Mami si tati sunt fericiti! A venit Andrea Bianca!

Mami si tati sunt fericiti! A venit Andrea Bianca! | Autor: matgravidut

Link direct la acest mesaj

Dupa ce am trecut de 28 ianuarie, data doctorului... m-au apucat disperarile si am crezut ca nu mai nasc deloc. Toata lumea se interesa... si de aici din Canada si din Romania.

Vineri ma rugam sa nu nasc... in Toronto era furtuna de zapada si anuntasera caderi de 30 de centimetri.
Nu a venit copilul vineri... dar Cosmi a ramas acasa doar in caz ca se intampla ceva...
Sambata (Feb2) m-am trezit cu o usoara durere de burta pe care am asociat-o cu lichidul rozaliu ce tot curgea de cu o seara inainte.
Mi-era foame pe la 6.00 asa ca am mancat si mi-am propus sa merg sa fac un dus si sa ma spal pe cap... Zis si facut. In timp ce ma epilam de zor... apa mi s-a rupt si vedeam cu curge lichidul pe piciorul stang in jos...
E.. mi-am zis... a venit momentul... si nu stiam ce sa simt. Eram fericita ca o voi vedea pe cea mica... dar speriata de ceea ce avea sa vina... Ma intrebam cum va reactiona Cosmi cand ii voi spune ca trebuie sa mergem la spital. Mi-am dat timp sa ma gandesc la toate cate aveam de facut... si am continuat sa ma spal pe cap.

Am iesit din vana.. mi-am pus prosopul de jur imprejur si m-am dus la dormitor sa-mi trezesc iubirea...
ii soptesc usor: "Puiu' mi s-a rupt apa, trebuie sa mergem la spital"

Cosmi foarte calm se uita la mine cu ochii impaienjeniti de somn si imi spune "Ha... vine Matzu Mic".
Se ridica... si incepe sa se pregateasca...

Ma duc si la mama la dormitor. "Mama, hai ca mi s-a rupt apa"
"Doamne Ajuta" zice mama si se ridica si ea calma din pat. Ma imbrac incet, fara graba... dupa care imi usuc parul ... si nu oricum ci cu peria rotunda... cu pus de spuma... e ... tot tacamul. Ba mai mult.. mama imi spune ca ar trebui sa ma machiez... "hA?", ma gandesc eu in mintea mea... dar ma razgandesc repede.... "Da, de ce sa nu ma machiez, ca doar nu e cazul sa arat ca dracu' la intalnirea cu fie-mea." Mama trece pe langa baie... "Nu mult mama, si fara rimel, ca daca plangi ala iti curge pe obraji..." Tara arde si baba...

Sun doctorul, ii spun ca mi s-a rupt apa. Imi spune sa merg la cabinet.
Cu apa rupta la 7.30 la 8.30 mergem la cabinet. Ma consulta... si ma trimite la spital.

Ajungem la spital, ma pune la monitor. Bebe bine, mama bine, cu contractii mici (eu nu le simteam), dilatatie 2-3 ("tight 3" cum zice asistenta).
Vine si doctorul... da da... foarte frumos... dar mai ai pana nasti... asa ca "Monica, you go home and when you start having contractions come back"

What? E.. asta mi-au spus asta fac... ma duc acasa...
Fiecare isi da cu parerea cu nu este normal sa ma trimita acasa.

Ajungem acasa... ma intind pe canapea...
Orele trec si in jur de 5.00 hotaram sa mergem inapoi la spital. Ma baga direct in sala de nasteri...
Mi se face repede control: dilatatie 3-4.
Ma intreaba asistenta daca vreau epidurala.. VREAU... ca deja nu mai puteam. Avem contractii la 60-70 si nu mai puteam. Durerile erau in spate... intense... si ma durea si piciorul in jos.

Vine sa imi pune IV (INTRA-VENOS) - nu imi gasesc venele... ma lasa in pace... dar a durut groaznic, iar mama spune ca acul era mare cat o croseta.
Vine anestezista. Super draguta... ii spune asistenta ca imi este frica...

Imi pune IV-ul ... de data asta a ars mai putin, dar tot a durut. Imi spune sa ma asez pe marginea patului pentru epidurala. Frica...lacrimi, Cosmin in fata mea si o micuta chinezoaica, asistenta. Ma inteapa... ma panichez... urlu. Anestezista e super de treaba,.. Cosmin ma linisteste... ea isi face mai departe treaba... se baga serul si simt pe picior in jos un curent electric. Plang... tremur toata si mi-e frica ca ma misc prea tare... Mi se spune ca sunt gata... Oh.. doamne... nu mai vreau...

Asistenta, draguta... imi spune ca acum o sa-mi fie mai bine...
Epidurala deci facuta pe 6.30-7.

Vine asistenta si imi monteaza sonda urinara... Ma gandesc ca va fi groaznic, dar nu am simtit nimic.
Trece timpul... contractii neregulate, dar puternice si pot vedea pe monitor ca deja am ajuns la 100. Lumea face pronosticuri ca mai am un pic...

Ora 11... doctorul vine sa ma vada... constata ca nu am apa rupta total asa ca imi rupe membranele. Dilatatia este 6. Inca situatie e sub control.

Ora 1 noaptea (Feb3... deja) ... mama zice ca ea a fost singura care a dat data exacta cand se naste copilul... Toata lumea este de acord ca deja dureaza prea mult...
Vine asistenta... dilatatie 10. Sunt gata, dar totusi nu se intampla nimic. Nu vine doctorul... unde este? Aflam ca este in operatie... Mi se pune Pitocin in perfuzie pentru a accelera contractiile.
Ma doare spatele... ingrozitor. Durerile sunt insuportabile... ii spun asistentei dar nu are ce sa-mi faca... Tarziu pe la vreo 2 noaptea le trece prin cap sa-mi dea un prosop incalzit. Mi-l pune intre omoplati si parca durerea ma mai lasa... Cosmin imi face masaj. Alina si Ovidiu sunt cu mine... mama e terorizata de cat de mult dureaza... Eu nu mai am lacrimi de durere de spate... as vrea sa ma misc dar nu mi se da voie. Contractiile uraca si la 120 acum...

la 4.30 incep pregatirile pentru nastere... o asistenta draguta, Laura, are grija sa ma pregateasca...
Pregateste si masuta pentru bebe.

Imi spune ca ea va incepe sa impinga cu mine, iar cand sunt aproape sa nasc va veni si doctorul... patul are ascunse manerele care imi vor tine picioarele... sunt ridicate... eu sunt instruita sa imi ridic picioarele din manere, sa pun barbia in piept, sa ma trag de pulpe inspre mine si sa ma screm cat pot de tare... Imposibil pentru durerea mea de spate.... care nu ma lasa sa respir... Ii spun "I can't" ea imi raspunde "Sorry Monica, I know it's difficult, but do this for your baby. This is the only way. "
Incep si imping... nu mai stiu de cate ori...

Cosmi ma tine de o mana si imi maseaza spatele, Alina e langa el ma ajuta cu piciorul stang, iar asistenta e la piciorul meu drept. Doctorul intra si se aseaza drept in fata.
La un moment dat imi spune asa... "We have 2 solutions here. Either you push one more time and really strong or I will use the forceps." Cand aud cuvantul ala... imi dau lacrimile... dar imi adun toate fortele si imping... si imping... si imping... si mi se spune ca nu mai trebuie forceps... Cosmin refuza invitatia doctorului sa se uite, ca sa nu ma simt eu jenata... (mai discutasem despre asta cu alta ocazie si a ramas cu impresia ca as fi jenata). E afara se anunta...

Oh... unde incep sa ma uit si eu catre doctor intrebatorare...
Ce Dumnezeu face... unde este, de ce nu plange...
Uite-o... oh... draga mea... imi dau lacrimile si nu mai pot respira... dar vreau sa o vad... Cosmin lange cu mine... si ma saruta. El e chemat sa taie condonul... Eu ii spun Alinei sa o cheme pe mama. Vine mama, are lacrimi in ochi si ma pupa... eu vreu sa o vad pe cea mica... Are toate degetelele, are tot ce ii trebuie... ARE, zice mama
E curatata... si mi-o pun pe piept imediat... Ii vad gurita mare... e rosie si plange... E a mea... E aici, ce bine....

Doctorul tot lucreaza ceva acolo... placenta a iesit, dar ce mai face... A... uite are fire in mana... Ma coase? Da... hm ... mi-au facut epiziotomie si eu nu am simtit nimic.
Of ce zi... ce trevaliu lung. Ora nasterii 5:18AM.
Cand mama ma suna de ziua mea la 12.20 in fiecare an ... nu stiam cat de importanta va deveni o alta ora pentru mine... cat de multa implinire imi va aduce aceasta ora...

Eu cu micuta, doctorul si asistenta facem poza...

Sunt invatata, chiar acolo imediat cum sa o alaptez... si micuta mea se pare ca stie treaba... Dar doamne ce doare... "Asa tare doare?"
Sunt curatata, imbracata cu o camasa curata, plasata in carutul cu rotile... copilul in brate... de care nu ma mai satur si condusa cu tot alaiul catre camera.
Nu ma doare nimic... spatele mi-a trecut, sunt fericita.

De aici in colo totul e istorie...
Am ramas cu cuvintele lui Cosmin "Sunt asa de mandru de tine."

Suntem parinti... sunt mama si nu imi vine sa cred ca totul acum e un haos... noroc cu mama care ma ajuta, cu Cosmin care e asa de intelegator si cu cea mica care este asa de cuminte.
Multumesc lui Dumnezeu si celor care au fost langa mine, ca am reusit sa aduc pe lume asa o minune de copil...

"E frumos copilul nostru asa-i?" zice Cosmi
"E frumos!" ii raspund.
"Crezi ca suntem subiectivi?"
"Nu cred"
:)))))


Ajuta-ne Doamne sa fim parinti buni!!!!



Monica-Matz 40 si Andreea Bianca

AMR: oricand vrea bebelina
http://picasaweb.google.com/M.Creanga

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Felicitari-sa va traiasca printzesa si sa fie sanatoasa!
Refacere rapida si mult laptic!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Andreea mica, bine ai venit pe lume! Sa ai o viata frumoasa!
Mami, felicitari pentru comoara ta! Sa iti aduca numai bucurii!

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Bine ai venit micuta Bianca Sa cresti mare si sa fii vesela si sanatoasa!
Monica m-am emotionat de nu mai stiu de mine! Ai avut de tras, dar acum ai fericirea langa tine!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Plang si nu ma pot opri cand ma gandsc ce bucurie trebuie sa-ti fi invadat sufletul atunci cand ti-ai vazut copilasul...sa fiti sanatosi cu totii si sa aveti parte de tot ce e mai bun pe lumea aceasta!

mami_papatot +30 Honey Bunny


http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Felicitari ! Sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa va bucurati mereu unii de altii.

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Felicitari Monica si sa fii fericita langa comoara ta! M-a impresionat mult povestea voastra, dar toate durerile prin care ai trecut au meritat, acum iti tii fetita in brate si esti cea mai fericita mamica!
Am vazut si pozele voastre, ai o minune de fetita, e o scumpa, iar tu esti o fata asa de frumoasa!

Am intrat eu pe contul zuzelor si am trecut link-ul catre povestea voastra in listuta cu clopotei de la Odiseea noastra de Ian-Feb 2008, ca sa citeasca povestea si celelalte fete!



Tinna 39+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 7 zile ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Felicitari Monica, sa va traiasca minunea si sa fiti fericiti!

Magdone 24+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

Multumim mult fetelor...

Suferinta nu mai conteaza... cand ma uit la ea si o vad cum zambeste ma topesc toata.
Ne-a dat Dumnezeu un copil tare cuminte... mananca, pipileste, cachitzeshte si doarme. Ne trezeste o data pe noapte...

E o comoara.

Monica-Matz mami de Matzu-Mic Andrea Bianca
http://picasaweb.google.com/M.Creanga

Povestea nasterii: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115840

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Felicitari Monica!

Sa va traiasca Andrea Bianca,sa fie sanatoasa!

Sunteti o familie tare frumoasa!

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Felicitari, mamica frumoasa! Sa va traiasca printesa, am vazut-o si in poze, e superba! Si lungaaa! Asa mi s-a parut, cu cit s-a nascut? Cred ca va avea picioare din alea care innebunesc barbatii!

Sa fie sanatoasa si norocoasa, sa aiba o viata frumoasa si lipsita de griji. Si tie refacere usoara! Iar voua, ca parinti proaspeti, rabdare, rabdare si din nou rabdare... O sa vezi tu de ce!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput