca multe probleme am avut cu ea.

Fetele cu grijile cu luatul in greutate - cele cu copii mari la nastere > sau = cu 4000g - nu va asteptati sa creasca la fel ca in primele luni; copiii mari iau anevoios in greutate, la cei alaptati la san ma refer in special, ca doar s-au nascut cu un avantaj de la natura si balanta trebuie sa se echilibreze inspre un an intre ei si cei nascuti cu greutate mica, iar voi mamicile cu siguranta nu va doriti copii obezi!Vorbesc si din experienta - Ana a fost un astfel de copil care a luat in felul urmator 1200 - 650- 500-550-500-450-350 - 300-200 - 200 ...si a fost un copil dezvoltat perfect la un an, doi, trei...totul e sa se fixeze si sa ramana pe o curba de crestere!Consultati curbele de greutate din materialul despre alaptare trimis de mine pe mailul comun!Stiu ca e usor sa vb cand nu esti in situatie - uite acum eu dau safturi, iar in urma cu o saptamana panicam din motiv de cantar defect...:)

Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Si despre noi vreo doua vorbe:

Am fost luni sa facem vaccinul si nu l-am facut pe motiv de usor rosu in gat - acu sper sa-i treaca pana joi cand merg din nou cu ea la medic...Partea buna e ca are 5700g si 62 cm si fata de sor-sa ia in greutate de nu se poate - deh, are de recuperat, ca doar a fost cu 1100 g mai usoara...

Despre mine - doar de "bine" - mi s-a desfacut cusatura s-a necrozat putin tesut in plaga si am pruna varza...luni cauterizare, marti pauza, miercuri probabil iar cauterizare si dupa ce se amelioreaza situatia - FIRE NOI - uraaao iau de la cap - stat pe o buca, interdictie la secs etc. toate o placere...deh, sunt o ghinionista in aceasta privinta...

Si daca m-am plans putin si mi-am spus si eu oful, merg sa ma culc linistita ca imediat ma trezste Stefi pt masa urmatoare

Natalia - de 2 ori mamica Stefania-Irina 26.12.2007 si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://www.youtube.com/watch?v=0R-FPIHNFJw

Mergi la inceput