Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turturica, am rezolvat cu femeia. Pana la urma am apelat la o agentie. MA costa 18€/h, dintre care 50% sunt deductibili din impozit, deci la final e acelasi pret ca la negru, dar sunt linistita. O sa vina miercuri prima data, 6 ore pentru marea curatenie de primavaran apoi cate 2h/s.

Nati, ce mare e bebele tau.MA bucur ca e ok :). Al meu are 28cm si 530g la aceeasi varsta.

Mona, sper sa ne dai vesti bune in curand.


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Vicky cel mai bine cu agentia. Asa esti acoperita. Si banuiesc ca ai si referinte, deci nu e o oarecare.

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ziua buna si de la mine.
Aseara am reusit sa vorbesc cu Mona, inainte sa plece la spital, era tare suparata. O ducea parca cumnatul la spital. Mi-a fost jena sa o mai sun ...
Sursula, la ultima eco bebe a iesit mai mare , deci DPN mai nou este pe 15august si voi naste la Medlife.
Monica, super! Ma amuza ca in loc sa creasca burtica la tine e pe dos. Garga are personalitate, nu gluma, vrea o mamica sexy.
The_ Andreea, nu trebuie sa ai neaparat ceva important de zis. E suficient sa ne zici ca tu si bebe sunteti bine in fiecare zi. Bafta maine la eci si sa ne anunti ce culoare va avea carucuirul.
Nati, ma bucur ca bebe e bine!!! Doamne- ajuta sa ne aduci de acum in colo numai vesti bune despre bebe!!!!
Mada, incaz ca nu mai apuc sa intru pe net, va urez petrecere frumoasa si sa ne aduci poze!!!
Eu sunt fericita, se pare ca viroza mea da semne ca trece...




Cristina 15+ ,cu Mihai Daniel


" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Cristina, cred ca ai facut o alegere buna cu MedLife. CA eu sunt sigura ca daca nasti la stat si aduni apoi toate spagile + stresul etc ajungi tot acolo. Macar asa esti linistita.


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

mcoca, bine ca ai rezolvat cu femeia. Pina la urma ce nationalitate e sau inca nu stii? E intr-adevar mai bine sa nu fie la negru, mai ales daca salvati bani si la impozit. Si eu m-am gindit sa angajez oficial, printr-o agentie. Nu de alta, dar daca angajez la negru si dispare cine stie ce din casa, nici macar nu ma pot duce la politie, ca doar e vina mea.
bujo, bine ca mai ne dai vesti legate de mona. Pai doctorita respectiva n-a descoperit cauza singerarilor si considera totusi ca-i normal? Chiar ca-i aiurea.
cristina, avem acelasi dpn. Am observat si eu ca fetele de la mijlocul lui august nu prea mai scriu pe aici, cred ca noi sintem de virsta de sarcina cea mai mica pe-aici. Oare restul fetelor s-or fi mutat la odiseea cealalta?

Uitai sa zic, cind am fost la doctor, mi-a zis sa ma gindesc ce fel de nastere vreau, daca vreau sa fac naturala sau daca vreau cezariana la cerere, cica in ziua de azi femeia alege. Ce chestie, eu stiam ca astia in occident nu te imping la cezariana, nasterea naturala e cea normala cit timp nu sint probleme. Mi-a zis ceva de genul ca pacientele lui care au avut probleme de fertilitate, cum e cazul meu, aleg sa faca cezariana, ca sa fie sigure ca totul e in regula si la final. Insa eu nu vreau sa merg pe cezariana, desi din atitudinea lui am inteles ca asta i-ar conveni. Insa sint extrem de mirata de treaba asta.


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turturica si pe mine ma mira atitudinea doctorului tau. Pe mine nimeni nu m-a intrebat ce si cum vreau, dar e adevarat ca abia peste 2 saptamani merg la ostetriciana cu care o sa nasc.


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Trimis la: - 27/02/2008 : 16:41:04
--------------------------------------------------------------------------------

Fetelor ajutor plssssssssssssss

Mi-a iesit rezultatul de la Dublu Test (PAPP-A, free beta HCG).

Pana vineri cand dr meu va fi in clinica sa vada rezultatul la mapa poate ma puteti ajuta voi.

Deci ce scrie:

Dublu Test (PAPP-A, free beta HCG)

Rezultat 1/ 413 Prag de decizie: 1/250
PAPP-A 2.4 miU/ ml 0.99 MoM
Free beta HCG 117.0 mg/ ml 2.42 MoM

Am primit pe fax rezultatul de la clinica, nu se vede clar...sper sa fii scris corect valorile.

Multumesc!
Bufi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Bufi, eu cred ca e bun. Cred ca riscul tau de SD este de 1/413 ceea ce e ok. DAca aveai mai mare de 1/250 ar fi trebuit sa faci amnio.


Vicky 23+ si Maya

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ella legat de ceaiul de frunze de zmeura eu am luat de aici de la plafar la pliculetz ca orice altfel de ceai, are instructiunile pe spate cate pliculete si etc la o cana de ceai si cum trebuie baut pe timpul sarcinii.
Epidurala eu am vaut am facut-o ca a fost nevoie a fost mana cereasca ca a fost travaliul lung contractiile multe si nu prea eficiente daca e facuta cum trebuie nu sunt pb nici cand trebuie sa impingi pt ca te lasa sa simti cat de cat ce trebuie facut si e bun ca pe urma daca ai nevoie de epiziotomie mai tine efectul cat sa nu simti nici aia, oricum mai face si un anestezic local. Si dupa au scos-o imediat dupa ce am terminat cu impinsul si etc si nici nu am avut pb dupa cu dureri de spate sau ceva vreo cateva zile am simti locul unde a fost bagata epidurala mai sensibil da nu durere sau ceva.
Sterlizator pt noi a fost f f util ca fata a papat mixt de la inceput am luat de la avent sterlizator pt microunde era set cu patru sticle doua mici doua mari tetine nr 1 si perie pt biberoane incapeau 4 sticle in el pui sticleel spalate apa si bagi la microunde si voila se sterlizeaza rapid timpul de sterlizare depinde de puterea microundelor ai carte la el unde iti arata cum se aseaza sticlele de diverse marimi si pompa se poate sterliza la el, pana inveti cum sa le asezi e mai ciudat dar apoi si in vis le poti face. Se si curata f usor ca se depunde piatra de la apa si pui zeama de lamaie proaspat storasa nu helas cu putina apa calda si lasi la inmuiat cateva ore bune sau chiar peste noapte si cand il speli apoi a doua zi cu detergent de vase si peria iese stralucitor ca si cand ar fi nou a nostru a fost intens folosit si e in stare perfecta.
Acuma a aparut modelul mai noi nr II si in asta incap 6 sticle deci e mai marisor si la putere maxima in 2 minute is sterlizate biberoanele. Uite aici modelul de care zic:http://www.avent.philips.com/en_GB/products/SCF271_06.asp . Peria care ti-o da cadou la set este f buna rezista f mult si curata f bine sticlele si se gaseste si separat de cumparat daca se strica sau e prea folosita noi abia pe la 1 an am luat alta ca pana atunci a fost in perfecta stare de functionare. Noi am ales toate avent sticlele pompa so sterlizatorul ca sa fie mai usor sa le pot sterliza cum trebuie ca is de la aceeasi firma plus aici e considerat cea mai buna si pot sa zic ca tetinele sunt super rezistente nu se ingalbenesc nu se rup daca le musca bebe cand dau dintii le schimbi usor biberoanele se asambleaza rapid is mari si cu forma clasica si sunt usor de curatat, ca si asta conteaza forma la sticla sa fie mai cat mai simpla si gura cat mai larga sa le poti curata usor. Is clar numerotate tetinele ca sa stii can trebuie sa le schimbi si cum merg pana la nr 4 deci in totala experienta mea cu produsele avent este una f f buna. Sticlele fetei le am si acuma bine ca le-am mai schimbat ca erau vechi da sunt toate intregi si intacte tetinele la fel. Si am luat tot Avent si tot asa intentionez sa folosesc si la bebe 2.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Buna dragelor,

tocmai am tras un pui de somn cu capul pe birou in pauza de masa. Aveam de gand sa merg sa fac ceva cumparaturi, dar m-am razgadit. Acu beau o cafea si va scriu.

Mona, daca scapi cu bine de data asta, te rog din suflet sa fii atenta cu sanatatea ta si a bebelui din burtica. Treaba din casa sa astepte!

Turturica, incearca sa vezi poate alt medic si sa iti zica parerea. Adica trebuie cuma sa iti dai seama daca medicul tau iti recomanda cezariana din motive medicale sau de comoditate.

Pompa de lapte : eu am una electrica. Cu alaptatul cred ca e o chestie de noroc: sau merge f bine, sau te chinui. Eu am ales sa ma chinui 6 luni jumate ... nu imi pare rau, dar tare fericita as fi fost daca mergea totul bine. Vladimirul meu nu a putut niciodata sa tina guritza pe san cum trebuie, punea limba aiurea si nu putea sa traga nimic. Asa ca eu am folosit pompa la greu. Ca sa nu mai spun ca timp de 2 luni mulgerea dura cam 40 minute si cu o pompa manuala nu as fi rezistat. Deci totul e o chestie de noroc, asa ca va doresc bebelushi sanatoshi si lapte mult.

Cantar : am deja unul. De fapt mi l-am luat pt ca aici la inceput trebuia sa-l duc la un cabinet la cantarit. Ei bine am fost acolo prima oara, erau tot felul de copii bolnaviori si in aceeasi seara am intrat cu bebe de 10 zile in spital. Asa ca imediat mi-am luat cantar ca sa nu mai fiu nevoita sa il duc prin cabinete. Pe mine ma distreaza mai mult pozele : in primele era la fel de lung cat cantarul si acum abea ii mai incape fundul in el

Sibylle saptamana 23

Nasterea ariciului junior Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput