Calendarul gradinarului (de daniela_b),Capitolul 2

Calendarul gradinarului (de daniela_b),Capitolul 2 | Autor: martie

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1

Martie & Bebica & maimuta Sara

Am reusit in sfarsit, ma rugase pe Pm daniela_b sa deschid cap. 2, iar eu nu stiam cum, dar ma dumirii, deci fetelor sa continuam..

RamonaJ, sa stii ca oscilam, e fata, e baiat, pana la urma m-a convins hainuta ca e baiat, na, nu-ti mai zic cuscra..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Am avut azi niste nervi, sa mor. am primit de 8 martie ghivece cu flori si mi-a dat peste cap planurile de gradinarit, am stat toata ziua sa pun florile in ghivece, cyclamen (3 feluri) care oricum o sa-mi moara, 2 begonii care iar o sa-mi moara, mi-am facut nervi.
Am primit si o magnolie stelata de la sot, vazuse ce mult mi-a placut, a plantat-o el in curte si iar m-am enervat, ca am mai avut si a murit si mai am 5 magnolii, mai bine imi lua Salix, ca eu dupa ala innebunisem. Plus ca si asa nu mai am soare pt. flori, alt pom imi mai lipsea.
In fine, sunt cred in acea perioada a lunii, am nervi.

RamonaJ, am ajuns sa fiu atenta la meteo cand zice vremea din State, misto, nu?. Zicea ca e iarna grea, in Florida, uragane, chestii, nasol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Deci capitolul 2...Martie coaja asta de copac o pui direct pe pamant?Si cam cat de gros e stratul? Nu se ingroapa in pamant cand ploua?
Si eu am o achizitie noua, un piersicut, sa vedem daca o fi bun de ceva.In alta ordine de idei, mi-am rarit rasadurile de rosii si maine pun ardeii, dovleceii si castravetii.Sa vedem unde fac loc pt. atatea paharele.Am cumparat si seminte noi:sangele voinicului, regina noptii colorata(cel putin asa e pe plic), alba am deja.Am mai luat si niste floricele pe care nici nu le stiam, malope si salpiglosis(painted tongue).Am luat si amestec pentru jardiniere, astea imi plac pt. ca nu stii la ce sa te astepti. Anul trecut le-am pus in strat, acum o sa le pun chiar in jardiniera.Spor la gradinarit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Am uitat:am luat si lamaita, tarhon si rozmarin.Eu le pun in ghivece pentru ca se pastreaza curate.Oregano, busuiocul si patrunjelul mi-au rasarit deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Olympia, ce dragut! Deci pot sa pun patrunjel in ghiveci?? Ca am avut o data si nu i-a mers bine deloc.

Pe sacul cu coaja de copac (cel colorat) scria sa pui strat de 3 cm, iar pe asta pe care l-am cumparat acum scria 10 cm. Aiurea, eu am pus cat sa nu se mai vada pamantul, ca sa acopar o suprafata cat mai mare cu un singur sac, normal. Daca ploua se mai ia coaja pe talpa incaltarilor, cam atat..
Olympia, la mine nu au cum sa intre in pamant, pt. ca e un fel de beton armat (lut + umbra = beton), pe unde mai erau fire de iarba le-am scos si am presarat pe pamantul gol.

Apropos de piersicut (diminutivul), eu am par, piersic si mar toti pitici, nu cresc mai mult de statura unui om si sunt plini de fructe in fiecare an. Chiar sunt o afacere, mai ales pt. gradinile mici, ca nu fac umbra, deci ai si pomi (fructe) si soare in gradina. Pe ambalaj ii arata mereu in ghivece, nu stiu de ce la mine nu au mers in ghivece, toti mureau daca nu ii mutam in gradina, un cires a murit pana la urma in ghiveci. De ce oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Daca patrunjelul e din ala cu radacina , vrea in gradina, altfel moare in ghiveci.Am patit-o si eu. Acum am pus patrunjel frunze si cred ca o sa mearga.Oregano am avut anul trecut si a fost OK. Cred insa ca nu tine f. mult, trebuie mereu innoit(puse alte seminte).Si busuioc si cimbrisor am avut anul trecut si le-a mers bine in ghivece, de-aia incerc acum cu alte plante aromatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

In legatura c ciresul tau: poate n-a fost ghiveciul destul de mare sau i-a trebuit o anumita cantitate de substante nutritive, un ingrasamant, ceva ce gaseste totusi in pamantul de afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by martie

RamonaJ, am ajuns sa fiu atenta la meteo cand zice vremea din State, misto, nu?. Zicea ca e iarna grea, in Florida, uragane, chestii, nasol.

