Copilul ADHD

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Rodica, din cate inteleg copilul tau reuseste sa stea concentat o perioada de timp si sa faca o anumita activitate. Asa ceva nu se intampala la un copil cu ADHD. In plus zici ca nu vrea sa scrie dar vad ca nu e inca la scoala...de ce ar tb sa stie sa scrie?
Eu una am un mare cui pe diagnosticul asta si un mai mare cui pe dr romani care au auzit de ADHD in presa sau la reclama TV si arunca cu diagnosticul asta la fiecare copil mai agitat.
Intamplator mi-a fost aruncat si mie in fata diagnosticul asta pentru baiatul meu si culmea mi-au mai sugerat si tratamente de calmare. Primul impuls a fost sa vad despre ce e boala asta, asa ca dupa o prima lectura am zis ca nu-mi mai bat capul nici cu psihiatrul. Am un copil absolut normal, zburdalnic si cu multa energie , dar un copil capabil sa studieze rotile la masina 10 min, sa faca puzzle 30 min si alte chestii pe care un copil cu ADHD nu le face.
In plus cred ca nici prin afara nu le este foarte clara diferenta dintre ADHD si energie dar macar au bunul simt sa nu arunce aiurea cu diagnostice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Ai dreptate, Marina, in legatura cu usurinta cu care se pune diagnosticul.
Depinde de noi, parintii, care-i cunoastem, sa ne dam seama daca e mai mult decat energie. Al meu "al saselea simt" mi-a spus de mult ca Adi e mai mult decat un copil cu foarte multa energie.
E greu sa explici in cuvinte acele mici subtilitati care fac diferenta intre un copil 'cu energie' dar care e capabil sa fie atent atunci cand i se cere (chiar daca e nevoie de putina disciplinare) si un copil cu acest sindrom (refuz sa-i spun boala ) care pur si simplu nu e capabil sa faca acest lucru, indiferent de promisiuni si amenintari.
Acum nu spun ca trebuie lasat de capul lui ca... 'nu poate'. Dar ceea ce pentru un alt copil e ceva normal si poate usor, pentru copilul ADHD inseamna muuuulta autodisciplina si efort. Iar aceasta autodisciplina trebuie "crescuta" ajutat de parinti si de ceilalti din jurul sau. Cam ca atunci cand te mananca pielea si nu poti sa te scarpini - asa imi imaginez ca se simte un copil cu ADHD atunci cand se forteaza sa stea linistit (pt. lamurire, vorbesc de cei hiperkinetici, ca sunt si care au numai latura de deficit de atentie)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Asa este MARINA copilul meu nu merge la sc. inca, dar vezi tu in grupa mare pregatitoare trebuie sa faca cite ceva altfel in clasa 1 habar nare nici cum se tine creionul in mina si daca imi face asa si la sc. va fi vai siamar de mine, si de el si mai si el nu vrea sa faca nimic inafara de joc altceva nare in cap decit joaca nu desen nu muzica nimic la toamna i-mi va fi forte greu cu incapatinarea lui tot timpul se da lovit ba il dore burta ba il dore miinile ba nu mai stiu ce , minte ca pinochio si nu prea mai merge asa. Adevarul este ca are si educatoarea un pic de vina findca la lasat sa faca ceo vrut el ca vezi doamne el este bolnav si nu stie nu poate de parca ar fi suferita de nu stiu ce boala si uite asa el a apucat deasupra iei o preluat el controlul find si foarte plingaceos ed. a pus botu si a zis vai doamne sa nu pateasca ceva desi eu am rugato sa nu lase dupa el si sal trateze ca pe ceilalti copi insa ea na facut altceva decit sal tina la distanta si sai mai si invete pe ceilalti copii ca el nu judeca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Iata niste articole interesante si informative. Am dat de ele cautand ceva despre ADHD la adulti, dar trateaza aspecte generale:
www.psihiatrie.info/psihiatrie-tulburarea-hiperkinetica-cu-deficit-de-atentie" target="_blank">http://www.psihiatrie.info/psihiatrie-tulburarea-hiperkinetica-cu-deficit-de-atentie
www.e-psihiatrie.ro/index.php?p=magazine&article=337" target="_blank">http://www.e-psihiatrie.ro/index.php?p=magazine&article=337

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Marina, si eu imi pun cam aceleasi semne de intrebare. Am un copil argint viu, in stare sa faca tampenii cand se plictiseste (normal, nu?) si capabil sa stea concentrat si mai bine de 2 ore atunci cand ii place ceva (si aici nu ma refer la calculator, unde sta, daca il lasi, nu stiu cate ore si joaca jocuri de strategie, nu batai sau alte mizerii). A stat 2 ore sa incondeieze oua si mai bine de 2 ore cand au avut o lectie de olarit (la care a fost fascinat). Cand are chef isi termina tema in 20 de minute, cand nu, iti freaca nervii toata ziua. Acum, daca-mi aduc aminte, eu intodeauna am lucrat in salturi. Cand nu aveam chef, nu aveam. Citeam sau faceam ce-mi placea. Dar eram in stare sa lucrez apoi in 2 zile cat altii intr-o saptamana intreaga (acum am noroc ca m-am mai maturizat). E posibil ca si baiatul meu sa fie asa (singura diferenta e ca eu eram tare linistita...la suprafata ).

Si eu ma tot intreb care e diferenta dintre un copil agitat si unul cu ADHD? Cum se poate depista ADHD-ul? Concret vreau sa stiu!

Din ce am mai citit, se spune despre cei cu ADHD ca au rezultate scolare slabe. Baiatul meu are rezultate foarte bune. Iar la matematica bate tot. Invatatoarea lui ne-a zis ca va fi un olimpic international la matematica (daca va dori si el, evident, ca la puturosenie stam foarte bine ). Ca la concursuri sta dupa chef, uneori ii e lene sa stea sa scrie explicit rezolvarile, e partea a doua . Initial m-am panicat: "vai, nu se poate concentra copilul!", dar m-a linistit barbata-miu: "tu, la 9 ani, cat te concentrai? nici nu existau olimpiade la ciclul primar. ce pretentii poti avea de la el, la varsta asta? stai calma.". In mare parte are dreptate. Plus ca ei inca sunt mici, unii reusesc sa se concentreze mai bine, altii nu, dar ei acum inca se formeaza.

Ce cred eu. Intodeauna au fost copii agitati si copii linistiti. Sora-mea era o zgatie si jumatate. Tot timpul era in miscare, genunchii jupuiti mereu, plina de zgarieturi si aeriana rau de tot. Daca ar fi fost copil acum, sigur ar fi fost diagnosticata cu ADHD si trimisa la tratament . Acum e un adult linistit, realizat, cu familie.

Cred ca societatea de astazi e depasita de situatie. Copiii sunt din ce in ce mai agitati si asta si datorita noua. Tot timpul suntem pe fuga, avem ceva de facut, nu avem timp... Toate acestea se transmit copiilor si ei reactioneaza ca atare.

Ce am abservat: copiii asa zisi ADHD (pe care i-am intalnit eu) erau toti plini de energie si destepti.

Urmarea: stiu ca nu sunt zdravana la cap, dar am fost cu copilul sa-i fac niste analize (ionograma etc), ca sa vad daca are vreo deficenta de minerale/vitamine samd. Cica si lipsa de fier poate duce la agitatie. Raspunsul il stiu de pe acuma, rezultatele vor fi excelente (pediatra a si ras de mine ), dar cum is mama nebuna si vreau sa am constiinta linistita, am zis hai sa vad, ca rau nu-i fac. Stiu ca e in firea lui sa fie in continua miscare si ca are foarte multa energie si isi incarca energia foarte repede. De aceea mergem si la un sport, de 3 ori pe saptamana. Si da, l-a ajutat mult, din toate punctele de vedere (atentie, echilibru, concentrare, socializare, consum de energie si chiar si mentinerea greutatii in limite normale si mancand orice ).

Concluzie (trebuie sa fie una, nu?). Nu stiu daca e o boala inchipuita sau nu. Refuz sa-mi folosesc copilul pe post de cobai pe bazele spuselor unora ca e posibil sa fie o boala (mi se increteste pielea numai cand citesc despre medicamentele care se dau si efectele secundare si atentionarile lor...). Insa mi-a placut mult remarca sotului meu:
"Copiii astia nu sunt bolnavi. Sunt diferiti si vor fi din ce in ce mai multi asa, pentru ca este o adaptare la mediu. Ei sunt primii din serie si vor ajunge majoritari. Informatiile sunt multe si din multe parti si ei reactioneaza ca atare. Culeg informatiile de peste tot, trunchiate, apoi le pun cap la cap si le proceseaza. Nu putem face comparatia cu cum eram noi, pentru ca noi nu am fost expusi asa. ".

Mai revin.

PS1 Marina, de ce nu incercati un sport cu Mihai? Iti recomand ceva de arte martiale, dar cu un sensei in adevaratul sens al cuvantului (astia au nervul tare si ii ajuta si pe copii). Si cautati ceva seris, la o scoala sportiva (sau un club), ca ce se face in gradinite e apa de ploaie.

PS2 Rodica, si baietelul meu vrea sa se joace mai mereu, nu-i mai ajunge timpul. Regret ca nu l-am dat la 7 ani la scoala, ca mai copilarea putin. La el in clasa majoritatea au fost dati la 7 ani impliniti. Si asta se vede nu la intelect, ci la atentie/concentrare. Catre 9 ani se mai estompeaza diferentele. Daca imi permiti un sfat: da-l la 7 ani impliniti la scoala, mai lasa-l fara griji inca un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Draga mea are deja 7 ani in mai pe 30 face 8 ani si nu mai stiu ce sa fac nu vrea sa faca nimic dar nimic se trinteste pe jos daca i se inpune ceva decatre o persoana straina imi vine sa- mi iau lumea in cap si sa ma duca sa nu ma mai gaseasca nimeni am nevoie de ajutor daca careva dintre voi cunoaste vriun medic la TIRGU MURES datimi si mie un nr de telefon am citit undeva dar numai stiu unde car sti cineva un doctor foarte bun acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Avem poze de la serbarea pt. 8 martie.
Sa va uitati in semnatura.



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Frumose poze PAULA sinteti frumosi toti sa fiti fericiti sa ai numai bucuri din partea copiilor tai , noi avem azi serbarea de 8 martie dar nu lam mai dus ca ma simt oribil si toti sa uita la mine ca la film si nu vroiam sa ma mai apuc de plins peacolo stau sim pling amarul acasa in liniste va pup pe toti pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Paula, sunt superbe!

Rodica, nu face asta. Mergeti si tine-ti puiul in brate, cantati impreuna cand ceilalti canta. E prea tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Da este faptul sa consumat

Mergi la inceput