Retete de diversificare pentru bebelusi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Raluca daca vrei sa faci piure ,spala bine legumele in coja , invelestele in staniol si pune la cuptor pentru aproximativ o ora la 250 grade.Bineinteles ca inainte de a fi puse in blender ,legumele se curata de coaja.Iti garantez ca piureul va fi mult mai bun decat la steamer.Poti sa subtiezi piureul cu lapte de mama sau formula.Va fi mult mai dulce.Dar la nevoie poti folosi si apa plata.
betty78 nu prea am avut timp si nu am intrat deloc pe internet.Dar acum am scris si la odisee.
Revin cu o corectare.Imi cer scuze ca sunt off topic.Am confundat odiseea cu clubul scutecelor.La odisee nu am mai intrat pentru ca am fost mai mult in spital.Iar cand nu eram in spital stateam doar in pat.Dupa ce am nascut am stat iarasi foarte mult in spital.

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

SOMON CU MORCOVI SI TOMATE (4 portii)

225g morcovi curatati si feliati
150g file de somon
1/2 lingura de lapte (sau cat sa acopere somonul)
30g unt
2 rosii coapte, depielitate, scoase semintele si bucatite
40g de branza de cedru rasa (se poate folosi si cascaval)

Se pun morcovii in steamer pt 15-20' sau pana sunt facuti (sa intre furculita in ei). Intre timp se pune pestele intr-o oala, cu jumatate din unt, se toarna lapte cat sa acopere si se inabuse pt 4-5' sau pana e facut (sa se desfaca bucatele cu usurinta).

Untul ramas se topeste intr-o oala, se adauga rosiile si se fierb pana se inmoaie. Se iau de pe foc si se adauga branza amestecand pana se topeste. Se blenduiesc morcovii impreuna cu mixtura de rosii. Se scurge pestele, se indeparteaza pielea si se verifica sa nu aiba oase. Se desface bucatele si se amesteca cu morcovii si tomatele. Pt bebelusii mai mici se blenduieste pestele impreuna cu morcovii si rosiile pt o textura mai fina.

Pofta buna.

***in loc de somon puteti folosi si pastrav, cod, ton.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by simonicutza

BANANE CU LAMAIE (de la 5 luni)

*1-2 banane
*cateva picaturi de lamaie
Puneti apa la fiert, iar cand fierbe dati drmul bananelor inauntru.Lasati-le sa fiarba 5 minute.Amestecati cu cateva picaturi de lamaie.....
E UN DELICIU....

Simo fericita de TOBIA 12.12.2007

http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/


nu inteleg ceva....pui bananele la fiert si lamaia cum o pui? Dupa ce au fiert 5 minute le scoti si pui lamaia sau o pui in apa?

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by adimercedes

SOMON CU MORCOVI SI TOMATE (4 portii)

225g morcovi curatati si feliati
150g file de somon
1/2 lingura de lapte (sau cat sa acopere somonul)
30g unt
2 rosii coapte, depielitate, scoase semintele si bucatite
40g de branza de cedru rasa (se poate folosi si cascaval)

Se pun morcovii in steamer pt 15-20' sau pana sunt facuti (sa intre furculita in ei). Intre timp se pune pestele intr-o oala, cu jumatate din unt, se toarna lapte cat sa acopere si se inabuse pt 4-5' sau pana e facut (sa se desfaca bucatele cu usurinta).

Untul ramas se topeste intr-o oala, se adauga rosiile si se fierb pana se inmoaie. Se iau de pe foc si se adauga branza amestecand pana se topeste. Se blenduiesc morcovii impreuna cu mixtura de rosii. Se scurge pestele, se indeparteaza pielea si se verifica sa nu aiba oase. Se desface bucatele si se amesteca cu morcovii si tomatele. Pt bebelusii mai mici se blenduieste pestele impreuna cu morcovii si rosiile pt o textura mai fina.

Pofta buna.

***in loc de somon puteti folosi si pastrav, cod, ton.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii



super buna reteta....al meu a mancat cu mare placere

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanny_nane spune:

Buna mamicilor sunt o mamica cre a nascut in data de 17 octombrie 2007 al doilea baietel pe nume dario-gabriel are 7 luni 'iar primul are 4 ani si il chiama sebastian-daniel.Am sa va scriu si eu 2 retete :

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanny_nane spune:

Pireu amestecat cu carne sau galbenus de ou:-2 morcovifierti,1 telina mica fiarta,1 dovlecel fiert,1 piept de pui dezosatsau 1 galbenus de ou fiert tare.se paseaza legumele fierte impreuna cu pieptul de pui sub forma unui pireu cu ajutorul robotului.Fin si gustos!Cand iti surade o schimbare poti amesteca legumele si cu galbenusul de ou fiert! Si a doua reteta:Supa de legume perfecta: Ingrediente:-1 iitru de apa'300gceapa,50g morcov,30g telina,150g cartofi,2 rosi descojite,1 ardei gras,2 lingurite de ulei,patrunjel si leustean,1 dovlecel. Mod de preparare:Se taie mai mare zarzavatul si albitura in cuburi si rondele cu ajutorul taietorului din robot.se fierd intai morcovii,ceapa si albitura timp de40 de minute,apoi se adauga cartofii, rosiile si dovlecelul .acestea mai fierb acoperite inca 40 de minute.Se paseaza totul (cu exceptia cepei) cu ajutorul dispozitivului de pasare al robotului.La sfarsit se toarna uleiul si se amesteca compozitia,poi se lasa un minut sa mai dea un clocot si se adauga patrunjel si leustean tocat marunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipselion spune:

buna fetelor
am si eu o problema. am o bebita de 4 luni hranita numai cu lapte ( san am avit doar 2 sapt) praf si vreau sa incep sa-i dau altceva. va rog sa ma ajutati cu un sfat. ii dau de vreo 2 sapt suc de morcov si mar. pot sa incep sa-i dau mar cu biscuite sau altceva? astept raspuns va rog aici sau pe email.... ipselion@yahoo.com. va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Ipselion Cred ca ar fi de preferat sa-i pui cereae simple(fara lapte - cum ar fi Milupa 7 cereale - sa fie si fara gluten pana la 6 luni) in sucul de fructe sa vezi daca ii place, cum se descurca cu inghititul. Este mai usor cu cereale, asa cred eu. Daca ii faci totusi mar cu biscuite sa il faci destul de fluid si trebuie pasat foarte bine la inceput. De preferta cu mixer vertical decat sa dai marul pe razatoarea de sticla.

'Tot ceea ce ti se intampla are un scop' Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
Ceva poze
nasterea in apa
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanny_nane spune:

eu i-am dat copilului Milupa,cereale cu morcov sau milupa cereale cu banane,apoi dupa 6 luni Milupa 7 cereale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

interesante retetele, dar parerea mea este ca fiecare mama trebuie sa decida ce si cand ii da bebelusului...
am citit planuri de diversificare care la 3 luni implinite introduceau galbenusul, pediatra noastra ne-a dat ok la galbenus abia la 9 luni... iar acum cu al 2-lea bebe are 5 luni si jumatate si a vazut doar 3 lingurite de para rasa restul doar lapte de la mama...
asa ca nu va mai certati, datii cand credeti de cuviinta mancare respectiva..
pofta buna

Mergi la inceput