*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (141)*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

Alina si eu vreau sa ma bag la un sterilet. doctorita mi-a zis ca abia dupa 6 luni imi poate pune (6 luni de la cezariana). hai ca plange chitaila! am fugit!!

Anca D. cu bebe

Calin Alexandru

http://bd.lilypie.com/LeePp3.png
http://www.flickr.com/photos/ancadiana/


http://www.youtube.com/watch?v=fexj6VN4N9A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by Anca.Diana

Alina si eu vreau sa ma bag la un sterilet. doctorita mi-a zis ca abia dupa 6 luni imi poate pune (6 luni de la cezariana). hai ca plange chitaila! am fugit!!

Anca D. cu bebe

Calin Alexandru

http://bd.lilypie.com/LeePp3.png
http://www.flickr.com/photos/ancadiana/


http://www.youtube.com/watch?v=fexj6VN4N9A



Uff...mie tare mi-e frica de steriletul asta, din cauza de incidenta mare de sarcini extrauterine... ins aproblema a inceput sa ma preocupe si pe mine, mi s-a cam pus un nod in gat cand mi-am dat seama ca un an si ceva nu am voie sa raman din nou. Parca asa era, nu? 2 ani intre cezariene? Pt ca presupun ca nimeni nu o sa ma sfatuiasca s anasc natural dupa ceza, nu?





Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

Buna! La 13.05 a implinit bebe o saptamana...nu ma intrebati cum a trecut...apropo, am pus poze pe adresa comuna,sper sa va placa.Bebe e cuminte, eu am inceput sa ma refac dar avem si unele pb:
1}lohiile..de 2 zile sunt iar rosii-visinii, ca dupa operatie
iar dr mi-a recomandat PT 3 LUNI detralex....dar pe prospect spune ca NU SE ADM IN TP ALAPTARII
2}nu reusesc sa _i scot aerul....si fie regurgiteaza fie sughite .....se carceste...mi se rupe sufletul
3}innebunesc fara fructe....in timpul sarcinii mancam 3 portocale pe zi...plus un alt fruct{mar,para}
CE SA MA FAC????????????????????????????????????????????????????????
Diana,de Alexandru Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

In editia din '84, la pagina 199, vei gasi tehnici pentru calmarea colicilor. Sigur mai scrie si in alta parte, o sa mai caut!

Da, unele instructiuni sunt depasite, pentru ca medicina avanseaza, dar altele sunt valabile si astazi. Normal ca noi nu vom da suc de lamaie cand sughita si nici nu ii vom infasa sarmaluta, dar cu siguranta nu ne vom ingrijora daca stranuta sau daca are scaun mai rar cand e alimentat la san.

Daca ai dubii in privinta a ceea ce trebuie sa faci, ne ai pe noi sau iti poti suna medicul pediatru pentru orice mic lucrusor, chiar daca tu consideri ca e o tampenie.

Iar cu solarul... hmmm... te arde rau? Ca eu zic ca mai bine astepti o vreme...

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

rlc_sandor, da, e editie mai veche.... De prin '85 mi se pare. Adica foarte veche Da' e bine structurata, pe capitole, cu sugarul (0 - 28 zile), luna 1, luna 2, etc. Nu cred ca nu existau colicile p'atunci. Si, oricum, nu cred ca s-ar contrazice singuri dupa 20 de ani in privinta ceaiului cu zahar... In fine, sper sa fie a ta mai buna si updatata. Ca a mea m-a dezamagit, tot voi sunteti cartea mea de suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Gratiela, unde vad poze cu Tudor? Cum s-a adaptat Ozi? Ca n-am apucat sa vorbim... ai nascut imediat dupa mine... si pana mi-am revenit eu... tu deja ai baiat mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Simona, toate editiile "Mama si copilul" sunt scrise de catre Emil si Herta Capraru. Doar ca cea noua, roz, e updatata cu informatii noi din domeniu, apar pampersii, sunt scoase anumite pasaje irelevante s.a.m.d.

Pot sa-ti spun ca sunt de acord cu tine, cati pediatri, atatea pareri, dar eu am incredere in "Mama si copilul". By the way, cu vreo 2 zile inainte sa nasc, am vizionat "Bebe vine acasa", prostia aia de dvd americanesc de l-am primit la nu stiu ce revista. O idiotenie de la cap la coada, facuta in stilul americanesc, dupa cum ziceam, cu informatii incomplete, parca neterminate, spuse pe jumatate, cu multe lucruri pe care nu le-as face in ruptul capului... Ca atare, asta inseamna ca eu nu ma mulez DELOC pe stilul lor sau ca avem mentalitati total diferite.


quote:
Originally posted by gattasalvaje

Mitsu , de cine e scrisa cartea " Mama si copilul " pe care o citesti tu ?
Mie mi-a recomandat-o cineva pe cea de Capraru , dar n-o gasesc nicaieri...poate se numeste altfel si eu caut ca fraiera "Mama si copilul"
In fine ...mi-am luat o alta carte "Ingrijirea copilului in primul an de viata " de Paula Kelly . Si in asta am citit o gramada de ineptii cu care nu pot fi de acord pentru nimic in lume. In anumite situatii , e bine sa-ti urmezi instinctul de mama si sa lasi de-o parte sfaturile citite in carti. Oricum , cati pediatri , atatea pareri...ca nu mai sti dupa cine sa te iei
[blue]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raca spune:

Fetelor am si eu o intrebare....e normal ca la 8 zile dupa nastere sa elimin cheaguri de sange??? Unul cel putin a fost destul de mare...cam cat o lingura asa (scuzati-mi exprimarea plastica).
Acum pregatim si niste poze ca sa ne laudam ce baietel mare avem.... Imediat ce le incarc va dau link.
Inca mai am mult de recuperat din urma. Abia am reusit sa citesc capitolul scris in ziua in care am nascut. Va multumesc din suflet pentru sustinere si urari Va pe toate.

Mami de Razvan Gabriel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

In spital mi-au spus sa continui cu tampoanele sterile 2 saptamani. Am rezistat o saptamana jumate', ca ma dureau toate cele de la tampoane. Cum am ramas numai cu always, cum epiziotomia nici nu stiu daca o mai am, alte zone... delicate... s-au refacut. Ma simt excelent si pot sa stau in fund fara sa ma doara nimic.

quote:
Originally posted by gabrittza

mai fetelor de o saptamana ma chinui sa va intreb si eu ceva si cand intru intreb numai prostii!
deci,cele care ati nascut in spital ati folosit vata.dar cand ati ajuns acasa ati contnuat sa folositi vata sau ati trecut la tampoane?

gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 4 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

quote:
Originally posted by gabrittza

mai fetelor de o saptamana ma chinui sa va intreb si eu ceva si cand intru intreb numai prostii!
deci,cele care ati nascut in spital ati folosit vata.dar cand ati ajuns acasa ati contnuat sa folositi vata sau ati trecut la tampoane?

gabrittza 39sapt+Daria Maria
AMR 4 zile?



Eu am nascut natural si am episiotomie..asa ca am preferant sa fol vata si acasa..e confortabil, respira pielea..si se vindeca mai repede..ideal ar fi sa stai in pielicica goala..ca sa zic asa..ca s-ar cicatriza mult mai repede:D



Poze cu ingerasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

pana la urma ce putem manca????????????

Mergi la inceput