Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

monica, scuze de omisiune. Sintem o mina de burtici de saptamini mai mici, e greu sa tinem pasul cu fetele din grupa mare, care vorbesc deja de miscari de trupe, prenatale si altele din viitorul extrem de indepartat pentru mine Eu nu simt nimic, cred ca mai e pina sa simt bebelina.
De dvd am de gind sa m-apuc in week-end, pin’acuma alergam, insa am hotarit sa ma potolesc si sa o dau pe chestii mai linistite de genul pilatesului. O sa te-anunt cum merge si daca se merita luat un dvd din asta.
Apropo, la voi in olanda care e sistemul? Am inteles ca multe olandeze nasc acasa. Chiar stiu o olandeza care a nascut aici in elvetia si a ales sa nasca ambii copii acasa. Eu n-as avea curajul.
narcisa, atunci o sa-ncerc si eu cu ricotta, sper sa-mi iasa. Asa ca, fetelor, astept si eu o reteta de papanasi, pliiiiz.

Sincera sa fiu nu stiu care-i treaba cu cezariana de care a pomenit doctorul, el n-a mentionat c-am avea nevoie de asa ceva din cauza unei anumite conditii, a fost mai mult o chestie la alegerea mea. Chestie care mi se pare aiurea, pentru ca la treburi din astea mi se pare normal ca doctorul sa-si dea verdictul. E-adevarat ca noi am avut probleme destul de mari pina sa reusim sa raminem insarcinati, insa de-atunci totul e ok, sarcina e fara probleme, asa ca nu vad de ce-as merge pe cezariana. Cred ca o sa fac cum zice sibylle si-o sa mai cer parerea unui doctor.

Ca veni vorba de spitalele din Ro, acuma sincer, mi se pare inacceptabil ca pina si la spitalele private sa se dea spaga. bobitamica, eu as face un scandal monstru daca as merge la un spital privat, as cotiza o gramada, iar asistentele s-ar purta urit din cauza ca nu le-am bagat lor extra in buzunar. Aici e vina pacientilor, fara suparare, ca accepta sa faca asa ceva. Pai nu tocmai asta e scopul mersului la spital privat, sa nu mai trebuiasca sa dai spagi peste spagi? Hai ca m-am inerfat si n-o sa ma mai laude mada ca sint zen-ista
Pupici tuturor


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

of, mai Mona, sper sa fie bine, sa se opreasca singerarea si sa ajungeti cat mai repede cu bine acasa!

Truli, am vazut si eu pozele voastre, intr-adevar, Ana e o scumpa vezi, de-aia imi plac mie fetitele , ca poarta rochite chiar si peste pijamale.

Magda uelcom to za clab! Gargaritzele rules, nu-i asa?

Nati pup bebe miscacios si maaare! pentru optimism, o sa vezi, o sa fie bine!

pompa - eu incerc sa imprumut una, sa vad cat imi e de utila, sterilizatorul mi se pare indispensabil, iar cantarul optional, eu am unul din ala de bucatarie la care merge sa pui cosulet de bebe, nu-i foarte exact insa si nu ma vad facand probe de supt pe el, dar sper din tot sufletul sa nu fie nevoie. In rest, de obicei cantarul e un motiv de mare stress mai ales pt mamaicile la primul bb (zise ea din experienta altora, desi se stie cu tendinte paranoide ).

Vicky, si mie tot o agentie mi-ar fi inspirat cea mai mare incredere.

Cristina, ma bucur ca te simti mai bine. Ah, ce va invidiez io pe cele care veti intra in concediu...

Flo eu sunt in continuare doar pe Centrum Materna, intentionez insa sa merg la med de familie sapt viitoare sa-mi fac analizele de trim II, plus ca intram in luna in care m-am nascut si le combin cu alea uzuale. Atunci o sa vad daca tre' sa mai iau ceva.

Maryb la mine foarte rare au fost intepaturile in primul trimestru si lipsa lor zic eu ca-i mai degraba un semn bun. bobita mica.

Narci e tare simpatic Paka, dar stii tu ca io le ibesc pe toate, chiar si lizarzii, ca si Sun... Sper sa-i iasa lui Vil cozo, adu-i aminte sa scoata ingredientele cu ceva timp inainte ca sa ajunga la temperatura camerei.

Oana a dezertat? Pare rau, era o prezenta tare tonica. Nici Dia n-a mai dat pe aici de mult...

Caprioara si la mine e tare multa treaba la munca, abia apuc sa mai arunc un ochi pe forum in vreo pauza mica, inainte erau zile cand rasfoiam toate subiectele active, acum nici odiseea n-am timp s-o parcurg uneori. Ce-o sa faci dupa ce nasti, tu n-ai net acasa, cum o sa stim ca esti bine? Trebuie sa actionezi, baga furtunu si la domiciliu

Deci, azi mi-am tras termopane, maro, o frumusete abia astept sa termin renovarea (desi nici n-am inceput bine). Am cam abuzat eu si am trebaluit cam mult in dupamasa asta , garga da din labe, cica nu-i convine, dar n-are drept de apel, pentru ea e toata agitatia, nu?

Monica 20+ si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Turturel zenist ai www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7698/papanasi/" target="_blank">aici retata de papanasi. E si cu poze, eu pe asta ma gandeam sa o incerc.

Monica 20+ si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

ceau
Camy ma bucur ca totul este ok intre tine si sotul tau, felicitari pt micuta Timeea.
Mihamiha bine ai venit, sarcina usoara in continuare si un bebelus sanatos.
Mona imi pare rau ca sangerezi din nou, dupa parerea mea ar trebui sa-ti schimbi medicul, nu se poate sa nu stie de ce sangerezi. Te pup ai grija de tine si de micutul Codrin, trebuie sa fie bine.
vicky mersi pentru raspuns, o sa vad si eu la care medic merg pentru eco morfologica.

18+
poze
bebele meu
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

am uitat sa-mi schimb semnatura, a mai trecut o saptamana

19+
poze
bebele meu
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_81 spune:

Helooou!

aveti un spor la scris ca nu contenesc sa ma minunez
Mada multi pupisici pentru numele din listutza Atenta ca intotdeauna!
Boti sa stii ca e foarte tare ca tu te faci top - model in loc sa te rotunjesti Are garga grija de mami a ei!
Nati chiar ma gandeam la tine zilele trecute si m-am bucurat foatre tare cand ai scris ca esti bine si tu si mai ales puiutul. Ai un bebe tare marisor!
Sun mi-ai facut o poftaaa cu desertul tau...as manca si eu sarailie... Pup fata!
Bujo multumim ca ne tii la curent cu starea Monei. Daca ai mai aflat ceva de ea zi-ne si noua!
Turturica sa stii ca nici eu nu i-am cumparat nimic puiutei dar mai avem timp, nu te ingrijora! Vezi, si eu sunt mai nestresata asa
Flo si eu iau doar Centrum Materna desi nu stau nici eu prea bine cu calciul.Cand am fost ultima data la doctor mi-a zis sa continui cu vitaminele pe parioada nedeterminata dar nu mi-a dat altceva.

Bebitza mea misca tot jos...rar o simt in jurul buricului si niciodata nu am simtit-o deasupra...

Va pupicesc!








Irina20+ Amalia
bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mada, distractie placuta la botez si calatorie placuta.

Irina, nu ai cum sa simti inca bebele deasupra buricului, deoarece uterul abia ajunge la nivelul asta deocamdata. Si nici nu ai cum sa-l simti intr-una ca e inca mic, nu are atata putere. Eu cand eram la lucru il simteam mai bine, adica avea program: dimineata cand ma sculam, la pranz cand imi era foame si seara cand trebuia sa mergem acasa. Acum de cand stau acasa il simt muult mai putin, deci am concluzionat ca acum suntem calmi amandoi :). Marti la eco bebele se zbenguia de numa, dar eu nu simteam.

Boti, asa ma distrezi tu cu garga .


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_81 spune:

quote:
Originally posted by mcoca

Mada, distractie placuta la botez si calatorie placuta.

Irina, nu ai cum sa simti inca bebele deasupra buricului, deoarece uterul abia ajunge la nivelul asta deocamdata. Si nici nu ai cum sa-l simti intr-una ca e inca mic, nu are atata putere. Eu cand eram la lucru il simteam mai bine, adica avea program: dimineata cand ma sculam, la pranz cand imi era foame si seara cand trebuia sa mergem acasa. Acum de cand stau acasa il simt muult mai putin, deci am concluzionat ca acum suntem calmi amandoi :). Marti la eco bebele se zbenguia de numa, dar eu nu simteam.

Boti, asa ma distrezi tu cu garga .


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei





Vicky mercic pentru raspuns, deci nu trebui sa imi fac griji!
La ce burtoi mare am facut in ultimul timp eu mi-am inchipuit ca si bebitza si uterul trebuie sa fi depasit deja linia buricului si cand colo eu o simt tot jos

Irina20+ Amalia
bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

heyyy!!! cine a dezertat meyyy!?? io!?
naa...nu pra scriu paci..asta-i drept, da citesc mai!!!! am intrat asa sa scriu cate un mesaj ici colo..unde era cateo sitiatie mai...aiurea...sa tin si io pumnii stransi sa fie bine! asta se pune..nu!? aa...si ma uit la pozicile voastre!!!
mona Domane ajuta sa fiti bine si tu si bb Codrin!!!!
narcisa si io fac parte din fetele dragute care va tot scriau la inceput..numa ca atunci io nu aveam inka bb
boti asa trebe maica..sa fi sexoasa!!!! ici de la dezertoare..na sac-sac ca m-am intors
camy ma bucur ca suteti bine toti 3!!!
nati sunt sigura ca va fi bine totul! cu asa bb activ n-are cum sa fie altfel!!!
aa..intre timp iau notite legate de ceai si de pompitza!
turturica te-a intrebat dr cum vrei sa nasti? ..eu voi naste in ungaria si as vrea natural, dar oricum acolo nu mereg dupa placula mamelor.ci dupa cum merg treburile; se face cezariana doar daca e cazul!
dma
acu am mai intrat si io in rand cu lumea..am crescut, ca inainte na..era trimI critic..voi majoritatea deja stiati sexu lu bb..nu mai aveati gandurile primului trim..si asta e motivu pt care am scris mai mult la sept-oct! Da' v-am citit!!! deci fara cartonas rosu va rog..da!?..aaa...da in lista numa la voi sunt!
v-am pupilit!!!!!!!!! pe toate, fara exceptie

Oana
14s
o noua viata

filmuletz bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Irina, si mie mi se parea ciudat ca simt bebe mai mult jos, cu mult sub buric, desii burtica e mare mai sus . Dar daca doctorul nu a zis nimic, de ca sa imi fac griji ? oricum stiu ca uterul mai are inca mult de crescut, o sa se mai ridice si placenta (care la mine era jos la ultima eco), asa ca o sa mai fie schimbari.

Didi 20+

Mergi la inceput