Mamicile de dulceturi si papanasi gatesc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Sim, eu n-am gasit pachet de 500 gr , ci de 350 de la montebanato.
am pus foile cite 3 alaturate pe fundul tavii, ca erau mici.
pe fund am pus un rind asa brute, nefierte ne-nimic si desi am turnat sos B deasupra au iesit f tari si uscate, nu s-au imbibat bine cu zeama, nu se puteau minca. Am facut sos b cu 1l de lapte .c a ai zis tu ca inghit mult lichid foile dar si asa mi se pare putin.

restul straturilor le-am fiert inainte cam 8 minute ca sa se mai umfle si moaie, dar...s-au lipit intre ele si mi-a fost greu sa le desfac, s-au mai rupt. eu n-am asezat doar cite una, am pus2-3 una peste alta, nu stiu cum trebuia.
Baanuiesc ca de fapt se pun doar cite una si straturi f subtiri de sosuri intre ele, ca sa iasa cum se vedea pe ambalajul pastelor.

Ca eu am facut cum ai zis tu: sos, foi, carne, foi, carne, foi, sos b. Bine peste fiecare rind de foi am pus sos b abundent, dar ti-am zis, mi s-a parut insuficient.

Nu prea am inteles la ce serveste faina din sosul bechamel, sa lege foile intre ele?
am schimbat: am pus ulei de masline cind am calit carnea cu rosii si ceapa. Nu le-am fiert 30 min, eu ma avut o cutie de pasta de tomate, n-am gasit rosii in bulion,. Am fiert carnea putin inainte de a toca, si ma calit-o cu rosii si ulei si condimente doar vreo 15 minute.
am folosit casacval simplu pt sosul b, nu parmezan.
am copt cu folie, si fara...
arata bine, o sa pun poze, dar gustul..nu mi s-a parut nemaiopomenit. Poate n-am facut eu cum trebuie.

In rezumat, gustul foilor dupa preparar nu mi s-a parut deosebit, niste paste...
si carnea mie mi-a iesitcam acrisoara, de la pasta de tomate probabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Magda, sosul b trebuie sa fie subtire, ca sa il absoarba placile si sa se inmoaie. Eu nu fierb inainte foile de aluat, le pun asa cum sunt. Intr-adevar, pun cate un rand de placi, nu suprapun - le asez una langa alta astfel incat sa formeze un strat (cred ca ai inteles ce vreau sa spun ). Poate de aceea nu s-au inmuiat bine la copt, a fost mai mult aluat si nu a fost de ajuns sosul b dintr-un litru de lapte. Am mai facut si eu cu pasta de tomate, dar diluata in apa ca sa nu fie prea acru. Cand fac data viitoare, ne intalnim si iti aduc o portie ca sa vezi cum e. O sa fac si niste poze in timp ce o pregatesc, pe etape.
Imi pare rau ca nu ti-a iesit ca lumea din prima, eu una cand patesc asa imi ia ceva timp sa ma mobilizez sa incerc iar.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Buna seara, fetelor,

Ma scuzati ca ma bag nepoftita la voi in subiect. Sint si eu mamica unei dulcete nascute in septembrie 2007, deci sint oarecum indreptatita sa o fac . M-a intrigat reteta MagdeiZ (terina de ciocolata alba) si am ceva intrebari privitor la aceasta. Magda, dupa ce prepari desertul, il torni undeva (intr-o forma) si il lasi la intarit? Cum anume servesti terina, taiata felii dupa racire sau asa spumoasa in cupe, sa fie mincata cu lingurita? Ma gindeam sa o fac pentru niste musafiri. Multumesc

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

natalia ,am vazut la tine la poze ,foarte multe imagini cu super preparate ,unde putem gasi retetele ? ne poti ajuta? arata superrrr.
multumesc mult .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Maria, merci . Majoritatea retelor dulciurilor le gasesti aici. Pentru celelalte mincaruri am mai dat ocazional retetele in diverse subiecte, cind mi le-a mai cerut cineva. Daca te intereseaza ceva anume, spune-mi si-ti dau reteta.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Buna seara, fetelor,

Ma scuzati ca ma bag nepoftita la voi in subiect. Sint si eu mamica unei dulcete nascute in septembrie 2007, deci sint oarecum indreptatita sa o fac . M-a intrigat reteta MagdeiZ (terina de ciocolata alba) si am ceva intrebari privitor la aceasta. Magda, dupa ce prepari desertul, il torni undeva (intr-o forma) si il lasi la intarit? Cum anume servesti terina, taiata felii dupa racire sau asa spumoasa in cupe, sa fie mincata cu lingurita? Ma gindeam sa o fac pentru niste musafiri. Multumesc

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Da, se pune la congelator, scuze, am uitat sa zic, o sa editez si acolo. Ce mi-a iesit mie nu se poate taia cu cutitul, nici dupa ce se pune la rece, ci se pune ca inghetata in cupe.
binevenite completari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Magda, multumesc frumos. Bine ca ai facut si completarea cu ciocolata prea dulce. Am de gind sa folosesc frisca Milli sau Dorna, care nu e indulcita, spre deosebire de Hulala. Deci nu mai are rost sa o mai indulcesc, oricum va iesi f. dulce desertul.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Prajitura cu ness ci capucino

1. blatul

5oua
2 linguri apa
7 linguri zahar
7 linguri faina
2-3 buc ciocolata menaj(sau o ciocolata cu lapte) date pe razatoare

-se bat albususrile spuma si se amesteca cu zaharul+galbenususrile+apa+faina+ciocolata--- se pun la copt in tava(compozitia este pt o tava mai micuta decat cea de aragaz obisnuita)

2.crema:

5 galbenusuri
12 linguri zahar
6 linguri lapte
1 margarina Rama
2 pliculete ness
2 pliculete capucino cu aroma de fructe de padure

--se freaca galbenusurile+zaharul si laptele,dupa care le fierbi putin pe aburi pana se ingroasa ca o ciulama, se pune la racit, se mai amesteca din cand in cand.
--se freaca margarina cu compozitia racita bine+ ness+cappucino si o intinzi peste blat

3. spuma:
5 albusuri
15 linguri zahar

--se bat albusurile cu zaharul pe aburi, se raceaste putin si se pune peste crema.

Prajitura se lasa 1.5-2 ore la frigider si apoi se portioneaza.

POFTA BUNA

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Maria, mi-ai facut pofta de eclere . Era o vreme (acum vreo 3 ani) cand faceam des. Nu foloseam spritzul, puneam cu lingura si le faceam rotunde. Pana una, alta, trebuie sa incerc prajitura ta cu branza si frisca si cea cu fructe de la Ana. Pana la urma cum e cu frisca - daca o fac din smantana cata smantana imi trebuie?

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

SIM eu nu am folosit smantana ,dar cred ca tot 500ml ,am mai vazut la alte retete unde se specifica o anumita cantitate de frisca lichida sau smantana deci in loc de 5ooml frisca lichida poti pune 500 ml smantana .
Cat despre eclere ,nici eu nu folosesc spritul ,eu fac bastonasele cu ajutorul unei pungi mai groase ,deobicei folosesc o punga de la lapte ,pun coca in ea ,o tai la un capat si fac bastonase ...
Iti doresc spor la treaba si POFTA BUNA

Mergi la inceput