Copilasi din 2002 (45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nicoleta, te-ai hotarat cand intrii in prenatal? Ati cumparat carucior nou? Sau il veti folosi pe cel de la Stefan?
Deci planuiti sa incepeti si voi inotul??


Ruxij, noi saptamana asta avem vacanta...plus lunea viitoare...si am emotii ca am ales sa il tin cu mine acasa, si nu prea sunt sigura cum ma voi descurca (pot sa il iau cu mine la birou cand am treaba, dar pana acum foarte rar am facut-o!!!)
Si asta pentru ca la gradi au camp doar 4 zile din cele 6 libere...
De ce nu renunti la "scoala" de acum, chiar daca mai sunt 2 luni, plus "camp"-ul si mergeti inapoi la gradi??? Daca tot vrei sa il dai in camp acolo!!!! Eu asa as face...important este sa se simta copilul bine!!!!
Distractie placuta in San Fracisco!!! E aproape de voi? Mergeti cu masina sau zburati? Si eu si sotul meu suntem deocamdata pe minus la zile de concediu...hihi...nu stiu cand vom mai avea liber curand!!!!


Nina, si eu fac la fel cu lunile!!! Inca le numar si chiar pun un album nou de poze pe baza lunilor!!! hihi...
David, desi primul dinte i-a aparut la 4 luni, inca nu da semne sa schimbe ceva...cred ca si mie mi-ar fi teama...haha...(sunt miloasa)
Despre colegul meu de cafea...de la un timp a devenit Radu (chiulim amandoi juma de ora de la servici) si nu am mai iesit nici cu "fetele" nici cu "baietii". Radu stie, si s-a amuzat...


Aida, ai grija cu maseaua de minte!! Si mie imi mai ies inca 2!!! De cativa ani chiar...si tot ma mai dor din cand in cand!!!! O gura de vin ajuta!!! haha!!!


Karina, tare dragut costumul si baietelul!!!!


Mira, cred ca asta e varsta...Si David isi invita toti prietenii la el acasa (din fericire majoritatea nu stiu unde stam) si este insurat cu jumate din fetele din grupa (care imi spun "eu sunt sotia lui David")!!! Cred ca soltuia ar fi sa ii explici ca daca vine sigur de la gradi acasa, este o mare responsabilitate pe care o au doar copiii mari, si trebuie sa se poarte ca atare...adica sa vina direct acasa si singur!!!! (e departe gradi??)


Cristina, eu nu am inteles...a cojit oul fiert? Si s-a rupt? Pai nu putea sa il dea in continuare din mana in mana asa??? Ce daca vedeau copiii si continutul??? Putea sa il puna intr-o punga transparenta daca ii era teama sa nu se murdareasca careva!!!! Oricum daca era moale, trebuia sa se astepte sa se rupa!!!


Noi azi avem program de gimnastica, apoi mergem sa vedem un film la cinema, (de dr seuss) si probabil ce ne mai ramane la piscina!!! Sapta asta va fi foarte calduroasa!!!!
David e foarte atasat de educatoarea lui...dar doar de una (au 3 educatoare care sunt tot timpul cu ei in clasa, adica nu au ture)...si se iubesc reciproc!!! Educatoarea e din Germania (de est)a fost directoare de scoala acolo o viata intreaga, este foarte ferma si foarte calda in acelasi timp!!! Combinatia ideala In fiecare zi imi povesteste cu multe detalii despre ziua lui David (ceea ce putine educatoare fac)!!!!
Gata...am fugit...



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Repetitie pt concert la pian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sinzi, oul era fiert foarte moale si cojit. L-a pus si in otet, nu stoiu cum, si s-a desprins singura coaja. S-a "plimbat" asa pe la cativa copii, apoi Robert l-a tinut si el si l-a spart. Dar nu l-a strans special ca sa-l sparga, mie asta mi se pare important. Statea pe jos, cu picioarele sub el, si s-a murdarit si pe pantaloni (nu ca asta ar conta). Educatoarea a curatat doar si nu s-a mai gandit la detalii, cum ar fi sa le spuna copiilor nemultumiti ca, la urma urmei, a fost un accident si ca oricine putea pati asta. Si se mai mira c-a luat-o prea personal copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, nu au loc acum in clasa lui Bogdan la gradinita. In vacanta au fost niste copii plecati si de aia au avut loc. La vara iarasi pleaca unii. Asta e acum, n-ar fi trebuit sa il dau la scoala, dar n-am crezut sa nimerim o invatatoare nasoala. L-am dat la scoala pt. ca am vrut neaparat sa fac combinatia cu prietenii/vecini, propusa de ei. Copilul lor sa vina dimineata la 7 la noi si sa stea pana la autobuz. Si Bogdan sa stea la ei de la 3.30 la 5 dupa masa. Ca sa nu stea Bogdan la afterschool, ci la prietenul lui. Daca refuzam combinatia, mai e o fetita vis-a-vis de ei care ar fi vrut si ea combinatia respectiva si apoi in clasa I Bogdan trebuia sa stea la afterschool. Nu ii place deloc afterschool, ii tin pur si simplu intr-o sala de sport, stau pe jos si nu fac absolut nimic--nici o activitate.

