Campanie civica - responsabilizare a autoritatilor

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

am incercat sa gasesc adresele de mail ale senatorilor, dar nu am gasit nimic altceva in afara de adresa webmaster@senat.ro





iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, excelent. Pentru azi e arhisuficient, mai pastrati in stand-by si pentru zilele urmatoare. Mamagiuliei, multumesc mult, musai sa mai trimiteti de la Oradea - Oradea e cu noi!:)) -, dar esalonat.

Dariela, multumesc mult, e bun numarul, acolo trebuie sa lasam mesaj - care va fi redirectionat tot catre Ministerul Sanatatii, dar e bine sa vina de *mai sus* si sa intre si in niste statistici ale primulu-ministru; de-aia am insistat pe durata, stiam ca timpul e scurt, dar parca nici asa de scurt. Ce naiba poti sa spui in 30 de secunde?! Sper macar ca prezentarea, datele personale, se inregistreaza separat, nu tot in jumatatea asta de minut.

Revin cu o varianta de mesaj, dupa ce ma cronometrez. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Adresele de mail ale senatorilor pot fi gasite aici.
http://www.senat.ro/PaginaPrincipala.aspx?tdID=47&divID=3&b=0&adr=%2fpagini%2ftemporar%2fsenatori.htm
la cautare senatori si apoi pe judetul care te intereseazase afiseaza lista senatorilor din judetul acela. Un click pe nume si iti apare CV si datele de contact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

fetelor si eu sunt alaturi de voi. spuneti-mi ce ar trebui sa fac si fac. maine eu fac prima inseminare din viata mea si chiar daca voi reusi voi fi alaturi de voi si va voi sustine.

pentru a obtine ceva trebuie sa vrei cu adevarat
http://tt.lilypie.com/XILYm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocsy2007 spune:

Fetelor eu am facut un pas referitor la aceasta problema. Am scris pe mail doamnei senator verginia vedinas. Sa vedem daca ne va raspunde.

pentru a obtine ceva trebuie sa vrei cu adevarat
http://tt.lilypie.com/XILYm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Moniland multumesc!



Fetelor, incep cu lista senatorilor de Arges si de Bucuresti:

SENATORI DE ARGES :

nicolaevacaroiu@senat.ro

mungheanu@senat.ro

cab_senat@cjarges.ro

dangabrielpopa@yahoo.com



SENATORI DE BUCURESTI :

cccazacu_cabinetsenatorial@yahoo.com; cornelia.cazacu@gmail.com

prm@senat.ro

eugenmihaescu@senat.ro

ion.iliescu@senat.ro

mirceacinteza@gmail.com

birouparlamentar@psdsector1.ro

sorin.oprescu@senat.ro




Luca, acuma ne mai ramane sa ne organizam pentru a le trimite tuturor petitia noastra!




iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Deci, avem pana acum petitii trimise la Ministerul Sanatatii de catre:

1. Elenada
2. Cristal
3. Cristinici
4. Iuca
5. Iyoana
6.Medamaya
7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10.

Daca mi-a scapat cineva, sa ma traga de maneca, pliz.

Cat despre Parlament: am lista completa a deputatilor, Cristal a fost tare harnicutza si a terminat-o, trimitandu-mi-o in mail. Bine ar fi sa o facem complet si pe asta a senatorilor, nu-s chiar asa multi. Astora, tuturor, trebuie sa le scriem un acelasi text, trimis insa individual si personalizat, schimband de fiecare adrisantul si facand eventualele acorduri, daca-s femei. O sa facem un text mai eleborat, care sa ne serveasca drept schelet si pentru adresa catre presedintie, si pentru petitia online. Faza e ca eu maine o sa am punctia si apoi transferul, asa ca nu stiu in ce masura voi putea sa stau mult timp aici saptamana asta. Nu e insa asa mare graba, sa o luam pe caprarii.

Deocamdata sa revenim la Primul Ministru. 0800 020 020 - nr gratuit. Sa sune o singura persoana (pe cat posibil, nu dintre cele care au trimis deja petitii, sa nu fie acelasi nume) si sa spuna, dupa ce se prezinta, cam asa:

"Solicit oficial guvernului si Primului Ministru al Romaniei sa se implice urgent in drama a foarte numeroase tinere familii care au dificultati in a obtine copii pe cale naturala, si se confrunta cu insurmontabile obstacole financiare in accesarea serviciilor medicale specifice. De exemplu, o fertilizare in vitro costa intre 2800 si 4000 de euro in spitalele din Romania. Solicit crearea unei politici publice de finantare a reproducerii asistate medical in Romania si astept din partea guvernului un raspuns la aceasta solicitare."

(mai mult nu putem spune in 30 de secunde, iar totul trebuie formulat ca o solicitare, nu ca o semnalare, pentru a nu ni se rapunde politicos "am luat la cunostintza, multumim").

Cine da telefonul asta, pliz? O singura persoana.


Nu uitati de petitii maine, daca nu sunt online.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu76 spune:

Fetele , mi se pare binevenita initiativa voastra.
Vreau sa va ajut si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

va salut fetelor,
am citit mesajele voastre si sunt impresionata de mobilizarea voastra.
in urma cu cativa ani, tot aici pe DC s-a mai intamplat cam acelasi lucru cu mobilizarea aspirantelor de atunci.
ne-am lovit de vesnicul raspuns ca trebuie sa fim cumva organizate ca sa fim auzite. mail-urile si scrisorile trimise nu aveau nici un raspuns din cauza asta (cel putin asa ni se motiva lipsa raspunsurilor)
ok, am facut si asta, ne-am organizat cumva si anume www.adorcopiii.cabanova.ro/" target="_blank"> astfel
am avut 2-3 proiecte prin care am cautat sa facem cunoscuta problema sterilitatii in Romania si lipsa unui cadrul legislativ pentru sprijinirea cuplurilor cu astfel probleme.
din pacate interesele politice mult prea mari nu au ochi si pentru latura aceasta a societatii noastre. ba chiar mai mult, un anumit partid extremist a incercat sa se foloseasca de aceasta idee si sa ni se alature. noroc ca am fost avertizate de Andreea (Witchie a noastra de pe DC)
cat despre presa pe unde am mai incercat sa facem ceva...daca nu e subiect de scandal, ti se spune pass de cele mai multe ori.
nu stiu daca va mai amintiti, intr-un singur an au fost 'selectate' 6 cupluri pentru FIV gratuit (din toata tara!!!) si acelea pe anumite considerente, si stiu ce vorbesc.
presedintele de onoare al asociatiei este un renumit medic din Timisoara care initial a fost garantul unor demersuri legislative care sa sprijine cuplurile cu probleme de sterilitate. insa cum spuneam, unde nu este potential electoral nu se baga nimeni cu greutate.
pentru cele care nu ma stiti, sunt (tran)spiranta de 10 ani, 2 sarcini pierdute, zeci de analize si investigatii.
nu vreau sa va descurajez, vreau sa va spun doar am reusit sa facem la vremea respectiva. daca va pot ajuta si eu cu ceva, sunt aici. ma alatur voua



pentru Emma

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=2" target="_blank"> Agonie si Extaz, Lyme

noi, impreuna


"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Buna fetelor,

Am trimis si eu petitia.



Ciarli, Maia si Leia

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput