*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (145)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by ottilia

Fetelor,tin sa va anunt ca in 07.02.2008. la ora 12:20 mi s-a nascut clopotelul pe nume Daniel cu 2600 gr.,47 cm si apgar 9.Dupa cum am presimtit dr mi-a facut cezariana joia trecuta(Am mers pt un simplu control) si acum ne-am repatriat,suntem fericiti ca am ajuns acasa si toata ziua mancam si dormim...aproaope ca uit ca am bebe in casa
Ottilia,mamica de Daniel 07.02.2008.



Felicitari Ottilia si sa fii fericita langa clopotzelul tau!!!

Tinna 39s+4z cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 3 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Mai fetelor (Miri si Mitsu) aveti mare dreptate cu alaptatul! Multi doctori pediatri din Romania sunt nebuni si de-a dreptul inconstienti cand recomanda atat de usor completarea cu lapte praf... Ajung sa cred ca poate au un interes la mijloc sa recomande asa ceva...
Unui bebe care creste atat de bine (chiar daca plange mult, are colici, nu s-a adaptat inca la viata extrauterina) nu poti sa-i recomanzi lapte praf, cand el e alaptat natural! Chiar daca sta mult la san in anumite perioade, tocmai ca stimuleaza lactatia, o regleaza dupa nevoile lui...
Introducerea unui "mic" supliment de lapte praf duce inevitabil la scaderea lactatiei, si apoi la intarcare...

Ce sa mai zic, nici eu nu am fost alaptata natural, ca mama mea a facut mastita (am supt fix 3 zile)... Habar n-au avut doctorii sa o invete ce sa faca sa nu faca infectie de la febra laptelui... Asa ca degeaba avea doi sani imensi, ca eu tot cu lapte praf am crescut...

Eu in schimb nu am niste sani prea mari, dar v-am mai zis ca l-am alaptat 1 an si o luna pe Andrei (si atunci l-am intarcat ca asa am vrut eu, ca lapte mai aveam)... A fost tare grea alaptarea la inceput, dar am avut mare noroc cu o pediatra care a insistat tare de tot sa alaptez natural ca POT, SUNT IN STARE, IAR PENTRU BB E CEL MAI BINE! Nici nu a vrut sa auda sa-i dau completare cu lapte praf, eu in primele luni nici nu am avut in casa vreun biberon, ca sa nu ma tenteze sa i-l dau...

Iar Andreiul meu care s-a nascut micutz, cu 2900g, a crescut tare bine cu lapticul meu, facuse niste falcutze si niste pulpitze... Chiar daca primele zile din viata lui a stat mai mult nemancat, ca mami a lui nu avea lapte, iar cand a inceput sa aibe el nu stia cum sa apuce sanul ca lumea si sa suga... A fost tare greu inceputul... Dar am perseverat si am reusit...

Tinna 39s+4z cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 3 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ottilia, felicitari pentru bebelus! Sa va traiasca si sa fiti fericiti!

Gina M, imi pare tare rau ca pana la urma nu ai scapat de cutit, dar cel putin in felul asta scapi de durerile astea ingrozitoare. Multa sanatate si refacere cat mai usoara!

Eu sunt franta. Maine este ziua lui Luca si nu am vrut sa treaca "nepetrecuta" asa cum se cuvine. Cupchii vor avea petrecere la Mc Donalds (nu agreez mancarea lor si nimic de genul fast food dar a fost cea mai la indemana optiune, in conditiile in care acasa nu mai putem face party mare anul asta) iar acasica vor veni nasii. Asa ca am prestat la bucatarie si maine dimineata prestez curatenia (de ochii soacrei, sa nu credeti ca am timp/chef/puteri sa fac o curatenie ca la carte). Acum am tortul de crema de zahar ars la cuptor (un new entry; sper sa-mi iasa) si pana acum am facut muffins de ciocolata, un chec cu masline si sunca, salata de vinete, salata de ton, chicken fingers cu sos remoulade. Cred ca sunt super suficiente (nah! ca m-am laudat si eu cu ocazia asta; sa nu ma injurati daca v-am facut pofta; va astept cu drag la o portie).

Maine ii fac Anei vaccinul de 2 luni. Finally!!! Ma bucur ca nu mai tuseste si nici muci nu prea mai are. Doamne ajuta! Daca imi spune ca e si Luca ok...sunt cea mai fericita.

Va pupacesc!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Zuzici am primit telefon de la sotul Ginei. Draga de ea a iesit din operatie, i-au scos fierea (avea pietre la fiere) si acum era bine (cat se poate dupa o operatie) si semi adormita. I-au facut laparoscopic, cred, zicea sotul ei ca are 4 gaurici. Si tot in cursul zilei de azi (la ei e mai devreme) sau maine urmeaza sa-i mai faca nush ce prin esofag pana la stomac (nu ma pricep exact ce anume, mi-a explicat sotul ei dar...neuronu lehuz isi spune cuvantul).
Va multumeste ca va rugati pt ea si ca va ganditi la ea!
Ginuta multa, multa sanatate sa-ti dea Dumnezeu, sa te recuperezi cat mai repede si sa te intorci la copilasii tai refacuta!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Gina ne rugam pentru tine, sa te recuperezi repede si sa te intorci sanatoasa la copilasii tai care te asteapta!


Tinna 39s+4z cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 3 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by alina023

Ottilia, felicitari pentru bebelus! Sa va traiasca si sa fiti fericiti!

Gina M, imi pare tare rau ca pana la urma nu ai scapat de cutit, dar cel putin in felul asta scapi de durerile astea ingrozitoare. Multa sanatate si refacere cat mai usoara!

Eu sunt franta. Maine este ziua lui Luca si nu am vrut sa treaca "nepetrecuta" asa cum se cuvine. Cupchii vor avea petrecere la Mc Donalds (nu agreez mancarea lor si nimic de genul fast food dar a fost cea mai la indemana optiune, in conditiile in care acasa nu mai putem face party mare anul asta) iar acasica vor veni nasii. Asa ca am prestat la bucatarie si maine dimineata prestez curatenia (de ochii soacrei, sa nu credeti ca am timp/chef/puteri sa fac o curatenie ca la carte). Acum am tortul de crema de zahar ars la cuptor (un new entry; sper sa-mi iasa) si pana acum am facut muffins de ciocolata, un chec cu masline si sunca, salata de vinete, salata de ton, chicken fingers cu sos remoulade. Cred ca sunt super suficiente (nah! ca m-am laudat si eu cu ocazia asta; sa nu ma injurati daca v-am facut pofta; va astept cu drag la o portie).

Maine ii fac Anei vaccinul de 2 luni. Finally!!! Ma bucur ca nu mai tuseste si nici muci nu prea mai are. Doamne ajuta! Daca imi spune ca e si Luca ok...sunt cea mai fericita.

Va pupacesc!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei




Alina chiar ca mi-ai facut pofta, mai ales ca acum inainte de nastere nu stiu ce am, dar am mereu o foame de lup in mine, parca tot timpul as rontai ceva... M-am prostit acum pe ultima suta de metri...

LA MULTI ANI pentru maine, sa-ti traiasca baietelul si sa fii fericita langa el, sufletelul tau!

Si sa dea DD sa vii cu vesti bune de la dr. si despre Ana mica si despre Luca sarbatoritul!



Tinna 39s+4z cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 3 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Fetelor, noapte buna! Ma duc si eu la nani (de fapt ma duc sa ma intind in pat, ca de dormit oricum dorm tare greu noaptea, nu-mi mai gasesc nici o pozitie comoda cu burtica asta mare)...

Stiu ca mai e juma' de ora pana la 12 noaptea, dar am schimbat deja semnatura... Mai sunt 2 zile pana la DPN-ul meu... Oare cand s-o hotari asta micu' sa iasa la lumina???

Va pup mult,

Tinna 39s+5z cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 2 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


Ferelor vreau sa va intreb despre lohii.
Pe voi cat v-au tinut?
Eu am 8 zile de cand am nascut si vad ca lohiile s-au cam oprit mai imi vine ceva foarte vag maro roscat deschis asa fff.putin.
Zilele trecute mi-am pus burtiera si seara dupa alaptat mi-a venit odata mult rosu a umplut tamponul si a iesit si pe mine si pe canapea si ziua urmatoare s-a intamplat acelasi lucru pe la pranz.
Pe urma am scos burtiera sa nu dau in altele.
Da azi mai nimic,urme doar.
Initial am sunat-o pe doctora ca imi era sa nu fac vreo hemoragie si acum tb sa o sun ca nu imi mai vin lohiile astea tampite.

Emilia cu Eveline Mihaela (05.02.2008) si Alexandru Paul (16.08.2006)



poze cu noi si Eveline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Salutare zuzici.

GINA sanatate multa iti doresc, draga noastra. Refacere rapida si ma bucur ca operatia a decurs ok, fara probleme. Imi pare rau ca n-am stiut/putut sa te ajut cu nimic.

ALINUSH LA MULTI ANI!! lui Luca-nazdravanul.Sa creasca mare si frumos, sanatos si norocos si sa o asculte pe mami.

OTILIA FELICITARI pentru bebe Daniel. Refacere rapida, laptic pe-ndestulate..si un bebe sanatos, voios si papacios.

TINA ce faci?? Nasti saptamana asta?? VReun semn ceva?? Cand mai mergi la doctor?

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey
Pozici de tot felu'


39+ sapt
Vali

AMR : 1 WEEK ???!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Noi acum am venit de la doctor.

Am avut iarasi control pelvian, colul meu e la fel ca saptamana trecuta...nu se scurteaza, nu se deschide.
Doctorul ne-a chemat Luni iarasi la un ULTIM control sa vada ce si cum se prezinta situatiunea.... si apoi, incearca inducerea...desi... crede ca vom ajunge mai mult ca sigur la Cezariana.
Anyway... mi-a zis clar sa ma pregatesc, caci saptamana viitoare bebe ANDREW vine pe lume.

In rest, ma simt ca naiba. Am picioarele umflate rau rau de tot, mi-a iesit un cosh ce s-a infectat, chiar sub burta, la linia chilotului... sotul ma speriase aseara ca e tromboflebita..caci e destul de mare, rosu si moale la atingere.Ma doare spatele, am un gust de metal in gura, mai nou se pare ca ma doare si toata, dantura...imi vine sa vomit... .....mai vreti?????

Va pup si va imbratisez cu drag.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey
Pozici de tot felu'


39+ sapt
Vali

AMR : 1 WEEK ???!!!

Mergi la inceput