Copilasi din 2002 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Cristina_C, asa si eu, in fiecare luna pe 10, mai adaug 1 luna la varsta Cristinei. Parca ar fi bb, inca, nu ?
In jurul varstei de 5 ani si 6 luni, ne vei anunta si tu, ca misca primul dintisor ! Cam asa e acum !
Apropo, incepe o editie noua, "Dansez pentru tine". Stiu ca urmareai emisiunea. Gasesti vechiul subiect la "Zona artelor".
Va fi o editie super tare, ca vor concura cei mai buni dintre cei mai buni, cu mici exceptii.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Am vazut filmulete cu Mariuca!! Ce bine danseaza si ce expresiva este! Super! Crig, dati un telefon cand veniti pe aici,poate reusim sa ne vedem. Cat despre impins caruciorul... cel mare e cam mare, cel mic de pela 3-4-5 luni il vom putea olosi, nu se lasa complet pe spate. Dar ne descurcam noi cumva.

In legatura cu animelele de apartament, Stefan isi dorea intr-o vreme un catel, dar a inteles ca nu e spatiu suficient si ca va fi trist saracul cutu... poate daca ne face o cabanuta la tara infiem si un catelus, desi cine are grija de el cand nu suntem noi acolo??

Si noi abia asteptam sa intru eu in prenatal ca sa il inscriem pe Stefan la un curs de inot (trebuie sa poata sta cu cineva daca raceste etc), trebuie sa mai fie si tati prin zona... ei oricum abia asteapta sa mearga la balaceala! S-a deschis anul trecut o baza cu multe piscine, au si cursuri cu profesori...

Apropo de sunete si de cum le pronunta copiii.. eu am fost sasaita, pana sa imi schimb dintii... asta probabil si pentru ca mi-am si supt degetul pana pe la vreo 3 ani se pare... dar s-a rezolvat de la sine. NU trebuie sa va ingrijorati prea tare.

Va doresc un week-end frumos, calduros (e un cancer la noi!) si sa fiti sanatosi.


Nicoleta 35+ (cu Matei, DPN 19.04.2008) si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Multumesc fetelor, , problema e ca nu face prima oara. s-a mai intamplat sa intarzie de la gradinita. Nu chiar asa de mult. De aia m-am si suparat asa de tare. ....ieri a venit acasa cu un coleg, cu toate ca tata-su i-a mai spus sa nu vina de la gradinita direct cu colegi acasa (e inaite de pranz, apoi fetele trebuie culcate...) ca daca vrea sa se intalneasca cu colegii sau sa-i invite la el o poate face dar mai dupa-masa.
Aida.....hmmmm telefon celular de la varsta asta??. Nu prea-mi vine...........nu stiu nu pre am vazut la copii de gradinita. Binenteles ca mai tarziu cum incep sa se mai destepte putin le trebuie. Sincer nici noi nu-l folosim pe al nostru decat in cazuri rare.
Drum bun acasa, sa ajungeti cu bine dar mai ales sanatoase.
Cristina.C..si noi la fel. sotul e protestant, copii la fel, eu ortodoxa. Noi sarbatorim de doua ori Pastele. Mai mult acum decat cel ortodox. De obicei mergeam in Ro dar acum nu se mai poate. David are acum doua saptamani de vacanta si apoi din 1 mai 10 zile. Ce sa facem acum 2 saptamani cand inca e asa rece, iar in mai cand venim acasa cand ne-ar fi prins bine 2-3 saptamani sunt numai 10 zile. Proasta imparteala vacanta asta. Deja e a doua pe anul asta.

Va doresc un weekend placut, noi avem program de socrii.

Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)


Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ma uit, Nina, cum sa nu! La 7,30 pe protv international, de-abia astept!

Azi la gradinita s-a intamplat ceva stupid si chiar stau si ma intreb daca educatoarea ar fi putut sa aiba mai mult tact. A fiert un ou, un singur ou - moale, l-a cojit si l-a dat copiilor sa-l tina in mana, pe rand si sa-l dea de la unul la altul. E drept ca le-a zis la inceput sa fie foarte atenti. Cand a ajuns oul la Robert, l-a apasat din greseala si l-a spart. Ceilalti copiii pe la care inca nu trecuse oul (mai mult de jumatate) au inceput sa vocifereze, sa-si arate nemultumirea, dezamagirea. Educatoarea s-a aratat si ea suparata si i-a zis c-ar fi trebuit sa aiba mai multa grija, si, pentru ca nu mai avea un ou de rezerva, nici timp/inspiratie sa fiarba si sa raceasca unul, n-au mai putut continua experimentul. Robert s-a simtit prost si a stat suparat o ora intreaga, n-a mai vrut sa se joace cu nimeni si cu nimic. Educatoarea, vazand ca a luat-o prea in tragic, a intrat la idei, nu stia cum sa-l faca sa-si revina si, cum am ajuns la gradinita, a inceput sa-mi povesteasca. A spus ca el a recunoscut ca n-a fost atent cand le-a zis ea sa aiba multa grija cu oul si ca n-a vrut sa-l sparga - normal, ca doar n-a facut-o anume. S-a simtit aiurea sa foie in centrul ateniei la modul negativ, i-a fost rusine ca i s-a intamplat tocmai lui si l-a afectat c-au reactionat ceilalti asa dezaprobator. Cand mi-a povestit educatoarea mi s-a parut aiurea ca ea n-a putut sa prevada asa ceva - se putea intampla oricarui copil si era mult mai simplu daca il puteau inlocui repede cu altul. Se depasea mult mai repede momentul. Oricum, lui Robert i-a trecut intre timp, atata suparare sa aiba! Si, in astea 2 saptamani de vacanta, se uita incidentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Adevarat , ca daca stau sa ma gandesc sunt foarte putini copii de gradinita care invartesc un telefon in mana. Nu merge , corect.

