Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Sovi , bine ai venit printre noi, sper sa te descurci la Victoria si sa vii cu vesti proaspete.
Mi-a placut semnatura ta...Sasha de la Alexandru...
Pupicesc si restul fetelor.


Anca 27 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Eld, multumesc pentru raspuns si pentru detaliile suplimentare. Am notat tot, am montat si pregatit psihic sotul :)

Acina, mercic pt primire. Va voi da de stire cand vin cu noutati de la dr. Mergem cel mai tarziu sambata cealalta. Eu prin Bucuresti sunt considerata cam in varsta (32 ani) pt o prima nastere pe cale naturala, si cand a auzit dr de aici ca am si sciatica, am citit pe fatza lui ca tre sa fiu "cu capu". I-am zis ca daca nu stau pe spate in momentul impinsului, n-ar fi asa o problema pt mine. Dar dr a zis ca orice alta pozitie de nascut e considerata practica alternativa, ceva de neconceput la Medlife.
BB va fi Alexandru in acte, caci Sasha nu vine bine cu numele de familie. Dar noi Sasha ii vom zice.

As avea o intrebare pentru cine o sti. In ce moment al travaliului se intra in apa, ca presupun ca nu se sta chiar 6-12 ore la murat? :)





sovi 32+ saptamani cu sasha (de la Alexandru)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Noroc de acina, careia ii multumesc, ca asa am aflat de subiectul asta. Am inceput lectura acu' o luna dar greturile exagerate m-au tintuit in pat vreo 4 saptamani. Acum am terminat de citit, mi-am notat si cu siguranta in septembrie ma duc la brasov la nascut.

Mai am niste intrebari poate ma lamuresc fetele.
1. Dupa ce nasti cat timp mai stai in cada? Placenta o scoate tot in apa? Eu de exemplu as dori ca imediat ce iese bb sa-l pun la san sa suga iar cordonul ombilical as dori sa nu fie taiat pana nu iese placenta de acolo si inceteaza sa pulseze.
2. In timpul expulziei bebele apasa pe colon si se poate sa se intample niste treburi extrem de jenante si aflandu-ma in apa ar fi si mai rusinoasa treaba. Intrebarea mea..ti se face clisma inainte sau tre sa ingrijesc eu cu supozitoare de glicerina inainte sa intru in cada(care nu-s asa de eficiente)??

KHRISU 9+, mamik de baietel (21 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Sovi eu tot la 32 am avut prima nastere, e drept nu am probleme la coloana , dar am nascut normal, pe uscat un copil de 4 kg .Si a fost bine, nu te speria, vezi ce zice dl dr cand ajungi la el.
Khrisu buna iubitama bucur ca te-ai alaturat si tu clubului de delfinasi .Pt mai multe lamuriri, citeste si capitolul 1 , banuiesc ca se face clisma inainte de intrarea in cada de nastere. Si da pe bb il pune direct la san.Dragut nu?
Pupicei si la restul fetelor si sa auzim numai de bine.

Anca 28 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by sovietica

Eld, multumesc pentru raspuns si pentru detaliile suplimentare. Am notat tot, am montat si pregatit psihic sotul :)

Acina, mercic pt primire. Va voi da de stire cand vin cu noutati de la dr. Mergem cel mai tarziu sambata cealalta. Eu prin Bucuresti sunt considerata cam in varsta (32 ani) pt o prima nastere pe cale naturala, si cand a auzit dr de aici ca am si sciatica, am citit pe fatza lui ca tre sa fiu "cu capu". I-am zis ca daca nu stau pe spate in momentul impinsului, n-ar fi asa o problema pt mine. Dar dr a zis ca orice alta pozitie de nascut e considerata practica alternativa, ceva de neconceput la Medlife.
BB va fi Alexandru in acte, caci Sasha nu vine bine cu numele de familie. Dar noi Sasha ii vom zice.

As avea o intrebare pentru cine o sti. In ce moment al travaliului se intra in apa, ca presupun ca nu se sta chiar 6-12 ore la murat? :)





sovi 32+ saptamani cu sasha (de la Alexandru)
pozici



Bine ai venit!

Eu am nascut cu epidurala, epidurala se face pe la dilatatie 4 cm, pana atunci dr. refuza sa faca epidurala, insa mie mi-a facut-o mai devreme putin la insistentele mele (usor isterice). Apoi am intrat in cada, cred ca aveam o dilatatie ceva mai mare, in cada nu am stat ff mult. M-a lasat sa stau, am vorbit, am ras, apoi mi-a spus dr. cand tr. sa imping.
Si chiar nu stai pe spate, stai oarecum in sezut, abia in momentul expulziei te lasi usor pe spate, dar nu foarte mult, oricum in apa te simti ca un fulg de usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by khrisu

Noroc de acina, careia ii multumesc, ca asa am aflat de subiectul asta. Am inceput lectura acu' o luna dar greturile exagerate m-au tintuit in pat vreo 4 saptamani. Acum am terminat de citit, mi-am notat si cu siguranta in septembrie ma duc la brasov la nascut.

Mai am niste intrebari poate ma lamuresc fetele.
1. Dupa ce nasti cat timp mai stai in cada? Placenta o scoate tot in apa? Eu de exemplu as dori ca imediat ce iese bb sa-l pun la san sa suga iar cordonul ombilical as dori sa nu fie taiat pana nu iese placenta de acolo si inceteaza sa pulseze.
2. In timpul expulziei bebele apasa pe colon si se poate sa se intample niste treburi extrem de jenante si aflandu-ma in apa ar fi si mai rusinoasa treaba. Intrebarea mea..ti se face clisma inainte sau tre sa ingrijesc eu cu supozitoare de glicerina inainte sa intru in cada(care nu-s asa de eficiente)??

KHRISU 9+, mamik de baietel (21 ian 2007)



Placenta o scoate mult mai tarziu, nu in apa. Tu nasti, apoi, cand a iesit bebe taie cordonul, iti pune copilul pe piept, abia apoi te scoate din cada si te urca pe masa ginecologica si atunci iti scoate si placenta, verifica daca totul este ok, te curata etc. Intre timp copilul e cantarit, masurat, apoi ti-l pune iar pe piept.

Inainte obligatoriu iti face clisma, oricum daca mai sunt ... "resturi", ca sa zic asa, stai linistita, cada este neagra, si in apa nu se vede nimic, iti dai seama altfel cat sange s-ar vedea, dar nu e cazul, iti spun din proprie experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Martie ce bine ca ai intervenit cu detaliile astea.
Multumim

Anca 28 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Martie, multumim pentru detalii si lamuriri.
Oliv, asteptam noutati de la tine, tu ai prima DNP-ul dintre cele ce ne-am inscris in lista delfinasilor.
Sovietica, sper sa ne spui impresiile tale dupa vizita la Victoria.
Eu aveam azi o programare la Medlife, din perioada in care eram in dubii intre Eva - nastere in apa si Medlife, dar nu m-am mai dus, am zis ca cine alearga dupa doi iepuri, ... stiti voi ce pateste

Toate bune si week-end frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Multumesc pentru informatii fetelor.
Abia astept sa trec prin experienta asta.
Imi amintesc de o emisiune medicala la care era invitat doctorul Ana. La un moment dat moderatoarea il intreaba ce parere are de nasterea in apa. Ma interesa subiectul(intentionam sa raman insarcinata cu primul bb) si aveam vagi idei ca ar fi pe undeva in brasov o clinica. Raspunsul medicului m-a descurajat si acum imi pare rau. El a spus ca omul e fiinta terestra iar nasterea in apa nu ar aduce nici un beneficiu..doar e posibil o relaxare a tesuturilor moi, dar ca asta oricum nu ajuta mama prea mult pentru ca travaliul e aproape incheiat iar problema cea mare e trecerea bebelusului prin prin bazin si nu prin tesuturile moi(vagin). Dupa ce am nascut mi-am dat seama ce inseamna sa ai epiziectomie si cat de tare te pot durea tesuturile alea moi . Plus ca in timpul travaliului simteam nevoia acuta de a ma baga sub dus iar efectele apei erau miraculoase...durerile se diminuau vizibil cand dadeam cu dusul pe burtica si mai ales pe spate unde doare cel mai tare. Daca aveam cada in spital ma bagam in cada cu siguranta dar nu am avut decat dus. Celebrul dr Ana a vorbit pe nas. Pana la urma interesul l-a facut sa vorbeasca in felul asta si sa descurajeze gravidutzele sa aleaga varianta asta de a naste.

KHRISU 10+, mamik de baietel (21 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gessy spune:

quote:
Originally posted by martie

quote:
Originally posted by khrisu

Noroc de acina, careia ii multumesc, ca asa am aflat de subiectul asta. Am inceput lectura acu' o luna dar greturile exagerate m-au tintuit in pat vreo 4 saptamani. Acum am terminat de citit, mi-am notat si cu siguranta in septembrie ma duc la brasov la nascut.

Mai am niste intrebari poate ma lamuresc fetele.
1. Dupa ce nasti cat timp mai stai in cada? Placenta o scoate tot in apa? Eu de exemplu as dori ca imediat ce iese bb sa-l pun la san sa suga iar cordonul ombilical as dori sa nu fie taiat pana nu iese placenta de acolo si inceteaza sa pulseze.
2. In timpul expulziei bebele apasa pe colon si se poate sa se intample niste treburi extrem de jenante si aflandu-ma in apa ar fi si mai rusinoasa treaba. Intrebarea mea..ti se face clisma inainte sau tre sa ingrijesc eu cu supozitoare de glicerina inainte sa intru in cada(care nu-s asa de eficiente)??

KHRISU 9+, mamik de baietel (21 ian 2007)



Placenta o scoate mult mai tarziu, nu in apa. Tu nasti, apoi, cand a iesit bebe taie cordonul, iti pune copilul pe piept, abia apoi te scoate din cada si te urca pe masa ginecologica si atunci iti scoate si placenta, verifica daca totul este ok, te curata etc. Intre timp copilul e cantarit, masurat, apoi ti-l pune iar pe piept.

Inainte obligatoriu iti face clisma, oricum daca mai sunt ... "resturi", ca sa zic asa, stai linistita, cada este neagra, si in apa nu se vede nimic, iti dai seama altfel cat sange s-ar vedea, dar nu e cazul, iti spun din proprie experienta.

Martie & Bebica & maimuta Sara


Martie as vrea sa te intreb daca simti durere atunci cand iti scoate placenta, avand in vedere ca am citit ca durerea este teribila atunci cand trebuie ca doctorul sa iti scoata placenta. Daca nu faci epidurala iti fac cumva vreo anestezie pentru a scoate placenta si a te "curata" ca sa spun asa?

Mergi la inceput