Mamici de septembrie - octombrie 2008 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

madutza multi pupici!!!! vii la odisee!? ...e ceva..nu!? ..deci a...am avut sani tensionati inainte sa am test pozitiv, cu cateva zile bune inainte! si am avut si dureri de burtik...nu dureri ca la cm dar senzatia ca acum acum vine cm...si asta am avut-o cu cateva zile inainte de data la care trebuia sa vina! hai...faci test!? ca vad ca esi z27 din 29! hai ca pun fetele la dans si galerie

Oana
12+
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

madutza, vad ca mai ai un pic pana sa te testezi. La mine au inceput sanii sa fie tensionati si sa creasca in volum, cred ca imediat dupa ce s-a prins bebe. Am avut si dureri de burtica, mai mult ca niste junghiuri, iar atunci cand trebuia sa vina CM, am avut dureri care semanau izbitor de tare cu cele de la CM.

Ia un test, un surecheck si vezi ce zice! Succes!

7+
Bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a-rose spune:

quote:
Originally posted by madutza_bra

'Neata fetelor cu burtici,
Am si eu o inrebare pentru voi:
Inainte sa stiti ca aveti bebe, ati avut dureri de burta sau sani tensionati? Cu cate zile inainte?

Multumesc frumos

http://tt.lilypie.com/EI3Lp2.png



da, madutza, nu stiu sa-ti spun exact cu cat timp inainte dar banuiesc cam cu 2 saptamani inainte sa-mi fac testul de sarcina, imi simteam sanii foarte tensionati. durerile astea de sani au tinut aproximativ 2 luni, acum, au disparut cu desavarsire.
eu, dureri de burta, nu am avut.
8+

rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

quote:
Originally posted by oanasm

madutza multi pupici!!!! vii la odisee!? ...e ceva..nu!? ..deci a...am avut sani tensionati inainte sa am test pozitiv, cu cateva zile bune inainte! si am avut si dureri de burtik...nu dureri ca la cm dar senzatia ca acum acum vine cm...si asta am avut-o cu cateva zile inainte de data la care trebuia sa vina! hai...faci test!? ca vad ca esi z27 din 29! hai ca pun fetele la dans si galerie

Oana
12+
o noua viata




Oana nu stiu ca sa zic...am urmarit odiseea asta de la inceput si asta ar fi ultima sansa sa fiu aici. Am avut test negativ acum 2 zile (Z10 DPO) voi mai face unul Vineri daca o sa mai fie cazul. Am crampe de 2-3 zile(cand pe stanga, cand pe dreapta) si de ieri ma dor sanii.(eu de obicei nu simt nimic pana cu 1 ora inainte sa-mi vina)
Sunt cu ochii pe voi oricum

http://tt.lilypie.com/EI3Lp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenyi79 spune:

Salut fetelor,

N-am mai scris de mult si vad ca deja sunteti mai multicele si ma bucur tare mult.

A_rose am vazut ca suntem in aceeasi data.

madutza_bra sani tensionati am avut si eu cam cu 2 saptamani ..insa am pus totul pe venirea ciclui, dar de cum mi-a intarziat o zi eu una am stiut ca am ramas gravidutza (la mine CM e ca ceasul). Mi-am facut testul in schimb dupa vreo 5 zile.

Am luat si eu ovule utrogestan , asta pt ca anul trecut am pierdut o sarcina si doctoritza mi- arecomnadat sa iau ovule pana se termina cutia. Eu am luat insa 2 (ca sa fiu sigura ca e totul ok) caci aveam mereu senzatia ca ma doare prea tare, ca se poate intampla ceva (paranoia!!). Nu l emai iau de o saptamana si parca e bine...Au aparut in schimb greturile asa ca ratzele sunt fericite.

Astept cu nerabdare sa vad eco de pe 13 martie, caci nu l-am mai vazut pe bebe de la 6 s si 3 zile. Sper ca toate testele sa iasa bine caci sunt tare nerabdatoare sa anunt si familia de minunea noastra.

Voi mergeti la eco mai des decat va recomanda medicul? Intreb ca uneori simt nevoia sa ma asigur ca e acolo, bine-sanatos...dar parca nici nu as vrea sa exagerez.


Va pupicesc si numai bine la toate

LauraY 8+

Ghemotocul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Multumesc de raspunsuri fetelor,
sunteti toate foarte dragute

Va doresc sa aveti burtici mari si frumoase, cu bebei si mai frumosi si sanatosi!!!

http://tt.lilypie.com/EI3Lp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Oana,m-am intors si m-am dumirit.Am luat irigator Tantum Rosa (cica-i cel mai bun) si septovag (solutie).Ovulele incep sa le iau peste 2S.
madutza, eu in fiecare luna aveam sani tensionati cu 2-3 zile inainte de ciclu si senzatia de greata si dureri la ovare; culmea e ca in luna in care am ramas n-au fost la fel de intense.TB a fost cea care a ramas sus in ziua cand trebuia sa-mi vina si m-am prins ca ceva sigur e de data asta.Cu 2 zile inainte de ciclu am facut si eu test si-a iesit negativ.Bafta!!
lenyi79, ce rabdatoare esti...pana in martie sa nu mai faci eco??!!

9+

testele mele

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/115604.sigmaker.png" target="_blank"> Teo(11.08.1999),Maria(1.03.2001) si www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/115453.birthdue.png" target="_blank">a3aminune(eco)crestem
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Neatza burtici dragutze!

Hop si eu pe la voi, am citit din urma, sunt foarte harnicutza. Am intrat in hora...tre' sa tin pasul cu voi si cu voi mai mult alergati ca sunteti multe...tre' sa fac eforturi mari Glumesc!

Oana iubito m-ai intrebat de bebe. Pai sa-ti spun, am avut programare la eco la Medlife vineri la 20:10 si cum de cateva ore la noi incepuse sa ninga zdravan...iti dai seama ce-am patit pana am ajuns acolo, noroc cu masinuca mea care m-a dus in siguranta :) parca imi spunea mereu "hai ca mai e putin, hai ca ajungem acum"
Am ajuns acolo, m-a preluat acritura aia, a incercat sa ma convinga ca endovaginala e mai buna, ca se vede mai bine...eu nu si nu ca vreau abdominala si nu ca mi-ar fi fost frica...am facut atatea controale ginecologice incat unul in plus nu mai strica dar ti-am zis ca mi-a intrat mie in cap ideea ca nu e bine sa se umble acolo cu nimic. Ce sa faca acritura? A lasat-o asa ca mine...mi-a facut abdominala. Bebe era tare neastamparat, tzopaia de mama focului cand intr-o parte cand in alta, se misca de parca era la ora de gimnastica. Dadea din maini, din picioare...la un moment dat s-a linistit, a ridicat manuta dreapta si parca-mi spunea "uite-maaaa eu suntttt". A fost tare emotionat, mi-au dat lacrimile, era asa mititel si se vedea perfect. A dat sonor sa aud si bataile inimii, iarasi un moment de maxima intensitate. A fost bine, aveam atunci 11s+3z iar bebe era de 11s+2z, am intrebat-o pe acritura daca-i bine si mi-a zis ca-i mai mult decat bine, sa nu-mi fac probleme.

Datele de pe fisa sunt cam asa:
Sac:
GSD 4,61
YS diametru 4.6 mm

Embrion/fat
CRL 45,2 mm
activitate cardiaca 170b/min


Cam asta-i bebita al meu, saptamana asta o sa anunt si la munca, deja situatia e tensionata la noi, o colega si-a depus demisia, mai plec si eu...o sa ramana gol biroul. Sefa isi face deja griji ca nu stie pe cine sa asuca in locul colegei, daca ar sti ca trebuie sa aduca pe cineva si in locul meu...

Maaaaaiiii fetelor dar ce multe suntem...avea dreptate cine spunea ca in noiembrie decembrie se concep cei mai multi bebelusi.

Voi v-ati mai facut planuri de vacanta? Cele mai de varsta mea asa ( a sarcinii bineinteles) mergeti pe undeva in afara? Pe mine ma bate un gand sa plec de ziua mea in iunie pe undeva, pana la cate luni ne primeste in avion pe noi astea burtoase?

Hai ca am scris kilometri, pup, revin!



12+
Mamica de septembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Oana la eco a fost bine, nu pot sa-ti spun exact ce a zis dr Pop ca mi-a scris o pagina intreaga de comentarii cu ce a vazut pe acolo, dar toate erau normale. Mi-a zis ca totul pare in regula. O singura chestie mi-a sunat mie ciudat, mi-a zis ca am placenta previa totala, la care eu: CEEE ??? si el a zis ca e normal in momentul asta si ca isi va reveni sigur.
Dupa masuratorile lui bebe avea 10 s si vreo 3 z, asa ca a zis ca e prea devreme pentru masurarea pliului nucal, dar dupa cum arata a zis ca sigur nu e nici o problema. oricum m-a mai chemat pe 3 martie ca sa imi faca morfologia de primul trimestru cand a zis ca verifica multe lucruri.



Buburuza
asa creste Buburuza

"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Dbunny, imi pare rau ca ti se intampla si tie! Si eu am patit asta anul trecut. La 9 saptamani nu se vedea nimic in sac. HCG-ul arata foarte bine dar doctorul spunea ca el oricum continua sa fie produs de placenta. Retrospectiv vorbind imi pare rau ca nu am mai asteptat o saptamana sa mai fac o eco. Pentru ca ma simteam foarte bine nu aveam nici un simptom. Si nu pot sa zic ca sunt impacata ca am facut cel mai bun lucru ca am fugit la chiuretaj. Curaj si putere multa!

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;126/st/20081021/k/2cd9/preg.png

Mergi la inceput