Martie & Bebica & maimuta Sara
Pai stai sa vezi ce interesant e in Texas: joi a nins foarte tare, azi (duminica) am avut 21 de grade!

Mi-au rasarit si mie niste ierburi, dar habar n-am ce! Am uitat care unde le-am pus! Nici nu-mi vine sa cred ce repede au rasarit, le-am pus in pamint de vreo saptamina! O fi busuioc, am avut anul trecut si a mers foarte bine. Noi facem sandwich cu brinza mozzarela pe piine, citeva frunze de busuioc si felii de rosie. Simplu si gustos!
Si pomisorii mei sint din cei pitici: am doi piersici si doi peri. Azi am plantat pomisorii din Romania, un piersic si un prun (cred!).
A mai adus sotul niste vita de vie si zmeura, le-am pus si pe alea astazi.
Am avut citeva rasaduri de rosii si de ardei, azi a fost si rindul lor. Am pus si citeva seminte, aduse tot din Romania. Eu le-am pus direct in pamint, vedem ce o fi!
Mi-a inflorit o brindusa anemica. Prea nu ajunge soarele la ele! Acolo n-o sa pot sa cresc nici o planta, of!
Am cumparat si noi 21 de plantute in ghiveci. Unele as putea sa incerc sa le pun direct in pamint, dar e la risc. Trebuie sa le mut in alte ghivece.
Eu am cyclamen intr-un ghiveci care a ramas in curte peste iarna (e si printre pozele mele, in vas in forma de lebada) si acum are boboci. Am pus citeva in pamint, dar au murit. La fel am patit cu begonii. Dar erau unele deosebite, acum chiar imi pare rau dupa ele. Din cele "obisnuite" am vazut ca pun unii in pamint direct si sint OK.





The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abuf spune:

sunt si eu o mare iubitoare de flori si alte plantute. Am citit ce au mai scris alte fete despre magnolii (de fapt, am citit tot ce ati scris pana acum) si am si eu o intrebare despre o magnolie. Deci, am cicit ca magnoliile iubesc lumina si urasc curentul, iar eu am facut marea greseala de a planta o magnolie (toamna trecuta) exact intr-un loc fara soare si unde e un super vaj. Pare cam terminata saraca, nu i-a dat nicio frunzulita sau floare din muguri, mai mult, mugurii sunt cam negri. Urasc sa imi moara plantele, de obicei incerc tot ce e posibil sa le salvez dar acum nu stiu daca e o cauza care poate fi castigata. Am vazut ca la Brico magnoliile sunt inflorite deja...intrebare e: sa ii mai dau o sansa, ca poate e prea devreme pentru a trage o concluzie, sau ma impac cu ideea ca am pierdut-o??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Abuf, mai bine schimba-i repede locul, cat mai e timpul propice pt. transplantari, inca un an nu-ti va rezista in conditiile date, fara soare si cu vaj, mai ales vaj. Asa am facut si eu cu una, am zis, hai ca o mai las si pana la urma si-a dat duhul saraca, mai bine transplanteaz-o, chiar daca nu are soare prea mult, macar sa nu aiba curent, curentul le omoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abuf spune:

Multumesc, Martie, pentru sfat, asa o sa fac, din pacate pana in weekend nu am cum, sper sa mai reziste o saptamana. Am sa o mut la soare, desi la mine in gradina mai este foarte putin loc, am zeci de plante pe o suprafata foarte foarte mica (gradina mea are doar 40 de metri patrati, va invidiez tare mult cand aud ca voi aveti gradini mult mai mari, de sute de metri, pentru mine par imense ). Mi-e groaza cum o sa fie cand or sa creasca, acum e o gradina foarte tanara, nu are decat un an si eu nu pot sa ma opresc din plantat, am intrat intr-un fel de frenezie. Weekendul treecut mi-am luat un copacel de Salix si inca vreo 5 arbusti: liliac de vara (buddleia), gutui japonez, lonicera, clematita.
Acum astept cu nerabdare sa apara revista mea preferata "Gradina mea de vis". Chiar, voi cunoasteti alte reviste de gradinarit, cu exceptia ei si a "Practic Idei"??? Mi-e tare ciuda ca in alte tari sunt mii de reviste de gradinarit (de exemplu in Franta)iar la noi sunt practic inexistente.

Mergi la inceput