Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

MCoca iti multumesc din suflet!
Sunt asa de innebunita ca nu stiu ce sa mai fac pana maine cand o sa vada dr rezultatul si sa-mi spuna ce si cum.

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Vicky, exact asa am gandit, decat sa stau mereu cu stresul ca aoleu, se schimba tura , trebuie sa dau spaga si la asistentele din tura 2, ca daca nu vine sa imi faca epidurala, daca nimeresc in salon cu Piranda, mai bine ma duc eu la privat. Sper sa merite...
Turturica , da , am observat ca foarte putine fete cu sarcini mai mici mai scriu la odisee; in afara de Oanasm nu stiu daca s-a mai mutat vreo fata la alta odisee. Eu voi naste vaginal cu epidurala, dar interesant sa te intrebe daca vreo cezariana . Adica , exact cum ziceai si tu, vesticii pun mult accent pe nasterea naturala. Oricum mai e mult timp pana atunci.

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Bufi, si eu sunt in situatia ta, mi-a venit rezultatul, dar nu si interpretarea la bitest, iar pana marti cand ajung la doctor mai e muuult timp. Eu zic sa stai linistita, caci la fiecare test ies alte valori, depinde de varsta gestationala a bebeului data de eco si de nr de sapt de sarcina si se coreleaza cu rezultatul testului de sange.

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Buna dragele mele,

Am vazut ca ati inceput sa scrieti dspre nastere naturala versus cezariana.Am vazut de curand la tv o emisiune unde au fost invitati doi medici,printre care dr. Lemnete de la Polizu cu care voi naste si eu.Amandoi pledau pentru ceea ce alege pacienta sa stiti,chiar daca el e pro nastere naturala. Spunea ca daca pacienta e chitita sa faca cezariana si tu ca medic nu-i faci...ea poate sa nu coopereze deloc in timpul nasterii....si atuci pot aparea probleme. Pentru ca ea face lucruri independent de vointa ei...si nclin sa cred ca are dreptate. Pentru ca sunt medici care iti spun ca iti fac cezariana si te lasa sa te chinui de iti ies ochii din cap.Fina mea a patit asa la maternitatea Bucur ...si dupa 18 ore de travaliu in care a pus-o sa sara pe o minge,i-a facut cezariana.Si asta pt. ca a vazut profesorul care era de garda in acea noapte.
Si alta poveste....o amica a nascut in ianuarie la Euroclinic...celebra clinica....si doctorita i-a scos copilul cu forcepsul si i-a facut o rana pe cap copilului de toata frumusetea.Asa ca....si inca ceva...sa nu credeti ca asisitentele de acolo nu primesc spaga....ba chiar una i-a spus de la obraz..."ca daca lucreaza la clinica privata,nu inseamnac ca si castiga mult". Deci suntem in Romania fetelor....si asta este!!!!Intr-adevar la clinicile private e ca la hotel...ca si conditii,dar noi acolo nu mergem doar pentru servicii de 5 stele.

Hai ca m-am bagat destul in seama...v-am facut capul patrat.
va pup pe toate,

bobitamica 19+ IRINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Mona uff sper ca esti ok si poate reusesc totusi medicii aia sa afle de la ce e sangerarea ca nu mi se pare normal ca nu stiu de la ce sangereaza.
Cristina ms mult si ma bucur sa aud ca te lasa raceala.
Turturica chiar ciudata atitudinea medicului tau.
Vicky bine ca ei rezolvat prin agentie e mai sigur asa. Sper sa va intelegeti bine si sa faca treaba tantea.
Si noi vrem sa terminam cu santierul si apoi chiar trebuie sa gasesc si eu un ajutor ca o sa am si bebe 2 si o sa fiu cam busy.
Irinuca sper sa rezolvi pb cu rinchii si sa nu te sacaie tare mult.Am trecut si numele Amalia la listutza ca am observat ca il ai trecut la semnatura.
Boti super ca esti slaba si ti-ai innoit garderoba. Sa pui poze cu tinutele noi.
Atb nu iti mai fa pb ca nu se supara nimeni. Tu odihnes-te cat trebuie macar cat apuci seara acasa ca si asa e nasol ca tre sa stau toata ziua pe scaun.
Truli asa facea si fata vecinei mele ea are acum 4 ani e mare deja da mereu dansa si neaparat trebuia rochie si avea tot asa vreo trei patru si le lua peste roice haine avea daca trebuia sa danseze. Is asa simpatice cand le vezi cum is ele printese si mari dansatoare.
Truli ms mult de aprecieri. Eu fata de a doua zi de cand am ajuns acasa am scos-o afara in carutz si am plimbat-o cat mai mult ca daca nu avem masina si is numai eu acasa si nu am cu cine sa o las mereu trebuie sa o iau cu mine, asa ca ea vb lu tata mai mult pe drumuri a crescut, ca restul de pb gen cumparaturi mers la ambasade mers dupa acte la banca si ect tot eu tre sa le fac ca Flo e la servici de dim pana seara, am noroc ca fata sta cuminte in carutz s-a obisnuit de mititca. Mereu car cu mine bibe si lapte si etc de aia am si invatat-o sa bea lapte la orice temperatura ca pe drum nu pot sta sa il incalzesc sau ceva ea in carucior papa doarme sta cuminte mereu a avut jucarii se juca asa ca eram ok. Normal se mai si plictisea la un moment dat acuma e alta pb ca vrea sa mearga pe jos sau sa o scot si se cam supara acnd ii zic ca nu putem da pana la urma sta cuminte.
Dara cu placere.
Didi nu te mai complexa cu burtica de ex la mine fiind a doua sarcina e mai mare ca data trecuta ca pielea si muschii nu mai sunt ca noi.
Turturica esti asa simpatica cu atitudinea ta zen. You go girl!

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Bobita, m-ai speriat cu experianta prietenei tale de la Euroclinic!! Ce tupeu pe asistenta!!! Si nastre cu forceps???!!!

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Bobita, m-ai speriat cu experianta prietenei tale de la Euroclinic!! Ce tupeu pe asistenta!!! Si nastre cu forceps???!!!

Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Fetele dar ce spor la scris aveti!!!
As vrea sa va intreb daca ati inceput sa luati calciu si tardiferon (la indicatia medicului bineinteles). Mie mi-a zis sa iau si am 22 sapt. Nu e cam devreme?


Flory mami de Alex si 21+ cu

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

fetelor, va deranjez si eu cu o intrebare...

cine isi mai aminteste, la inceputul sarcinii simteati zilnic intepaturi in burtica ??? eu azi am simtit doar o data, fata de zilele trecute cand simteam mai des. Este o problema faptul ca nu am simtit azi intepaturi asa des ca zilele trecute ???

va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Va rog mult sa-mi raspundeti.


maryb 4+

marea mea iubire

sa fii sanatos puiul meu

testul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Flo, eu am probleme cu calciu si mi-a zis dr sa iau cate un Centrum materna pe zi (concentratia de Ca este relativ mica) si odata la cateva zile pot lua si un calciu efervescent deocamdata...in rest...pap multe lactate...


Cami20, +Timeea Cristina

pustai

Mergi la inceput