Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

FloriDe Cires, Try, ma bucur ca aveti vesti bune!
Cat despre EEG-ul cu inregistrare video eu i-am facut lui Eric la 8 luni (tot pt a elimina diagnosticul de epilepsie) cu inregistrare video dar a durat doar o ora! nu l-au adormit si a trebuit sa ne jucam cu el!
Va dorim multa sanatate!

Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Floridecires, am vazut ca ai vesti bune. Felicitari.

La Multi Ani tuturor de 8 Martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Multumesc mult atat fetelor care au postat cat si celor care au citit aici despre Maria, pt gandurile voastre bune si caldura cu care m-ati inconjurat in momentele de neliniste si nesiguranta prin care am trecut.

Dumnezeu sa va apere copilasii si pe voi, sa ii puteti creste mari si sanatosi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Care doctor poate stabili daca este torticolis sau nu?Ca doctorita de familie nu mi-a zis nimic si nici pediatra de la urgenta unde am fost sambata?Ziua de 8 martie a fost ingrozitoare pentru noi.A debutat cu plansete care nu puteau fi potolite,tacea doar in brate in anumite pozitii,era foarte abatuta,a refuzat doua mese si ca o incununare a inceput sa verse.La inceput am crezut ca din cauza caninilor care vor sa iasa (apropo,noua ne ies prima data caninii!) dar cand a reusit in sfarsit sa bea niste ceiut si la varsat m-am inspaimantat si am plecat rapid la urgenta.Doctorita de acolo a zis ca nu are nimic.Nu era racita,nu avea febra (max 37 sau 37,2 de o luna de cand ne chinuie caninii) si nu avea diaree.Asa ca ne-a trimis acasa cu niste supozitoare cu paracetamol desi incepuse sa se deshidrateze.Norocul nostru a fost ca a inceput sa manance laptic si pana seara isi revenise oarecum.Am fost atat de speriata cand am vazut-o inerta si fara culoare incat imi doresc sa nu mai trec niciodata prin asa ceva.
Si legat de inclinarea capului;nu il tine inclinat tot timpul ci doar in anumite momente.Daca se priveste in oglinda sau se uita pe geam ,il tine drept.Dar exista un moment cand parca se plictiseste sau oboseste si isi inclina capul ca si cum ar vrea sa si-l sprijine pe ceva dar il inclina mult mai tare decat Adrian.
La oftalmolog am fost in octombrie,adica la trei luni varsta reala sau doua-trei saptamani varsta corectata,si a zis ca totul pare a fi in regula.
Pupici tuturor dar mai ales luptatoarei de Mariuca.

Sheherezada& bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Shehe, si adrian il tinea mai inclinat, dar in poza incercam eu sa i-l tin mai drept, incercam sa-l sprijin de gatul meu ca sa nu mai incline capul. Dar adrian l-a tinut asa cand a fost pana in varsta maiei tale. Adica pe masra ce crestea, se observa din ce in ce mai putin si asta m-a facut pe mine sa cred ca a fost problema de tonus muslcular slab. Plus ca el are capul un pic mai mare in raport cu corpul, mereu a fost asa si are gatul subtire si pare nefortos si cred ca si asta a contribuit intr-o oarecare masura.

Flori de cires, ma bucur enorm pt diagnosticul bun pe care l-a primit maria si da Doamne sa nu mai ai nici un fel de episoade neplacute referito la sanatate ei. celor din ungaria le-ai dus filmare cu Maria cand isi lasa capu lpe spate? Sau au apucat sa o vada pe ea direct facand miscarea? Ma gandesc totusi de la ce o fi fost. Pe de alta parte se pare ca medicamentatia care i-ai administrat-o temporar a ajutat-o sa revina la starea de normal, sa-i scada hiperactivitatea si sa o faca sa doarma asa cum trebuie sa o faca un copilas de 1 an.

Anna, iti mutlumesc tare mult, m-ai facut sa plang. Si parca dupa cat am plans acum doi ani cand l-am nascut pe adrian am crezut ca nu ma mai vede nimeni pe mine asa usor plangand. Ma duc uneori cu gandul in urma si incerc sa inteleg de unde vine puterea asta a noastra si a lor, a micutilor astora. Viata-i un miracol si de putine ori ajungem sa-i patrundem sensul.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Draga Try, nu le-am dus filmuletul, nici nu a facut acest gest acolo,nici n-am mai surprins-o facandu-l si si-a reglat somnul in sfarsit, Slava Domunului!E posibil sa fie cum spui tu cu medicatia sau pur si simplu s-a rezolvat de la sine.Ideea e ca voi continua sa o observ, mai putin panicata :) si vom merge sa facem si EEG-ul sub inregistrare video.Poate dupa aceasta analiza voi avea mai multe raspunsuri de la medicii maghiari.

Sheherezada uite ca si noi am trecut prin faza cu tinutul capului intr-o parte, spre dreapta.Si acum are tendinta asta si il mai tine cateodata, chiar si cand umbla.Pe masura ce Maria a crescut, inclinatia capului a tins sa fie din ce in ce mai rara.Fizioterapeuta mi-a explicat atunci ca sunt multi copii care tin capul intr-o parte dar ca pe masura ce musculatura gatului se intareste aceasta tendinta dispare.Stiu ca i-a facut atunci un masaj la gatut, insistand in zona dinspre ceafa dar nu mi-am facut probleme pt ca observam de la o saptamana la alta ca incepe sa-si indrepte capusorul.Recomandarea care o primeam mereu era sa o culc cat mai mult pe burtica ca sa o determin sa isi ridice singura capusorul si sa isi intareasca muschii gatului si ai spatelui.Spre fericirea mea, Maria doarme pe burtica si acum pt ca este pozitia ei preferata de somn.

Sanatate la esente, pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns waltraud spune:

Buna Dragele mele!
Sheanapma poti trece linistita la lista. Cu mare drag.
Flori de ciresCapul sus si gindeste pozitiv. Fetita ata a fost foarte mica la nastere ( eu care ziceam ca Kevin al meu la 800 de gr a fost mic), si are saracuta foarte greu de recuperat. Dar incet incet o sa reuseasca. Bine ca sint bune rezultatele de la Ungaria. Va pup si sa auzim de bine. pa pa


http://s165.photobucket.com/albums/u70/floareaiclozan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Flori Maiei nu ii place pe burtica.Probabil din perioada in care o tot puneam zilnic si ea nu putea sa isi ridice capul.In schimb sta la mine pe burtica.Asta am descoperit-o recent.Mariuca imi aminteste de tripletii mei pe care i-am nascut la 25 de saptamani si nu au avut nici o sansa;aveau intre 450-550 gr.
Acum ne chinuim cu caninii astia care parca nu mai vor sa iasa!Deja a trecut mai bine de o luna de cand o tot chinuie si nimic!
I-au mai iesit cuiva caninii prima data?!Cam cat o sa mai dureze ca am cam ajuns la capatul puterilor.Am incercat si Dentinox si Panadol suspensie si cam tot degeaba.

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Sheherazada, eu nu cred ca o sa ii iasa caninii primii.
Daca ai impresia ca se deshidrateaza cere la spital sa ii faca perfuzii.
Sper ca indispozitia i-a trecut intre timp.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

fetitei unor prieteni i-a iesit primul dinte un canin, avea cam 8-9 lui, la vradut canini au iesit dupa 2 ani!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput