Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Mamici de delfinasi, intru si eu in clubul vostru. Nu stim cum vom naste dar sala de travaliu este prevazuta si cu piscina, in cazul in care brusc iti vine revelatzia si vrei sa nasti in apa ...sau pur si simplu sa stai in apa pentru atenuarea durerilor. Asa ca nasterea in apa este o optiune si pentru noi.
DPN -ul este in 04.08...Oricum, pe mine ma intereseaza tot ce scrieti despre acest subiect, o sa adun mai multe informatii si o sa va spun si cum e pe aici

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (19+)si Vil asteptand o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Buna mamicutelor. Am revenit dupa o pauza- am fost plecati in Timisoara. Imi pare bine sa vad ca sunt noi membri- bine ati venit!
Atatea informatii s-au adunat la acest subiect....dar vad ca se completeaza. Astept si eu impresii de la noile mamicutze despre dl dr si nasterea in apa.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
Ceva poze
nasterea in apa
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Gessy, eu prima oara am nascut natural 100%, dar punctul maxim al durerii este expulzia, apoi nu te doare absolut nimic, dimpotriva, te invadeaza o bucurie de nedescris in cuvinte, eu una am crezut imediat dupa nastere ca a intrat Dumnezeu pe fereastra, am vazut o lumina solara foarte puternica si am simtit o bucurie imensa, stiu ca pare aiurea cand povestesc, dar chiar asa am simtit eu. La mine personal nu a fost foarte dureros travaliul (asa cum te sperie toate revistele, cartile), ci doar expulzia - care dureaza totusi destul de putin, impingi de trei ori si cam asta e tot.

La nasterea in apa, am avut epidurala, deci nu am simtit chiar nimic, daca as mai naste o data, categoric as naste tot in apa, dar (sa nu va mirati), as alege sa nu mai fac epidurala, parca mi-a furat tot miracolul nasterii aceasta epidurala, parca eram un personaj care asista la o oarecare nastere, am nascut fara sa simt nimic, parca m-a si surprins cand am vazut copilul, nu am mai avut toate trairile alea intense, urmate de bucuria suprema de a da nastere unui copil, in fine.. Poate parea aiurea ce spun, dar nu mi-as mai face epidurala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Pupam si noi toate delfinutele si delfinasii

Am uitat complet ca promisesem sa revin cu informatii despre cum se naste in apa in cele doua spitale din Hanau. Acum am fost la amandoua si ne-am si decis pentru cel care este mai mic, cu mai putin aer de "spital"... si unde mai pui ca au si cada roz-bombon

Deci... ei incurajeaza foarte tare nasterea in apa, insa la ambele spitale au spus ca din pacate prea putine mame se decid in final sa nasca in apa... Am inteles ca majoritatea intra in apa pentru a se dilata mai repede datorita relaxarii mai bune, dar dupa aceea doar max. 15% se decid sa si nasca in apa.

Acum, eu o sa incerc sa-mi las optiunea asta deschisa, dar trebuie sa ma orientez in functie de intensitatea durerilor pe care le voi avea si cat de bine le voi suporta, fiindca am inteles de la ei ca nu se poate si nastere in apa si epidurala... Ori ce ma fac daca ma dilat greu si voi avea vreo 14 ore niste dureri din alea insuportabile???

De aceea m-am gandit - teoretic - sa astept pana ma dilat acolo, vreo 4-5 cm, apoi sa intru in apa si sa vad cum evolueaza treaba. Daca merge repede si ma relaxez bine si suport durerile, raman in apa. Daca merge greu si durerile devin insuportabile, cred ca o sa ies din cada si o sa cer epidurala. Dar asta numai in caz extrem...

DPN-ul meu este cam intre 24-30 iunie, asa ca o sa vin si eu sa povestesc ce si cum.

acina, tu vei naste inaintea mea, sunt f.f. curioasa sa-ti citesc povestea nasterii. Stiu ca nici o nastere nu e ca alta, dar abia astept sa vii tu cu vesti bune si sa ne mai incurajezi


Felicia 25+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Eu n-am vazut pina acum subiectul asta, nu intru prea des pe aici, mai mult pe la odisee. Va redau raspunsul meu pt Narcisa, colega mele de la odisee.

Din cite am citit eu despre nasterea in apa ( am vrut s-o incerc de la primul copil dar cind m-am vazut cu contractii insuportabil de dureroase pt mine, dupa 10 ore de travaliu ajunsesem la 3/4 cm doar, am zis ca nu vreau nimic altceva decit epidurala si moasa m-a linistit ca e ok, o sa incerc nasterea in apa la urmatorul...la primul e mai greu..)
deci sa revin, din cite am citit, majoritatea femeilor care au incercat-o s-au relaxat in apa, unele au stat partial, doar travaliul sau o parte din el( nu e neaparat necesar sa nasti in apa, poti sa iesi cind e momentul impinsului), altele au nascut in apa. Sint si femei carora nu le place senzatia de a sta in apa in momentele acelea....

apa reduce din intensitatea durerilor, corpul se relaxeaza, mama are o senzatie de comfort fiind mai usoara in apa, colul se dilata putin mai repede DACA nu intri de la inceputul travaliului ci cind deja esti dilatata parca 4 cm...Copilul se naste mai relaxat, nasterea nu mai e violenta pt el pt ca e o trecere "smooth" de la un mediu acvatic la alt mediu acvatic, copilul nu respira apa, nu incepe sa respire decit in momentul in care e ridicat la suprafata ( bine, nu trebuie lasat prea mult in apa dar citeva minute e ok iar el e inca legat de placenta prin cordonul ombilical) si pielea lui intra in contact cu aerul.

La al doilea copil am stat mult acasa, sub dus si in cada cind au inceput contractiile mai dureroase si am simtit cum ma linistesc si ma relaxez, parca nu dureau asa de tare ... dar mental nu eram pregatita pt nasterea in apa asa ca atunci cind am ajuns la spital am vrut iar epidurala.

De data asta, a 3-a oara sper insa sa-mi reuseasca
Vreau nastere in apa si vreau cit mai multe informatii posibile si sa ma obisnuiesc cu ideea.


fericita, 21 sapt cu bebe 3 surpriza

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

MissParker, ce chestie cu epidurala, de ex. Dr. Baiulescu nici nu prea vrea sa auda de nastere fara epidurala (chiar daca este in apa), cred ca daca cineva ar vrea sa nasca fara epidurala, ar trebui sa-l convinga, nu gluma... Iar acolo spui ca e invers... interesant, sa intrebi care este motivul.

Sa stii ca sigur o sa vrei epidurala, sunt anumite momente cam .. tari(scurte ce-i drept), dar asa de intense, incat daca cineva iti va propune sa-ti injecteze globii oculari, vei accepta cu bucurie, la gandul ca nu te va mai durea.
La prima mea nastere mi-a zis clar dr., nu ai voie epidurala si atunci am suportat. Dar chestia asta de care spui tu e cu 2 taisuri, pe de o parte vrei in apa, iar pe de alta parte ai alternativa epiduralei. Sunt convinsa ca vei alege spre final epidurala si atunci s-a zis cu nasterea in apa si cu toate beneficiile pentru copil etc. Chiar nu inteleg de ce nu accepta epidurala in apa, tie iti va lua durerea cea mai mare de la expulzie, iar copilul beneficiaza de aducerea lui pe lume intr-un mediu mult mai prietenos. Nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna dimineata,
Am fost ieri la Bv.
Am facut 3 ore pe drum, era accident pe pod la Ploiesti.
Ne-am invartit prin Bv pana am gasit clinica, dupa ce am plecat de acolo am refacut traseul ca sa invete sotul meu drumul.Ne-am dat seama ca se ajunse de fapt f usor.
Asaaa, clinica arata bine , desi pe afara nu e cine stie ce.
Aveam programare la 15.30 , am intrat la 17.Bila neagra pt profesionalismul lor.
Am intrat la Dr Baiulescu si ca prima intalnire nu pot s azic ca mi-a facut o impresie f buna.
Adica omul mi s-a parut haituit, haotic.Sunt convinsa ca e un medic bun , pe zona lui, mai ales ca este singurul care se ocupa de nasterea in apa.
Sunt un pic dezamagita apropo de faptul ca nu am apucat sa-l intreb tot ceea ce voiam sa stiu.M-a asigurat ca el vine la nastere fara probleme si a insitat sa-l sunt inainte sa plec de acasa.Neaparat.Intre timp pt orice intrebare pot sa-l sun.
Nu s-a uitat pe analizele mele, m-a intrebat numai daca totul e ok.
A vrut sa vada starea colului , ceea ce mi s-a parut f normal si copilul la eco.
S-a mirat cat e de mare , mai ales ca e al doilea...Pe andrei l-am nascut la 4000g iar in general al doilea copil este mai mare, dar a zis el ca vom incerca o nastere provocata pe la 39 saptamani.A zis ca el nu garanteza o nastere fara dureri, chiar daca se produce in apa.
So, i-am zis ca eu am nascut pe uscat un copil de 4 kg si nu am avut dureri, am avut epidurala, deci daca se face epidurale si acum va fi ok.El a zis ca da se va face epidurala.Nu el o va face dar va exista.
La eco a explicat fiecare bucatica pe care ne-o arata din beb, ceea ce a fost f dragut , la cate eco am facut nimeni nu a fost asa bogat in detalii .
Fetele , cam asta e treaba.
Inca nu stiu ce sa fac, faptul ca trebuie sa fac drumul pana la Bv si faptul ca nu-l cunosc pe dr f bine, faptul ca am incredere in dr mea cu care am nascut f usor prima data inclina balanta spre nu, faptul ca nasterea in apa aduce numai beneficii si mie si copilului , mai ales fara epiziotomie...inclin spre da.
Sincer sunt derutata, nu vreau sa ma mai taie o data jos.Desi nu m-a taiat mult , mi-a pus fire resorbabile, m-am refacut relativ repede ...tot nu vreau taietura.Am uitat sa-l intreb daca se intampla ceva si bb nu vrea sa iasa sau mai stiu eu ce , poate sa intervina cu cezariana.
Sotul meu mi-a zis ca vom face exact cum vreau eu.Si lui i s-a parut haotic ...voia sa zica multe si nu avea timp sa le expuna pe toate.
Voi vedea, ma voi gandi ...

Anca 29 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Acina, te rog sa ma crezi pe cuvant, ca eu chiar nu am vrut de nici un fel sa nasc in apa, tu macar ai niste dubii, dar eu nici nu vroiam sa aud. Sotul meu insista intr-una ca-si amintea cu groaza la ce-am patit eu cu epiziotomia, iar dr. Baiulescu ne-a explicat clar ca apa te dilata foarte bine etc. etc.
Dar dupa ce am nascut si seara ma simteam ca si cand doar ma usurasem de vreo 100 de kg, iti dai seama fara nici o taietura. Si copilul care iese lin, nu ca la nasterea naturala cand se chinuieste sa iasa printre oasele tale mult mai greu (de fapt stii).
Eu te inteleg ca ai incredere in dr. ta, dar numai tu o sa stii dupa ce nasti cum e fara taietura aia, o sa vrei sa mai faci 100 de copii (ups, asta e un risc).
Doamne si eu am trecut prin aceleasi framantari si neincredere si nu stiu cum sa fac sa ma crezi ca e incomparabil mai bine si o sa vezi ce bine o sa te simti la clinica asta, mai bine ca la hotel. Si nu o sa-ti vina sa crezi cum e fara nici o taietura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Martie, ai mare putere de convingere, felicitari! Eu cel putin m-am hotarat sa nasc in apa dupa ce ai deschis tu subiectul.
O inteleg pe Acina, e chiar ciudat pentru cele din Bucuresti, unde sunt atatea clinici si spitale, sa mergem sa nastem la Brasov. Oamenii se uita cam ciudat, mie cel putin mi s-a intamplat.
Eu sunt hotarata sa nasc in apa, sper sa nu intervina ceva si sa nu reusesc, as fi foarte dezamagita. La prima nastere nu stiam ce e cu epiziotomia, mi se parea ca e super ok, din moment ce toata lumea o face. Desi mi-am revenit oarecum dupa vreo 2-3 saptamani, oricum aveam un profund sentiment neplacut, mai ales ca in primele zile nici nu aveam putere sa ma ocup de copil din cauza asta. Si ma si enervau toti care spuneau ca e super nasterea normala, ca dupa travaliu nu mai ai nimic, in comparatie cu cezariana. Bine, eu oricum nu am vrut cezariana, nici acum nu as vrea, insa exista neplaceri si dupa nasterea normala, iar reluarea vietii sexuale se face mult mai greu, zic eu.
Dr-ul Baiulescu este evident pasionat de ceea ce face, insa si epuizat de programul pe care il are. Si mie mi-a placut pasiunea cu care imi arata bebita la ecografie si insista sa inteleg toate cele din corpul ei.
La mine o sa fie destul de greu cu deplasarea la bv, ca vom merge si cu fetita care are 5 ani, pentru ca nu avem acasa decat bona, iar cu bona nu vreau sa o las cateva zile. Asa ca toti trei speram sa avem o "mini vacanta" din care sa ne intoarcem si cu bebita.

Eld, mami de printesa si (32 s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Martie zici ca nu mai vrei epidurala....hmmm...eu m-am chinuit sa-i spun dl dr sa nu-mi faca. Eu n-am vrut, dar nici n-am reusit sa-l conving cand ma indoiam toata(pana sa intru in apa) cand aveam o contractie. Erau foarte scurte si as fi vrut sa le suport, chiar daca nu era usor. Asa a fost sa fie.

Acina dl dr e cam tras in toate partile, dar asta nu inseamna ca nu va veni la nastere, sau ca nu va fi bine totul. Eu am faut 4 h pe drum si tot am vrut sa ma duc.Acum depinde de cum te simti tu in stare. Bine ar fi sa analizezi tu situatia strict dupa ceea ce simti tu - ca de fapt esti pionul principal. Ce spun altii nu prea mai conteaza. Si mai ai si un sot care te sustine 100%. E foarte bine. Sarcina usoara si as vrea sa aud de o nastere in apa.

Eld pai sa vezi In Piatra cum se uita cineva la mine cand le ziceam ca vreau sa nasc in apa...era durere rau ca trebuia sa le povestesc(cunoscutilor) ce si cum(din ce stiam si eu) va fi. Faza tare era ca eu spuneam cu cea mai mare incredere, iar ei ma priveau cam 'fata asta nu prea-i sanatoasa' Oricum imi pare bine ca deja stiu 2 mamici care vor naste in Brasov in apa.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
Ceva poze
nasterea in apa
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput