Durerea unei pierderi de sarcina (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

mariaana-multumim de martisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.myry spune:

O primavara frumoasa, plina de impliniri si care sa aduca barza in casa fiecareia!

myry 27+ Sara Denisa DPN 25.05.2008






Mami si tati te asteapta
http://bd.lilypie.com/2VaDp2.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=myry&year=2008&month=5&day=26&babycount=1
http://community.webshots.com/user/Myryella

Cuvintele bune pretuiesc mult si costa putin. - George Herbert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Am sa va scriu aici o lista cu fraze,cuvinte care dor,care nu se spun dupa pierderea unui copilas,pe care din pacate multe dintre noi le-am auzit si ne-a durut si mai tare sufletul:
"Esti inca asa de tanara..."
"Mai poti avea atatia copii..."
"E mai bine asa..."
"Mai bine asa,decat un copil bolnav..."
"Cine stie,poate e un bine in ceea ce s-a intamplat..."
"Nici nu a fost cu adevarat un copil..."(multe dintre noi care am avut un avort spontan am auzit aceasta fraz dureroasa de la lume care habar nu are ce este in ufletul nostru)
"Fii fericita ca nu ai avut mai multe saptamani de sarcina,mai bine acum decat mai tarziu..."
"Am auzit despre o femeie care a pierdut 11 sarcini,asta e mai grav..."
"Suna-ma/scrie-mi cand te simti mai bine..."
"bucurati.va de viata in doi,distrati-va mergeti impreuna in concediu..."
"Copii nu sunt usor de crescut,va costa timp,bani,sunt des bolnavi,mai ganditi-va bine inainte...
"Dar ai deja un copil sanatos...
"chiar mai vreti un al doilea/treilea/patrulea copil...
"Uitati--va inainte nu mai priviti inapoi..."
"Incearca sa ramai repede gravida te vei simti mai bine...
"chiar trebuia sa va uitati la copilul decedat?asta va va urmari toata viata..."
"nu te afunda atat in doliu..."
"E timpul sa uiti..."
"Inca mai plangi?

Aceste replici dor fetelor,sper sa fie citite si sa nu ni se mai spuna asa ceva!sper ca nu v-am intristat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Buna dimineata!
O primavara cu vesti bune si liniste in suflet!

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Draga Michelle,din pacate, noi stim ce inseamna aceste cuvinte si stim cum sa reactionam in cazul in care intalnim pe cineva care a pierdut...Aceste cuvinte ar trebui lansate in eter, astfel incat sa le respire toata lumea si sa le cunoasca, sa nu mai rosteasca niciodata asa unei mame indurerate...

Mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

quote:
Originally posted by mariaanna

Draga Michelle,din pacate, noi stim ce inseamna aceste cuvinte si stim cum sa reactionam in cazul in care intalnim pe cineva care a pierdut...Aceste cuvinte ar trebui lansate in eter, astfel incat sa le respire toata lumea si sa le cunoasca, sa nu mai rosteasca niciodata asa unei mame indurerate...

Mariaanna



Asa este Mariaana .de multe ori lumea vorbeste doar asa fara sa se gandeasca o clipa ce inseamna pentru noi sa auzim aceste replici,ca si cum copilasul nostru nu ar fi existat,ca l-am pierdut la sarcina mica sau mare, e TOT copilasul nostru,sufletelul nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Michelle,
- Dureroasa lista...mai am si eu: "pune mana si fa un copil, ca uite X ce baiat frumos are", "cand ne faci un nepotel?" (la vreo 6 luni de la moartea lui Vlad), "lasa ca faci altul" Doare rau, dar sa-ti spun ce fac eu: nu mai iau nimic in seama si nu mai permit nimanui sa ma raneasca...sunt rautacioasa si te asigur ca cine-mi va mai spune lucrurile astea se va gandi de doua ori inainte de a mai deschide gura intr-un context asemanator.
- Stiu cum e sa nu te mai poti bucura de nimic. Nu conteaza nimic din ce se intampla bun in jur, cand tu esti cuprinsa de atata durere. Lumea mea se oprise la un moment dat, nu intelegeam de ce totul in jur merge mai departe, de ce e soare, de ce ninge, de ce oamenii sunt veseli...ce rost aveau toate astea daca copilul meu nu le putea vedea, nu le putuse vedea niciodata? Nu vreau sa-ti dau exemple, sa-ti spun ce ar trebui sa faci, cred ca fiecare dintre noi trebuie sa gaseasca singur lucrurile care il pot linisti, care ii pot da putere, sfaturile mele pot fi extrem de nepotrivite pentru tine, extrem de dureroase.
Eu am gasit ceva care ma ajuta sa merg mai departe: gandul ca oricat m-as stradui,oricat m-as incrancena, nu pot controla viata si moartea, daca Dumnezeu stie ca este bine pentru mine sa-mi dea copii, ii voi avea cu siguranta, daca nu, orice as face, nu se va intampla...Asta ma ajuta deocamdata, merg mai departe si iau fiecare zi asa cum e, cu bucuriile si tristetile ei, dar nu ma mai gandesc "trebuie sa am un copil", ci "daca este bine pentru mine, il voi avea, daca nu, voi adopta".
Sper sa nu te supere mai rau ce am scris, nu e un exemplu sau un sfat, e doar experienta mea...sper sa gasesti si tu ceva care sa iti dea putere si sa atenueze din durerea fiecarei luni. Stiu ca dr ta este f buna si ai mare incredere in ea si cu siguranta iti va spune ce investigatii ar trebui sa faci.

Imi pare rau ca nu sunt foarte coerenta, dar ma simt tare rau, am racit urat de tot. Dar uite ca o sa-mi iau palaria mov (de care ati adus vorba la capitolul trecut) si ies putin sa vad cum e prima zi de primavara si sa-mi fac proviziile de servetele si citrice pentru raceala.


"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Buna zi de primavara sa aveti, fetelor !
V-am adus un Martisor!



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

O PRIMAVARA EXCELENTA va doresc si eu si sa fie plina numai de impliniri si sa va tineti bb-i in brate cat mai curand posibil. Cele care deja ii aveti, fie in burtica...fie deja in brate sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!

despre mine...numai de bine...m-am linistit, parca v-am zis ca am depus dosarul de adoptie, si saptamana viitoare deja ne vin in vizita pentru ancheta sociala si discutia cu psihologul.

Catty sunt pe urmele tale , tu si multe alte fete de la topicul de adoptie, mi-ati dovedit clar ca se poate

Va pup pe toate fetelor, fara exceptie si promit sa va tin la curent cu evolutia "sarcinii" mele care sper sa fie mai scurta de 9 luni

Miha

http://tt.lilypie.com/jQRrp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

lau- m-am bucurat ca am citit despre micul tau pas ...ma gandeam la saritorii in inaltime, care fac pasi foarte mici inainte sa sara...si iti doresc tu sa fii una din "sartitoarele in inaltime"
Multumim de martisor- super cuvinte!

http://tt.lilypie.com/jQRrp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput