Copilul ADHD

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by rodicac

Draga mea are deja 7 ani in mai pe 30 face 8 ani si nu mai stiu ce sa fac nu vrea sa faca nimic dar nimic se trinteste pe jos daca i se inpune ceva decatre o persoana straina imi vine sa- mi iau lumea in cap si sa ma duca sa nu ma mai gaseasca nimeni am nevoie de ajutor daca careva dintre voi cunoaste vriun medic la TIRGU MURES datimi si mie un nr de telefon am citit undeva dar numai stiu unde car sti cineva un doctor foarte bun acolo.

rodica



Rodica, te rog, din tot sufletul, nu-ti izola copilul; e o spirala, tu nu-l duci pentru ca el face crize, el le face in continuare pentru ca nu se stie comporta si nu e obisnuit cu strainii si regulile societatii!!!![b]

acum sunt in pauza si n-am timp sa detaliez, dar ai putea sa incerci la inceput pentru scurt timp, apoi tot mai lung sa-l integrezi; si ce daca face crize si se trinteste pe jos, ia tu un calmant inainte si ignora-l, daca nu loveste pe nimeni (eu asa faceam), mergi cu el intr-un mall mai mare la inceput 5 minute, apoi zece, apoi la un film sau spectacol in oras tot asa cit rezista el si va intoarceti, dar pas cu pas il obisnuiesti; altfel, cu trecerea timpului el creste, fizic va fi tot mai greu sa-l stapinesti si lucrurile nu vor evolua spre bine nici pentru tine nici pentru el;
n-ai posibilitatea sa faci ABA^^^

imi vine sa nu stiu ce, cind imi amintesc mentalitatile din jur, comentariile, mina la gura, mirari si intrebari fara rost sau comentarii neavenite cu voce tare la adresa copilului diferit!

uoffff

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

ANA nu pentru ca sar trinti pe jos nu lam dus la serbare el na facut niciodata asa ceva cind sint eu cu el nam probleme deaste doar cind este fara mine numai cu educatoarea in timpul orelor cum ar veni si nici cu ea nu face tot timpul numai cind i se dau sarcini de facut de xemplu trebuie sa scrie sau sa picteze sau mai stiu eu ce i se cere daca il lasa sa se joace nare treba nici nu sti ca este prezent motivul ptr. care nu lam dus este ca nici odata nu sint anuntata cind este serbarea ce fel de costum trebuie pregatit si multe alte chesti care ma deranjeaza pe mine ca MAMA si find serbarea de 8 marte iti dai seama cum mas fi simtit, prefer sa nu vad sa nu aud sa nu mai stiu nimic am stat impreuna neam distrat am fost in parc am facut lecti am pictat am scris am desenat si mam simtit mai implinita findca am putut ride impreuna .ma doare ca nu stiu de ce se comporta asa cu ea cu educatoarea nu pot sami explic cind cu mine este alt fel asta nu inteleg dece refuza sa faca ce i se cere nu vrea sa spuna nici o poezie nui place pur si simplu poezia si este foarte timid inrest este foarte destept si poate sa faca dar nu vrea sint multe lucruri la care am semne de intrebare dar am hotarit ca de saptamina viitoare sa merg la gradinita si sa urmaresc eu ce se intimpla fie cai place educatoarei fie ca nu acum va las ca vrea si el la calculator va doresc' LA MULTII ANI' de ziua femei ptru . toate mamele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Exclus pentru ca are ADHD

http://www.tvr.ro/articol.php?id=32988&c=49

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

A vazut cineva de la inceput emisiunea "Ne vedem la TVR" care a incheiat campania "Excusi fara vina?"
Ca eu nu am prins inceputul, iar cat am vazut eu s-a vorbit numai de copiii autisti. Eram curioasa daca si ce s-a spus despre copiii cu ADHD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Paste fericit si Hristos a inviat la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Buna mamelor unde sinteti nu mai vorbim nimic ce va fac copii? sint bine a venit vacanta am incheiat capitolul gradinita de la toamna am muscato va doresc vacanta placuta la totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Din pacate (sau din fericire? ) vad ca nu e prea popular subiectul...
Si eu am lipsit de pe forum o perioada.
Intre timp am renuntat la straterra deoarece i-a slabit mult imunitatea, am mers din antibiotic in antibiotic si s-a ajuns la a ne pune problema scoaterii amigdalelor din cauza infectiilor repetate. Dar am decis sa renuntam la straterra, pe motiv ca in cel mai rau caz medicamentele le putem relua, dar amigdalele nu le mai putem pune inapoi. De vreo luna am terminat ultimul tratament cu antibiotice si tot cam de atunci am ramas fara straterra. Nu mai avem probleme decat minore cu gatul / raceala / viroza. I-am dat si echinacea si mai multe fructe. A inceput sa manance si mai bine, am facut in asa fel incat sa faca multa miscare (fotbal cu copiii, in parc). Din pacate, in privinta atentiei si concentrarii au revenit problemele (care oricum erau doar ameliorate), iar stilul de "agitat si mereu pus pe sotii" a revenit in forta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
citesc cu interes subiecte pe aceasta tema ADHD pentru ca ma confrunt si eu cu el .
Am intrat pe mai multe forumuri de discutii, uneori parinti abandoneza, din lipsa de timp sau altele( si pe reclamamascataatentie, am scris si pe acolo si mai des pe reclama ( cu Rodica mai schimb impresii pe acolo).
Am initiat si subiecte si constat ca suntem multe mamici in aceiasi situatie.
Copilul meu este acum in clasa a IV, cu citit mai greu,recuperat, mai greu la matematica si acum, naspa cu tabla inmultirii, in clasa relativ cuminte, dar distrat si lenes, nu prea scrie, etc...Am scris asta de atatea ori , face progrese in acest sens, dar a ramas in urma fata de clasa (o clasa cu pretentii , iar eu ....
Ma intereseaza terapiile urmate de copii vostrii, si mai mult altceva decat clasicele neoroleptice (Strattera,etc).
Andrei a luat Strattera cam 6 luni, asta acum 2 ani, dar efectele adverse nu mi-au placut , o crestere a agresivitatii, asa ca eventualele efecte benefice parca nu mai contau... Tratamentul era completat cu alte medicamante, poate ele coroborate induceau o stare mai agresiva, oricum ideea de "cobai" pe propriul copil nu mi-a placut
Eu ma incercat homeopatia, m-am oprit dupa vreo trei luni , nu am vazut progrese atunci, acum rememorand cred ca ajuta totusi, dar trebuie rabdare si perseverenta.E atat de greu sa nu te poti sfatui cu nimeni
As vrea sa reincerc, cunosteti medici homeopati care sa aiba rezultate in ADHD ?
Acum facem un tratament cu produse de la CHILD LIFE ESENTIAL, anume Pure DHA si Multivitamine Multiminerale, care zic eu ca au efecte benefice.Ni s-a mai recomandat si Neuroptimizer (de la aceiasi firma) dar inca nu l-am cumparat, am luat ceva apropiat dpdv al compozitiei, Neurotonic.
Astept cu nerabdare sa-mi raspundeti, pe aprinti.com , lumea a cam amortit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen1967

Buna,
As vrea sa reincerc, cunosteti medici homeopati care sa aiba rezultate in ADHD ?


Buna,
Ti-l pot recomanda pe dr. Radu Naghiu, este medic psihiatrie infantila si medic homeopat, il poti gasi la clinica Medimir de la Piata Timpuri Noi. Daca vrei si numarul dansului de telefon , te rog da-mi un PM.
Noi facem tratament homeopat de 1 an si 3 luni si se vad rezultate destule. Din pacate insa , avem mai multe de rezolvat decat voi, dar cred eu ca am ales cea mai buna cale.

Karla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Merci, Karla pentru promptitudine.
Am mers si noi anul trecut la acest dr, 3 luni (in sept, oct si noi ) sincer , mai tarziu mi-am dat seama ca erau ceva rezultate si eu nu am perseverat....
Ultima schema era greoaie, 10 remedii homeopate, aia cu detoxifierea de vaccinuri, cunosti cu siguranta....
Dezamagirea cea MARE !!! a venit din faptul ca prin corespondenta mea pe internet pe forumul de la reclama ( la copii cu nevoi speciale) am constatat ca tratamentul e dat "la comun ", eu descriind remediile, multe mame imi scriau ca i-au acelasi lucru si copii lor, ori din ce am citit tratamentul trebuie individualizat pe pacient....
Daca voi aveti rezultate e f bine sa continuati....poate eu m-am pripit si ar fi trebuit sa continui, e greu cand nu ai cu cine sa te consulti...pt sotul meu adhd=rasfat, invatatoarea la fel, parintii mei numai traiesc, altii zic doar de neorolepticle clasice, homeopatia=apa de ploaie, etc
M-ar bate gandul sa merg din nou la dansul , acum mai nou, mai am 2 variante de medici homeopati cu rezultate in ADHD.
Sunt nehotarata inca unde sa merg ... poate ma mai edifica cineva.
Multumesc,Carmen

Mergi la inceput