San Francisco nu e aproape de noi, e f. departe, zburam. Am eu o conferinta si nu ne costa decat biletul de avion al lui bogdan. Am camera la hotel gratis asa ca le-am invitat si pe prietena mea cu fetita ei. Stiu cum altii fac vacante de familia, dar noi niciodata nu am avut bani sa platim avioane si hotel si tot. Ar costa mult prea mult. Asa ca folosim conferintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cristina, dar ce a mai ramas din ou...nu putea sa il dea in continuare??? Copiii tot puteau sa ii simta consistenta!!!!
Accidente se intampla peste tot!!!! Nu e vina nimanui!!!!
Cea mai de cosmar intamplare la noi in grupa, a fost intr-o dimineata, stateam toti in cerc pe jos (cu picioarele sub noi)...eu cu o pustoaica in brate (cea mai mica din clasa si preferata mea)...la care fetita a inceput sa vomite in jet (aveam si "catalogul" in mana, faceam prezenta) dupa care inca 4 copii (mai gretzosi saraci) i-au luat exemplul!!!!!
Ce puteam sa fac?? Sa o cert pe copila ca i-a fost rau???
Am spalat, le-am explicat copiiilor ca se intampla...am stat toata ziua afara...au schimbat covorul a doua zi...am purtat niste pantaloni ai unui copil de 8 ani (nu aveam schimburi la mine) si un tricou tot cam asa...si asta a fost tot!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Repetitie pt concert la pian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cristina, cateogric vina lor si bineinteles ca nu au vrut sa recunoasca. Cum faci un singur ou moale pt o clasa de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, distractie placuta azi, aveti program frumos! Ce as vrea sa putem si noi merge la piscina asa des!
S-a mai incalzit si la noi si am fost ieri la tenis, dar azi e innorat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxij, oricum ar fi ...pana la urma tot un pas inainte pt Bogdan este chiar si experienta unei clase cu o invatatoare mai acra...
Si eu as putea sa plec cu sotul (tot asa ne-ar costa doar avionul) dar din pacate cu 2 joburi nu am timp liber deloc...si nici nu mai pleaca aproape deloc (nu ca mi-ar parea rau)

Vroiam sa va intreb...nu stiu de la ce mi se trage, am avut si inainte de gym, ma gandeam ca poate s-au accentuat de la efort (desi la cat de lenesa si "out of shape" eram, acum ma consider "inbunatatita") am niste senzatii foarte ciudate...
Nu stiu cum sa le explic bine, si nu stiu daca tre sa imi fac griji.
Imi simt inima cum o ia razna, si ma ia un pic cu lesin...dar nu neaparat cand fac efort...mi se intampla si seara in pat, si la volan, si cand merg pe banda...
Asta doar pt cateva secunde...apoi imi revin...si ma doare un pic pieptul...acum nu stiu daca de frica sau fara nici o legatura...




“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Repetitie pt concert la pian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Sanzi-ti se-ntampla cand ai un stres, o temere??

Noi am avut azi intalnire DC la Oradea.
Pun cateva poze, desi neelocvente, ca in prim plan se afla doar Andrei http://good-times.webshots.com/photo/2071993530081429888yyNGyO.
Si la solicitarea Aninei, poze cu casutza si camera lui Andrei http://good-times.webshots.com/photo/2988677540081429888XeRbTJ.

cristina si Andrei(am 5 ani!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu...mi se intampla pur si simplu aleator...
O data ma uitam la un film...eram pe canapea (dr. House), odata conduceam...alta data mergeam pe banda...alta data cand mancam (m-am gandit atunci ca poate mananc prea gras si mult)
Dar parca de la un timp sunt mai dese si de intensitate mai mare...
Dar nu stiu daca ar trebui sa le dau importanta...poate...nu stiu...ma sperii eu si e ceva normal...





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Repetitie pt concert la pian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sinzi, fa-ti o electrocardiograma ca sa stai linistita. Eu mi-am facut asta vara pentru ca eram speriata de pulsul mare (100 in stare de repaos, cand ar trebui sa fie maxim 80), dar nu mi-a iesit nimic. Si analizele: Ca, Mg, un set complet.

Mergi la inceput