Piticodromul de Sept - Oct 2005 (202)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Sanatate Irina si Vladut! Si felicitari lui Vladut!
Ana vorbeste ba asa, ba asa, o aud si cu:" Ana poate" si cu "ma duc in casuta"; imi place ca face acordul corect subiect-predicat.
Ramona, bafta diseara! Cum merge cu BB2?


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Hai nu mai vorbiti de funie in casa spanzuratului Pantaloni ajustabili cu elastic, d-astia visez si noaptea. Si mai ales niste pantaloni mai "slim" adica nu din aia de ii strang la elastic, in talie si apoi fundul ii sta ca un gogosar de mai intra un fund (gras) de copil acolo. Ca-ra-ghios! Zau! Deci ne trebuie pe langa elastic in talie si un pic mai putin material pentru fund...ca a mea are fundul cat pumnul meu si toti pantalonii ii stau bufanti si e caraghioasa. Am gasit elastic in talie la Orchestra (MiniBlu), Z si Zara. La Mothercare toti pantalonii sunt facuti pe alte dimensiuni, chit ca au elastic, au problema ca sunt f largi si caraghiosi. Nu sunt pentru Alex. La Zara sunt cei mai "slim" dintre toti. La Z asa si asa, iar la Orchestra au niste fustite cu elastic f dragute.
Afara...afara e raiul. Gasesc la mai toate marcile marimi regular si marimi slim fit, adica pentru d-astia batz ca Alex.
Noi defilam cu 11.8 kg si 97 cm.

Sper sa ai gura aurita, Valen, si sa am si o o fata mai dodoloantza, sa nu mai stau sa ma plang pe aici ca nu ii gasesc haine.
Si la bluze am o problema, cele de bumbac sunt f late, mai intra un copil in ele, si inestetice. Cele cu lycra, mulate, sunt ok, dar parca nu imi vine sa imbrac copilul in lycra...ca nu e sanatos si arata si ca un copil de manelist...

Felicitari Antoine! Baiat mare deja, nu mai bea cu biberonul. Lasa ca pana la olita mai e un pas!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Wow, Kid, cat de mult s-a inaltat Alex! In ceea ce-l priveste pe al 2-lea copil, iti dau eu in scris ca va fi mancacios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Inseamna ca la mine al doilea o sa fie modelul batz?

Irina, sanatate! Si sa scapi de aglomeratia de la serviciu!

Mihaela, si al meu a reinceput sa planga rau cand ne despartim. Azi dimineata, dupa 3 zile de absenta a bonei, cand i-am zis ca vine dida, cica "da-i telefon si spune-i sa stea acasa". De mama a zis ca nu-l iubeste si sa nu-l mai las niciodata singur cu ea, de soacra la fel. Nu stiu de unde ii vin ideile astea. Si tot te invidiez pt. w/e fara copil.

Noi am fost ieri la iarba verde. Bineinteles ca nu a dormit deloc la pranz, a adormit in masina la intoarcere (pe la 6) si a dormit pana azi dimineata la 8, cu pauza de alimentare de juma de ora la 11 seara. Nu mi-a venit sa cred.

Ramona, bafta cu gradi!

Mi-e somn, mi-e lene ... de-astea.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Al tau va fi moderat ca si Matei e, asta cu contrastele se aplica dupa caz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salut!

Antonia, ce le mai intorci din condei.
Dana, felicitari lui Antoine! La olita sintem si noi de un an (dar sper ca la voi sa mearga mai repede treaba).
Irina, lasa ca ne citesti cind o sa ai o perioada mai libera la serviciu; tu macar scrie-ne.
Zino.

M-ati facut curioasa, o sa o masor si eu pe Miruna. Nu mai stiu daca am laudat-o pe Miru ca stie destul de multe cuvinte in engleza. Acum educatoarea le vorbeste doar in engleza; ma intreaba la aproape orice 'cum se zice in engleza?'. Asta ca sa imi faca incalzirea pentru 'de ce'.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ioana, te-ai scos, de-acum o sa-i explici Mirunei in engleza "de ce-urile"!
Bravoooo Miru!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

vroiam sa zic si eu ceva despre dimensiunile copilului...dar cred ca ma luati la goana. eu sunt in extrema cealalta...15 kg si 94 cm...si mi-e teama ca, la stilul in care mananca...va fi grasa si frumoasa, manca-o-ar mama pe ea! ma intreb cum ar arata daca i-as da dulciuri...si nu vreau sa ma gandesc cum o fi cand le-o da de gust. nu mananca mezeluri, prajeli, dulciuri (decat facute in casa...adica f rar)...dar e mare "fun" ciorbita, carnitza...ii dau multe fructe si legume...dar...mancarea e viata ei .

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

aha, m-am linistit cu irina.
si ma bucur ca reincepe a ne scrie si anya20 :).

despre week-end fara copil: am bifat unul ieri si alaltaieri si a fost absolut superb. trasee de cate 3-4 ore la munte, ne-a nins cu soare, am vazut niste peisaje nemaipomenite, am revazut o cabana draga mie, m-am dat si cu punga , plus ca m-am dat in spectacol cu cantece din tinerete la chitara, am dormit la priciuri si am facut cunostinta cu persoane noi care, in medie, imi dadeau cu 5-7 ani mai putin. deci a fost de vis .

tot stau si ma intreb cand as putea sa-l iau si pe radu prin munti.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La bine s-a potrivit zicala: primul a fost mancacios, al doilea stil tantar .

Kid, eu am gasit o croitoreasa ok si mi-a modificat pantalonii (si ai copilului si ai mei) si chiar blugi. Pantaloni cu elastic ajustabil se mai gasesc pe la TCM-uri.

Kristinuta, cred ca in vara sta puteti sa mergeti si cu piticul. Eu eram insarcinata (in 7 luni cu Calin) si bantuiam muntii cu Matei de mana. Avea 2 ani si jumatate atunci. Toata lumea se mira de noi.

, ti-am raspuns pe subiectul de la gradinite. Daca te intereseaza gradi la care-l am pe Matei (Tonnia, Matei are 5 ani) si-l dau si pe Calin, sau macar despre obiceiurile alimentare la gradinitele de stat, te informez cu placere.

Noi am avut ieri petrecere mare. Bunicul meu a implinit 90 ani si am facut petrecere la restaurant, i-am facut poze cu stranepotii ...asa ca si ai mei s-au culcat de dupamiaza la 18.00, s-au trezit la 21.00 si i-am culcat de noapte la 23.30 . Asta e! Doar nu se intampla astfel de evenimente prea des.

Cat despre lapte, la noi se bea in pozitia "LIAC" (adica liliac). In varianta simpla, Calin sta pe podea si cu picioarele in sus pe perete/canapea. In varianta +1 sta la mine pe picioare si cu picioarele lui in sus , la mine pe piept...incolacindu-se pe dupa gatul meu . In concluzie suntem dependenti de biberon, in conditiile in care nici-o cana cu tuturoi nu ar putea functiona in aceasta pozitie.




Mergi la inceput