Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna fetele,
Multumesc pentru sustinere. Sunteti niste dragute.
Eld si mie mi-a placut faptul ca explica la eco fiecare bucatica din bb.
Sincera sa fiu nu vreau sa stau prin Bv pana se declanseaza nasterea, chiar sunt de acord cu inducerea nasterii.
Nu mai vreau inca o taietura, asta e clar .
Dar cum gravidele sunt in toane deja frica de incertitudine a mai trecut.
O sa revina iar starea de inconstienta pe care am avut-o si la prima sarcina si atunci cred ca voi fi mai increzatoare.

Anca 29 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Acina te-ai intalnit cu medicul la clinica Eva sau la cabinetul lui particular?? Te-a mai chemat la vre-un control, sau poti sa te prezinti direct la nastere? Numai dupa un singur control te primeste sa nasti cu el?
Scuze pt avalansa de intrebari..

KHRISU 10+, mamik de baietel (21 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Eld, multumesc pt. aprecieri, sa stii ca asta a fost si scopul pt. care m-am inregistrat pe forum, pana la a doua nastere (cea in apa) nu m-am inregistrat, nu simteam ca am ceva de spus in mod special.
Daca as putea, as face afise pe care le-as imparti prin toate cabinetele medicale, dar din pacate nu pot...
Se poate naste fara taieturi, fara sa te chinuiesti si totusi, exact cum povesteste si Ana1980, lumea se uita la tine ca la felul 14, mai grav ca unii medici obstreticieni se uita asa..
Eu si Ana1980 am nascut in apa (si nu eram nici una din Bv) si am povestit amandoua cum a fost, mai ales ca am avut si termen de comparatie cu prima nastere. Acum vine randul altor gravidute, poate cand nr. lor va fi simtitor mai mare, poate atunci, impreuna, vom mai inlatura din multe temeri.. pentru toata lumea.

Exact cum spui si tu Eld, toata lumea condamna cezariana, dar nimeni nu vorbeste, atunci cand se refera la nasterea naturala, despre epiziotomie, cat e de rau si cam ce induri dupa nastere de la ea. Dr. mea ginecolog era femeie si ar fi putut sa-mi spuna ce e aia o epiziotomie, nu sa ma minta ca nu e absolut nimic.

In fine, chiar asa am inceput si subiectul... ca nu pot intelege de ce nu se mediatizeaza nasterea in apa, in articole, la tv. etc. De ce oare? Se invart mereu aceleasi subiecte intr-o oala si niciodata nimic despre nasterea in apa.. Groaznic, cand atatea femei (si beelusi) ar avea numai de castigat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

quote:
Originally posted by martie

In fine, chiar asa am inceput si subiectul... ca nu pot intelege de ce nu se mediatizeaza nasterea in apa, in articole, la tv. etc. De ce oare? Se invart mereu aceleasi subiecte intr-o oala si niciodata nimic despre nasterea in apa.. Groaznic, cand atatea femei (si beelusi) ar avea numai de castigat.


Martie & Bebica & maimuta Sara





Nu neaparat ca nu se mediatizeaza ci se aduc "argumente" contra. Am mai scris ce am auzit eu cu urechile mele
quote:
Imi amintesc de o emisiune medicala la care era invitat doctorul Ana. La un moment dat moderatoarea il intreaba ce parere are de nasterea in apa. Ma interesa subiectul(intentionam sa raman insarcinata cu primul bb) si aveam vagi idei ca ar fi pe undeva in brasov o clinica. Raspunsul medicului m-a descurajat si acum imi pare rau. El a spus ca omul e fiinta terestra iar nasterea in apa nu ar aduce nici un beneficiu..doar e posibil o relaxare a tesuturilor moi, dar ca asta oricum nu ajuta mama prea mult pentru ca travaliul e aproape incheiat iar problema cea mare e trecerea bebelusului prin prin bazin si nu prin tesuturile moi(vagin). Dupa ce am nascut mi-am dat seama ce inseamna sa ai epiziectomie si cat de tare te pot durea tesuturile alea moi . Plus ca in timpul travaliului simteam nevoia acuta de a ma baga sub dus iar efectele apei erau miraculoase...durerile se diminuau vizibil cand dadeam cu dusul pe burtica si mai ales pe spate unde doare cel mai tare. Daca aveam cada in spital ma bagam in cada cu siguranta dar nu am avut decat dus. Celebrul dr Ana a vorbit pe nas. Pana la urma interesul l-a facut sa vorbeasca in felul asta si sa descurajeze gravidutzele sa aleaga varianta asta de a naste.


KHRISU 10+, mamik de baietel (21 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Salut! Am venit sa dau raportul.

In primul rand multumesc Acina ca m-ai incurajat cu nasterea naturala la 32 de ani.

Martie un oficial. Am inteles cu pozitiile in apa. contez pe sustinerea apei :) ca nici pe bunica-mea nu o doare sciaticu asa cum ma doare pe mine...
Multumesc ca ai deschis subiectul.

Eld, eu n-am vrut sa renunt la dr la Medlife, ca mi-e teama sa dau vrabia din mana pe aia de pe gard. Deh, Brasovul nu e chiar colea, si chiar daca ne propunem sa mergem acolo sa stam din sapt 38+, nu se stie niciodata cum sare iepurele... Oricum, bine ca nici nu mai trebuie sa calc pe la Medlife pana la 39 sapt, cand eu sper ca voi fi la Bv.

Marimar, multumim pt infos despre nasterea in apa.

Ana, si mie mi-e oarecum sa trambitez la rude si unii prietei despre cum as vrea sa nasc, sa nu se uite la mine intr-o parte. Dar sper sa am ce sa la povestesc de bine dupa aceea, si sa am de ce milita pentru aceasta metoda de nastere.


Deci simbata am fost si eu la Victoria sa ma intalnesc pentru prima data cu Dr.Baiulescu. Si mie mi s-a parut haotic, am ajuns la cabinet jumatate de ora inainte de program, si acolo erau deja cam 8 paciente ce asteptau, din care 2-3 ziceau ca s-au trecut pe o lista de steptare de dimineata (!!!). Nimeni nu a putut sa imi raspunda la intrebarea cine e ultima! Cand a venit dr, s-a creat o buluceala de paciente tare pestrite care nu stiu de unde au aparut la intrarea in cabinet; asta e, am strans din dinti, mi-am zis ca e pt o cauza nobila. Cu tot cu taxa de urgenta am reusit sa intru dupa cam 2 ore si ceva. Important e ca m-a acceptat sa ma asiste la nasterea in apa. La inceput a turuit mecanic despre ce am voie sa mananc si ce nu, despre importanta vitaminelor, si alte lucruri care se zic dupa parerea mea in primele saptamani de sarcina. Dar incet incet, am reusit sa discutam mai concret, chiar am indraznit sa ii expun cererile mele referitor la nastere. Deci, a acceptat sa nu imi faca inducere decat daca depasesc 42 sapt (in cazul in care bb se prezinta bine), si cu juma de gura a acceptat sa nu facem epidurala, dar a incercat sa ma faca sa ma razgandesc.
Aviz amatoarelor, dr. a zis ca nu va fi disponibil pentru nasteri in luna August.
Mie nu mi-a placut in mod deosebit de dumnealui ca persoana, dar pe deoparte l-am inteles, ca e tare asaltat, si apoi nu trebuie sa il iau de barbat, imi trebiua doar cineva competent sa ma asiste la nasterea in apa. In rest bine ca sotul poate fi acolo alaturi de mine.

Mai am de pus la punct: sa gasesc o pensiune convenabila aproape de Brasov unde sa petrec minivacanta dinainte de nastere alaturi de sot, sa aflu cum procedam cu inregistrarea de bb in Bv, si cam ce bagaj imi trebuie in maternitate.

Cam asta e... Am cam lungit scrisoarea. Un apasat pentru toate interesatele de acest subiect pe care nu le-am nominalizat.

sovi 34+ saptamani cu sasha (de la Alexandru)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Sovietica, multumesc!
Sa stii ca nici mie nu mi-a facut o parere extraordinara prima oara (eu am facut doar o ecografie) si apoi, in cateva zile am nascut.
Ma rog, cum spuneam, eu ma si agatam de orice chestie ca sa gasesc motiv sa nu nasc la Bv.
Dar bine ai zis, nu-l iei de barbat... si una e sa nasti cu un dr. care-ti place din toate pct de vedere si sa te chinuiesti apoi cu epiziotomii si tot soiul de dureri (ca alea vor fi ale tale 100%)si alta e sa iesi din cada fara nici o durere si a treia zi sa fii in Poiana la restaurant (ca mine)
Oricum, sa vezi ce mult iti vei scimba parerea despre el dupa ce vei naste. E un om deosebit. Dr. anestezist e un tip atat de haios, noi numai am ras in sala de nasteri. Tot personalul de la clinica era super haios. Tot timpul dr. anestezist zicea.. "ei, acuma, ca am facut si baie impreuna... etc. etc." Orice fraza o incepea cu chestia asta, radea toata lumea..
Eu al doilea bebic l-am nascut la 30 de ani si toti dr., in proportie de 100% mi-au zis ca nu mai pot naste natural, iti dai seama asa ceva... Si dr. Baiulescu nici nu a pus macar problema cezarianei (ca l-am lasat pe el sa spuna ce are de spus intai), cu chestia asta imi daduse aripi pur si simplu, nimic nu ma ingrozea mai tare decat o cazariana, cat ma duruse pe mine epiziotomia, dar sa-mi fi taiat si muschii abdomenului, apoi uterul, brrrr...
Tot am zis ca pun poze, dar in toate mi se vede o parte din san, off, mi-e rusine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Fetelor,

tare ma bucur sa va vad asa de incintate de nasterea in apa, curajoase si va admir cind vad ca, desi e vorba de distanta Bucuresti-Brasov, nimic nu va impiedica sa va duceti la indeplinire visul !

Mare pacat ca dr Baiculescu e singurul din tara care e adeptul nasterii in apa, m-as fi asteptat ca in Bucuresti, Cluj, Timisoara sa mai fie si alti dr pro-nastere in apa, mai ales la clinicile particulare.

E un subiect care merita facut cunoscut iar el ar trebui sa-si formeze asistenti, sa nu cada totul pe umerii lui ! Practic e singurul doctor in RO cu care se poate naste in apa. Oricum, jos palaria in fata lui !



-------
vine bebe 3, surpriza
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna fetele,
Sovi, ai dreptate dr Baiulescu mi-a zis si mie de luna august ca nu e disponibil.Merci ca mi-ai amintit ca trebuie sa ne ocupam si de formalitatile inregistrarii lui bb.
Khrisu, am fost la Eva la consultatie.Si da m-a acceptat fara nici o problema, mi-a zis ca pot sa-l sun pentru orice problema am, a ramas stabilit sa ne vedem in saptamana 39 pt inducere.


Anca 29 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Buna, delfinute si viitoare delfinute!
Eu tocmai ce l-am sunat pe dr Baiulescu ca aveam nelamuriri cu privire la reteta pe care mi-a dat-o cand am fost la consultatie. Imi place ca raspunde la telefon, am mai spus asta.
Apropo de fier, vitamine etc, pe mine pana acum (si acum, ca alternativa, in caz ca nu ajung la Bv) ma vede o dr de la Cantacuzino care mi-a zis sa nu iau nimic din toate astea, deoarece oricum am adaugat prea multe kg, 6 adica pana in saptamana 28 (7-8 pana acum la 33), iar dr Baiulescu a zis sa iau si fier si prenatal, indiferent ca mi-au iesit bine analizele, insa el zice ca trebuie.
Cred ca de-asta insista inclusiv pe chestiuni de alimentatie, chiar daca astea se spun de la inceputul sarcinii, pentru ca nu toti medicii iti spun de alimentatie, mizeaza pe faptul ca oricum sunt aspecte cunoscute, or nu e tot timpul asa.
E adevarat, in august nu va fi disponibil, mi-a spus si mie asta, insa am uitat sa va spun, sorry.
Eu cred ca motivul pentru care nu se practica nasterile in apa la noi sunt legate de sistemul nostru de sanatate, de casa de asigurari care nu finanteaza asa ceva, de mentalitatea medicilor care prefera sa faca doar ce s-au obisnuit sa faca, dar si de mentalitatea multora dintre noi, care accepta mai greu aceeasta alternativa.
Asteptam noutati de la Oliv, ea parca are DPN luna aceasta, sa speram ca totul e ok si ne va spune cum a fost la eva.

Eld, mami de printesa si (33 s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvionex spune:

Va salut si eu si imi cer scuze de intarziere, dar am ramas peste week-end la Predeal.
Revin, asa cum am promis, cu impresii de la prima intalnire cu dr. Baiulescu...profesionist si dedicat meseriei; pe mine, personal, m-a impresionat cum, desi haituit de programari si telefoane, e "economisit" timp nemaiuitandu-se pe dosarul cu analize, ci intrebandu-ma direct...toxo, CMV, etc..daca sunt ok, ceea ce isi stie orice mamica...; in schimb n-a mai economisit timp cand a fost vorba de ecografie...(evident mai important) unde a explicat fiecare cm2 ce se vede si intrebandu-ma daca vedem si noi (eu si sotul); parerea mea, mai ales pt cele care nu suntem din Bv... e ca dr. Baiulescu intuiteste ca ne vede un medic deja, care ne supravegheaza si ne indruma...la el ajungi ca la profesionistul care iti traseaza in linii mari ce ai de facut tocmai pt a ajuta cat mai multe paciente...fiind singurul care poate ajuta din acest punct de vedere; JOS PALARIA!!!
Nu s-a respectat ora programarii...dar pt mine, personal are mai putina importanta; pe persoana care astepta sa intre dupa mine este posibil sa nu mai fi consultat-o pt ca il asteptau 2 operatii cezariene; deci...dumneaei ce ar mai zice...!
In timpul ecografiei a raspuns la telefon informand interlocutoarea (asistenta...ceva) despre ce are de facut, ceea ce ma face sa cred ca majoritar e de gasit pe tel mobil;
(cand a aflat ca sunt din Bucuresti, deja a stiut ca am venit sa nasc in apa).
Concluzia (personala, depinde de fiecare cum simte): nota maxima din partea mea...(si clinica impecabila); am ramas la fel de convinsa ca voi naste in apa, sper doar (si ma rog la Dumnezeu) sa nu intervina ceva ce nu as putea sa controlez (pozitia fatului, etc); in rest, cazarea inainte, drumul Buc-Bv, sanatosi sa fim ca le aranjam pe toate.
Numai bine tuturor!

Mergi la inceput