Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 19

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_b spune:

Nu stiam decit de vit.C pt. cresterea imunitatii. E drept ca nici pe aia nu le-am dat-o, ca Uca si-asa cam varsa (suspectam o usoara hiperaciditate). Si am incercat in schimb sa compensez cu fructe multe in meniu. Slava Domnului, nici nu au avut nevoie, ca mi s-au virusat doar o data (si bine, ce-i drept ).

Noi o sa le luam tortuletele in Constanta. Initial ma gindeam sa le facem ceva de casa, dar ma cam descurajeaza ideea de a aloca atita timp gatitului in detrimentul jucatului cu piticii. Asa ca mai bine de cumparat. Avem noroc ca cea mai buna cofetarie e chiar linga noi si tot orasul o lauda ca are produse proaspete. Pt. cine vrea sa saliveze, au si site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Monica nici eu nu le-am dat nimic la shtrumphi pana nu au mers la cresa si au intrat in contact cu o carutza de virusi. Lasa-i deocamdata in pace. Cand ii pregatesti de gradinita sa iei in calcul si o cura de asta.

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Monica si eu zic ca inca nu e cazul sa le faci vreo cura de imunizare, inca... doar fructe, legume proaspete daca vor.
Elenei nu i-am dat nimic... si pana n-a intrat in colectivitate nici nu s-a imbolnavit... deloc.
Acum, cu gemenii e alta poveste... pt. ca odata cu mersu Elenei la gradi, au intrat si ei in colectivitate indirect...
De-asta m-am hotarat sa vb cu dr .de vacinul respectiv in primul rand pt. Elena ... baietii or sa aiba 2 vaccinuri din schema obligaotrie si nu cred ca merg facute simultan... asa ca pe ei ii mai las, daca dr. e deacord.


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Da, Eliana, am inteles. Mie mi s-a parut ciudat doar ca abia i-ai tratat si s-au imbolnavit din nou.....si ca nu ti-a recomandat sa le faci niciun exudat....Sau poate ti-a recomandat si nu stiu eu....
Incearca, totusi, sa le faci la fiecare...Cunosc destule mamici care au tratat si la indicatia medicului copiii cu un antibiotic care s-a dovedit inutil pentru ca pur si simplu virusul nu reactiona la antibioticul respectiv (cam asa ceva). De aceea exudatul faringian are rolul de a indentifica nu numai streptococul sau stafilococul existent, ci si antibioticele care il pot elimina. Anna stie mai multe...
Zic si eu...nu da cu pietre.....
Eu i-am dat lui Andrei de la 2 ani si jumatate Bronhovaxon. La el a fost extrem de eficient. I-am mai facut cure si cu echinaceea. Cunosc pe cineva care a dat fetitei Ribomunil(recomandat de dr de la Bucuresti) si a fost si pt ea foarte eficient.
Monica si eu sunt impotriva tortului de ciocolata. Eu nu le dau inca din comert. Pt mine cel mai simplu de facut tort din care pot manca si cei mici e tortul cu crema de zahar ars(se face compozitia de crema de zahar ars, se baga la cuptor si cand s-a rumenit torni pe deasupra ei compozitia de blat si le bagi imreuna iar la cuptor pana se coace blatul; dupa ce s-a racit bine-bine rastorni pe un platou si vine invers, jos blat, sus crema de zahar ars si in plus nu trebuie nici sa mai faci sirop, pt ca se insiropeaza singur cu siropul de la crema).


Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by ainia
Pt mine cel mai simplu de facut tort din care pot manca si cei mici e tortul cu crema de zahar ars(se face compozitia de crema de zahar ars, se baga la cuptor si cand s-a rumenit torni pe deasupra ei compozitia de blat si le bagi imreuna iar la cuptor pana se coace blatul; dupa ce s-a racit bine-bine rastorni pe un platou si vine invers, jos blat, sus crema de zahar ars si in plus nu trebuie nici sa mai faci sirop, pt ca se insiropeaza singur cu siropul de la crema).


Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata



Vreau si eu reteta in detaliu, explicat ca pt afoni in materie de dulciuri si copturi

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Lavinia cred ca asta a fost problema... nu le-a trecut si de-asta au ajuns la pneumonie... N-au raspuns la tratamentul dat vinerea trecuta, la inceputul lunii... de fapt totul a fost ok cat au luat antibiotic. Au trecut 24 de ore de cand au terminat tratamentul si atunci a aparut febra si se vedea ca nu le e bine... Probabil antibioticul dat a fost destul de "usor" si virusul in loc sa sa fie "omorat" s-a dezvoltat...
Iar cat timp au luat, normal ca organismul nu a dat semne ca e ceva in neregula.
Iar ultima viroza (inainte de asta) a fost la inceputul lui noiembrie. Apoi in decembrie am prestat varsat de vant...
Deci au trecut aproape 3 luni intre viroze ... ca niciodata ...

Cu exudatul... lor nu le-am facut, intr-adevar...cand i-am mai facut Elenei am avut rezultatul la Victor Babes dupa ce am terminat cu antibioticul... Si ce folos... Cum mai ziceam, ea face febra f.f. mare... si nu o pot tine cu 40, la 2-3 ore doar cu antitermice... 4-5-6 zile, pana primesc rezultatul... Asa ca la recomandarea dr. ia antibiotic... iar pana am terminat sticla am avut si rezultatul... s-a intamplat ca la antibiograma sa iasa sensibil la ce luase deja...

