Campanie civica - responsabilizare a autoritatilor

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Buna dimineata. :) Megem mai departe. Deci, cine trimite petitia azi - Manumanu si ...? Sa se anunte inca una dintre fetele care au pregatit deja misiva. :)

Trecem si pe alt palier azi; va rog mult, sa sune cineva care este in tzara la 0800 800 300 (e un numar gratuit) si sa asculte cu atentie instructiunile, indeosebi durata maxima a mesajului care poate fi lasat si apoi sa anunte aici.
Mesajul va fi scurt, deci trebuie sa ne organizam din nou, sa sesizam clar, explicit, diverse aspecte pe tema noastra de interes - pe cat posibil, fara sa ne repetam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

LucaLuca - Nr. de tel 0800 800 300 este incorect! La ce institutie trebuie sa sunam?


dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Incredibil. Va jur ca l-am luat cu copy-paste de pe situl oficial. Iar acum, la un nou search, imi apare un alt numar verde: Linia verde:0800.020.020 (tot copy-paste). O fi fost vreun cache cu vechiul numar. Ia vezi, asta merge? Ar trebui sa fie Cancelaria Primului Minisru. Retine cat timp ti se acorda pentru a inregistra mesajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

SUPER TARE!!!

Aveti si sustinerea mea!!

Sunt de acord ca pe cat e de frumoasa initiativa noastra, pe atat o sa avem de luptat cu morile de vant . Dar cine nu incearca nu are nicio sansa de reusita, corect?

Asa ca recapitulez:

- pregatesc petitita
- o trimit la adresa dirrp@ms.ro
Intrebare: nu ar fi mai bine ca toate petitiile noastre sa aiba un titlu mai elocvent, de genul Petitie pentru sustinerea financiara a reproducerii asistate in Romania?
Ma rog, poate gasim un alt titlu.. nu stiu daca este posibil asa ceva sau trebuie neaparat sa pastram un tipar sau sa respectam regula cu titlul simplu, chiar nu ma pricep, iar daca am spus vreo prostie, scuzele mele.. Eu ma gandeam doar ca mailurile noastre sa nu fie puse deoparte impreuna cu alte petitii primite acolo si sa nu fie considerate un tot unitar. Nu stiu... zic si eu!

Luca de ce vrei tu sa facem lista cu adresele de mail de la Senat? Pentru ca sa le trimitem individual petitiile?

Eu nu am inceput procedura FIV, pentru ca noi avem de facut si biopsie care mai costa inca vreo 1000 de euro in plus. Deci fara 400o -4500 euro nu am pentru ce sa ma apuc de treaba...
Las' ca le scriu eu acolo!



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Nu iti face griji cu titlul - or sa priceapa curand ca e un soi de campanie si-or sa le claseze ei. :) Scrie-le personalizat, spune ce ai pe suflet, restul procedurii e ok, aia e adresa Ministerului Sanatatii. O sa lucram si pe alte planuri - incepem deja cu Primul Ministru. Apoi cu Parlamentul. Da, baza de date cu senatorii (si deputatii) de-aia o vreau, sa le scriem personalizat, de data asta o petitie colectiva, sa pregatim terenul in vederea unui eventual proiect de lege. Vom scrie si Presedintelui, curand. Sa retinem adresa procetatean@presidency.ro
Vom scrie, in functie de raspunsuri, si comisarului european pentru sanatate.
Facem si petitie online, dar eu astept inca niste raspunsuri evazive in scris din partea MS (raspunsurile la actualele petitii), ca sa am de ce sa ma leg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Va rog mult, suna cineva la 0800.020.020 sa vada cat timp se acorda pentru inregistrarea mesajului? ESTE GRATUIT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Misiune indeplinita!

Am trimis petitia!





iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Gata fetelor, am trimis si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

LucaLuca, nu merge numarul , tot incerc sa sun, dar imi intra ocupat/ deconectat.

Nu am citit inca toate postarile, dar petitia e una si aceeasi, vreau si eu sa trimit, este o cauza dreapta, poate ajuta, ma ajutati ?!

Edit: Am trimis si eu !!!
Si am sa rog si colegele sa trimita !

Edit la edit: trimis 3 mailuri, mai trimitem din Oradea !!!



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Nr. 0800 020 020 este de la Secretariatul General al Guvernului.
Nr este valabil in reteaua Romtelecom si mobile (nu stiu de ce nu am putut totusi sa-l formez de pe mobil). Raspunde o voce masculina care spune ca pentru a intra in sistemn trebuie sa apesi tasta 0 dupa care poti intra pe atributii - tasta 3, informatii financiare - tasta 5, acte normative - tasta 7.
Mesajul trebuie lasat in 30 secunde ceea ce mi se pare mult prea putin.
Acum sunt la birou si nu pot discuta dar o sa incerc mai tarziu.




dariela

Mergi la inceput