Durerea unei pierderi de sarcina (67)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

hei, Flavia, revino-ti!! Cum sa porti tu ghinion! Esti o persoana minunata si DD stie ca nu ai vrut si nu vrei raul nimanui. Din pacate, asa cum stii, sunt lucruri imptriva carora nu putem face nimic. Destinul este scris de altcineva. E trist, e strigator la cer cum poate muri un puiut cu cateva zile inainte sa vada lumina zilei... Capul sus, trebuie sa treci peste acest moment!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

consi, ninia merci mult!

ninia, nu stiu cum si de ce pe unele le afecteaza fumatul pe altele nu, cert este ca fumatul este periculos in sarcina, si totusi se intimpla necazuri la femei care nici macar nu fumeaza, cred ca e legat de destin, .....spor la pregatiri

andreea, mai ai atit de putin, ma gindesc des la tine, sa ma tii la curent ca nu vreau sa ratez galeria ptr bebe david

teo, david a avut nopti grele de la dintii astia, si eu pe linga el! are 6 dinti si un colt de masea. caninii se vad doar prin gingie.ce ma bucur ca scrii. auzi vezi ca vin cu bita la tine si mai chem si ajutoare, lasa tigara atita timp cit alaptezi, si apoi ai grija nu fuma cu bebe mic in zona, fumatul pasiv e ff periculos. lasa tigara, si stiu ce spun, ca am fumat multi ani, fumam lejer 1 pachet jumate 2 pe zi, si acusi am 10 ani de cind nu am mai pus gura!

dana, si eu am avut arsuri toata sarcina cu david. sanatate multa

michelle, da ne pregatim de paste! cadourile sint gata, stabilim meniul, david misuna in toata casa, se ridica in picioare de tot, ride tot timpul, se joaca cu dominic, eu ma apuc de sala, si aquafitnes, sa mai scap de kg in plus, sotul tot e nasol ca nu-i place la noul job, poate se va ivi ceva si ptr el, eu pe 12 mai incep din nou munca.....deja mi-e dor de copilasi, bine ca ma duc numai 4 zile!

musette, sa-ti traiasca baietelul, uraaaaaaaaaa, vad ca sinteti mai multe la care sa le arat cum se pune pampersul la baieti?(faceti lista!)

maryb, acuma am vazut, ma bucur ca e bine totul

mi-a fost dor de voi

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Michelle eu tot dintr-o postura trista iti scriu si nu pot decat sa te sustin in toata oboseala asta. Nu cred ca noi femeile care nu ramanem gravide usor sau care pierdem sarcini sau care induram aceste evenimente dureroase cum este a ta si a micutzei Katarina ne dezamagim sotii sau rudele in vreun fel. Sunt sigura ca sotul tau te iubeste si te sustine enorm, eu numai asta am regasit in mesajele tale, da-i voie sa fie optimist, macar atat sa le lasam si lor, pentru ca si ei au pierdut ingerasii. E bine ca macar ei sunt mai optimsti ( acum il includ si ep sotul meu aici, pentru ca are capacitatea de a se ridca mult mai repede ca mine dupa astfel de evenimente).
Draga mea, toate te sustinem, eu ma gandeam zi de zi la voi, fetele de aici si intram sa va citesc, ma bucuram pentru fiecare graviduzta, ti-am tinut pumnii luni in sir si inca ii mai tin stransi stransi.
Si cu o nota mai optimista iti spun ca nu am intrat sa povestesc cu tine azi, desi as fi vrut tare mult, dar am niste amigdale cat nuca, sunt pe antibiotic, tusesc ca un magar si ma doare o ceafa de mor.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Ignatica, pari pe zi ce trece mai detasata de ceea ce s-a intamplat, si e un lucru bun. Se pare ca incerci sa-ti accepti destinul, si astfel esti pregatita sa o iei din nou de la capat. Dar va fi bine data viitoare? Asta nu putem sti, viata este un risc pe care trebuie sa ni-l asumam.
Ai grija de David!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Flavia iti multumesc mult mult pentru incurajari.

mav ma bucur ca nu au mai fost pete. Doamne ajuta!

musettepink felicitari pentru baietel, sa ajungeti cu bine la capat.

La mine s-au oprit in sfarsit sangerarile dupa 11 zile, intre timp am sunat si medicul, i-am descris totul si mi-a spus ca probabil am avut o sangerare mai usoara si mai lunga si ca din descrierea mea nu e nimic de speriat. La sfarsitul saptamanii voi face oricum controlul la 14 zile dupa chiuretaj.
Cu psihicul azi un pic mai bine, cel putin nu am mai plans in timp ce faceam menajul, pregateam masa sau ma jucam cu David.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

consi uite asta e pentru mine cea mai grea intrebare: daca va fi bine la urmatoarea sarcina? Nimeni nu ne poate garanta nimic.Incerc sa imi cladesc o speranta si sa nu deznadajduiesc, ma ajuta mult exemplele Laurei, Flaviei, cristinei26 si a altor fete care au reusit pana la urma.

Flavia Doamne ce poveste trista, nu imi vine sa cred.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Ignatica, asa cum spunea si Consi, se pare ca usor usor depasesti momentul...desi este greu...o sa vezi ca va fi mai bine cu timpul!

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/Blzop2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:


Michelle mai demult pe mess te-am intrebat daca ai citit acel articol pe care-l tradusesem despre infertilitate si-l postasem la alt topic, si mi-ai raspuns ca nu...
Acum ca te "vad" fara motivatie,cred ca poate ti-ar prinde bine sa-l citesti...
Pt celelate fete care l-au citit ,imi cer scuze ca ma repet...

Citeva date despre INFERTILITATE

Poate o sa te surprinda sa auzi ca aprox una din 6 femei care decide sa aiba un copil un il poae concepe.

Exista multe posibilitati pt a justifica aceasta statistica nedreapta: trompele lui Falopio obstruate, insuficienta ovariana, tulburari hormonale, expuneri la substante toxice sau un nr scazut de spermatoziozi, pt a mentiona citeva dintre ele.

In plus, o femeie trecuta de 35 de ani, prezinta dificultati mai mari de a concepe un copil pt ca multe din ovulele sale incep sa fie de o calitate inferioara.

Toate aceste motive de a concepe un copil sint fizice sau fiziologice si nu psihologice. Trompele nu se blocheaza pt simplu fapt ca o femeie se gandeste cu mai multa intensitate in a ramine insarcinata. Anticorpii care omoara sperma nu dispar numai daca femeaia se relaxeaza iar barbatul nu-si poate face spermatozozii mai puternici numai cu o atitudine positiva.

SFATURI BINE INTENTIONATE

Cind cineva la care tinem are probleme, este firesc sa incercam sa-l ajutam. De multe ori apelam la experienta noastra sau la poante despre persoane pe care le cunoastem. E posibil sa-ti amintesti de o prietena care a ramas insarcinata cind a plecat in concediu, asa ca o sfatuiesti si pe Ea acelasi lucru. EA va aprecia sfatul tau dar cum stie ca problema sa nu e una física nu-i serveste la nimic, in plus o poate afecta si mai tare...de fapt,este continuu bombardata cu astfel de sfaturi.

Imagineaza-ti cit de frustrant e pt ea cind i se povesteste cum alte femei au putut ramine insarcinate printr-o minune numai facind dragoste. Pt Ea cea care se afla in tarament pt infertilitate a face dragoste si a ramine insarcinata sint doua concepte ce nu se relationeaza. Nu-ti poti imagina cit de greu e sa incerci luna de luna si cit de frustrant este sa vezi ca nici luna asta n-a fost sa fie!

Sfaturile astea, chiar daca sint bine intentionate, sint de fapt o incercare de a transforma o problema complexa si neplacuta in una simpla. Simplificind problema in felul acesta nu se face altceva decit sa se subaprecieze sentimentele persoanei respective si-n final sa o faca sa se simta o neinteleasa!! De aici, e foarte posibil ca sa se supere si chiar sa o deranjeze acele persoane care recurg la astfel de sfaturi. Un lucru e cert, nu exista nimic in concret care sa faca sa o ajuti! Nu exista o solutie universal valabila !! Singurul ajutor pe care il poti oferi e sa fii intelegator si sa stie ca poate conta cu tine . Ajutind in maniera asta e mult mai usor sa apreciezi ca faptul de a nu putea face copii e de fapt o lovitura in moalele capului.

DE CE AFECTEAZA ATIT DE MULT FAPTUL CA NU POTI AVEA COPII

Simplu... pt ca femeile au crescut cu speranta ca intr-o buna zi vor avea un copil. S-au vazut pe ele insele atunci cind se jucau cu papusile si faceau pe-a “ mama”.Únele chiar ajung sa creada ca nu sint complete decit atunci cind ajung sa fie mame,atunci cind se gandesc ca nu pot avea copii si se vad de o maniera sau alta, imperfecte. A nu avea copii, poate duce in multe cazuri la o problema de viata si de moarte.
In Vechiul Testament, Raquel i-a spus lui Jacob:” Da-mi copii ca altfel mor!” .In legatura cu asta,unii pot gandi ca cineva care e incapabil de a genera o noua viata se poate considera el insusi o persoana moarta. De fapt, sentimentele asociate cu sterilitatea sint atit de puternice ca multe persoane se simt ca si moarte sau chiar vor sa nu mai traiasca. Si ce poate fi mai rau rau in situatia asta este ca, nu ai sa ai niciodata certitudinea ca ai sa ai vreodata un copil! Nimeni nu-ti poate garanta asta!

Una din lucrurile cele mai dureroase e sa-i dai unei persoane false sperante pt ca mai apoi sa nu se faca realitate!

CE OFERA IN ZIUA DE AZI MEDICINA UNEI FEMEI INFERTILE

In ultímele decenii, medicina reproductiva a facut pasi uriasi si permite femeilor care in trecut erau incapabile de a avea un copil ,posibilitatea de a putea concepe. Anumite medicamente pot sa creasca nr si dimensiunea foliculilor produse de o femeie, si in felul acesta creste posibilitatea de fertilizare.

Tehnica de fecundare in vitro (FIV) consta in a extrage ovule de la femeie si a le pune in contact cu sperma intr-o eprubeta pt a incerca fecundarea in conditii de laborator. Embrionii astfel obtinuti pot fi transferati apoi in uterul femeiii asteptind implantarea.
Daca spermatoziozii nu sint capabili sa fecundeze ei insisi ovulul exista posibilitatea de a fi injectati. Se ia un singur spermatozoid si se injecteaza direct in nucleul ovulului pt ca in felul acesta sa fie fecundat de forma artificiala.Chiar si asa trebuie sa se ia in considerare ca embrionul poate sa se implanteze sau nu.

Si totusi, in ciuda sperantelor oferite de aceasta tehnica, drumul pe care il care il ai de parcurs dupa aceea este extraordinar de greu. Exista putine locuri unde se pot realiza aceste tehnici ceea ce implica ca persoana in cauza sa se deplaseze, de multe ori mii de km. Ca sa nu mai vorbim de infinitele vizite la dr ,asteptatul la cozi, inghitirea sau injectarea zilnica a anumitor medicamente, de a face in asa fel incit sa impaci atit serviciul cit si celelate obligatii pe care le ai, si nu in ultimul rind BANII... Bani pt consultatii,medicamente,echografii,etc. A, si sa nu uitam de acele exlorari dureroase si invazive pe care unele femei trebuie sa le faca (HSG).

Infertilitatea este o situatie medicala extraordinar de personala, intima si nu multe femei pot sa vorbeasca deschis cu colegii de servici sau chiar cu sefii atunci cind ora la care e programata la dr coincide exact in timpul serviciului.

De fapt si de drept, ne aflam intr-un carrusel emotional. Dupa fiecare incercare medicala de a ramine insarcinata, vine o perioada de asteptare incarcata atit de optimism cit si de pesimism. Nu mai stii daca sinii ti s-au umflat pt ca ai ramas insarcinata sau pt ca e consecinta medicamentelor! Daca vezi o pata de singe ,nu mai stii daca e de la implantare sau daca trebuie sa-ti vina CM!! Multe femei care nu ramin insarcinate dupa un FIV ajung chiar sa creada ca “bb lor a murit”.Cum poate o persoana sa simta mila pt o viata care doar a existat in mintea sa ??!!!

Si atunci cind incerci sa iesi din confuzia asta mentala, primesti o invitatie la un botez sau la petrecerea unuí copil sau auzi ca o cunostinta, prietena, colega de servici a ramas insarcinata sau citesti in ziar ca un bb de o zi a fost gasit intr-un container ?!!!!! Iti poti imagina invidia (sanatoasa in acest caz) si furia pe care o poti simti in fata nei vieti atit de nedrepte !!!

Tinind cont ca infertilitatea afecteaza toate aspectele existentei noastre este usor de inteles de ce se ajunge la obsesia de a avea un copil.

