*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (4)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Honey, dupa cum am mai spus, am avut si eu o perioada in care Stefan regurgita/voma foarte mult, dupa fiecare masa, intre mese, inainte de masa...etc. Mi s-a intimplat si mie de doua ori sa scoata si pe nasuc. Nu e nimic foarte grav, stai linistita. O sa treaca si de faza asta.
Pina atunci, nu uita:
1. alaptat numai in fund, copilul tinut tot timpul cu capul mai sus decit restul corpului...cit de sus poti
2. tinut sa rigiie dupa fiecare masa. si dupa ce rigiie, tinut cit mai mult la verticala.
3. sa ai grija sa nu se agite copilul, chiar daca asta inseamna ca trebuie sa-l tii in brate de fiecare data cind se miriie
4. salteluta de la pat ridicata la 30-40 de grade (pui un prosop sau o pernuta sub ea, in partea in care ii pui capul)
5. schimbatul scutecului numai inainte de masa. la fel si hainutele. chiar daca vomita pe ele, il stergi si astepti o vreme pina il schimbi.
6. alaptat mai putin (ca timp) si mai des. incearca undeva la 1,5 h sa-i dai sa manince cite putin. daca vezi ca e haplea, opreste-l, lasa-l sa respire si apoi incerci din nou. in nici un caz nu-i dai sa manince mai des de 1,5 ore pt ca inca mai are in stomacel laptele de la masa precedenta.
7. suzeta ajuta. ii calmeaza reflexul de supt si e f bine si pt stomac
8. nasul sa-i fie curat. se intimpla sa vomite si pt ca isi face greata de la mucii pe care ii inghite.
9. daca ii dai vigantol, sa i-l dai inainte de masa. multi copii isi fac greata de la el, pt ca e uleios
10. daca are crampe poti sa-l tii in brate pina face kk, ca sa fie ridicat de cap. el se screme tare si de iesit iese pe toate partile. bebeii nu stiu sa se screama numai "in jos", isi contracta toti muschii.

sper sa te ajute. la noi a functionat. acum nu-i mai tin nici salteluta de la pat ridicata si nici nu-l mai iau in brate la fiecare scincet.


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

LA MULTI ANI DRAGELE MELE DE ZIUA FEMEII!!!!

Ca sa va amuz, va spun ce mi-a zis dimitris ieri:
mama, o fetita i-a spus doamnei (adica educatoarei..)ieri cand i-a dat cadoul "la multi ani de ziua femeii!"... ce urat mama! Auzi, tu ziua femeii... nu-i asa ca "femeie" este urat spus?! nu-i asa ca se spune "doamna"... adica "la multi ani de ziua doamnei !!"

trebuie spus ca odata i-a spus unei tanti in parc, de fata cu ea, "femeia asta " iar eu l-am corectat spunandu-i ca nu se spune asa ci "doamna aceasta".
A bagat la cap baiatul meu si a adaptat situatiei...

Am o jumatate de capitol de citit asa ca nu sunt la curent cu ultimele evenimente....
Eleni este putin colicioasa si stau cam toata ziua cu ea in brate..
Norocul meu ca noaptea doarme dusa, se trezeste o singura data pe la 3 sa manance si adoarme la loc.

Am vazut insa fotografiile de la botezul Anei de alina !!!
Sunt SUPERBE !!!!
Alina felicitari pentru printesa minunata !!!
Este o fetita foarte foarte frumoasa!
Si luca asa de dulce... de abia stept sa iesim pe afara sa-l mai vad!
Tu chiar m-ai enervat cat de bine arati... asta dupa ce m-am uitat in oglinda la "cata" sunt eu...

Si bineinteles, felicitari lui dani - sot de cretulina - pentru cat de meserias este !!!
Dar, oricat de profi ar fi ... conteaza si " materialul clientului"....


Merg sa citesc si eu din urma..
poate apuc inainte sa se trezeasca eleni...




Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Ah, vroiam sa va intreb ceva...
La ce medic la policlinica privata sa-mi fac si eu o programare pentru o evaluare generala a lui eleni ??

Nu stiu cat de profesionista este doctorita de familie a lui eleni..
as vrea o parere de "expert" in materie...
De doctorita marcu de la medlife stiti ceva ?
Cum sa procedez??


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Buna zuzici!

Multumesc mult pentru urari si va doresc si eu multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi!

Gina ma bucur ca te simti bine. Sa ne mai dai cate un semn din cand in cand.
Alina superbe pozele de la botez.
Despre noi, suntem bine, dar f ocupati. Acum am intrat putin, in timp ce mananc . De doua seri am inceput si noi dresajul. In prima seara mi-a plans 30 de minute si a adormit, iar aseara a plans mai putin, ca a acceptat si suzeta si a fost ocupata cu molfaitul. Mai nasol mi se pare sa o las sa adoarma singura cand se trezeste in timpul noptii la 2 si la 5...dar cat de cat am reusit. Azi noapte la 2 am lasat-o sa planga si s-a trezit sotul din celalalt dormitor sa vada ce se intampla . E bine ca este si el de acord cu dresajul, si nu a zis nimic (s-a dus inapoi la culcare ) Soacra-mea imi reprosa ieri ca las fata sa planga, dar nu o bag in seama...
Maine avem si noi botezul, am niste emotii...Azi dimineata, dupa ce i-am dat fetei sa manance la 5, eu nu am mai putut adormi, numai cu gandul la botez...Uit si ca e ziua mea astazi...doar cand ma mai suna cineva sa ma felicite imi amintesc
Hai ca m-am intins...

Va pup si va doresc o zi superba mamici dragi!

Poze
Poze Daria
Cum creste Daria

Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

La multi ani zuzici de ziua noastra !

Sunt in ceata total cu antibioticul care mi l-a dat de la spital sa i-l dau pe gura ...este Cedax , pudra pentru 30 ml de suspensie orala , nepreparata . trebuie sa-i dau 1.5 ml. pe zi de suspensie , insa nu stiu cum sa prepar ...pun 30 ml de apa peste toata pudra , sau cum?
Prospectul este in rusa si ma uit la el ca pisica in calendar , iar pe net n-am gasit informatii despre modul de preparare. Am sunat si la spital , insa nu pot sa iau legatura cu sectia unde am fost internata.
Daca stiti cumva cum se procedeaza , please help!
Fug ca plange terorista mica

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Neata, fetelor!!! Ma simt mai fresh ca niciodata, ca bebe C. nu s-a mai trezit nici la 4, nici la 7 sa pape... A mancat dupa baita, apoi pe la 1 - 2:00 si s-a trezit direct la 8:30!!! Asa ca am puterea sa va urez:

Un 8 martie frumos si insorit, plin de zambete si cadoutse!!!

Chiar ma gandeam ieri ca numai maine nu-i poimaine si uite-asa o sa ajunga puiutul meu la gradi, si o sa imi deseneze felicitari de Ziua Mamei si o sa vina sa ma pupe cu tzoc si sa imi spuna cat ma iubi!!! Abia astept momentu'!

Honey, nu te impacienta, cazul surorii tale a fost o intamplare nefericita... Asta nu inseamna ca istoria se va repeta... Incearca sa urmezi instructiunile date de anca.b. Ca sa te mai linistesti, e foarte normal sa mai dea si pe nasuc, cand golul de aer inghitit e foarte mare. Azi de dimineata a facut asa si Conrad. Si a mai facut de vreo 2 ori pe la o luna... Este ceva foarte natural si pun pariu ca cel putin 80% din bebei, ca sa nu zic toti, experimenteaza asta macar o data. Yet, they survive. Relax!

Ellenuta, da, mi-a mai trecut spaima... Ieri mi-a zambit... De doua ori!

Gina M, m-a socat treaba cu numele! E foarte bine ca aveti dreptul sa schimbati numele, ca sunt multe mamici care aleg numele inainte de nasterea copilului si pe urma nu il simt... Mai de voie, mai de nevoie, se obisnuiesc... Dar foarte tare! Ai avut curaj sa recunosti ca iti e greu! Cum s-a intamplat asta, totusi, ca tin minte ca erai foarte incantata de numele David, chiar ii faceai etimologia pe aici si ziceai ca e nume de barbat puternic... De ce nu ti s-a parut potrivit? Daca nu vrei sa ne spui, nu-i nicio suparare!

laura_dimitris, zau ca ma enervezi!!! Arati foarte bine, nu te mai autoflagela... verbal. Ia uita-te mai bine in oglinda aia... Eu zic ca ai ramas doar putin voluptoasa, chestie care este foarte placuta, avand in vedere ca se asociaza si cu maternitatea... E firesc sa nu fii chiar trasa prin inel! Vai, si ce istet e Dimitrakis, ptiu! Sa fie el asa de politicos la varsta asta! Mai mai! Felicitari!!!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:


Buna dimineata si la multi ani, mamicilor!
Am cam lipsit de la apel zilele astea, si nici acum nu cred ca o sa revin chiar in forta, ca nu am timp, frate! Nu stiu cum reusiti unele dintre voi sa scrieti constant, la mine in casa e o brambureala continua, de dimineata pana seara, ca abia apuc sa rasuflu.
Eu sunt singurica azi , doar cu fata, baietii sunt care la bunici, care la team building. Partea buna e ca am mai mult timp liber.
Asa ca m-am uitat la poze de la botezuri si le felicit pe mamicile care si-au botezat puiutii, in gasca, asa, ca sa nu cumva sa uit pe cineva.
Si ma bucur ca s-a facut bine Sara.
honey, si fata mea a regurgitat o data asa de zdravan ca i-a iesit si pe nas. Nu cred ca are ce sa se intample dak esti pe faza, iar ca sa eviti sa se repete, si eu cred ca trebuie sa-i tii capsorul mai sus.
Dr. de fam. a zis ca, dak se ineaca bebita, sa o apuc de picioare si sa o ridic, ca dak o bat pe spate ii intra mancarea in plamani. Mi s-a parut cam barbar, dar tot am incercat o data, cand se inecase asta mica cu picaturi de colici. Si n-a patit nimic.
alinaatudor, eu in locul tau nu as continua cu dresajul asta. Sunt copii care pot sa planga ore! Ce te faci dak face si Stefi la fel? Va chnuiti amandoua...Si pt. ce e dresajul asta? Ca sa invete sa doarma in patut sau ca sa invete sa adoarma singura? Ca nu inteleg de ce nu ai tine-o putin in brate pana adoarme si s-o pui pe urma in patut...Si apoi, de unde stii ca nu are un motiv serios sa planga? Poate nu a dat afara tot aerul, sau poate vrea sa faca kk, sau poate o strange scutecul...Mi se pare imposibil sa stii cu certitudine ca nu e una din astea cauza..., iti doresc succes, oricum ai alege sa actionezi.

Irina, mami de

Ileana si
Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Gatta, uita-te pe sticluta, trebuie sa aiba ca un nivel marcat, dar nu desenat, ci in material, daca intelegi. Io'ti spun acum cum se prepara suspensia de amoxicilina... Sper sa fie la fel. Pui apa fiarta si racita pana la 2/3 din volumul indicat de nivel, agiti bine-bine pana la omogenizare, apoi completezi restul de 1/3. Sa tii ferit de lumina. Si nu mai mult de 20 de zile - o luna! Sper sa se vindece Sara micutsa cat mai repede!!!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Alina, LA MULTI ANI!!!! Sa fii sanatoasa, fericita si sa te bucuri de clipe minunate oferite de bebelina ta. Sa aveti o crestinare frumoasa maine.

LA MULTI ANI iubite mamici zuzici, de ziua voastra!!!

Ellenuta, tinem pumnii si tie ca sa aveti maine o crestinare frumoasa si bebe sa fie cuminte.

Honey, nu te panica! Exact asa voma Ana in primele saptamani de viata. A vomat de multe ori si pe nasuc. Este normal sa iasa si pe nasuc daca vine cu viteza mare si in cantitate multa. Fii atenta doar cand il pui pe bebe in patut sa il pui pe parti si nu pe spate (chiar daca medicii acum spun ca e mai bine pe spate) ca sa eviti sa se innece cand vomita. Chiar daca se intampla totusi sa vomite cand este pe spate sa stii ca are armele lui de aparare. Ana intorcea capul singura intr-o parte si tusea pana isi revenea. Am urmarit-o special ca sa stiu daca se descurca in caz ca vomita cand nu sunt langa ea. Si s-a descurcat. La fel si bebele tau. Fii vigilenta insa nu te panica!

Laurici D ma bucur mult sa mai vad vesti despre voi. Baietelul tau este un gentleman. Felicitari! De Luca nu se lipesc regulilea de politete sub nici o forma. Mah! e la ordinea zilei indiferent cu cine vorbeste si nu reusesc sa-l dezobisnuiesc sub nici o forma. Asa ca bucura-te ca Dimitris vorbeste asa.
Cat despre Marcu de la Medlife, eu am ambii copii la ea medic de familie. Este o pedriatra f buna si am mare incredere in ce spune. Are insa un mare dezavantaj peste care trebuie sa poti trece: fiind extrem de aglomerata nu acorda timpul si explicatiile pe care parintii si le-ar dori. Eu de obicei merg la ea cu intrebari scrise pe hartie ca sa fiu sigura ca nu uit ceva. Daca nu te deranjeaza aspectul asta... Aaaa si inca ceva ce nu mi-a placut. Este ff stricta in ceea ce priveste alimentatia copilului dar asta in dezavantajul alaptarii la san. Mie mi-a recomandat sa ii dau supliment Anei pt ca nu luase 30g/zi ci 20g/zi in a doua saptamana de viata. Si pentru ea nu a fost ok. Eu insa m-am incapatanat si cu ajutorul zuzelor am reusit sa o alaptez pe Ana exclusiv la san (sigur ca sunt destule cazuri in care Marcu ar fi avut dreptate...la mine nu a fost). In rest...numai vorbe bune despre ea. Merg la ea cu cea mai mare incredere ca are grija cum trebuie de copiii mei.

Gina, ma bucur sa aud ca sunteti mai bine.

Multumim inca o data pentru aprecierile legate de fotografiile de la botez. Si mie imi plac atat de mult...cred ca le-am vazut de zeci de ori :))

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Am recitit pe suspensie... Aia cu 20 -30 zile e pt Vigantol, antibioticul poate fi pastrat maxim 7 zile la temperaturi sub 25 grade C sau maximum 10 zile la temperaturi intre 2 - 8 grade C!!!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput