Mamici de iulie-august 2008 (39)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Multumesc Truli de explicatii foarte utile ,am inteles ce ai scris.
Eu as merge pe una manuala avent ca as vrea sa ma mulg si noaptea sa ii dau din biberon sau cand voi mai fi plecata de acasa sa las in biberon,apoi dupa 5 luni trebuie tot asa muls si apoi la biberon.
Ce credeti daca de cand o aduc acasa incerc sa ii dau ziua de la san si noaptea de la biberon lapte muls cu pompa este bine ?? Ma gandesc sa nu se obisnuiasca cu biberonul si sa nu mai vrea san sau invers ???Voi cele cu experienta si la a doua sarcina ce ziceti de ideea asta a mea????


21+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pagurschimag spune:

Daraeu una zic sa nu te complici prea mult. Daca copilul va suge la san nu are rost sa te mulgi ca sa-i dai masa de noapte...Cred ca-ti va fi mai usor sa ii dai laptele direct de la sursa si va fi proaspat si caldut.
Eu la prima sarcina m-am muls doar pana a inceput Fab sa suga, dupa care ma mulgeam doar daca nu imi golea sanii de tot sau daca se umpleau prea mult si ma dureau. Eu l-am hranit si de la san si cu biberonul si le-a acceptat pe amandoua. Cand l-am intarcat mi-a fost mai usor...ca deja stia gustul biberonului si nu a facut mofturi.
Acum depinde de la copil la copil..sunt unii care nu vor sa accepte deloc biberoul...si atunci e mare bataie de cap...

Magda 15+ si Fabian (17.11.2003)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Cami multumim de apreciere,dar pe cat e de draguta pe atat e de neastamparata si se vede si din poza - zgarietura de pe fata i-a facut-o frumosul de motan si pe buna dreptate.Si Ana e SUPER dulce.
Acum eu sunt stresata pt ca nu am mai fost sa-l vad pe bb de la inceputul lui ian,pt ca aici in Sb nu au astia cabinete particulare ci doar 2 clinici care sunt super full,iar acasa nu am mai ajuns de la sarbatori.In plus medicul de fam nu vrea sa imi mai dea trimitere la analize decat prin luna a 7a(astia sunt cu capul toti).
Fetelor,sunt eu mai nebuna sau mai e cineva caruia i se par pozele de la 3D creapy?Si cele care au facut 3D,cum a fost?Am niste emotii cat casa,mai am un pic si renunt,nu stiu ce e cu mine.

Andreea 24+ si Theona(27.08.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Andreea, eu nu am facut eco 3D, dar daca tie nu iti plac pozele 3D cere sa ti se faca numai 2D (adica eco normala) si gata! Oricum, din ce am mai citit, masuratorile se fac pe imagini 2D. Asteptam vesti bune de la eco !


Monica 15+ si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Cat despre pompa de san : eu am alaptat-o pe Theo doar 2 luni jum si aveam momente cand plangeam amandoua in timpul mesei,ea probabil de foame si eu de durere.Si am luat si eu o pompa mecanica si m-am chinuit cu ea vreo 2 sapt(imi dadusem seama intre timp ca imi erau infundate canalele).Innebuneam de fiecare data cand incercam sa storc si intr-un final am renuntat amandoua la san.Si a fost ok.Acum mi-as dori sa pot alapta mai mult,dar numai cand ma gandesc prin ce am trecut atunci ma ia cu fiori.Om vedea.Poate va fi altfel,avand in vedere ca am mai trecut prin asa ceva.


Andreea 24+ si Theona (27.08.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna ziua!
Am vazut ca vb deja de travaliu!Am sa caut si eu ceaiul acela de frunze de zmeur!Am o intrebare ceaiul acela la pliculete e bun?Sau trebuie sa cumpar frunzele de zmeur!
Mai am o intrebare ptr mamicile care au deja un bb.A facut careva epidurala?
Ce parere aveti?Sunt riscuri?La spitalul unde o sa nasc eu este gratis iar anestezistul este acolo 24 din 24.
Am vazut sapt trecuta pe net nasterii in direct si am ramas putin socata
MONA ..sper ca esti bine!
Vorbeati si despre pompita de san aici am vazut ca alea manuale sunt pana in 50 euro.Am sa imi iau si eu cred ca Avent.
Sterilizator de biberoane?E folositor sau arunc banii pe fereastra?
Va pup pe toate si sper ca nu v am zapacit cu atatea intrebari!

www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Fetelor, mai e cineva care a nascut sau o sa nasca la Cantacuzino? Ca asi vrea si eu impresii/pareri. Din ce mai citisem pe net am vazut ca totul e ok, mai putin asistentele care sunt niste scarbe, dar erau mesaje mai vechi, poate s-or fi schimbat intre timp.
Incep si eu sa ma plang ca de ce am burta asa mica, daca ma uit pe picassa si vad mandrete de burtici la voi , mi se pare ca mie nu prea mi-a mai crescut in ultimul timp.
Eu simt bebelina in fiecare zi, dar semnificativ mai jos de buric (Sun zicea ca o simte pe langa buric).

Didi 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Buna, fetelor, mai reusesc sa intru si eu, ca n-am mai scris de ceva capitole, nu fac fata ritmului de scris pe care il aveti. Dupa ce-o sa intrati in prenatale si-o sa va bateti in pagini chiar n-o sa mai apuc sa fiu la curent cu tot ce se scrie pe-aici. Am citit tot ce-ati scris de la ultimele mele intrari, acu’ o gramada de capitole, dar n-am nici cunostintele, nici energia sa raspund la tot ce se scrie.

Vad ca discutati lucruri noi, eu inca n-am luat absolut nimic pentru bebe, nu stiu cind m-oi mobiliza sa cumpar ceva. Barbatu-meu zice ca mai avem vreme, inca nu-s lamurita ce trebe sa iau, in timpul saptaminii oricum n-am timp de mers la shopping, iar in week-end e mereu aglomeratie si n-am chef si rabdare mereu sa ma tot invirt prin magazine. Asa ca se pare ca sint mama cea mai denaturata, ca n-am luat si nici nu ma-ngrijorez cu cumparat lucruri pentru bebe deocamdata.
Cum eu sint mai nestresata de felul meu nu-mi pun probleme de pompe de sin, sint convinsa ca n-o sa am nevoie Sau, ma rog, daca o sa am nevoie o sa-mi iau atunci. La fel si cu cintarul de bebe, sper sa nu ma stresez cu greutatea lui bebe. Oi vedea la timpul potrivit.
Imi pare rau ca mona are iar probleme, sper sa fie totul in regula, e bine ca mai vorbiti cu ea si ne tineti la curent.
nati, ma bucur ca ai intrat si ca ai vesti bune legate de bebe, chiar ma gindeam la tine ca n-ai mai dat de mult de veste. Ce maricel e deja bebe al tau! Si ce bine ca e vioi si ca creste, puiutul mic. Apropo, v-ati gindit la un nume?
marimar, felicitari pentru vestea buna cu amnio, ma bucur ca totul e bine. Si eu te vad mamica de fetita la numarul 3. Imi place semnatura ta, citisem si eu mai demult legat de diversificare si alaptat, sint perfect de acord cu ce zici. Sper sa stai pe-aproape dupa ce-avem bebeii, sint convinsa ca ai o gramada de experienta si poti sa ajuti mamicile incepatoare cu sfaturi. Apropo, poti sa imi recomanzi ceva carte sau siteuri legat de cresterea bebeilor? Eu mi-am luat pregnancy book a lu’ martha sears, dar unele chestii mi se par destul de exagerate si parca n-as mai lua tot de la ei cartea legata de bebe.
anka, si eu sint aglomerata la servici cu tot felul de proiecte, sint destul de obosita, insa, din fericire, seful meu e in vacanta, asa ca n-am pe nimeni sa ma bata la cap, pot sa-mi fac lucrurile in ritmul meu.
mcoca, ce-ai facut pina la urma cu femeia de menaj? Ai gasit pe cineva? Si eu trebe sa gasesc urgent pe cineva, ca nu mai am chef sa pierd timpul in week-end pentru aspirat si sters praful. Si mie-mi place mult numele pe care l-ati ales.
sun, ai niste pofte culinare de ma termini, din cauza ta am dat si eu iama in cartofi prajiti si, mai nou, am 4.5 kg in plus. Not good
boti, misto reteta de cozonac, as incerca si eu in week-end. Imi faceti pofta cu retetele astea de-acasa, problema e ca nu gasesc mereu ingrediente ca-n ro. narcisa, zici ca merge ricotta ca inlocuitor de brinza de vaci? C-atunci m-as baga si eu la nistepapanasi.
Imi dati si mie careva reteta de papanasi?
andreea, eu n-am facut inca 3D, dar eu n-am emotii cind merg la doctor, de ce-as avea si la ce mi-ar folosi sa stau cu frica? Stai linistita, totul e in regula, sint convinsa ca poza 3D cu bebe al tau n-o sa ti se para creepy.
bubu, mariana, sibylle, sinteti bine?
Scuze ca n-am apucat sa va scriu tuturor, dar n-apuc sa mentionez toata lista. Insa va pup pe toate fara discriminare

Fetelor, voi stiti ceva legat de zburatul mai des cu avionul in perioada sarcinii? Eu am programate zboruri destul de dese in perioada urmatoare, adica 3 zboruri pe parcursul a 6 saptamini si ma gindesc daca n-or fi un pic cam exagerate. Il intrebasem mai demult pe doctor daca e ok sa zbor, mi-a recomandat sa iau magneziu inainte si dupa zbor, insa nu m-am gindit sa-l intreb daca e in regula ca zbor asa de des.


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Salutare

N-am citit decat ultimele 2 pagini, sper sa am timp sa recuperez. Noi suntem bine, asteptam cu interes vizita la dr. saptamana viitoare. De vreo saptamana simt si cum se joaca fotbal la mine in burta

La ultimele discutii: eu am avut o pompa manuala pe care nu am folosit-o. De fapt nu m-am muls mai deloc, doar cand am avut furia laptelui m-am muls cu mana cate un pic cat sa eliberez sanul. In rest l-am pus la san des pe copil si asta a fost tot. Recunosc cinstit ca am avut noroc, n-am avut ragade, copilul nu a facut fite, totul a mers uns. Atat de uns ca abia am reusit sa-l intarc.
Cantar am avut si consider ca este util cu conditia sa nu-l folosesti mai des de o data pe saptamana.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Tocmai am vorbit cu Mona. E bine si ea si bb dar nu se stie de ce sangereaza, ceea ce i se pare cel putin dubios, ca si mie de altfel. A zis ca aseara a tot sunat doctorita care era foarte deranjata de tel. A venit destul de tarziu s-o vada si i-a zis relaxat ca nu se vede de la ce sangereaza si ca nu poate decat sa astepte. Cum frate sa stai sa astepti sa sangereze femeia pana s-o opri? A zis ca nu stie ce sa faca, ar mai cere o parere dar nu stie la cine sa mearga, sau macar sa mai faca un 3D poate se vede mai bine dar tot asa, se fac programari cu mult timp inainte. Asa ca daca puteti ceda o programare zilele astea sau puteti recomanda un dr care s-o primeasca ar fi bine. A zis ca mai sta macar pana maine la spital ca inca nu se oprise sangerarea.
Miha daca mai intri, poate dai tu numele cumnatului tau si eventual un numar de contact si il trimitem noi pe sms.

bujo 20+ cu
album de nunta
burtik
mini Bujo

Mergi la inceput