Retete de diversificare pentru bebelusi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

acum plec si eula somnic ca a venit Mos ENE si pe la mine pe la gene...

sper ca va vor ajuta retele mele,cand voi mai avea timp voi mai scrie si altele.

va pup si va urez o noapte buna !!!

Simo fericita de TOBIA 12.12.2007

http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Simona, cu prima reteta nu sunt de acord. E pentru copii mult mai mari. Pana la un an, sugarul nu are voie zahar, nici sare



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Am citit si eu retetele de aici si mie personal mi se par ok.
Daca ar fi sa discutam despre zahar si sare la bebei....n-am mai termina.Acum.....orice reteta se lasa la aprecierea fiecarei mamici care va face cum va considera ca este mai bine pt bb-ul ei.
Sunt doctori care recomanda adaugarea de un pic de sare/zahar in mancarea pt bebici, altii care zic "NU"!Acum....fiecare face cum considera.
Eu am pitik de 10 luni jumate si de pe la 7 luni jumate ii pun un strop de sare in mancare, ulei de masline sau zahar unde e cazul(de ex la grisul cu lapte care fara el n-are nici un gust).pediatra mi-a recomandat ca deja sa nu-i mai gatesc separat insa sa evit prajelile, condimentele f tari, carnea de porc, sarmale..etc.
In consecinta, fac mancare pt noi s-i dau si lui dar, e adevarat ca nu are cine stie ce gust dar ii mai punem noi sare pt noi cand mancam.
Eu doar mi-am spus parerea si cum fac eu!Nu trebuie sa faceti la fel, evident!

Pun si eu cateva retete
BUDINCA DE OREZ PASAT CU BRANZA DE VACIde la 7 luni
1 ceasca de cafea plina cu orez, 100 g branza de vaci, 30 g zahar, 250 g apa+lapte, 30 g unt, 1 ou, sare.
Orezul ales si spalat se pune la fiert cu apa amestecata cu lapte si un praf de sare; daca scade mai adaugi apa. Se fierbe orezul pana se zdrobeste si scade apa. Se trece prin sita. Pasta obtinuta se amesteca cu branza de vaci, se adauga galbenusul de ou frecat cu zaharul si la urma albusul spuma. Se unge cu unt o cratita, se imbraca cu pesmet si se toarna compozitia, adaugand un pic de unt si deasupra. Se lasa la cuptor 40 de minute.

PAPANASI CU BRANZA
( DUPA 6 LUNI)

- 100 G.BRANZA DE VACI DULCE;
- 20 G. FAINA SAU GRIS;
- O JUMATATE DE OU;
- 5 GR. DE UNT SAU 1/2 LINGURITE SMANTANA;
- 10 G. ZAHAR.

Se amesteca branza de vaci cu oulsi zaharul, apoi incorporezi totul cu grija in faina sau gris; cu o lingurita inmuiata in apa iei "bile" din compozitiesi le puneti la fier intr-un vascu apa deja clocotitacu putina (ffff)sare;cand papanasii se ridica la suprafata si ii puteti lua; se servesc cu smantana sau cu unt.



www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Simona, cu prima reteta nu sunt de acord. E pentru copii mult mai mari. Pana la un an, sugarul nu are voie zahar, nici sare



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





vb. lui Alyna24,nu trebuie sa faci exact ce am scris e in retete, ramane la aprecierea ta de mama sa procedezi cu copilul tau cum doresti, poate nici eu nu voi condimenta mancarica bb-ului meu exact ca in retete...tocmai am primit si eu retetele de la o prietena care are o fetita de 11 luni la care i-a gatit exact ca in retete si e o fetita superba...

Simo fericita de TOBIA 12.12.2007

http://www.flickr.com/photos/12428784@N05/show/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Alte retete:


1. Budincuta cu dovlecel, ou si branzica la cuptor (de la 7 luni)
Ingrediente:
1/2 dovlecel
1/2 cana lapte
1-2 lingurite iaurt
1/2 galbenus ou
Am spalat, curatat si am taiat dovlecelul feliute de-a lungul apoi l-am pus la copt;
intre timp am pregatit branzica (1/2 cana de lapte zuzu si 1-2 lingurite de iaurt zuzu, le-am pus la fiert) si am fiert oul tare.
Cand dovlecelul a fost gata, am pus intr-o tava mica un strat de dovlecel, apoi unul de branzica si apoi jumatatea de galbenus si am adaugat un ultim strat de dovlecel. L-am mai pus la cuptor 10 minute si apoi le-am pasat la blender. Pentru copii mai mari se poata adauga si smantana, si cealalta 1/2 de galbenus

2. Spanac, cu rosie, dovlecel, ou si cateva picaturi de lamaie.
Ingrediente:
cateva frunze de spanac
1 rosie
1/2 dovlecel
1/2 glabenus ou
cateva picaturi lamaie

Se da in clocot spanacul, separat se feirbe rosia ca sa se poata decoji mai usor, apoi se curata de seminte, se fierbe si oul;
se pune dovlecelul la cuptor si cand este gata se adauga spanacul si rosia si se mai lasa cateva minute.
Cand este gata se pune la blender se adauga cateva picaturi de lamaie si se adauga galbenul de ou.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

simonicutza mazare si fasole verde la 5 luni?Eu stiam ca mazare e voie de la 10 luni si fasole (Chiar si verde!) numai dupa un an.

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Fasolea verde se poate da de la 6 luni

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by sheherezada

simonicutza mazare si fasole verde la 5 luni?Eu stiam ca mazare e voie de la 10 luni si fasole (Chiar si verde!) numai dupa un an.

Sheherezada&bb Maia-Iulia

'Nu exista culmi de neatins,ci numai aripe prea scurte."
Poze



nu ai mai intrat la noi la odisee

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Am o intrebare, ca-s cam bauta in cap: daca gatesc legumele in steamer, ce adaug ca sa fac piure?-lapte, apa? bb are 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Raluca poti sa adaugi zeama care se strange sau eventual apa plata.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput