Mamici de septembrie-octombrie 2008 (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Piolica, bine ai venit si scapat de moderare, deja ar trebui sa iti apara mesajele online. Nu te supara daca nu ti se raspunde, dupa cum nu o sa se supere nimeni daca revii cu o intrebare la care, din diverse motive, nu ai primit inca un raspuns ... e posibil sa nu se priceapa nimeni sa raspunda sau sa treaca mesajul neobservat.

In ce priveste intrebarile tale, incerc sa raspund eu, pe rand, la ce ma pricep:
- despre tratament pentru gardnerella, asculta-ti medicul si evita in primul trimestru, tratamentele pentru astfel de bacterii sau ciuperci se poate adiministra fara riscuri in trimestrul doi, cel mai bine; eu am candida acum si tot asa, nu-i fac nimic pana dupa saptamana 13, cand mi-a spus ca o putem trata. Oricum, in sarcina nu afecteaza bebe, poate la nastere, insa doctorul meu mi-a zis ca oricum inainte de nastere se face toaleta locala si ca nu ar fi probleme;
- despre amniocenteza, eu am intrebat daca nu ar trebui sa o fac, avand in vedere ca-s trecuta de 30 ani, doctorul a zis ca numai daca iese vreun risc crescut la testele celelalte si ca aceasta interventie se recomanda gravidelor peste 37 ani .. mai avem pana acolo, mai bine sa nu ne stresam; fiecare dintre noi sigur se gandeste sa se asigure ca bebe sa fie cat mai bine, dar sa nu exageram daca nu e cazul;
- ecografiile am inteles ca nu afecteaza bebele, el se pare ca aude niste sunete mai puternice si eventual l-am putea deranja din somn, dar alte efecte nu s-au demostrat; si eu voi merge destul de des, atat la doctorul care imi monitorizeaza sarcina, cat si, o data pe luna, la un ecografist 'de firma' .


9+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

La 9s am facut ecografie abdominala, mi-a spus ca la 51 kg cate am eu bebele o sa se vada fara probleme si chiar s-a vazut, chiar daca nu bausem apa inainte, nestiind cum va fi.

9+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu vineri am fost la prima eco si s-a vazut doar sacul, sarcina arata de 6 sapt. a zis dr, dupa socotelile mele ar fi fost cu 5 zile mai mica. Mi-a zis sa mai vin peste 2 luni, ceea ce mi s-a parut imens, desi ciudat ca la prima sarcina m-am dus la 4 sapt si nu s-a vazut si apoi la 12s. Acum ma voi duce la o eco si la alt medic, pana ma vede cel care-mi urmareste sarcina!
Mai este vreo gravidutza din Cluj? ca eu acolo voi naste!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png [Dragos]
http://md.lilypie.com/9G2lp2.png [Asteptand pe bebe 2]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Fetelor, am descoperit, pentru cine este interesata, o bustiera foarte buna pentru aceasta perioada, eu de doua zile nu o mai dau jos decat la dus si ma simt super, nu s-a lasat de loc, e din bumbac.
Merge purtata si sub haine, in loc de sutien, chiar si la cupe mai mari (eu la sutien ajunsesem la cupa D, bustiera am luat-o C si e la fix ... deocamdata :) )


9+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Pe mine ma intereseaza!
Ded unde ai luat-o ca de mutl caut una buna si nu gasesc nimic care sa ma multumeasca.



12+
Mamica de septembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

quote:
Originally posted by _giulianna_

Pe mine ma intereseaza!
Ded unde ai luat-o ca de mutl caut una buna si nu gasesc nimic care sa ma multumeasca.

12+
Mamica de septembrie 2008




La supermarketul Real este un magazin DM, tot un fel de supermarket, dar mai micut, fara produse alimentare .. undeva mai in spate e un raft cu bustiere/sutiene, foarte putine modele, cea pe care am luat-o eu era disponibila in marimile 75C, 80C si 85C, costa cam 36 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

july.....ce-ai facut la dr????nu ne spui si noua?????
oana?????????pe unde esti????azi nu te-am vazut....
offffffffff.....fac ce fac si ma gandesc la ziua de miercuri cand voi merge la dr....trec de la o stare la alta...cand intru in panica....cand imi spun ca daca s-ar fi oprit din evolutie as fi sangerat pana acum...avand in vedere ca nu am mai luat tratament de sustinere de 2 sapt....so......sunt nebuna, nu???????????

...vine minunea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

O dedicatie frumoasa pentru mamicile mele.
Sper sa va bucurati de ea asa cum m-am bucurat eu.

live
http://www.youtube.com/watch?v=N-roGMGyFu0

videoclip
http://www.youtube.com/watch?v=KgAAcnVjsZs&feature=related



Noapte buna si dimineata fara greturi tuturor!


12+
Mamica de septembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

quote:
Originally posted by Nerantula

quote:
Originally posted by _giulianna_

Pe mine ma intereseaza!
Ded unde ai luat-o ca de mutl caut una buna si nu gasesc nimic care sa ma multumeasca.

12+
Mamica de septembrie 2008




La supermarketul Real este un magazin DM, tot un fel de supermarket, dar mai micut, fara produse alimentare .. undeva mai in spate e un raft cu bustiere/sutiene, foarte putine modele, cea pe care am luat-o eu era disponibila in marimile 75C, 80C si 85C, costa cam 36 ron.






Sar'na, o sa merg si eu in weekend cred. Zilele astea nu pot ajunge, e departe de mine, stau in Militari, la mama naibii.

12+
Mamica de septembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Giulianna pentru dedicatie, e superba!



9+

Liniuta noastra

Mergi la inceput