In fiecare luna ma intreb daca asta va fi luna asta cu noroc si atunci cind vad ca nu e, ma intreb daca oi mai avea puterea si forta necesara ca sa incerc din nou. O sa fiu in stare sa incep din nou tratamentul luna care vine sau abandonez ideea de a mai incerca ceva?! E de inteles de ce unele femei se intreaba chiar pina cind sotiii lor le vor sprijini in lupta asta.

Daca vrei sa-i vorbesti incearca sa fii empatic,sa-ti dai seama de greutatea pe care o poarta atit in minte cit si in suflet. Ea va simti ca te preocupi si poate o sa vrea sa vorbeasca despre acesta experienta dureroasa. Dar ,de asemenea stie, ca nu exista ceva ce ai putea face sau spune ca sa ramina insarcinata si se teme ca ai sa faci o sugestie care poate sa-i aliméntese si adinci si mai mult disperarea.

CE POTI SA FACI ?!

Ii poti oferi sprijinul tau, nu o critica pt ca e mai putin afectuoasa de ex,cu nepotul tau, poti sa-i spui simplu:” sint aici pt tine! Inteleg cit de greu poate sa fie pt tine si mi-ar placea sa te pot ajuta, sa te pot asculta chiar si plinge impreuna cu tine daca asta simti...sa stii ca sint un umar pt tine chiar si atunci cind nu mai vezi nici o iesire si ca voi fi aici linga tine.”

E foarte important e sa nu uiti ca e speriata si preocupata, ascult-o dar nu o judeca! Nu incerca sa o faci sa creada ca totul o sa mearga de minune! Mai mult, nu folosi expresii fataliste de genul:” ce-o fi o fi!” ,pt ca chiar daca ar fi asa, ce sens ar mai avea toata tehnologia medicala de a incerca de a face realitate ceva ce natura insasi nu a putut face?!

Faptul de a sti sa asculti e de mare ajutor, e primordial as spune, pt ca femeile infertile se simt izolate, diferite fata de celelalte femei. Capacitatea de a asculta si de a se simti sprijinite, poate ajuta a controla stresul generat de asemenea experiente. Infertilitatea sa e una dintre situatiile cele mai dificile pe care trebuie sa le infrunte.

CITEVA DINTRE SITUATIILE PROBLEMATICE

La fel cum o camera obisnuita poate fi o cursa plina de obstacole pt o persoana oarba, la fel, viata cotidiana poate fi plina de “pericole” pt o femeie infertila, “ pericole” care nu exista pt o femeie care are copii. Se intimpla des ca de Craciun,de ex, sa fii invitata si aici sa te intilnesti cu o cunostinta care tocmai a nascut, si a venit cu copilul nou-nascut pt ca nu avea cu cine il lasa si implicit discutiile care deriva de aici intre femeile care au copii. E imposibil sa nu simti ca nu e locul tau aici!

Craciunul sau Revelionul sint sarbatori cind mai mult ca oricind iti dai seama de trecerea timpului. Iti aduce aminte ca anul trecut iti propuneai sa ai un copil si ce fericire va fi pe capul intregii familii. De fapt,fiecare sarbatoare de acest gen are o incarcatura emotionala diferita pt noi.

Activitatile cotidiene de a iesi la plimbare sau la cumparaturi devin extraordinar de dificile, e ca si cum ai strabate un cimp plin de mine. Vezi femei gravide, femei care imping carutul de copii, te uiti la televizor si vezi reclame la pampersi sau la lapte pt copii .Of!

E foarte probabil sa mergi la o aniversare si aici lumea sa te intrebe de cit timp esti maritata si daca ai copii?! Ti-ar placea sa iesi fugind mincind pamintul dar nu poti! Si daca cumva iti trece prin cap sa le spui ca ai probleme la ora de a face un copil, cu siguranta or sa inceapa sfaturile bine intentionate (exact ceea ce vrei mai putin):”relaxeaza-te...nu-ti fa griji... ca or sa vina...toate la timpul lor...” sau si mai rau:” ce norocoasa esti ca n-ai copii, mie mi-ar placea sa fiu in locul tau si sa ma pot bucura ca inainte”. Sint comentariile alea care te fac sa te afunzi in canapea si sa mori,efectiv.

Uneori,a cauta si gasi o iesire in viata profesionala sau personala poate fi imposibil . A fi constienta ca visul tau se rupe in bucatele cu frecventa CM, face difícil in a reuni energia necesara pt a imbunatati viata ta. Vezi in jurul tau cum lumea ramine insarcinata, mai putin tu. A merge la o petrecere unde sint copii poate deveni atit de dureros ca incet, incet incep sa te dintantezi de prieteni, colegi si chiar de aceste tipuri de activitati.

OBSERVATIE FINALA PT PRIETENI, SOTI, FAMILIE

Datorita infertilitatii viata ta e extraordinar de stresanta si totusi faci eforturi supraomenesti pt a o depasi, de aceea te rog FII INTELEGATOR!!!!!! In anumite situatii ai sa o vezi deprimata, in altele suparata, de multe ori ai sa o vezi epuizata din punct de vedere emotional ,ea nu mai poate fi cea de la inceput sau cea care obisnuia sa faca aceleasi lucruri ca si inainte.Pur si simplu un mai poate! N-are nici o idee daca problema ei va fi solutionata, mai mult, daca va fi solutionata vreodata ! FII INTELEGATOR!!

A intrat intr-o aventura emotionala si materiala care nu are multe sanse de reusita si totusi persevereaza, nu inceteaza sa creda ca va reusi , ca intr-o buna zi va ajunge sa stringa in brate copilul ei.

Poate ca intr-o zi va avea succes...poate ca intr-o zi, va abandona ideea de a avea un copil al ei si se va orienta spre adoptie, sau poate s-a impacat cu ideea ca viata ei va fi una fara copii. Un lucru insa e cert, nu stie ce se va intimpla in prezent nici in viitor, nu stie de ce se afla in acesta situatie, nimeni nu stie... singurul lucru care il stie e nelinistea si angoasa cu care traieste zi de zi.

De aceea, te rog, preocupa-te pt ea fii sensibil cu situatia in care se afla, ofera-i sprijinul tau... are nevoie de el... il asteapta...


www.comadronas.org/galeria/index.php?action=showpic&cat=4&pic=110" target="_blank">Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Buna seara dragele mele ! In sfarsit, am si eu net, deja am ajuns la capatul rabdarii cu firma asta de...toata jena. Astept sa ajunga in zona unde stau eu, o firma de net care e de incredere si are servicii de calitate, dar pana atunci, sper sa nu mai am suprize neplacute cu acesti...nici nu am cuvinte sa-i denumesc.
O sa incerc in zilele urmatoare sa recuperez, ca vad ca s-a scris mult si am mult de citit.

Pana atunci, aveti grija de voi, fie ca sunteti Mamici, Gravidute sau Aspirante (multe cu lacrimi in ochi din cate am apucat sa citesc ).
Va si va pe toate.



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.myry spune:

Mariaana – LA MULTI ANI !
Sa fii sanatoasa, fericita si sa ai parte numai de bucurii !

consi_s -merci de intrebare. Suntem bine, crestem.
Abia astept urmatoarea eco pe 2 aprilie si
sa intru in prenatal. Multa sanatate !
Mav - Ma bucur ca petele s-au oprit, tin pumnii sa fie bine!
Stai cat mai linistita, fara efort si incearca sa vb cu dr. Pt tratament de sustinere. Multa sanatate !
Maryb- ma bucur ca totul e in regula. Felicitari pt inimioara bebelusului!
andreea16ce putin mai ai. Va fi bine. Si eu sunt cam inspaimantata de nasterea normala, dar trecem noi si peste asta. Important e sa fie bebelusii sanatosi, ca uitam de toate durerile cand ii vedem.
Tin pumnii ! Nastere usoara si bebitza sanatos ! Incepem galeria..
Musette - felicitari pt. baietel !!!! Asa e, nu conteaza ce este, important e sa fie sanatosi!
Va fi un baietel superb daca va semana cu mamica. O sa faca fetele coada
Liana30, Flavia, Lau, Danagie, Michelle, alinushca, Irene, Blueeyes2003, Baby_r7, Cristy74, Irda, Monysorescu, Ninia si restul fetelor -

myry 30+ Sara Denisa DPN 25.05.2008






Mami si tati te asteapta
http://bd.lilypie.com/2VaDp2.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=myry&year=2008&month=5&day=26&babycount=1
http://community.webshots.com/user/Myryella

Cuvintele bune pretuiesc mult si costa putin. - George Herbert

Mergi la inceput