Cat despre faza cu oul no coment. Eu stiu ca si cumnata mea e educatoare si nu ar face pe cineva sa se simta rau ... ciuat ca nu s-a gandit dinainte.

la toate.



Aida
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Mira, nu inteleg prea bine situatia. Vine singur de la gradinita? Nu il asteapta nimeni? Ca sa nu se mai intample ar trebui luat de la gradinita, dc. nu, dc. intarzie mai mult de juma' de ora plecat si cautat copil si adus de aripa acasa, nu asteptat patru ore.

Cristina, ele au gresit. Trebuia sa prevada asa ceva (doar era vorba de niste copii si asta se putea intampla si unora chiar mai mari) si sa aiba ou de rezerva, care sa fi fost deja fiert si racit, nu sa il faca pe copil sa se simta prost cand vina e a lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Noi suntem bine, Bogdan tocmai a terminat vacanta de primavara, petrecuta la fosta gradinita, unde s-a simtit super! Educatoarea, cu lacrimi in ochi cand a plecat. A zis ca ar lua la orice ora o clasa intreaga de copii ca Bogdan si ne-a multumit ca i-am dat ocazia sa il mai aiba in clasa saptamana asta. Foarte draguta. Ne-am imbratisat si ne-am promis ca Bogdan va merge acolo in vacanta de vara (ei sunt deschisi, scoala se inchide, normal). A fost o scena ca in filmele lacrimogene.:)) Eu planuiam sa il duc la vara pe Bogdan la un "camp", unde inoata in fiecare zi, fac tot felul de activitati. Gradinita asta e una modesta, nu au baza materiala de fitze, dar copilul a zis ca el alege sa mearga la gradinita desi ii place si la camp (a fost o saptamana in vacanta de iarna si i-a placut: jocuri, inot, au mers la bowling). Asa ca asa a ramas, ne vedem la terminarea scolii, ca nu mai e mult.
Peste o saptamana plecam iar intr-o vacanta la San Francisco, ca de fapt saptamana asta nu a fost chiar vacanta, au facut lectii acolo. Bogdan a ramas in urma fata destul de tare fata de ce fac copiii de la gradinita. In schimb s-a specializat in taiat si lipit hartiute :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

nu mai pot de o masea de minte ... trebuie cumva sa am si eu problema la dinti , asa ca astea de minte imi dau de furca

Un weekend fain va doresc!



Aida
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Asa e, educatoarea a dat cu bata-n balta si de data asa (mai are cateva gafe la activ).

Ruxij, ma bucur ca Bogdan si fosta educatoare se plac, e bine sa aiba in jurul lui cat mai multi oameni buni si iubitori. Robert se intelege foarte bine cu logopeda si cu profesoara lui de germana (2 ore pe saptamana se intalneste cu o profesoara pentru conversatie - desi n-are probleme cu limba, m-am gandit ca nu-i strica orele astea). In schimb de actuala lui educatoare nu-i atasat deloc, nici n-o uraste, dar as putea spune ca i-e indiferenta. De exemplu nu simte nevoia sa-i dea ceva cadou- cum ar fi un desen sau ceva construit de el acasa. Mai e cat a mai ramas din anul asta, apoi inca unul, intreg, cand va fi prescolar, apoi merge la scoala unde sper, din tot sufletul, sa aiba noroc de o invatatoare sufletista. Acum, n-are rost sa-l mut in alta grupa, in grupa asta sunt cei cativa prieteni ai lui, si, oricum, nici el n-ar vrea in alta parte.

Aida, stiu, e foarte dureros cand ies maselele astea! M-au chinuit si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Mamici, urasc sa dau astfel de vesti, mai inainte am aflat despre o mamica de aprilie 2002, Florys: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117997

Mergi la inceput