Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Boticelina, pai da, ce nu ti-e clar, esti un fenomen!
Atb - catzelul e al meu, are aproape 3 ani, e Yorkshire Terrier si se numeste Paka (in ruseste inseamna ceva de genul Bine, pa)...Pai talentele sunt distribuite in familia noastra, mie nu imi iasa nici un fel de aluat framantat, la Vil ii iasa toate - placinta, paine, cozonaci, tot...Proiectul va fii undeva in aprilie pentru ca in martie vin sarbatorile de Paste aici si calendarul de evenimente era deja ocupat.
Sun, ma rog, incerci sa te scoti...Daaa, au iesit bune...Cand aveti timp sa ne spuneti despre Mona ce se intampla cu ea.
Dara_D, nici gagica mea nu e asa de activa, abia daca o simt ca isi misca ceva prin interior.Eh, or fii mai linistite fetele!!Toate cunostintele mele care au nascut au luat cumparat pompa manuala si au fost fericite si multumite.
The Andreea, relax!!Ca oricum nu rezolvi nimic daca te ingrijorezi...Pai si atunci??Nici eu nu am vazut-o pe pustoaica din ianuarie, da vad ca burtica creste, stiu ca o sa o mai vad in aprilie si dupa aceea, daca totul e in regula cu ajutorul Domnului, la finalul sarcinii si cand nasc...Bb e bine, asta e important, asa ca
Magda, eu decat medicamente mai bine siropuri, ceaiuri si altele...Bine, cand nu se poate fara medicamente, le iau si pe alea.Da incearca si cu catina
Pai Truli, trimiteti fata la dans!!!Ce mai asteptati??
Naaaatiiiiiiiii!!!!Ce bine!!Slava Domnului...Pai vezi ca fecioru nu face cum zic doctorii, se dezvolta normal, creste bine si va fii bine!!
Mada, pai sa pui poze cu lumanarica de botez sa vedem si noi...Haida de, sa ma supar pe tineee???Pai cum, erai mai documentata decat mine, tu chiar ai luat ceaiul, eu numai ce am citit pe net...Bravos natiune!!Da tu mergi departe sa te penseze??Ai gasit pe cineva care face bine??Eu aici inca am probleme cu pensatul, ba folosesc sabloane, ba folosesc ceara si eu sunt obisnuita cu penseta rudimentara.
Ella, Mada vad ca a folosit la pliculet de frunze de zmeur dar poate ca in Londra se gaseste.Eu iau la cutie, asa mai rustic de pe www.naturaplant.ro, cred ca livreaza si in Italia si costa 1,8 RON
Turturica, nici noi n-am cumparat nimic pentru pushtoaica doar niste carti care sunt in Ro, la mami acasa...Si am comandat pe net 3-4 hainutze dintre care doua sunt pentru cand o sa aibe 1 an (i-au placut la barbatu-meu)...Eu am folosit ricotta si a iesit ok-iutz, nu-i chiar chiar ca branzica proaspata de vaci...Da vacutzele mov nu fac branzica proaspata???Cu avionul, daca n-ai interdictie, nu e nici o problema.Eu eram pregatita de un zbor de 25 de ore cu tot cu stat prin aeroporturi dar am renuntat pentru ca trebuia sa vin inapoi cand aveam peste 7 luni si nu era chiar in regula...Da stiu ca si Mariana a zburat si parca era in saptamana 32, nu mai retin...
Cu cezariana, am trecut prin aceleasi experiente ca si tine.Lor (unor doctori) le e mai confortabil si mai usor, taie, isi iau banu, buna ziua si la multi ani!Cu nasterea naturala trebuie sa petreaca ceva timp langa tine, sa te ajute cu travaliu, nu poti sa programezi exact cand nasti iar ei pierd timp si deci si bani...Cum zice si Sibylle, din ce motive iti recomanda ceza??
Off, cat am scris...Va pupa Narci...

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (18+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Maryb este foarte bine ca nu te mai inteapa. Cu cat mai putine dureri cu atat mai bine. Dar nici sa te panichezi daca le simti ca totusi corpul tau trece prin multe schimbari. Am citit ce-ai zis cu testu si cu sotu tau. Sa stii ca barbatii sunt mult mai suspiciosi. Sotul meu a fost foarte reticent la a doua sarcina pana a vazut ca totul merge bine. Si asta din cauza ca a fost marcat de pierderea sarcinii trecute. Mai asteapta putin si o sa vezi ce impresionat o sa fie cand o sa-l vada pe bb la eco sau cand o sa-l simta miscand. Putina rabdare si fara stres ok?

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

saru'mana bujo. Stiu ca si sotul meu e mai retinut acum si faptul ca pleaca din tara peste cateva zile l-a facut sa vrea sa mai fac un test, probabil ca vrea sa plece linistit. SUnt sigura ca testul de maine va arata super. Nu mai am nici un stres acum.

maryb 4+

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

testul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamiha spune:

hello fetele!
va multumesc din nou pt mesajele frumoase de intampinare!am reusit sa intru pe picasa sa va vad si eu si sinteti foooarte dragute...fiecare exact cum mi o imaginam din scrieri!
bujo,am vorbit cu cumnatul meu si sfatul lui a fost sa faca urgent eco sa vada ce i acolo si sa se tina de capul doctoritei pt ca ea ii stie cel mai bine cazul...mi a zis ca e ft greu sa se pronunte fara sa stie mai multe date!dar nu inteleg de ce nu vine dr mai repede!asta e caz de urgenta!ii doresc toata sanatatea din lume!mai stiti pe unde pusese mona nr ei de tel?

dara d,as vrea sa ti spun ca mie mi a fost ft de folos pompa de sin.o cumparasem inainte sa nasc,dar in spital toate asistentele mi au spus nici sa nu ma gindesc sa folosesc asa ceva...ca pe vremea lor nu exista asa ceva si plasturi de protectie si toate inventiile din ziua de azi,iar eu ca o tuta m am luat dupa ele si in citeva zile aveam niste rani la sfircuri de lesinam de durere de cite ori incercam sa alaptez!era o combinatie de lapte cu singe...ceva grav!dar eu...nimik....lasa ca asa e bine...ca stiu mai bine doamnele in varsta!in momentul in care am pus pompa la sin,am vazut ca nici nu aveam decit ft putin lapte,desi mie mi se parea ca imi curge intr o veselie!asta dupa 3 saptamani de chinuri groaznice!pompa mea a fost avent isis manuala si a fost exceptionala...cind eram plecata ii lasam si in sticlute....ft mare ajutor!tin minte cind a dat leon de biberon si lapticul care nu se mai oprea...a facut saracul niste ochi de broscuta...asa fericit era...cred ca era rupt de foame!de aia nici nu dormea si eu credeam ca sint colici!si inca ceva....sa rugati o asistenta sa va ajute sa va destupati canalele...eu n am stiut toate astea si am facut si niste gilme pe sin din cauza canalelor infundate!de fapt astea au fost cele mai mari probleme ale mele de dupa nastere!eu am facut cezariana,dar durerile de la operatie mi s au parut un fleac fata de durerile de la sin!
mada...leon e nascut pe 13.05.05!multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Cristina si Turturica, sunt si io pe aici, nu ma uitati! Turturica, faci gimnastica dupa DVD-ul pe care il ai ? Ma bate si pe mine gandul, dar deocamdata mi-am luat numai niste carti de la biblioteca cu gimnastica pt gravide.
Mona multa sanatate tie si la bb-lush. Fetelor, n-o mai certati ca nu sta linistita, ca e foarte greu sa faci asta cu un pici zburdalnic prin preajma. Stiu din experientza.
Nati o pt o mamica optimista si un bebe care joaca golf. Tin pumnii sa fie bine.
Ella, parca tu intrebai de epidurala. E foarte bine ca o ai la dispozitie, si io zic ca cel mai bine te orientezi la fatza locului. Depinde si de travaliu cat de lung o sa fie , si de tine cum o sa suporti durerea. Daca se poate fara, foarte bine. Daca ai nevoie ... ce efecte adverse or fi , sigur sunt mai mici decat cele benefice ... cred ca Ankalaura povestea ca ea a avut kitul de epidurala dar s-a hotarat sa nu-l foloseasca. Io am cerut epidurala, la niste contractii marete provocate de oxitocina, care mi-au marit dilatatia de la 1 la 5 cm in vre-o doua contractii, dar dr a hotarat cezariana de urgenta ca bb nu raspundea bine la contractii ... si am primit si epidurala ca anestezie. Din ce retinusem epidurala se face la dilatatii intre 4 si 8 cm ... sau nu e o regula ? voi ce stiti ?
Sterilizatorul e foarte util, evident daca bb nu e alaptat exclusiv la san. Noi am primit de la o prietena unul electric cand Edi avea aproape un an, si ne-am dat seama ce fraieri am fost cu fiertul biberoanelor. Dar se poate si asa.
Pompa - am avut una electrica, inchiriata de la asigurare, si a fost folositoare in special dupa ce am inceput serviciul, ca ma mulgeam in pauza de pranz ... pt mine mulsul a fost destul de traumatizant, ihh si ma asteapta din nou, ca am numai 3 luni concediu de maternitate. Aici in Olanda nu am habar daca pot sa inchiriez pompa ... daca nu o sa imi iau una manuala (am retinut reclama la Avent).



Monica 15+ si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Mobriq, ca sa ma ierti ca te-am omis.

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

cristina si eu mai sunt!!!!!!!!!!!!!!!

da cum oanasm s-a mutat? la care odisee?

14s+!
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:


MADA,NARCISA SI MOBRIQ va multumesc ptr raspunsuri.
Cred ca am sa iau si eu pompa san ,sterilizator si biberoane de la avent.Am vazut in farmacii si cred ca sunt bune.Vad ca voi sunteti multumite de ele.
Epidurala e o obtiune.Daca rezist la durere nu o fac dar aici trebuie sa le spun de la inceput daca am intetia sa o folosesc.Trebuiesc facute analize ,electrocardiograma si un cologviu cu anestezistu.Fara astea nu ti o face.
La riscuri ma refeream daca bb e scos cu forcepsul.De asta imi este teama!
Eu am citit ca miscarea,mai ales inotul ajuta sa ai un travaliu mai usor.
Dar eu nu stiu sa inot

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

quote:
Originally posted by dma2007

cristina si eu mai sunt!!!!!!!!!!!!!!!

da cum oanasm s-a mutat? la care odisee?

14s+!
sper sa fie bine samburelul si sa creasca mare!!!!!!!
http://bd.lilypie.com/k1Xkp2.png



Cum sa te uit tocmai pe tine??? N te-am uitat.
La Oanasm, m-am referit ca s-a mutat la "mamici de sept- oct".

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helooooou fetele!!!

Mai apar si eu pe aici sa nu ma uitati.
pe toata lumea!!!

Eu am fost foarte ocupata la job (si mai sunt din pacate) deci nu am citit nimic. Toate bune la toate lumilii sper, da ?

Noi suntem bine in general (doar ca-s f.f.f. obosita), bb e activ, simt ca se misca in burtik parca mai mult ca pana acum (da si io am fost foarte agitata din cauza serviciului). A, si am inceput sa avem arsuri nasoale noaptea . Acu 2 nopti aproape ca nu am dormit...

Acu ma pregatesc sa plec acasa, asa ca va urez o seara placuta. Sper maine sa am un pic de timp sa mai intru pe aici.

pup you all,


Caprioara 21+, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput