Mamici norocoase de sept-oct2008(26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Codruta27, felicitari pentru baby boy!! Tu ce iti doresti, de fapt?
Joy21, vazut poze cu bebe delicios, nazdravan, care face cu manutza. Scumpic!
Ankussa, tu locuiesti in orasul la care visez eu din studentzie (am facut lb straine_engleza principal). Cum e la Londra acum? Tu esti stabilita acolo?

Ca tot atzi vb de kg, doctoritza mea a zis clar: cu cat ia mai multe kg mamica, cu atat ia mai putzine bebe. O femeie care se ingrasa (si ingrasatul in 9 luni e brusc, nu e vorba de 15 kg in cinci ani), incepe sa se confrunte cu probleme de circulatzie si tensiune, si transferul de oxigen si vitamine dintre mama si fat se diminueaza. Ca atare, o mamica slabutza, care ia cel mult 12 kg in sarcina, statistic face un bebel sanatos si grasun fata de o mamica care se lauda cu multe kg acumulate in sarcina. De fapt, am vazut si eu cu ochii mei exemple de mamici marisoare cu bebei pirpirii si invers, dar nu aveam si explicatiile unui medic.
Asadar, de aceea mi-a zis: fara paine si dulciuri ca nu aduc nici o vitamina lui bebe si nu fac decat sa o ingrase aiurea pe mamica. Si eu sunt de acord.

Cam asta despre kilograme. Acum fiecare e liber sa ia 100 kg in sarcina, dar din proprie initiativa, fara pretexte de genul ma ingras ca "cere bebe" sau "am pofte de gravida", astea sunt legende, un fel de hai sa ma rasfat si sa mananc orice si peste orice limita pentru ca am o scuza -sunt gravida.

Eu asa vad lucrurile.

Cat despre post, cum sa tina gravida post? Gravida care nu mananca nici lapte, nici oua, nici carne... nici chiar asa, asta nu mai e dieta sanatoasa ci regim alimentar. Cadem in cealalta extrema si iar nu e bine!

Important e sa pastram o conduita echilibrata, un regim de viata sanatos, miscare multa, mancare cat ne trebuie cand ne este foame, fara privatiuni dar fara nici un fel de exagerari.



14+

Poze cu noi
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:


Sa-ti traiasca "barbatelul", ne pui si noua poza sexi?


7+
aluna
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

July, super tare! sa fie sanatoasa!

fetita sau baitetzel, sanatos sa fie!!
nu uitati sa dati clik pe casuta:)
fff important!!
totul pentru bebe
www.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=vytszv5.vaoy9ap&Uy=65z0qh&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfromshare&Ux=0&UV=325451416449_47656823313" target="_blank">burtica
15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MommyMagda spune:

Felicitari Codruta27 pentru bebel in grafic!
Sa fiti sanatosi!



11+

MommyMagda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

july: felicitari, sa fie sanatoasa si mancacioasa si pupacioasa! ma bucur ca ti-a venit inima la loc dupa perioada mai grea pe care ai avut-o.


7+
aluna
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Fetelor,,

Promit ca pun tot portofoliul, dar Luni.

Acum vine tati de la examen, si trebuie sa pregatim masa! Nu fiti suparate pe noi!!!

11+
Bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Felicitari, JulyMorning, ma bucur pentru tine si sa te "aud" asa de fericita! Eu am facut azi galerie, cred ca a folosit. Tu ce zici?





14+

Poze cu noi
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MommyMagda spune:

July trebuie sa fii o tare fericita mamica de fetita ! FELICITARI pentru bebel in grafic!



11+

MommyMagda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

July, ,

Am bucur enorm ca e totul bine!!!

Acum, fetelor, imi doresc un baietel, pai nu?

11+
Bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Codruta, July felicitari pentru BB-ei sanatosi si voua felicitari ca vi s-au indeplinit dorintele legate de sexul BBelului.
July se pare ca a fost folositoare galeria fetelor.
Sper sa imi faca si mie fetele galerie sapt viitoare cand merg la eco si sper si eu sa aflu culoarea caruciorului.

Diana
14+ sper la un

Mergi la inceput