Daca acum stiam ca vor fi asa probleme evident ca le faceam din capul locului... dar dupa cum am patit-o cu Elena am zis ca n-are sens...


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

Cand ii vorba de pretrecere....hop si noi !!!


RALUCA SI ANDREI multi ani fericiti si crestere cu sanatare va dorim,iar parintilor sa aiba in continuare parte de multe bucurii pe care voi copiii le puteti face!!!!

Liana impreuna cu ELIAS si SIMON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

off fetelor prin ce-am trecut...

in sfarsit azi a fost prima zi buna din luna asta

in 1 s-a imbolnavit Ingrid - a vomat o data la amiaza, pe urma 6 scaune diaerice si iar voma in miezul noptii... in tot timpul asta regim si a doua zi antitermice ca a facut si febra, iar a treia zi era perfecta fara nici un antibiotic

problema insa abia atunci incepea: cand Ingrid s-a facut bine s-au imolnavit pe rand baietii : voma la greu, diaree ocazional, nu se hidratau, nu beau mediacatia si in final si febra mare
am fost la urgente de 2 ori si am primit raspunsuri evazive sugerand doar o posibila internare fara a da o medicAtie clara - suficienta

Andrei a dormit 2 zile non stop nu se hiidrata suficient asa ca am rugat dr de familie a parintilor sa ne faca bilet de inernare

asa ca acum o saptamana i-am inernat pe baieti in spital la gastroenterologie une au luat perfuzii si antibiotice intravenos

deja aveam probleme si cu urinatul - scutec de 12 ore fara pic de urina
dar nu mai vomau si nu nu mai aveau deloc febra
s-a inernat si mama cu mine ca nu putem singura sa-i ingrijesc pe amandoi iar Ingrid a ramas acasa cu matusa mea care ma ajuta peste zi

ma scuzati ca scriu atat dar trebuie sa ma descarc.

cu ei internati a fost infernal, au suferit atat si nu-i puteam ajuta deloc, le-au facut chiar si sedative - of si acum imi vine sa plang cand ma gandesc; dar nu aveau ce face ca si asa sedati isi smulgeau perfuziile si f f greu adormeau
eu si maica-mea am fost treminate abia acum ne revenim

si asta nu e tot matusa-mea s-a imbosnavit dupa o zi si ea f f rau, dar l-am chemat pe sotul meu din Tm si ne-a ajutat el si verisorul meu, cu Ingrid si la spital

oricum Ingrid a fost f marcata de lipsa mea si a fratilor intreba mereu cu lacrimi in ochi Mama? Mama! si ne cauta in toata casa... cand am ajuns la ea era alt copil... abia ma privea era de o tristete de neinchipuit si i-a luat 2 - 3 ore sa isi revina

am stat in spital doar 3 zile dar daca mai stateam doar 3 ore cred ca 'daramam" spitalul... nu vroiau deloc in salon doar pe hol, doar in brate... of cred ca am imbatranit 3 ani in 3 zile

si odata ajunsi acasa au continuat sa fie la fel de speriati , traumatizati... totul se schimase, nu vroiam sa facem nimic cum eram obisnuiti, le era frica de patuturile lor, de scaunele de luat masa, nu suportau sa vada ca se apropie Ingrid de ei, de noi...

au refuzat o zi intreaga sa schimbe hainutele si pampersii de fruca sa nu li se mai faca ceva si refuzau sa-si ia medicamentele - am reusit sa le administram partial doar in somn

pana ieri dimineata am mers de 2 ori pe zi la spital pt injectii intravenoase si spre surpinderea mea nu au spus nic 'pis' dar acasa numai in brate si f f mult plans

azi a fost prima zi cand s-au relaxat si au dormit usor ca de obicei si s-au jucat impreuna frumos

aveti mare grija de puiutii vostrii, sanatatea, confortul emotional sifizic sunt cele mai importante
e de neinghipuit cat poate suferi un copil in 3 zile, si cat ii ia sa reajunga la echilibrul anterior, chiar si cu ajutorul parintilor



http://www.dropshots.com/triplets_RAI#date
http://www.dropshots.com/mihai3
http://picasaweb.google.com/mihaicaraghiaur/TripletiiMei
http://www.dropshots.com/oanna3
http://community.webshots.com/user/oanna3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92869 - povestea noastra

Oanna, mami de tripleti Rares, Andrei si Ingrid ( 20.06.2006)
http://b1.lilypie.com/3yvUp3.png

iubesc si sunt iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Doamne, Oana, ce-ai patit............am plans cand am citit....Doamne, Doamne....ma intrebam eu ce-i cu voi de nu ai mai scris..........sanatate multa, multa, multa si puiutilor si voua!!!!!


Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Eliana cum mai sunt copii?

Am vorbit cu Oana la telefon si se pare ca incet, incet, lucrurile intra din nou pe fagasul normal. Baietii se simt bine, mananca, au mai scapat de sperietura si trauma spitalizarii. Si ea mi s-a paurt mai vesela si optimista.

Mai fetelor, eu ma tot intreb ce o face Mari si tripletele ei? Mai stie cineva ceva de ea? Mai erau 2 fete cu gemeni din Iasi si nici ele vad ca nu mai dau nici un semn de viatza.

Lavinia lasa net-ul si treci la invatat!

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput