Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Sheherezada daca ar tine tot timpul capul inclinat intr-o parte poate ar fi tb. sa vezi sa nu cumva sa aibe torticolis. Probabil ca inclina capul numai cand o tii in brate ca asa vede ea mai bine in jur:) INSA chiar daca incearca ea sa stea in fund te sfatuiesc SA NU O PUI IN FUND nici sprijinita de perne si nici altfel. Las-o sa stea cand va putea ea SINGURA sa faca miscarea asta. (ia acest sfat din partea unei mame al carei copil are pb. mari cu coloana) Aaaaaaaaaaa si sa nu dai atentie binevoitorilor ai caror copii stateau in fund la trei luni si la 6 luni alergau la maraton, ok? :))



blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Flori de cires multi pupici Mariei. E o fetita perfecta!


blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Sheherezada, Maia sta tot timpul pe partea aia si cand e treaza si cand doarme? Dragos a stat cu capul pe stanga, a avut o forma de torticolis (cum bine zicea si papadie) si a fost in pelviana toata sarcina! La cap ii puneam proptele sa doarma cu capul pe mijloc, nu prea reusem, iar cand il tineam in brate il tineam astfel incat sa-si intoarca capul in directia opusa. Cand ma jucam in pat cu el, eu ma asezam pe partea opusa, totul se facea astfel incat sa-l oblig sa se intoarca. Dupa ce a stat in fund (la 7 luni) deja avea mobilitate ff buna la gat!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png [Dragos]
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nu stiu de torticolis is de altele, dar adrian al meu tot asa pe-o parte tindea sa tin capul cand era mic. Eu am zis ca e din cauza ca a fost prematur (tonus muscular slab, capul era prea mare si greu pt gatul lui subtire ca o manutza). Cred ca pe la 5-6 luni corectate si-a indreptat pozitia capului.
Uite-aicio poza de la o luna corectata cum isi tinea capul. E adevarat ca la o luna corectata era f. mic, nu aveam pretentii de la el, dar asa a tinut caputul pana mai trarziu, ti-am zis, el practic si-a tinut capul bine pe la 5 luni corectate, atunci am putut sa spun uite dom'le ca acum isi sustine capul bine.
De fapt el multe lucruri le-a facut disproportionat pe stanga cu dreapta. E stangaci, as spune chiar accentuat (nu arunca o mingie cu dreata decat daca i-o imobilizez pe stanga, dar nu pot spune ca nu-si folsoeste mana dreapta, dar cand vien vorba de cum i ie la indemana sa faca ceva, stanga e prioritara). Cand s-a intors de pe burta pe spate si invers, la fel facea mai bine actiunea asta pe una din aprti, mai putin pe celalalta, cand a inceput sa paseasca pe langa lucruri, mergea numai spre dreapta, nu si spre stanga, de-abia dupa ce ajungea la un anumit nivel de performanta facea si cu cealalta parte.

Legat de inclinarea capului sa stii ca odata am vazut la tv o emisiune "Mistery diagnosis" (diverse cazuri medicale care au primit un diagnostic de-abia dupa multe vizite prin diversi doctori si mutle sapaturi si bajbairi) se numeste si au prezentat odata u ncaz cu un copials care tien acapu lemreu intr-o parte. Parea absolut sanatos din alte puncte de vedere, numai ca tinea capul inclinat pe o anumita parte. Pozitia capului nu a fost de la nastere asa, ci pe parcurs (nu mai tin minte cand anume a inceput, dar parca aparuse pana-ntr-un an). Si in final era o problema de vedere. Avea un defect de vedere la unul din ochi si copilasul, ca sa poata vedea mai bine inclina capul. Unul din dr. la care a ajuns in final l-a testat pt ochi (caci ii facusera teste si parateste, pe la cap si de alte feluri) si i-a acoperit cu mana ochiul din partea in care tinea copilasul inclinat capul si in acel moment copilul a revenit cu capul in pozitie dreapta. Era vorba de-un copilas mai mare (cam 2 anisori ceva de genul asta). Si asa si-au dat seama ca e chestiune de vedere. a facut o operatie corectoare si s-a rezolvat problema. Nu mai tin minte daca era problema de muschi ocular sau de alta natura oculara.
Ti-am povestit asta ca sa vezi cat de diverse pot fi cauzele care duc la o astfel de problema. Oricum n-ar fi rau sa-i faci un control oftalmologic adecvat varstei lui.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Si ca sa fac raportul zilei de ieri:
- la pediatru: avem cica 81,5 cm, dar dr. a fost ingaduitor la masuratoare, are de fapt cam cu 1 cm mai putin. Circumferinta capului e de 50cm ceea ce i-a atras inca o data pediatrului atentia. Pt ca si data trecuta (in nov.) avea circumferitna la 49 si era un salt destul de mare fata de vizitele de pana acum, adica pe grafic curba nu mai era uniforma, ci facea un salt mai brusc in sus. Dar dupa ce a punctata si valorile inaltimii si greutatii a vazut ca acelasi salt mare l-a facut si-n inaltime si-n greutate, deci concluzia a fost ca e ok atata timp cat toate masuratorile lui au urmat acelasi trend. Sem nca recupereaza fizic din prematuritate si dupa toate problemele de anemie pe care le-a avut. Deci, de-abia dupa un an adrian al meu a inceput sa recupereze fizic.
- la audiolog, rezultatul a fost mai bun ca data trecuta, dr. i s-a parut ca aude mai bine acum, deci dovada e ca macar partial s-a datorat congestiei cailor respitatorii, urechilor etc. Dar el inca nu e compelt iesit din raceala/tusea asta asa ca mergem din nou la control peste o luan jumate cand speram sa fie complet sanatos ca sa scoatem di nanaliza orice influenta a unei raceli/tuse etc.

Am intrebat-o daca paote fi problema de deficit de atentie in loc de deficit de auz si mi-a zis ca nu. ca daca ar fi fost deficit de atentie ar fi trebuit sa nu raspunda nici la sunetele mai puternice. Fratele meu spre ex. cand citea nu auzea nimic in jur. Trebuia sa-l strigam de 3-4 ori sa ne auda, iar adria nspre ex, cand se utia la desen animate are acelasi comportament ca fratele meu, e atat de cufundat in actiune ca raspunde greu la provocarile mele. Iar daca incerc sa-l pup, dragalesc in timpul ala, ma respinge, nu vrea sa fie deranjat sub nici o forma. Pt ca el in timpul testulu ide auz se jaoca, are jucarii noi sau roade cate ceva si e concentrat pe ce face acolo si de-aia m-am gandit ca o explicatie poate fi si o problema de atentie.
De data asta a fost imposibil sa ii faca testul cu bornele alea in urechi. Oricat l-as fi blocat eu, el tot reusea sa si le scoata din urechi, iar cand nu reusea pt ca-l obstructionam eu, incepea sa planga si sa se agite, sa se zvarcoleasca ca nu e lasat in pace, iar asta n ue o stare de facut test. Asa ca i-au facut testul folosind boxele, nu bornele (adica sunetul se auzea i ncamer,a nu doar in urechea lui). data viitore cand repetam testul o sa incercam cu casti, nu cu elementi in ureche.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Avem rezultatul de la EEG-ul din Ungaria: Maria este bine, nimic nu releva nici macar o urma de epilepsie.Doamne......multumesc!

Dar medicul a sugerat pt o mai mare acuratete a rezultatului un EEG de cca 3-4 ore cu supraveghere video concomitenta cu inregistrarile EEG, probabil in stare de somn.Pt aceasta ne vom face o programare iar pana atunci mi-a recomandat sa nu ii mai administrez nici un fel de medicament din cele primite de la dr din Tg Mures.

Maria continua sa aiba niste miscari ale capului, laterale mai mult decat pe spate (cred ca am paranoia) dar fac ce spune medicul: nu ii mai administrez nimic pt ca "nici macar o unda nu a fost anormala pe EEG".

Dragele mele, multumesc mult pt incurajarile si gandurile voastre bune.Sa dea Dumnezeu sa va creasca esentele sanatoase si sa nu mai treaca niciuna din noi prin atatea emotii care ne framanta din toate punctele de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns waltraud spune:

Flori de cirescitesc de mult ceea ce scii si ma bucur enorm ca este bine rezultatul. Am urmarit zilele aste tot timpul cind vii cu vesti noi d ela Ungaria. Mi s afacut pielea ca pe gaina cind am citit adineaori cva si EEG-ul e bun. Multumesc lui D-zeu ca este bine. Multa sanatate fetitei si voua sa o puteti ajuta sa creasca mare si sanatoasa. te pup


http://s165.photobucket.com/albums/u70/floareaiclozan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Floridecires medicii astia, daca nu ne salveaza copii, ne innebunesc pe noi, parintii! ma bucur enorm ca a fost o greseala de diagnosticare, am mai spus. Pupici tie si Mariei sa cresca mare si sanatoasa!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png [Dragos]
7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

try, FloriDeCires ce bine ca analizele au iesit bine!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, Try, ma bucur din tot sufletul si rasuflu usurata alaturi de voi citind despre vestile bune.
Pe de alta parte, atat minunata Marie cat si viteazul nostru Adrian sunt extraordinari si ar fi trebuit sa avem incredere in puterea lor de a trece peste obstacole.
Va rog, dragele mele prietene, sa ii imbratisati puternic odata si din partea mea.
Imi sunt tare, tare dragi.....

Waltraud, cu permisiunea ta as vrea sa va trec pe toti patru pe lista de esentza. Ar insemna mult pentru mamicile care poate trec sau au trecut prin aceleasi incercari (din ce in ce mai multe cu tripleti si in Romania

Mergi la inceput